Jump to content

Περί Vixen Plossl 6mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα επιτέλους μου ήρθε ο 6αρης προσοφθάλμιος και για να είμαι ειλικρινής εξεπλάγην κάπως.Έχει μεγάλες διαφορές με τον 25αρη Super GSO.Το οπτικό πεδίο του είναι πραγματικά περιορισμένο και μου βγήκε η πίστη να παρατηρήσω μέσα απ'αυτόν.Όταν όμως κατάφερα να εστιάσω στην σελήνη άξιζε ο όλος κόπος γιατί αυτό που έβλεπα ήταν πραγματικά μια ουτοπία :!: Πότε άλλωτε στην ζωή μου δεν την ξαναείδα τόσο μεγάλη και λεπτομερής...πραγματικά ήταν θέαμα που έκοβε την ανάσα.Όσον αφορά όμως τους πλανήτες Άρη και Κρόνο,εκεί τα πράγματα ήταν κάπως απογοητευτικά.Το μέγεθος αυτών ήταν ανελειπό και ουσιατικά οχι αυτό που περίμενα.Αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι αν και πόσο εκμεταλεύομαι πλήρως τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου μου και αν κατά πόσο το συγκεκριμένο είδωλο ήταν μόνο αυτό που μπορεί να μου προσφέρει.Την στιγμή που δεν μπορώ να ζουμάρω εφόσον χαλάει η ποιότητα της εικόνας δραματικά,μήπως εδώ παίζεται θέμα Collimation :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου έχει μικρό εστιακό μήκος (800 χιλιοστά) με αποτέλεσμα ο προσοφθάλμιος των 6 χιλ. να σου δίνει μόνο 133 μεγεθύνσεις!

Συνεπώς χρειάζεται χρήση και Barlow για να φτάσεις σε μια ικανοποιητική μεγέθυνση. Ο Barlow όμως πρέπει να είναι καλής ποιότητας αποχρωματικός (όπως ο 2x Ultima της Celestron).

Ίσως θα 'πρεπε να είχες αγοράσει τον Lanthanum 4 χιλ. για ακόμη μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Για το θέμα της εύρεσης του αντικειμένου στις μεγάλες μεγεθύνσεις χρειάζεται προσπάθεια μέχρι να συνηθίσεις. Αρχικά κέντραρε το αντικείμενο με ένα προσοφθάλμιο μεγαλύτερου εστιακού μήκους και κατόπιν αφαίρεσε το προσεκτικά και τοποθέτησε ένα μικρότερου.

Σίγουρα πρέπει να ελέγξεις και την ευθυγράμμιση.

Η ορατότητα παίζει τεράστιο ρόλο στις μεγάλες μεγεθύνσεις και πρέπει να παρατηρείς αντικείμενα που βρίσκονται όσο το δυνατό ψηλότερα για να έχεις καλή εικόνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου,μεγεια ο προσοφθαλμιος..

μν απογοητευεσαι.

133Χ ειναι υπερβολικα λιγες για να δεις κτ στους αλλους πλανητες (δια,αρη..)στον Κρονο βλεπεις τα δαχτυλιδια :wink:

 

οπως ειπε κ ο Ηλιας,θες εναν καλο barlow κ οπωσδηποτε θες κ αλλα προσοφθαλμια.

με ενα προσοφθαλμιο δν κανεις κ πολλα. :(

τα βαλιτσακια που υπαρχουν τα χεις δει???

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι το τηλεσκοπιο του συντοπιτη nick_the_greek εχει εστιακή απόσταση 1200 χιλ.Άρα με τον 6χ φακό έχει μεγέθυνση 200χ.Η οποία και πάλι ειναι ελλειπής για πλανήτες.(έχω και εγω to TSO-GS 8 και τους ιδιους προσοφθάλμιους με τον Νίκο).
I WANT TO BELIEVE
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί η Εστιακή Απόσταση είναι 1200χιλ. και σε σχέση με τον 6αρη προσοφθάλμιο δίνει μεγένθυνση 200x.Αλλά το θέμα είναι οτι με τον Barlow 2x διπλασιάζεται και το τελικό μέγεθος είναι 400x :!:Μια τέτοια μεγένθυνση λογικά δέν θα ήταν επαρκής και για τους πλανήτες :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

300Χ πιστέυω πώς είναι καλή μεγένθυνση για πλανήτες.Το 400χ είναι καλό αλλά θές και άριστες συνθήκες αλλά πλησιάζει και τη μέγιστη μεγένθυνση του τηλεσκοπίου σου.
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπως τα λεει ο Γιωργακης..

 

μπορει το τηλεσκοπιο σου θεωρητικα να φτανει εως 400Χ,αλλα οι συνθηκες σπανια θα σου επιτρεψουν να δεις κτ ικανοποιητικα στις 400Χ.

 

δοκιμασε μεχρι 300Χ νομιζω ειναι υπεραρκετες για πλανητες...

 

εγω βλεπω με 200-225Χ.

στις 200Χ δν ικανοποιηθηκες? :?:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μά δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείτε να κατεβάσω μεγένθυνση.Με τον 6αρη προσοφθάλμιο και τον Barlow 2x έχω τελική 400χ όπως είπαμε.Αυτο δεν το ελέγχω...ουσιαστικά το μόνο που κάνω είναι να εστιάζω καλά :!: Θέλω να πω δηλαδή οτι η συνολική μεγένθυνση που έχω δεν μου φένεται επαρκής για τους πλανήτες(βλέπω ασπούμε τον Άρη σαν μια μεγάλη κουκίδα και ενα πολύ μικρό ειδώλο του Κρονου).Τι παίζεται :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο απ όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα θα σου μεταφέρω τα βασικότερα.

 

1ον Η μέγιστη ωφέλιμη μεγένθυση του τηλεσκοπίου ( η μεγένθυση όπου το είδωλο μεγαλώνει και παραμένει ευκρινές ώστε να διακρίνεις λεπτομέριες) είναι περίπου το διπλάσιο της διαμέτρου του σε cm. Από κεί και πάνω ότι μεγένθυση έχεις δεν παρατηρείς λεπτομέρειες αλλά θολώνει και το είδωλο.

 

2ον Ο barlow αυξάνει την μεγέθυνση αλλά ισχύουν τα παραπάνω για την ευκρίνεια. Αν η μεγέθυνση με barlow ξεπεράσει την μέγιστη ωφέλιμη τότε δεν κερδίζεις τίποτε. Η χρήση barlow εξυπηρετεί για συνδυασμένη χρήση με προσοφθάλμια με μεγάλο εστιακό μήκος όπως 32 -25 -15 mm ώστε να έχεις διπλάσια μεγέθυνση ( <= ωφελιμης) από αυτή που σου δίνει ο κάθε προσοφθάλμιος, και ταυτόχρονα να έχεις το πλεονέκτημα του μεγάλου eye relief των προσοφθάλμιων αυτών.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χρήση barlow εξυπηρετεί για συνδυασμένη χρήση με προσοφθάλμια με μεγάλο εστιακό μήκος όπως 32 -25 -15 mm ώστε να έχεις διπλάσια μεγέθυνση ( <= ωφελιμης) από αυτή που σου δίνει ο κάθε προσοφθάλμιος, και ταυτόχρονα να έχεις το πλεονέκτημα του μεγάλου eye relief των προσοφθάλμιων αυτών.

Σωστοτατος!!!!

 

Καλυτερος συνδυασμος που εχω πετυχει: 2x Barlow + 15mm wideangle και στοχος το Μ42...πωπωπω τι ταξιδι ηταν αυτο...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ εχθές είδα τον Ορίωνα και όντως ήταν το κάτι άλλο :!: :mrgreen: :cheesy:

 

με τον 6αρη???

δν νομιζω να σε εντυπωσιασε κ ιδιαιτερα...

μικρο eye relief κ λιγοτερη φωτεινοτητα..

 

δοκιμασε καλυτερα με τον 25αρη στον Ωριωνα..

τα deep sky δν χρειαζονται μεγαλες μεγενθυνσεις... :wink:

 

 

οσο για τις πιο πανω απορριες σου...

εχω την εντυπωση οτι δν ξερεις να εστιαζεις! :!:

δν πετας εναν προσοφθαλμιο πανω κ ανεβαζεις τις μεγενθυνσεις με αυτον!

βρισκεις απλα το σημειο (με τον εστιαστη) οπου το ειδωλο φαινεται ευκρινες κ ποιοτικα με το συγκεκριμενο (τηλεσκοπιο + προσοφθαλμιο)

για να αλλαξεις μεγενθυνση αλλαζεις προσοφθαλμιο!απλα τα πραγματα.

 

για τον barlow κ την οφελιμη μεγενθυνση οτι ειπαν τα παιδια πιο πανω..

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δοκιμάσω να δω τον Ορίωνα και με τον 25αρη.Όσον αφορά την έστιαση βρήκα την κατάλληλη με καθαρότατο είδωλο.Αυτό που με τρώει τώρα είναι να εντωπίσω την Ανδρομέδα που είναι δύσκολος στόχος(τουλάχιστον για μένα με τις συγκεκριμένες συνθήκες που έχω) :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με τρώει τώρα είναι να εντωπίσω την Ανδρομέδα

 

 

 

μν μου τη θυμιζεις!!!!!!! ](*,) ](*,) ](*,) :evil: :evil: :evil: :evil: :-# :frown:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο Ηρακλειο??

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

καλυτερα μν ψαξεις καθολου..θα σπασεις τα νευρα σου!!!

κ αν ψαξεις!

μονο με τον 25αρη...

 

με τον 6αρη δν θα την βρεις ποτε των ποτων!!! :!: :!: :!:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα από πόλη δεν μπορείς να εντοπίσεις εύκολα αμυδρά αντικείμενα(εντάξει η ανδρομέδα δεν είναι και τόσο αμυδρή.).Ο ερευνήτης mini τηελεσκοπιάκη(7χ50 9χ50 κλπ) είναι άχρηστο κατά κάποιο τρόπο γιατί κανένα αμυδρό αντικείμενο δεν βλέπεις μέσα απο την πόλη.Μακριά απο φωτορύπανση είναι αλλιώς...Έτσι αναγκαστηκά άμα δεν έχεις go-to...

 

ερευνητής-starry night(αστροχάρτης)-προσοφθάλμιο. :P

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nickthegreek,

 

πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι η μεγάλη μεγέθυνση πάντα συνοδεύεται από αισθητή μείωση του κοντράστ στους πλανήτες και τη Σελήνη. Κι αν το seeing δεν βοηθάει, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

 

O κανόνας για τη μέγιστη μεγέθυνση (2Χδιάμετρος) είναι χρήσιμος για τα μικρά τηλεσκόπια και κυρίως διοπτρικά. Για μεγάλα νευτώνεια δεν ισχύει παρά μόνο για διπλούς αστέρες και άριστο seeing! Τις περισσότερες νύχτες με το τηλεσκόπιό μου (Orion Optics 250mm) δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μεγέθυνση πάνω από 250Χ-300Χ. Έχουν βέβαια υπάρξει νύχτες όπου ήταν εφικτή μεγ. 400Χ αλλά εξαιρετικά σπάνια! Στο Δία τον καλύτερο συμβιβασμό κοντράστ-μεγέθυνσης τον έχω πάντα γύρω στις 250-300Χ. Στόν Κρόνο με καλό seeing έχει νόημα μεγέθυνση μέχρι 350Χ.

 

Κατά τη γνώμη μου, το μόνο που θα χρειαστείς ακόμη για τους πλανήτες είναι η πολύ καλή ευθυγράμμιση και μετά από αυτό, ένας φακός 5mm. O 4mm δεν θα σε βοηθήσει παρά μόνο για διπλούς ή πολύ αμυδρούς αστέρες.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης