Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalos sas brika sauto to pragmatika diaforetika omorfo forum !!!

polu polu neos sto spor tha kano tin proti mikri kai panftini agora

 

me endiaferei se proti fasi i selini

 

me gnomona tin selini poio teleskopia tha me boithouse kalitera stin parakolouthisi tis

 

ena kainourgio dioptriko skywatcer tis taxis 60- 700 70-700

 

i ena metaxirismeno Celestron Firstscope 114

 

kai ta dio einai sta 150 euro

 

parakalo ta fota sas

 

euxaristo ek ton proteron

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Για να σου απαντήσει κάποιος θα πρέπει να έχει και άλλα στοιχεία π.χ. λες σαν πρώτη φάση το θες για παρατήρηση Σελήνη μόνο η και για φωτογράφηση? Και μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις και την ηλικία σου? Αν θες μονάχα παρακολούθηση πάρε αυτά αν θέλεις και φωτογράφηση θα έλεγα για αρχή πάρε ένα ETX-125 βέβαια ανεβαίνει η τιμή αρκετά. Επίσης καλά είναι για παρακολούθηση και τα Dobsonian και κάνουν και γύρω στα 400€. Πρώτα όμως δώσε περισσότερες πληροφορίες και αν μπορείς να μας γράφεις στα Ελληνικά.

 

Φιλικά Γιώργος

\:D/

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως θα πρότεινα να πάρεις ένα ωραίο ζευγάρι κιάλια. Αυτά εκτός από τη σελήνη θα σε βοηθήσουν να μάθεις και τον υπόλοιπο ουρανό, κάτι που δεν θα κάνεις με ένα φθηνό τηλεσκόπιο.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για την αμεση απαντηση

δεν θελω να δωσω πανω απο 150 ευρω

με ενδιαφερει μονο η παρατηρηση κρατηρων στην σεληνη

οχι για photos

 

τελικα με ποιο απο τα δυο τηα βλεπω καλυτερα τους κρατηρες ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δύο κάνουν για την δουλεία που τα θέλεις μονάχα να πάρεις 2 καλά προσοφθάλμια για αρχή αυτά θα σου κάνουν την διαφορά!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προτεινω το δευτερο (εφοσον ειναι σε καλη κατασταση) γιατι εχει περισσοτερες δυνατοτητες...δηλαδη ανετα παιρνεις και μια πρωτη ιδεα του βαθυ ουρανου. Ενω το διοπτρικο δεν νομιζω 60-70mm να σου δωσει και πολλα..Παρε προσοφθαλμια ομως!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλώς όρισες!

Εγω θα προτεινα ενα καλο ζευγαρι κυαλια!

Αλλωστε,"καλύτερα πρωτος στο χωριό,παρα τελευταιος στη πολη"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα τα κιαλια ειναι η πιο σοφη λυση ,ωστοσο αν ενδιαφερεσαι μονο για κρατηρες στη Σεληνη καλυτερα να παρεις το διοπτρικο 70-700 γιατι εχει μεγαλυτερο εστιακο λογο
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι τις άλλης σχολής να παίρνει κάποιος που του αρέσει η παρατήρηση ένα τηλεσκόπιο για αρχή για να μαθαίνει και την χρήση του πάνω σ'αυτό. Επίσης λένε ότι τα διοπτρικά είναι καλύτερα για πλανήτες βέβαια αυτό είναι από τα πολύ φθηνά αλλά για αρχή καλό είναι.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανενα απο τα τρια τηλεσκοπια που αναφερεις φιλε!

Θα απογοητευθεις πολυ συντομα!

Παρε κυαλια οπως σου ειπαν καποιοι η υπομονη για μεγαλυτερο τηλεσκοπιο!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή και μένα όλοι στην αρχή μου πρότειναν κυάλια, πήρα και γω κυάλια, αλλά δε μπορώ να πω ότι βοήθησαν καθόλου. Ειδικά μέσα στην πόλη δε θα δεις τίποτα σπουδαίο, μόνο περισσότερα αστεράκια άντε και το γαλαξία της ανδρομέδας ή το νεφέλωμα του Ωρίωνα.Βέβαια θα τα εντοπίσιες μόνο μη περιμένεις λεπτομέρειες. Γενικά εμένα τα κυάλια δε μου γέμισαν καθόλου την επιθυμία για αστρονομία.Ίσα ίσα την πάγωσαν, γιατί οι δυνατότητές τους είναι δεδομένες.Πιο πολύ βοηθάνε στο να συγκρίνεις χάρτες με τον ουρανό, δηλαδή αστρικές θέσεις και να εξοικιωθείς λίγο περισσότερο.Αλλά σε καμμία περίπτωση τα κυάλια δε θα σε ικανοποιήσουν για αστροπαρατήρηση. Όσο για τη σελήνη, θα ''ψηλαφίσεις''΄λίγο τους κρατήρες, θα δεις τους μεγαλύτερους δηλαδή και τις ''θάλασσες''αλλά λόγω κουνήματος χεριών και μικρής μεγέθυνσης μη περιμένεις τίποτα σπουδαίο. Η διαφορά κυάλια με τηλεσκόπιο είναι τεράστια.Είναι σα να φθάνεις στη πηγή και να μη πίνεις νερό(εννοώ να σκάσεις τα 150 ευρώ που κάνουν καλά κυάλια). Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς αρκετά αν σε ενδιαφέρει ή να κοιτάξεις από κάποιο άλλο τηλεσκόπιο τη σελήνη, μήπως έιναι μόνο αρχικός ενθουσιασμός που πάντα υπάρχει βέβαια. Αν καταλήξεις ότι σε ενδιαφέρει κατ' εμέ κάνε υπομονή και πάρε ένα καλό αλλά και φθηνό(αυτό είναι σχετικό βέβαια) τηλεσκόπιο (άνω των 300 Ευρώ), αλλά για μοντέλα και τιμές θα σου πουν καλύτερα τα παιδιά εδώ που τα ξέρουν.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κυάλια είναι άλλη φάση.Κάποια αντικείμενα του ουρανου φαίνονται καλύτερα με κυάλια παρά με τηλεσκόπιο.Μεταφέρονται εύκολα και τα παίρνεις όπου θές.Ένα ζευγάρι καλά κυάλια είναι απαραίτητα πιστέυω.

ΑΛΛΑ ΑΛΛΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ...

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε freecom απ οτι βλεπεις το καθε μελος του φορουμ εχει κ μια διαφορετικη

συμβουλη να σου δωσει.Το θεμα ειναι πως ολες οι συμβουλες ειναι σωστες.Ολοι κατα ενα μεγαλο ποσοστο εχουν δικιο.Κ αυτοι που σου λενε παρε κιαλια κ αυτοι που λενε να μην παρεις κανενα απο τα τηλεσκοπια που αναφερεις.Ακομη κ να μην παρεις κιαλια (αν κ διαφωνω φιλε Ifikratis.Σου δινω καποιο δικιο απλα γιατι μερικα πραγματα ειναι τελειως υποκειμενικα) εχει τα δικια του.

Γι αυτο επειδη ειμαι σιγουρος πως θα εχεις μπερδευτει κ ισως απογοητευθει απο τις απαντησεις καλο θα ειναι να διαβασεις καποια πραγματα ωστε να εχεις μια σφαιρικη γνωση του αντικειμενου.Αγορασε το Nightwatch

του Terence Dickinson.Ειναι μεταφρασμενο ευκολοδιαβαστο κ θα σου μαθει πολλα για τα τηλεσκοπια κ τον ουρανο.Κοστιζει 33,17 ευρω απο τον παπασωτηριου.http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=1&av=Nightwatch&Go.x=9&Go.y=9&Go=Go

Στη συνεχεια ελα σε επαφη με καποια απο τα παιδια του φορουμ που μενει κοντα σου ωστε να πας ενα βραδυ μαζι τους να δεις διαφορα τηλεσκοπια σε δραση.Ετσι θα καταλαβεις τι ακριβως εξοπλισμος σου ταιριαζει.Εγω ειχα καποια πραγματα στο μυαλο μου κ οταν πηγα κ τα ειδα απο κοντα πηρα στροφη 360 μοιρων

 

Υ.Γ.

Μην νομιζεις οτι θα αρκεστεις στη σεληνη.Αργα ή γρηγορα θα θες να ανακαλυψει κ αλλα πραγματα που δυστυχως αυτα τα τηλεσκοπια δε θα πμωρουν να στα χαρισουν

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προταση για τα κυάλια εμπεριεχει και το εξης σκεπτικό:

Δε προκειται να τα πεταξεις ΠΟΤΕ!!!

Θα σου ειναι πάντα χρήσιμα,άλλοτε λιγο λιγοτερο,άλλοτε πάλι λιγο... περισσοτερο.

Θα μαθεις και ουρανογραφια...

Και για τον φιλο Ιφικρατη κάτι ,μιας και θα βγει και συναδελφος!!!

Για σκεψου λίγο ποσες φορες μας εχουν πει οι δάσκαλοί μας "μαθε τωρα αυτό το ... ανιαρό(!) και θα μας θυμηθεις αργότερα"!!!

Προσωπικα τους έχω δικαιώσει πάμπολλες φορες.

Απο την άλλη πάλι, κατα πως λεει και η Λία Βίσση "FOLLOW YOUR HEART"!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις Τηλεσκόπιο.Με έναν καλό προσοφθάλμιο λίγων χιλιοστών,θα βλέπεις την σελήνη και θα τρίβεις τα μάτια σου :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε λέω ότι τα κυάλια είναι άχρηστα. Εκτός της επίγειας παρατήρησης που είναι ασυναγώνιστα, τα χρησιμοποιώ συνέχεια πριν κατευθύνω το τηλεσκόπιο για αναγνώριση πεδίου. Είναι απαραίτητα. Ωστόσο διαφωνώ (γνώμη μου) με την άποψη ότι ένας πρωτάρης πρέπει να πάρει κυάλια πριν το τηλεσκόπιο για τον εξής λόγο. Εκτός από τη ''μαγεία'' του τηλεσκόπίου σαν όργανο, τα κυάλια δε μπορούν να τον εισάγουν στο πνεύμα του ''αθλήματος''. Θα του μάθουν όμως όπως σωστά λες Βασίλη ουρανογραφία κάτι απαραίτητο στον αστρονόμο.

Να δώσω ένα παράδειγμα. Ακολουθώντας τη συμβουλή για κυάλια στον αρχάριο είχα πάρει από τη Meade κυάλια 150 Ευρώ 10χ50. Αφού προσπάθησα να δω κάτι αρκετές φορές, το μόνο περισσότερο που έβλεπα ήταν αστέρια, κάποιους μεγάλους κρατήρες στη σελήνη άντε και το νεφέλωμα του Ωρίωνα ως μια θολή μπάλα. Δε με τραβούσε όμως, γρήγορα βαρέθηκα και τα βαλα στο ντουλάπι.Η αστρονομία ήταν ανύπαρκη για μένα.Αυτό συνεχίστηκε για 3-4 χρόνια μέχρι που μου φέρνει μια μέρα ο πατέρας μου ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο των 30 ευρώ, διαμέτρου περίπου 5 εκατοστών, με πλαστικό σώμα και φακούς. Με μια πλαστική τρίποδη στήριξη της πλάκας και ένα τρομερά μικρής μεγέθυνσης και θολό άθλιο προσοφθάλμιο (λογικό για τα λεφτά του). Κι όμως μ' αυτό το ''τηλεσκόπιο'' στόχευσα τον Κρόνο και είδα τα δαχτυλίδια να ξεχωρίζουν από δίσκο του πλανήτη. Δε μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου, ότι με αυτό το άθλιο παιχνίδι έβλεπα τον πλανήτη Κρόνο με τα δαχτυλίδια.Αν και με το παραμιρκό άγγιγμα ή φύσημα το είδωλο έκανε τρομερή ταλάντωση, και αν και ακολουθούσα με το χέρι, αυτό ήταν η αρχή για τη μέχρι σήμερα προσήλωσή μου στην αστρονομία. Δε λέω ότι χωρίς αυτό το παχνίδι δε θα ασχολούμουν σήμερα, αλλά θέλω να πω ότι η εμπειρία ενός τηλεσκόπίου ανήγει άλλους ορίζοντες που τρελαίνουν τον αρχάριο και τον εισάγουν για τα καλά στο παιχνίδι. Πιστεύω ότι τα κυάλια δε μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο για την ενασχόληση στην αστρονομία όπως πολλοί υποστηρίζουν.

Γνώμη μου. Πάρε τηλεσκόπιο κι ας είναι απο πανηγύρι αν βιάζεσαι. Με 20 ευρώ θα δεις πολύ περισσότερα στη σελήνη απ' ότι με τα πιο ακριβά κυάλια.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 150 ευρω μπορεις να παρεις κιλια με τριποδο και τον απαραιτητο ανταπτορα για να συνδεσεις τα κιαλια στο τριποδο.Βασικοτατη ειναι η σταθεροτητα του τριποδου το οποιο και αυτο ,αν ειναι καλο, θα το εχεις για παντα .

Τα κιαλια πολλες φορες βολευουν παρα πολυ σε παρατηρησεις οπου χρειαζεται μεγαλο οπτικο πεδιο.Αυτο αλλαζει καθε φορα που αλλαζεις προσοφθαλμιο στο τηλεσκοπιο. Μεσα απο την πολη θα παρατηρεις με κιαλια τα πιο λαμπρα σμηνη αστερων αλλα ειναι κατι που δε σε ενδιαφερει.

ΓΙα να δεις σημαντικες επιφανειακες λεπτομερειες στη Σεληνη θα χρειαστεις κιαλια με μεγαλη διαμετρο .Γνωμη μου ειναι αν θες αποκλειστικα για τη ΣΕληνη κια τιποτε αλλο παρε ενα διοπτρικο αλλα να ξερεις οτι με τα συγκεκριμενα μοντελα θα απογοητευτεις σχετικα γρηγορα.

Πολλες φορες αυτος με τον λιγοτερο εξοπλισμο αποκτα περισσοτερες γνωσεις και πρακτικες και θεωρητικες για το αντικειμενο που του αρεσει κανοντας υπομονη και περιμενοντας

 

Καλο ψαξιμο

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΡΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΦΑΤΣΑΡΕΙ!!!! End of story!!!! Νομιζω μπορεις να κρινεις μονος σου τι ειναι καλο, ακριβο, φτηνο, σοβαρο η παιχνιδι.. :D Απο τα λαθη μαθαινουμε...απο κει και περα οτι και αν παρεις οοοοοολοι εμεις εδω ειμαστε διπλα σου να σε βοηθησουμε να το απολαυσεις στο μεγιστο..εστω και αν ειναι "κατωτερας ταξης"...Μολις χθες γνωρισα ενα τυπο που μενει εντελως διπλα μου(!!!) και εχει ενα διοπτρικο 60mm ξερετε "απαυτα"..αλλα ο τροπος με τον οποιο ο ιδιος απολαμβανει αυτο το τηλεσκοπιο και την αστρονομια ειναι ολα τα λεφτα!!! Μου θυμισε τον εαυτο μου στα πρωτα μου βηματα..Μαλιστα πηρε και στο 3χρονο αγορακι του ενα μινι-τηλεσκοπιο για να του κανει παρεα..

Απο εσενα εξαρταται..Καλα Ταξιδια.

(Παω να κανονισω παρατηρηση με τον νεο μου γειτονα!!!)

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε freecom καλησπέρα και καλώς όρισες και από εμένα! :D

Θα σου ζητήσω μια πολύ μεγάλη χάρη: αφού μας.... βρήκες, γιατί δε μας "ψάχνεις" λιγάκι??? Εγώ το πρώτο που θα σου πω είναι ΝΑ ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ!! [-X [-X [-X !! Έχω ένα διοπτρικό σαν αυτά που σκέφτεσαι να πάρεις και πίστεψέ με, δε θα το αποχωριστώ ποτέ!!

Έλα όμως που πήρα πρόσφατα ένα μεγάλο, και έχω πάθει σοκ!! :shock: :shock: !! Οι διαστάσεις των τηλεσκοπίων παίζουν τον πρώτο ρόλο για να μπορείς να δεις κάτι καθαρά και σε καλή μεγέθυνση!!

Πρέπει όμως να καταλάβεις τι ακριβώς είναι αυτά!!! Μη σε ανησυχεί αυτό, με το βιβλίο που σου πρότειναν θα λύσεις πολύ γρήγορα τις απορίες που έχεις!!

Nightwach του Terrence Dickinson!! Έχει γύρω στα 35 ευρώ και είναι ο απόλυτος οδηγός για κάποιον που ξεκινάει να ασχοληθεί με την αστρονομία!!

Και για να σε... μπριζώσω ακόμα παραπάνω, σου λέω το εξής: Γιατί να βιαστείς να πάρεις κάτι μόνο για τη Σελήνη και να μη βρεις κάτι καλύτερο που θα βλέπεις και άλλους πλανήτες????

Έχεις σκεφτεί ότι μπορείς να δεις με τα μάτια σου τους δακτύλιους του Κρόνου και τους δορυφόρους του Δία?????? :wink: :wink: :wink: \:D/ \:D/ \:D/

Αν έχεις υπομονή και όντως θέλεις να την ψάξεις, εμείς είμαστε εδώ!!!

Εγώ δε θα σου πω τι να πάρεις, κιάλια ή τηλεσκόπιο... Αυτό που σου λέω είναι να πάρεις ένα βιβλίο, να το διαβάσεις μιας και είναι ευχάριστο και πανεύκολο, και να ψάξεις στις παλαιότερες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ μέσα!! Κάντο και θα με θυμηθείς!!! :D :D :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης