AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορα τηλεσκοπιου!!!
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορα τηλεσκοπιου!!!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Αύγ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15
Τόπος: Χαλκιδική
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 2:00    Θέμα δημοσίευσης: Αγορα τηλεσκοπιου!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σε ολους!!!
Λοιπον εχω χασει τα αβγα και τα πασχαλια χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως!!! Ψαχνω να αγορασω τηλεσκοπιο και εχω τις εξης αναγκες :
1. Να μην ξεφευγει πανω απο 500 ευρω
2. Να ειναι ευχρηστο και να μπορω να το κουβαλησω σχετικα ευκολα μιας και θα χρειαστεί να μετακινηθουμε για αστροπαρατηρηση
3.θελω για παρατηρηση αρχικά πλανητών και για αντικειμενα βαθυτερου ουρανου , δεν με ενφιαφερει, προς το παρον τουλαχιστον, η αστροφοτωγραφια
Τι μου προτεινεται? Απο αυτα που εχω ψαξει δεν εχω κατΑλήξει καπου ημουν ανα μεσα σε dobsonian skywatcher 8 (αλλα ποοολυυυ μεγαλο ρε παιδι μου) ειδα το skywatcher 130/900 σαν πιο οικονομικη επιλογη ειδα και το celestron lcm114. Δεν ξερω εχω ζαλιστει.....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Menelaos_P
Αστρόφιλος
Τόπος: Θεσσαλονίκη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 7:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς ήρθες στο forum!
Αν το Dobson 8" ,το οποίο είναι το καλύτερο από όσα ανέφερες σου φαίνεται μεγαλο και όχι έυκολο στη μετακίνηση, τότε ίσως το Skywatcher Heritage Truss P130, είναι μια λύση που μπορεί να σε βολέψει.
Πολύ φορητό, και με τα χρήματα που λές μπορείς να πάρεις και ένα καλό barlow και κάποια καλύτερα προσοφθάλμια από τα εργοστασιακά που το συνοδεύουν. Χωρίς τον barlow έχει ευρύ πεδίο και είναι f5 που το κάνει εύχρηστο για τον βαθύ ουρανό, και με τον barlow μπορεί να δώσει τις μεγενθύσεις που ζητάς για πλανητική παρατήρηση.
Ολά αυτά σε ένα τηλεσκόπιο φορητό και ελαφρύ με πολυ σταθερή βάση, που στήνεται και είναι έτοιμο για χρήση σε 2 λεπτά.
Δες και προηγούμενες συζητήσεις σχετικά με αυτό το τηλεσκόπιο στο forum, για να δεις όλες τις γνώμες για αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση
Θα κοιταξω και γι αυτο που μου προτεινεις.
Θεωρείς οτι τα dobsonian ειναι καλυτερα γενικα απο τα κατοπτρικα για παρατηρηση?
Δηλαδη εκει να κατευθυνθω?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 693
Τόπος: Αιγάλεω - Κερατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν ψάχνεις κάτι εύχρηστο όπως λες μην πάρεις dob. Για τις ανάγκες σου προτίνω το CELESTRON NEXSTAR 127 SLT.

https://www.dualshop.gr/e-shop/celestron-nexstar-127-slt.html

Υπάρχουν και αγγελίες στο forum που το δίνουν φθηνότερα.

Baader OAG w/ StarLight Xpress Lodestar X2 Mono
SkyWatcher AZ-EQ5 GT w/ EQMOD
Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Menelaos_P
Αστρόφιλος
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 14:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα dobsonian έχουν πολύ σταθερή βάση, η οποία ταυτόχρονα δεν κοστίζει ιδιαίτερα, έτσι τα λεφτά που δίνεις πηγαίνουν κυρίως στην αξία του σωλήνα-οπτικών που αγοράζεις.
Είναι εύκολα στον χειρισμό τους, ακόμα και για έναν αρχάριο, και στήνονται αμέσως. Βέβαια δεν είναι κατάλληλα για αστροφωτογράφηση. Ομως ούτε οι φθηνές ισημερινές στηρίξεις EQ1 EQ2 κλπ, κάνουν για αστροφωτογράφηση, είναι ασταθείς και δεν θα σε καλυψουν έτσι και αλλιώς. Για αστροφωτογράφηση θέλει πολύ πιο ακριβές ισημερινές στηρίξεις και κάμερες, οπότε αν πάρεις ένα κατοπτρικό σε φθηνή ισημερινή βάση, θα έχεις βάρος, πολυπλοκότητα στον χειρισμό (σε σχέση με την απλότητα και αμεσότητα του dob), και πάλι η βάση σου δεν θα είναι ικανή για αστροφωτογράφηση.
Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να δεις τα διαφορα αυτά τηλεσκόπια και τις στηρίξεις τους απο κοντά, οπότε πήγαινε είτε σε κάποια αστροβραδιά που οργανώνεται στην περιοχή σου από κάποιο σύλλογο αστρονομίας, είτε σε κάποιο μαγαζί όπως το Πλανητάριο, όπου μπορείς να χειριστείς τα διάφορα τηλεσκόπια με τις βάσεις τους, να δοκιμάσεις και να τα σηκώσεις, για να αντιληφθείς το βάρος βάσης και οπτικού σωλήνα. Αφού λές πως πρέπει να το μετακινείς για να πας σε περιοχή για αστροπαρατήρηση, πρέπει να δεις πόσο όγκο-βάρος έχει το σύστημα σου όταν είναι κλειστό και ανοιχτό, επίσης αν μεταφέρεται από ένα άτομο στο αυτοκίνητο εύκολα, με ένα δρομολόγιο ή θέλει δυο ή τρία.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2188
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 14:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το heritage 130 είναι αξιοπρεπέστατο όργανο και αν κολλήσεις με το χόμπυ και κάποια στιγμή πάρεις κάτι μεγαλυτερο θα σου μείνει για δεύτερο φορητό τηλεσκόπιο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενταξει μη μαλωνετε! Το ειδα το τηλεσκοπιο πριν μου το προτεινεις!χαχα !η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο προκατειλλειμενη με τα μεταχειρησμενα γενικα, ίσως ειναι και λαθος μου.....
Εχω συζητησει με τρεις ανθρωπους μεχρι στιγμης αλλα χωρις να ξερω να κανω τις σωστες ερωτησεις μιας και δεν ειχα μελετησει για τα ειδη ,προσοφθαλμιους, βασεις στηριξης κλπ.
Σημερα εχει αστροβραδια στην περιοχη μου και θα προσπαθησω παλι μηπως βρω ακρη να δω και παλι τα τηλεσκοπια και να συζητησω.
Απο βδομάδα θα επισκευτω και το πλανηταριο για να τα δω ολα απο κοντα.
Η αληθεια ειναι οτι προς το παρον τουλαχιστον δεν με ενδιαφερει η αστροφωτογραφια απλα επειδη εχω και μια μικρουλα που εχει ενθουσιαστει με τον ουρανο θελω καλες εικονες και οχι μουτζουρες γι αυτο κοιταω και λιγο κατι καλυτερο απο τα τελειως φθηνιαρικα .
Συγκριτικα,και αντικειμενικα😁 αυτο που πουλαει ο φιλος με το trust 130 και το dobs 8 ποιο πιστευετε οτι θα μου δωσει καλυτερες εικονες
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Heritage 130 το είχα. Είναι όντως εξαιρετικό όργανο αλλά κατά τη γνώμη μου είχε 3 ελαττώματα:

1. Ήθελε τραπέζι καθώς είναι πολύ χαμηλό. Τα σπαστά τραπέζια camping δεν κάνουν διότι δεν έχουν την απαραίτητη σταθερότητα που χρειάζεται.

2. Χρειάζεται φωτοχιτώνιο για να δουλέψει σωστά. Δεν είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις, αλλιώς αγοράζεις.

3. Δεν έχει GOTO. (προσωπική προτίμηση)

Βέβαια στα θετικά του είναι η τιμή, καθώς με 220€ έχει 5ιντσο portable τηλεσκόπιο. Στις ίδιες ίντσες το Nexstar 127 SLT το βρίσκεις απο 450€ μεταχειρισμένο.

Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Α και κατι ακομα!!! Στο θεμα μετακινηση με αυτοκινητο , πβς το μεραφερω χωρις να κανω καμια ζημια στο οργανο . Φαντάζομαι δεν το βαζεις στο πορτ μπαγκαζ και πας....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kaliboulaki καλύτερες εικόνες θα σου δώσει το 8ιντσο. Το θέμα είναι ποιο τηλσκόπιο θα σου δώσει τις περισσότερες εικόνες μέσα στο χρόνο. Ένα τηλεσκόπιο που λόγω όγκου δεν θα το χρησιμοποιείς ή ένα πιο portable. Επίσης έχε υπόψιν σου πως η χρήση τηλεσκοπίου χωρίς GOTO θέλει μια προεργασία στην εκμάθηση του ουρανού. Για μένα (αν δεν έχεις) καλή λύση πρώτα είναι ενα βιβλιο και ενα ζευγάρι κυάλια.

Το Nexstar 127 SLT χωράει σε μία βαλίτσα MANO αξίας 20 ευρώ (ο σωλήνας μαζί με τα προσοφθαλμια και διαγώνιο). Το τρίποδο με τη βάση εγώ το βάζω στο πορτμπαγκαζ μαζι με τη βαλίτσα.

Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξερω αλλα μαλλον προσανατολιζομαι στο skywatcher dobs 8 αλλα προβληματιζομαι με τη μεταφορα . Αλλα πιστευω οτι θα εχω καλυτερες εικονες απο το nexstar που προτεινεις. Αν και απο οσο καταλαβα απο οσα διαβασα στην αγγελια σου και χωρις παρεξηγηση φιλε μου, το πουλας γιατι προτιμησες να κρατησεις το dobs αν θυμαμαι καλα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kaliboulaki δεν έχω dob Very Happy Έχω 2 Nexstar 127 SLT. Το ένα το χρησιμοποιώ κανονικότατα. Το άλλο είναι σφραγισμένο στο κουτί του.

Η αγγελία μου είναι αυτή:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24428&highlight=

Και μία φωτογραφία Smile

18403779_10155412782549644_5911192256628517507_o.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  210.13 KB
 Διαβάστηκε:  41 φορές

18403779_10155412782549644_5911192256628517507_o.jpg

Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:
kaliboulaki καλύτερες εικόνες θα σου δώσει το 8ιντσο. Το θέμα είναι ποιο τηλσκόπιο θα σου δώσει τις περισσότερες εικόνες μέσα στο χρόνο. Ένα τηλεσκόπιο που λόγω όγκου δεν θα το χρησιμοποιείς ή ένα πιο portable. Επίσης έχε υπόψιν σου πως η χρήση τηλεσκοπίου χωρίς GOTO θέλει μια προεργασία στην εκμάθηση του ουρανού. Για μένα (αν δεν έχεις) καλή λύση πρώτα είναι ενα βιβλιο και ενα ζευγάρι κυάλια.

Το Nexstar 127 SLT χωράει σε μία βαλίτσα MANO αξίας 20 ευρώ (ο σωλήνας μαζί με τα προσοφθαλμια και διαγώνιο). Το τρίποδο με τη βάση εγώ το βάζω στο πορτμπαγκαζ μαζι με τη βαλίτσα.

Το go to ειναι πολυ δελεαστικο η αληθεια ειναι.... απο θεμα στησιματος δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι το nexstar 127 slt. Γιατι εξισου βαρετο νομιζω με τον ογκο ειναι και το στησιμο..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kaliboulakiOffline
Νέα
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Α λαθος μου !!! Συγνωμη....νομιζα οτι ηταν αυτη που ειναι στα 450
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/08/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το στήσιμο μαζί με το καλιμπράρισμα του GOTO ειναι ακριβώς 5 λεπτά. Στην αγγελία αναφέρω πως θα κάνω παρουσίαση στον αγοραστή.
Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης