AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - βραδυνοι στοχοι
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
βραδυνοι στοχοι
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
koskomOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 25 Δεκ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 42
Τόπος: Αθήνα Ίλιον
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:05    Θέμα δημοσίευσης: βραδυνοι στοχοι Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα προσπαθήσω να σου περιγράψω τα δικά μου λάθη που έκανα στις πρώτες παρατηρήσεις μου προς αποφυγήν τους.
Έχε πάντα στο μυαλό σου τη ψάχνεις και πώς περιμένεις να το δεις στο προσοφθάλμιο μην φαντάζεσαι τις έγχρωμες εικόνες των βιβλίων (πολύ θα σε βοηθήσει σ΄αυτό και η προσομοίωση του Stellarium).
Αρχικά ψάξε με ηρεμία και μικρές κινήσεις τους στόχους με μεγένθυση γύρω στο Χ40 , προσωπικά τις ποιο πολλές φορές τους προσπερνούσα χωρίς καν να τους έχω αντιληφθεί.
Ο χάρτης που σου προτάθηκε παραπάνω σίγουρα θα σε βοηθήσει (ενας καλός χάρτης κρίνεται απαραίτητος).
Επιμονή Υπομονή και η Επιτυχία είναι δεδομένη
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
matrixOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μαϊ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 88
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραια, ασεληνη νυχτα, σχετικα καλος ουρανος, και
με την βοηθεια του στελαριουμ εκανα κανα δυο ωρες να βρω την ανδρομεδα με το 90αρι evostar.
Δλδ οχι ολοκληρη την ανδρομεδα αλλα ενα μικρο λευκο μερος του πυρηνα που διακρινοτανε.
Πολυ φασαρια για μικρο αποτελεσμα δλδ αν και για μεσα στη πολη με τα εκτυφλωτικα φωτα
του σαδιστη δημαρχου κρινεται ικανοποιητικο.
Εν πασει περιπτωσει πρασανατολιστικα απο τον λαμπρο Μιραχ, λιγο πιο πανω ο μAnd,
ακομα λιγο πιο πανω ο νAnd, και λιγο ακομα επανω η Ανδρομεδα. (μαλλον το δειγμα της θα
ελεγα καλυτερα Smile )
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 22 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 97
Τόπος: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά ξανα προσπάθησα σήμερα και τζίφος...

Ίσως έχω λανθασμένη εντύπωση για το τι εικόνα περιμένω να βρω και μπορεί να την έχω δει και να μην το έχω καταλάβει.

Μπορεί κάποιος να επισυνάψει φωτογραφία για το πως να περιμένω να την δω στο προσοφθάλμιο?

Έχω Dob 10" με ES 68 24.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 175
Τόπος: Maroussi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλεξ γεια σου! Απο που προσπαθες να δεις την Αμδρομεδα; αν προσπαθεις μεσα απο πολη ισως δεν ενα τοσο ευκολο (ειναι ομως δυνατον) γενικα η Ανδρομεδα ειναι ενα αχνο συννεφακι που πιθανοτατα να το εχεις βαλει στο πεδιο σου οσο εψαχνες αλλα να μην το αντιλιφθικες (στελνω πως περιπου μπορεις να την δεις στον προσοφθλαμιο). Αν εχεις ερευνητη με μεγενθυνση και οχι καποιο red dot/telrad ειναι ακομη πιο δυσκολο να τη βρεις....

image.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  6.74 KB
 Διαβάστηκε:  1397 φορές

image.jpg

image.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  6.74 KB
 Διαβάστηκε:  1397 φορές

image.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1107
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 6:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξανδρε τον γαλαξία της Ανδρομέδας τον βλέπεις και με γυμνό μάτι. Τον βλέπεις ακόμα και αν έχει ήπια φωτορύπανση. Με τον ερευνητή θα έχεις την καλύτερη θέαση διότι ο γαλαξίας είναι 4 μοίρες. Τεράστιος δεν χωράει όλος στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου. Είναι 8 σεληνιακοί διάμετροι! Μελέτησε τον χάρτη που σου στέλνω. Οι αριθμοί δίπλα στα γράμματα των άστρων είναι το οπτικό μέγεθος των άστρων. Τα mag. Επίσης μπορείς τον Μ33 τον γαλαξία του τριγώνου. Είναι και αυτός κοντινότατος γαλαξίας. Αυτός χωράει μέσα στο οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου. Ανέβασε σιγά – σιγά μεγέθυνση. Με καλές συνθήκες μπορεί να δεις και σπείρες σε αυτόν. Εγώ με το 8ιντσο έχω μετρήσει 5.
Τον χάρτη μπορείς να τον βγάλεις φωτοτυπία ή να τον εκτυπώσεις και να τον έχεις μαζί σου.

(1) 2 Ανδρομέδα Τριγωνο Κριός 8762 - 22 μα.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  450.21 KB
 Διαβάστηκε:  126 φορές

(1) 2     Ανδρομέδα Τριγωνο Κριός  8762 - 22 μα.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά,

Αν και εχθές είχε πεντακάθαρο ουρανό και ήμουν σε χωριό έξω από την Αλεξανδρούπολη, φανταστείτε το Milk way φαινόταν άνετα.

Την περιοχή που μου δείχνετε στους χάρτες την σάρωσα επί 2 ώρες σίγουρα τη πέρασα και δεν το κατάλαβα.

Ίσως να ήθελε ακόμα πιο σκοτεινό ουρανό.

Τώρα που το σκέφτομαι είδα ένα έντονο άστρο που γύρο έβλεπα πολύ αχνά ένα άσπρο σαν σύννεφο αλλά νόμιζα πως ήταν της φαντασίας μου καθώς ήταν πολύ αχνό.

Αλλά τώρα που είδα και τις φώτο μάλλον αυτό πρέπει να ήταν.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 249
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα βλεπεις το Milkyway με γυμνό μάτι την Ανδρομεδα την βλεπεις σιγουρα με τηλεσκόπιο ... αυτο το ασπρο θα ηταν που λες σαν συννεφο, ετσι φαινεται Wink
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλα αυτό που είδα ήταν ένα έντονο αστέρι με μια υποψία λευκού συννεφου.

Σε καμία περίπτωση δεν γέμιζε το 24mm προσοφθαλμιο και δεν φαινόταν το άσπρο τόσο έντονο όσο η φωτογραφία.

Αν όντως ήταν αυτό... ε λίγο απογοήτευση Sad

Δλδ τι εξοπλισμό πρέπει να έχω για να δω έντονα το άσπρο και να ξεχωρίσω τον πυρήνα?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι ωρα το εψαξες? Αν ηταν πριν τις 11 ειναι χαμηλα. Απο εκει και περα οι περισσοτεροι στοχοι αχνοι σαν συνεφακι ειναι αλλα με το σωληνα που εχεις πρεπει να εχεις καθαρη εικονα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τις 9 έως τις 11 ήμουν έξω.
Θέλει πιο αργά?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, ειναι πολυ χαμηλα ακομα. Εγω τετοιες ωρες αμα βγω ουτε αυτα που ειδες δεν βλεπω τετοια εποχη (130 / 650 εχω)

Θελει 12 και επειτα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης