Jump to content

Κατασκευή σφήνας


theoatc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατασκευή σφήνας για το nexstar evolution 6.

Μετά από ώρες διαβάσματος, κυρίως σε ξένα φόρουμ, μιας και σε ελληνικά δεν βρήκα τίποτα , αποφάσισα να δοκιμάσω τις δυνατότητες μιας ισημερινης σφήνας. Το μπάτζετ εξαιρετικά σφιχτό, οπότε η αγορά celestron heavy duty wedge (σχεδόν 400 ευρώ απευθείας από το εξωτερικό, 460 από ελληνικό μαγαζί), απλά αποκλείστηκε.

Έψαξα και βρήκα, οδηγίες για DIY, Η αρχική ιδέα ήταν να είναι ξύλινη, αλλά για λόγους σταθερότητας και βάρους, προτιμήθηκε η μεταλλική κατασκευή. Το σχέδιο είναι πάνω κάτω το ίδιο με ένα που βρήκα για 6 se. Διαστάσεις θα γράψω παρακάτω. Βρήκα έναν εξαιρετικό μάστορα, που χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά (!!!!!) να καταλάβει τι θέλω, και η κατασκευή ξεκίνησε. Στις φωτογραφίες που επισυνάπτω, η σφήνα δεν έχει βαφτεί, και από αστρονομικης άποψης την έβαλα να δουλέψει χονδρικά, από το μπαλκόνι μου και φαίνεται να έχει πολύ καλό tracking. Μένει να δοκιμαστεί έξω μαζί με την κάμερα. .

Θα επισυνάψω και άλλες φωτογραφίες με το τηλεσκόπιο πάνω

DSC_0140.thumb.JPG.6eb4cf36be82634bddb5eaa324762157.JPG

DSC_0137.thumb.JPG.19f9efdf2b2c5bbb6b89f3d4076ef47e.JPG

DSC_0138.thumb.JPG.7ffbc12dd011671f13be6ff400057456.JPG

DSC_0142.thumb.JPG.d096721504339cc8938282dc0428eeb3.JPG

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον theoatc!! Μας ενδιαφέρει. Με σφήνα πόσα λεπτά έκθεσης έχεις χωρίς οδήγηση και πόσα με οδήγηση? Το 'χεις ψάξει φαντάζομαι.....
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση,αλλά η σφήνα επέστρεψε στο μηχανουργείο για μικροδιορθωσεις.

Θανάση, unguided που σκοπεύω να κάνω αρχικά, οι εκθέσεις φτάνουν άνετα τα 60 sec + ακόμα και περισσότερο. Αν υπάρξει οδήγηση, δεν υπάρχει όριο, τουλάχιστον έτσι αναφέρει ο ο τύπος στο cloudynights.com. Η atik infinity μου, έχει όριο τα 120 sec λόγω μη ψύξης,(για να είμαι ακριβής το software που έρχεται μαζί έχει όριο τα 120, έχω διαβάσει ότι με άλλο software δεν έχει όριο, αρκεί να κουμανταρεις τα hot pixels, ο καιρός των Ιωαννίνων θα αναλάβει μια χαρά την ψύξη, πιστεύω \:D/ :D)..Στην ουσία είναι ίδια κάμερα με την atik 414 ex, απλά δεν έχει ψύξη..

Και ναι, εχει μπει ρεγουλατορος για την ρύθμιση του declination, και μικρομετρικά, και ψάχνω πατέντα να βελτιώσω την κίνηση στην διεύθυνση. Για αυτό ήμουν στο μηχανουργείο. Θα επιστρέψω με περισσότερες φωτογραφίες για να σας δείξω περισσότερες λεπτομέρειες

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Η σφήνα τελείωσε και πλέον δοκιμάζεται. Πολλά τα πηγαινέλα στο σιδηρουργείο, πολλές πατέντες και μετατροπές, και διορθώσεις.

Μια ντιζα χρισιμοποιηθηκε για ρυθμιστής alt, και μεγαλύτερες τρύπες ανοίχτηκαν στην βάση, προκειμένου να κινείται περισσότερο εύκολα στο az. Η κίνηση στο alt είναι μικρομετρική και σταθερή, μια ταλαιπωρία υπάρχει στο az αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Για πολική ακολουθώ την διαδικασία του hc, μια αρχική rough alignment, στην συνέχεια, ευθυγράμμιση της σφήνας, και τρίτο, drift alignment, σύμφωνα με οδηγίες που βρήκα στο cloudy.

Εν συνεχεία, power recycle στη βάση, σύνδεση με το skysafari pro 5.

Οι ρυθμίσεις του πρέπει να είναι για celestron wifi, wedge align,

Ακολουθεί 4-star alignment και αυτό ήταν.

Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει μέχρι και 70 sec έκθεση, χωρίς οδήγηση, το οποίο είναι αρκετά ικανοποιητικό πιστεύω.

 

IMG_20171103_134630.thumb.jpg.a42ff341042f0d9ee074c76fffdbdfd6.jpg

Μετά το πρώτο πέρασμα με mat μαύρο

 

IMG_20171030_201820.thumb.jpg.ec11937e1b8bd0140d3d31b494c3e82e.jpg

Το set up πριν το βάψιμο

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για τη ιδιοκατασκευή της σφήνας. Φαίνεται και αισθητικά πολύ όμορφη.

 

Επειδή βλέπω ότι χρησιμοποιείς την ATIK INFINITY και επειδή σκέφτομαι (και αποταμιεύω) για να την αγοράσω, υποτίθεται ότι η συγκεκριμένη κάμερα δεν χρειάζεται ισημερινή στήριξη και ότι λειτουργεί πολύ καλά και με αλταζιμουθιακή. Σε παρακαλώ πες μου εάν την έχεις δοκιμάσει χωρίς τη σφήνα, εάν τα παραπάνω ισχύουν.

 

Δεν μ' ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση αλλά μόνο η βιντεοπαρατήρηση. Σαν στήριξη εχω και χρησιμοποιώ τη ΝΕΧSTAR SE (για 6 - 8'' ΟΤΑ)

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για τη ιδιοκατασκευή της σφήνας. Φαίνεται και αισθητικά πολύ όμορφη.

 

Επειδή βλέπω ότι χρησιμοποιείς την ATIK INFINITY και επειδή σκέφτομαι (και αποταμιεύω) για να την αγοράσω, υποτίθεται ότι η συγκεκριμένη κάμερα δεν χρειάζεται ισημερινή στήριξη και ότι λειτουργεί πολύ καλά και με αλταζιμουθιακή. Σε παρακαλώ πες μου εάν την έχεις δοκιμάσει χωρίς τη σφήνα, εάν τα παραπάνω ισχύουν.

 

Δεν μ' ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση αλλά μόνο η βιντεοπαρατήρηση. Σαν στήριξη εχω και χρησιμοποιώ τη ΝΕΧSTAR SE (για 6 - 8'' ΟΤΑ)

 

Ευχαριστώ

 

Για βιντεοπαρατήρηση είναι champion. Την δούλευα σε alt az σχεδόν ένα χρόνο και είναι εξαιρετική για βίντεοαστρονομια (ηλεκτρονικά υποβοηθουμενη αστρονομία για να είμαστε ακριβής). Το software κάνει πολύ καλή δουλειά στην εξάλειψη του field rotation. Αλλά μέχρι τα 40 με 45 sec. Μετά έχει θέμα με alt az στήριξη. Ο μέγιστος χρόνος έκθεσης της είναι όμως 120 sec, χρόνος που περιορίζεται μόνο από το software της, και σχεδόν απεριόριστος αν την ελέγχεις από το artemis capture και βρεις τρόπο καν να την ψύξεις (μετακομίζεις Γιάννενα λχ). Ως εκ τούτου, ήθελα να δοκιμάσω τις δυνατότητες στο maximum, για αυτό εφτιαξα την σφήνα, επειδή δεν μπορώ να αγοράσω προς το παρόν μια ισημερινη. (Η κάμερα είναι ίδια με την 414 ex, χωρίς ψύξη)

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την κατασκευή!

Θα ήθελα αν μπορείς να δείξεις το μηχανισμό ρύθμισης az.

Βεβαίως, θα ανεβάσω φωτογραφία το βράδυ, αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Δύο βίδες με ασφάλεια που ξεβιδωνουν, και μετά μπορείς να την στρίψεις. Σχεδόν δύο μοίρες. Είναι λίγο ζόρι στον χειρισμό αλλά μετά από δέκα και φορές που το χειρίζομαι είναι εντάξει

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την κατασκευή theo =D>

Ωραία δουλειά έχει κάνει και ο Δημήτρης εδώ https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=224555&sid=c1eb2fa39145bf864490533651f60fee

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την κατασκευή theo =D>

Ωραία δουλειά έχει κάνει και ο Δημήτρης εδώ https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=224555&sid=c1eb2fa39145bf864490533651f60fee

 

Ευχαριστώ Άγγελε.. Ήθελα μεταλλική αντί για ξύλινη, λόγω μεγαλύτερης ακαμψίας. Μεγάλωσε το βάρος και η τιμή αλλά είναι πολύ σταθερή. Στο δια ταύτα θα δούμε. Φαντάζομαι αργά ή γρήγορα θα χρειαστώ και οδήγηση..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Μετά από τρεις( και) μήνες το set up, ετοιμάστηκε ευθυγραμμιστηκε, εστιάστηκε. Κάποιες υποτυπώδεις, δοκιμές, έγιναν.

Πολική με τις οδηγίες του hand controller (rough polar alignment) και για refine το Sharpcap 3.0. Αποτέλεσμα, απόκλιση μικρότερη των 15 λεπτών της μοίρας. Αλλά ακόμα το μαθαίνω.

Οδήγηση με Phd 2 και zwo aci Mc 120. Εκπληκτικό πρόγραμμα, απλό στην χρήση, αλλά ακόμα μαθαίνω και λόγω καιρού, δεν υπάρχει δυνατότητα πλήρης δοκιμής. Για καλό calibration, χρειάζεται ο celestian equator και δεν βλέπω καλά νότια από το σπίτι μου λόγω εμποδίων.

Capture με sequence generator pro, κάμερα η atik infinity color.

Το πρόγραμμα είναι άψογο, με σχεδόν πλήρη αυτόματοποίηση των λήψεων, έλεγχο του phd 2, αλλά και πολύ, πολύ,, πολύ όμως διάβασμα στο internet, για τις λειτουργίες του.

Στα μείον του set up είναι μια ελαφριά δόνηση που αποκαθισταται σε 2-3 sec, αν για κάποιο λόγο έρθεις σε επαφή με την βάση. Κατά το slewing, δεν υπάρχει καμία δόνηση.

Μένουν εκτενείς δοκιμές, αλλά ο καιρός δεν μας κάνει το χατήρι.

Προς το παρόν, εκθέσεις των νέων 60 sec είναι άνευ trail.

IMG_20180107_140708.thumb.jpg.07e4ea0984fb88047b212d3d3fd93561.jpg

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης