Jump to content

Μαθήματα ισορροπίας ή εγώ το κάνω λάθος? (EQ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα τη BRESSER EXOS-2 να τη συνδυάσω με το BRESSER 102/460, χωρίς Go-To, μιας και, λόγω κόστους, θα το βάλω αργότερα, αφού τα ίδια λεφτά βγαίνει έτσι κι αλλιώς! Από τα χέρια μου έχουν περάσει οι HEQ5 και NEQ6 που τις ρύθμιζα με το γνωστό τρόπο της ισορροπίας του τηλεσκοπίου (πίσω-μπρος στο dovetail και πέρα δώθε το αντίβαρο) και καθάριζα!

 

Με αυτή τη βάση και έχοντας παίξει αρκετά με το θέμα της ισορροπίας έχω διαπιστώσει τα εξής:

 

Πρώτα απ' όλα να πω ότι το αντίβαρο είναι 4,5kg και το να το φέρεις σε ισορροπία με ένα τηλεσκόπιο 2,5 κιλών και χωρίς βαριά παρελκόμενα, αφού και το viewfinder και η διαγώνιος είναι πλαστικούρες, είναι ένα θέμα.

 

Το τηλεσκόπιο κατά DEC το ισορροπώ χωρίς εμφανές πρόβλημα. Κατά RA όμως έχω τα εξής: Με τον κλασσικό τρόπο δηλαδή με όλα τα παρελκόμενα επάνω κι αφού ισορροπήσω πρώτα κατά DEC, δεξιόστροφα το τηλεσκόπιο μένει στη θέση του, δηλαδή ισορροπεί. Αριστερόστροφα όμως υπάρχει σοβαρή ανισορροπία από τη μεριά των αντίβαρων, αφού φαίνονται πιο βαριά από το τηλεσκόπιο και το σπρώχνουν προς τα κάτω. Το ίδιο γίνεται και σε ορισμένες κατευθύνσεις κατά DEC. Ανάλογα που κοιτάει το τηλεσκόπιο έχω ισορροπία και ανισορροπία, επειδή "τραβάει" πχ το σύστημα προς τα κάτω ο πρωτεύων φακός, μιας και το μπροστινό μέρος είναι πιο βαρύ. Δοκιμάζοντας κι ένα άλλο τηλεσκόπιο φίλου (Celestron SC 8"), ενώ αυτό το ισορρόπησα τέλεια, λόγω αυξημένου βάρους, πάλι, ανάλογα που κοιτούσε, υπήρχε ισορροπία ή ανισορροπία στο σύστημα, αλλά όχι τόσο έντονη. Να πω επίσης ότι το αντίβαρο το έχω πάει τέρμα επάνω για να μπορέσω να ισορροπήσω το μικρό τηλεσκόπιο.

 

Στην ουσία λοιπόν, μήπως με τον κλασσικό τρόπο που έχουμε μάθει να ισορροπούμε, η επιβάρυνση στη βάση εξαρτάται, όχι μόνο από το αρχικό καλό(?) καλιμπράρισμα, αλλά και προς τα που κοιτάει ή εγώ έχω πρόβλημα με τη βάση ή και με το αντίβαρο και ή πρέπει να πάρω ένα πιο ελαφρύ ή να "βαρύνω" το τηλεσκόπιο με ένα καλό viewfinder και ένα καλό διαγώνιο? Γενικά πάντως έχω την εντύπωση ότι τα διοπτρικά είναι πιο δύσκολο να έρθουν σε ισορροπία από οποιοδήποτε άλλο τύπο μιας κι έχουν πολύ βάρος μπροστά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως το τηλεσκόπιο έχει το βάρος του μη κατανεμημένο σωστά. Τράβηξε το αν μπορείς μια φωτογραφία.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως το τηλεσκόπιο έχει το βάρος του μη κατανεμημένο σωστά. Τράβηξε το αν μπορείς μια φωτογραφία.

 

Θα το τραβήξω Κυριακή βράδυ, μιας και θα λείψω Σ/Κ. Δεν μπορώ να φανταστώ τι δεν είναι σωστό, αφού το μόνο που προσθέτεις είναι το viewfinder και το διαγώνιο με το προσοφθάλμιο. Όλα τ' άλλα είναι βιδωμένα επάνω, ακόμα και το dovetail. Παραθέτω μια φώτο που είχα βγάλει και είχα δημοσιεύσει σε άλλο post, μήπως βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

IMG_20170829_2805.thumb.jpg.88e54f542535c2fd02c26020a69bc183.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

μάλλον χρειάζεται να ζυγίσεις με πιο ελαφρύ αντίβαρο ή να προσθέσεις βάρος στο DEC ώστε ο σωλήνας να ισορροπεί καλύτερα και στο DEC αλλά και στο RA. Είναι λογικό τα διοπτρικά να έχουν μεγαλύτερο βάρος μπροστά λόγω του φακού για αυτό θα πρέπει να τραβήξεις το dovetail αρκετά πίσω για να ισορροπήσει. Αν προσθέσεις αξεσουάρ (παρατήρησης ή φωτογραφικά) θα βαρύνουν τον σωλήνα πίσω οπότε η πας την dovetail πιο μπροστά ή προσθέτεις βάρος μπροστά.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που είδα την φωτογραφία έχει πολύ μικρή dovetail για αυτό και δεν μπορείς να το ισορροπήσεις καλά. Θα χρειαστεί να πάρεις μια μεγαλύτερη.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που είδα την φωτογραφία έχει πολύ μικρή dovetail για αυτό και δεν μπορείς να το ισορροπήσεις καλά. Θα χρειαστεί να πάρεις μια μεγαλύτερη.

 

Έχω ήδη ένα πιο μεγάλο να βάλω επάνω, αν και δεν έχω πρόβλημα στο DEC. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί μόλις το στρίβω αριστερά δεν ισορροπεί ενώ δεξιά κάθεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως η βαση απο τα δεξια ειναι πιο σφιχτή και καθεται γι αυτο το λογο; Δοκιμασε να ζυγισεις απο αριστερα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως η βαση απο τα δεξια ειναι πιο σφιχτή και καθεται γι αυτο το λογο; Δοκιμασε να ζυγισεις απο αριστερα.

 

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό πρέπει να είναι.

Δες με το χέρι αν η βάση σου έχει ομαλή κίνηση προς όλες τις κατευθύνσεις.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως η βαση απο τα δεξια ειναι πιο σφιχτή και καθεται γι αυτο το λογο; Δοκιμασε να ζυγισεις απο αριστερα.

 

Η αίσθηση που έχω όταν τη περιστρέφω, είναι ομοιόμορφη. Τώρα μπορεί να είναι αυτό το κλικ πιο σφιχτό που δεν καταλαβαίνω στο χέρι που να τη κρατάει στη θέση της. Έχω παραγγείλει τον 8Χ50 ερευνητή της Bresser μεταλλικό που ζυγίζει με τη βάση του 650γρ. Σε σχέση με τον πλαστικό που ζυγίζει 80, ίσως είναι αυτό το κλικ που θέλω για να ισορροπήσω καλύτερα. Αλλιώς πάω για μικρότερο βάρος. Αυτό που με προβληματίζει επίσης είναι ότι η Bresser δίνει το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο με την EXOS-2, επομένως, φαντάζομαι ότι δεν θα έδινε λάθος βάση με λάθος αντίβαρα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης