Jump to content

Αστεροσκοπειο Αση Γωνιας


antreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήρα και εγω την μεγάλη απόφαση για την κατασκευή του δικου μου αστεροσκοπειου ,η συνεχής ενασχοληση με την αστροφωτογραφια και το αδιάκοπο κουβάλημα του εξοπλισμού στην ταράτσα δεν μου άφηνε άλλες επιλογές ,επίσης ο ελεύθερος χρόνος έχει μειωθεί αισθητά όποτε προτιμώ να τον χρησιμοποιώ αστροφωτογραφιζοντας και όχι στο κουβάλημα και στήσιμο του εξοπλισμού

IMG_1181.thumb.jpg.616de807bd7e560a0c365de3b7d7a933.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το αστεροσκοπειο έχει μέγεθος 3χ4 μετρά και η οροφή είναι συρόμενη,το υλικό κατασκευής είναι Πάνελ πολυουρεθάνης για να έχω μια βασική θερμομόνωση

IMG_1205.thumb.jpg.90caf4accdcc9d8913c8a7ec78505e8d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο βασικός λόγος που επέλεξα συρόμενη οροφή είναι γιατί θέλω να το χειρίζομαι μελλοντικά εξ αποστάσεως όποτε ήθελα κάτι απλό και αξιόπιστο ,για να μπορώ να ελέγχω τον καιρό στην περιοχή έκανα εγκατάσταση ενός μετεωρολογικου σταθμού του davis vue

IMG_1185.thumb.jpg.5a0a9170c33ae0e1313bffe39af50f79.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία Ανδρέα! Μπράβο! Καλές λήψεις! Φαντάζομαι στη Κρήτη δε θα έχετε μεγάλο πρόβλημα με την υγρασία ??
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ανδρέας έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Καλοτάξιδο λοιπόν και περιμένουμε φωτογραφίες πλέον περισσότερες και καλύτερες. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο και από μένα. Εξαιρετική δουλειά.

Η πολυουρεθάνη έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο μονωτικό. Φαντάζομαι θα κάνει δουλειά το καλοκαίρι και δεν θα ανεβαίνει επικίνδυνα η θερμοκρασία από τον ήλιο.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα την ευκαιρία να είμαι κι εγώ παρόν στα εγκαίνια. Αν και δεν ασχολούμαι με την αστροφωτογράφηση, μπορώ να πω ότι ζήλεψα. Το αστεροσκοπείο είναι νομίζω για τους περισσότερους από εμάς ένα όνειρο ζωής. Ωραία κατασκευή και σε πολύ καλό μέρος.

 

Συγχαρητήρια κι από μένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Ανδρέα!! Καλές παρατηρήσεις και καλούς ύπνους!! (μακάρι να χώραγε και το δικό μου ένα κρεβατάκι)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο, να το χαρεις ευχομαι.

 

Μπορεις να μας δωσεις μια ιδεα για το κοστος;

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το αστεροσκοπειο έχει διαστάσεις 3χ4 μετρά, χρησιμοποιησα χοντρά σίδερα για να μην έχω πρόβλημα με χιόνια και αέρα επίσης το Πάνελ πολυουρεθάνης ανέβασε λίγο το κόστος συνολικά μαζί με την πόρτα αλουμινίου και τον πυλώνα έπιασε 3500 ε

337056648_2IMG_4725.thumb.JPG.090af6a97bc2cd739cd16032dbf5153b.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Συγχαρητήρια Αντρέα και καλά ταξίδια εκεί απο το χώρο σου! Δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στα εγκαίνια αλλά μου είπαν τα παιδιά πόσο καλή δουλεία έχεις κάνει! Μεγείες και θα τα πούμε...
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης