Jump to content

Ομαδικές παραγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ. Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το άρθρο με αφορμή μια διαφωνία που έχω σχετικά με τις Ομαδικές παραγγελίες που πλέον οργανωμένα και συστηματικά πραγματοποιούνται εδώ μέσα. Ομολογώ πως θα έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα αλλά μετά από παρότρυνση του διαχειριστή δεν το έκανα. Τώρα λοιπόν απευθύνομαι σε όλα τα μέλη και στον κάθε ένα ξεχωριστά.

Ξεκινώντας λοιπόν Θα ήθελα να θυμίσω σε όλους μας ότι μέσα σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι εργάζονται σε τοπικές επιχειρήσεις με αντικείμενο τον αστρονομικό εξοπλισμο. Οι εργαζόμενοι αυτοί στο παρελθόν έχουν προσφέρει μέσα από άρθρα τους γνώση και τεχνικές ώστε όλοι μας να μπορέσουμε να κάνουμε ποιο εύκολα το χόμπυ μας χωρίς να περιμένουν κανένα αντάλλαγμα. Οι εργαζόμενοι αυτοί επίσης από αυτή τη δουλειά που κάνουν ζουν οι ίδιοι και οι οικογενειές τους,στέλνουν τα παιδιά τους φροντιστήριο,πληρώνουν φόρους κ.τ.λ. Δεν έχει σημασία εάν είναι 1 ή 10, προσωπικά γνωρίζω 4. Το θέμα είναι άλλο, ποιο βαθύ.

Είναι αυτονόητο ότι ο κάθε ένας μας μπορεί να επιλέξει από πού θα αγοράζει εξοπλισμό, είναι λογικό ότι τα ξένα φόρουμ θα έχουν καλύτερες τιμές μιας και έχουν ευνοϊκότερη φορολογία ή είναι χώρες παραγωγοί, οπότε όπως είπα καταλαβαίνω το να αγοράζεις κάτι από έξω και το δέχομαι και μάλιστα το έχω κάνει και εγώ όταν δεν βρήκα κάτι που χρειαζόμουν στην Ελλάδα. Αυτό με το οποίο διαφωνώ όμως εντελώς είναι αυτή η συστηματική κατεύθυνση του κόσμου μέσα από τις ομαδικές παραγγελίες η οποία είναι τοσο συστηματική πλέον που βλέπουμε συχνά πυκνά και ανακοινώσεις του τύπου<Αγαπητοί αστρόφιλοι ξεκινάμε παραγγελία ελάτε>.

Είναι εντελώς ανήθικο και αντιεπαγγελματικό αυτό, και μάλιστα όταν γίνεται από επαγγελματία και απευθύνεται σε επαγγελματίες όπως σίγουρα πολλοί θα είστε. Σκεφτείτε για λίγο μόνο πόσο άσχημο θα ήταν για εσάς να έχετε μια επιχείρηση και να ερχόμουν εγώ να οργανώνω και να κατευθύνω τους πελάτες σας αλλούεκτός αυτού ο διοργανωτής αυτού του πράγματος δεν έχει καμία σχέση με το χώρο, αυτό που απλά κάνει προφασιζόμενος ότι βοηθάει εμάς είναι να παίρνει πελάτες από τοπικές επιχειρήσεις και να τους πηγαίνει έτοιμους σε επιχείρηση του εξωτερικού με τα όποια οφέλη έχει αυτός για τον εαυτό του. Βέβαια το ενδιαφέρον του είναι μισό γιατί αδιαφορεί εντελώς για το αν κάποιος οι κάποιοι αυτή τη στιγμή κινδυνεύουν να μείνουν άνεργοι από τις πρακτικές του.

Για εμένα δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία επάνω σε αυτό το θέμα,και εξαιτίας μου δεν θα ήθελα να μείνει άνεργος κανένας συμπατριώτης μου.Οσοι λοιπόν νομίζετε ότι είμαι κακός και ότι ρίχνω λάσπη στον αγαπημένο αστρόφιλο που διοργανώνει αυτές τις παραγγελίες μπορείτε να διαφωνήσετε, την επόμενη φορά όμως που θα ανατρέξετε στις σελίδες του φόρουμ για συμβουλές και βοήθεια θυμηθείτε ότι γράφτηκαν από εργαζόμενους του χώρου που εσείς άθελά σας σαμποτάρετε.

 

Ευχαριστώ για την ανοχή σας και παρακαλώ σκεφτήτε λίγο ώριμα και σοβαρα αυτό το θέμα μιας και λίγο πολύ μας αφορά όλους, και πάνω από όλα ανθρώπινα.

Παρακαλώ τον διαχειρηστή να μην κατεβάσει το θέμα μιας και δεν βρίζω κάποιον και ούτε έχω τέτοια πρόθεση.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συμφωνώ σε όλα με τον Θοδωρή. Επιτέλους ας στηρίξουμε κάποια στιγμή το σπίτι μας....γιατί κάποια στιγμή .... (η γνωστή παροιμία...)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Θοδωρή

 

Ας υποθέσουμε ότι θες να αγοράσεις ένα αστρονομικό προιόν και ύστερα από έρευνα που έχεις κάνει το έχεις βρεί

- 1000 ευρώ από Ελλάδα

- 700 ευρώ από μια χώρα του εξωτερικού

 

Δίνωντας 300 ευρώ παραπάνω στηρίζεις την ελληνική επιχείρηση όπως τα λες και δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις από θέμα ηθικής πλευράς. Το θέμα είναι να μπορεί κάποιος να δώσει αυτό το παραπάνω αν του το επιτρέπει και η οικονομική του δυνατότητα για να στηρίξει την ελληνική επιχείρηση.

 

Όμως σε καιρούς οικονομικής κρίσης ο καθένας σκέφτεται και το μισό ευρώ που θα ξοδέψει...και η ηθική χάνεται μπροστά στο οικονομικό όφελος που θα έχει κάποιος.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά ό,τι μπορώ το αγοράζω από Ελλάδα, για τους λόγους ακριβώς που αναφέρεις και κάνω τα "στραβά μάτια" για διαφορές της τάξης των 50 ακόμα κι 100€ πολλές φορές. Αλλά, όταν η διαφορά είναι χαοτική, της τάξης των 500€ ας πούμε, όπως το 12 αρι Skywatcher, είναι δύσκολο να αγνοήσεις τη διαφορά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καταλαβαίνω τι λες... όπως είπα είναι αποδεκτό να γίνεται αλλά πεσμου κάτι, πρέπει να το κάνουμε τόσο οργανωμένα και με τόσο πάθος? Δεν είναι όλες οι διαφορές τόσο μεγάλες,αλλά και πάλι κάντο μόνος σου. Όταν βγάζεις ντελάλη και φτιάχνεις ολόκληρο οδηγό για το πώς θα αγοράσεις από έξω,όταν προσφερεσε να το κάνεις εσύ σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί τότε τι κάνεις ρε φίλε? Να σου πω τι κάνεις? ...... κάνεις έγκλημα είς βάρος του διπλανού σου και τις οικογένειάς του.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχεις δίκιο... τελευταία αγόρασα φίλτρα lrgb από το πλανητάριο...ήταν αρκετά ποιο ακριβά. Πήρα τον ίδιο τον Τσαμπουρα και του ζήτησα καλύτερη τιμή αν γίνεται, σε πληροφορο ότι τα πήρα σχεδόν σε τιμές ΤS. Αυτό που θίγω είναι η τόση οργάνωση η οποία θα γίνει αιτία να απολυθούν κάποιοι συνφορουμητες κάποια στιγμή αλλά και άλλοι εργαζόμενοι του κλάδου στην δικιά μας χώρα. Είναι ντροπή!

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχεις δίκιο... τελευταία αγόρασα φίλτρα lrgb από το πλανητάριο...ήταν αρκετά ποιο ακριβά. Πήρα τον ίδιο τον Τσαμπουρα και του ζήτησα καλύτερη τιμή αν γίνεται, σε πληροφορο ότι τα πήρα σχεδόν σε τιμές ΤS. Αυτό που θίγω είναι η τόση οργάνωση η οποία θα γίνει αιτία να απολυθούν κάποιοι συνφορουμητες κάποια στιγμή αλλά και άλλοι εργαζόμενοι του κλάδου στην δικιά μας χώρα. Είναι ντροπή!

 

Έχω κι εγώ φίλους μαγαζάτορες, που αυτά τα χρόνια, λίγο η κρίση (κυρίως κρίση μην κρυβόμαστε), λίγο το internet, (ειδικά κινεζιές) φυτοζωούν και καταλαβαίνω το πρόβλημα. Συγκεκριμένα το πλανητάριο (αφού αυτό έχει μείνει στην ουσία στην Ελλάδα) το στηρίζω και το τιμώ, όσο μπορώ. Όπως λες κι εσύ παζάρεψες τη τιμή και το πήρες σε πολύ καλή μάλιστα, άρα υπάρχει περιθώριο εκπτώσεων.. Αυτό που βλέπω είναι μια απραξία όσον αφορά προσφορές και εκπτώσεις. Δύσκολα θα βρεις. Αλλά, ακόμα κι αυτή η δυνατότητα να μην υπάρχει, κάποιες δόσεις, άτοκες ακόμα καλύτερα, θα έδιναν μεγάλη ώθηση στην ελληνική αγορά τηλεσκοπίου. Πολλές φορές θέλω να πάρω κάτι από πλανητάριο κι αυτό το μόνο 3 δόσεις κι αν είναι παραπάνω, πάρε τηλ έλα από δω με τη κάρτα να τις βάλουμε κλπ είναι αποθαρρυντικό. Νομίζω ότι θέλει μια καλή οργάνωση το eshop κομμάτι και περισσότερες προσφορές. Ειδικά το κομμάτι των δόσεων θέλει δουλειά, αφού, κακά τα ψέμματα πιο εύκολα δίνει κάποιος 40€ το μήνα κι ας το πάρει και 300€ πιο ακριβά, παρά ντούκου 1000€. My two cents...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι αλήθεια...αλλά αν κάναμε την μισή προσπάθεια από αυτή που γίνεται στις ομαδικές παραγγελίες ή αν ακόμα κάναμε εκεί ομαδικές παραγγελίες νομίζω ότι θα βρίσκαμε πρόσφορο έδαφος, και θα στηρίζαμε αυτούς που τόσο έχουν στηρίξει τις διοργανώσεις μας είτε χρηματικά είτε.με την παρουσία τους. Δεν έγιναν όλα να ξέρεις έτσι μαγικά στην Ελλάδα,κάποιοι καλλιέργησαν το έδαφος.και εμείς τώρα στα δύσκολα τους γυρίζουμε την πλάτη. Αυτό είναι μια αλήθεια που πονάει.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή , έτσι είναι η κατάσταση αλλά κάποιοι δεν την καταλαβαίνουν.

Θα μου πεις τώρα , για τέτοια μεγάλη διάφορα όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω , δεν είναι αμελητέα. Δεν διαφωνώ στο μην αγοράζουμε από έξω, πάντα αγοράζαμε και πάντα θα αγοράζουμε. Στο κάτω κάτω πόσες αγορές θα κάνεις με τέτοιες μεγάλες διαφορές ?

Ναι , συμφωνώ , για 50-100 ευρώ και εγώ κάνω τα στραβά μάτια και αγοράζω από Ελλάδα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνετε με τέτοιο πάθος και τέτοιο τρόπο ? Που αποσκοπεί ? Γιατί τέτοιο «μίσος» προς στα Ελληνικά καταστήματα ?

Θέλεις άνθρωπέ μου να αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό γιατί είναι φθηνότερο ? Οκ , κάντο , κάντο όμως μόνος σου….είναι δύσκολοι οικονομικοί καιροί και ο καθένας κάνεις τα κουμάντα του αλλά προς θεού μην οδηγάς και κατευθύνεις κάποια πρόβατα μαζί σου για πιθανό δικό σου όφελος…..

 

Και μια «χαζή» ερώτηση…σκέφτηκε ποτέ κανείς να γίνει μια , μια ομαδική παραγγελία στο Πλανητάριο , μιας και είναι πλέον το μοναδικό κατάστημα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ? Πιστεύω ότι θα επιτύχαιναν πολλά περισσότερα , αλλά βλέπεις δεν είναι θέμα αν μπορούν να το κάνουν αλλά στο ότι δεν θέλουν να το κάνουν.....με ότι αυτό και αν συνεπάγεται.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω τις γελοιότητες που αναφέρονται πιο πάνω, ότι και καλά ωθώ τον κόσμο να ψωνίζει από το εξωτερικό.

 

Με θλίψη αλλά και οργή όμως διακρίνω μία επίθεση από τον scaff, ο οποίος συμμετείχε σχεδόν σε όλες τις ομαδικές παραγγελίες και με χιλιοευχαριστούσε για την εξυπηρέτηση που του έκανα. Τα αντικείμενα που αγόραζε θα μπορούσε κάλλιστα να τα βρει στο Πλανητάριο πιο ακριβά, αλλά δεν το έκανε.

 

Επίσης θα ήθελα να απαντήσω και στο Πλανητάριο, καθώς από μια τηλεφωνική επικοινωνία ελάχιστων λεπτών που είχαμε, κατάλαβα από το απότομο ύφος του Παναγιώτη, ότι έχουν πρόβλημα μαζί μου. Οι δύο παρακάτω εικόνες αποδεικνύουν ότι όχι μόνο δεν ωθούσα τον κόσμο να ψωνίζει από το εξωτερικό, αλλά τον προέτρεπα για μικρή διαφορά τιμής (50-100 ευρώ) να ψωνίσει από το Πλανητάριο!

 

Η τρίτη φωτογραφία είναι προσωπικό μήνυμα του scaff, το οποίο δείχνει τον πραγματικό του εαυτό.

 

Σε αυτό το σημείο θέλω να ενημερώσω πως είναι το τελευταίο σχόλιο μου μέσα σε αυτό το forum. Παρά την όλη καλή πρόθεση και διάθεση που είχα να βοηθήσω με τον τρόπο μου, κατάφεραν δύο μέλη να με αποθαρρύνουν να το συνεχίσω με την μικροψυχία τους. Οι ομαδικές παραγγελίες σταματούν. Όσοι θέλετε να κρατήσετε επαφή με μένα, ξέρετε τον τρόπο. Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς :)

0.thumb.jpg.64eaf758c821a7f62a4519451ffb4c6d.jpg

5.thumb.jpg.86875b804c629e2a0b4af804f82f42c9.jpg

6.thumb.jpg.4e0abd3165ca78f9349fe3f93bd1fd70.jpg

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωστε συμμετειχα σε ολες τις παραγγελιες ? ?Μια και μοναδικη φορα παλιοψευταρα ηταν αλλα δεν το θυμασαι......Ενας μειωτης του ΦΛτ και κατι εξαρτηματα της WO.

Υπηρχαν ρε ψευτη στο Πλανηταριο ?

Σε προκαλω να δημοσιευσεις και ολα τα τιμολογια που εχεις στα χερια σου για να δουμε ποσες φορες συμμετειχα.....

 

Τοσο μικροψυχος εισαι....Σε λυπαμαι ακομα για μια φορα. Τωρα και ψεματα για να δημιουργησουμε δηθεν εντυπωσεις.......Εισαι τελειως αισχρός υπανθρωπος......και ψευτης.....

Ουτε παλι μπορεις μονος σου αντρικια να υπερσπιστεις τον ευατο σου....τοσο χαμηλα εχεις πεσει που μονο με τα ψεματα κανεις οτι κανεις....

 

Οσον αφορα την 3η φωτογραφια , σε πειραξε γιατι λεει την αληθεια ? Ετσι δεν είναι ?

 

 

[u]θα παρακαλεσω τον διαχειριστη να ΜΗΝ σβησει τίποτα.[/u] Δεν ειμαστε magicstar που οποτε δεν τον βολευει ζηταει να τα σβησει.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελή με θλίψη διαπιστώνω ότι οι προβληματισμοί κάποιων είναι για εσένα γελοιοτητες, περίμενα σαν επαγγελματίας που είσαι να καταλάβεις αυτά που υπωθηκαν παραπάνω, λόγο του νεαρού τις ηλικίας σου όμως ίσως δεν το καταλαβαίνεις ακόμα.Ξαναλεω ότι οι ομαδικές παραγγελίες έχουν οργανωθεί τόσο μεθοδικά και με τόσο προσπάθεια από μέρους σου ώστε ξεπερνούν την έννοια της βοήθειας... ίσως να είσαι καλό παιδί αλλά σαν καλό παιδί θα έπρεπε να σκεφτείς και αυτούς που εργάζονται εδώ μέσα αλλά και έξω. Οργανονωντας μέσα σε ένα forum, που αριθμεί το 99% αυτων που ασχολούνται με το χόμπυ, παραγγελίες από το εξωτερικό τι νομίζεις ότι κάνεις? Τι περιθώριο αφήνεις στον άλλο που έχει ή εργάζεται σε μια δηλωμένη επιχείρηση? Θα σου άρεσε να το κάνουν στο μαγαζί σου? Ξέρεις πως είναι να βαράς μύγες όλη μέρα χωρίς να βάζεις ευρώ στο ταμείο γιατί κάποιος καλοθελιτης μεσάζοντας σου παίρνει το ψωμί.... Για αυτές τις γελοιότητες μιλάς! Όλα τα άλλα είναι απλά για κατανάλωση. Αν θέλεις να συμβουλεψεις κάποιον να ψωνίζει από το εξωτερικό συμβούλεψε τους πελάτες του καταστήματος που έχεις. Έτσι θα καταλάβεις ίσως.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γελοιότητες ένα τόσο σοβαρό θέμα ?

Ας το κρίνουν οι υπόλοιποι πόσο σοβαρος και υπευθυνος είσαι και με πόση "ελαφρότητα" αντιμετωπίζεις ενα τέτοιο θεμα.

Εγω τις αποφάσεις μου τις έχω πάρει.........

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματώντας τις ομαδικές απο εδώ καταφέρνετε μια τρύπα στο νερό διότι οι περισσότεροι απο εμάς αγοράζουμε ήδη απ έξω, και αναγκαστικά και καινούργιος να εμφανιστεί στο χόμπυ πάλι με εμάς θα κανει παρέα και θα ακολουθήσει την ίδια τακτικη

 

Φιλικά

Άλκης

Φίλε Άλκη ο όρος <παρέα> που αναφέρεις νομίζω ότι δεν αρμόζει σε αυτή την συζήτηση, ίσως να ταιριάζει καλύτερα σε ένα σχολικό προαύλιο... Τονίζω πάλι, για άλλη μια φορά...η χώρα είναι σε κρίση και κανένας δεν μπορεί να είναι τόσο ανταγωνιστικός, επίσης σου λέω ότι εννοείται ότι ο καθένας αγοράζει από όπου τον συμφέρει αλλά......όταν ξαναλέω μέσα σε ένα μεγάλο φόρουμ κάποιος οργανώνει παραγγελίες από έξω και το κάνει μεθοδευμενα και συστηματικά τότε κάνει κακό σε κάποιους άλλους οι οποίοι δουλεύουν σε αυτό το αντικείμενο και μάλιστα υπάρχουν στο φόρουμ πριν κάνουμε εγώ και εσύ εγγραφή, σίγουρα θα έχεις διαβάσει άρθρα τους στην ΑVAT και αλλού όταν θα ψαχνοσουν! Ας τους σεβαστούμε λίγο. Εσύ και εγώ κάνουμε το ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ αλλά κάποιοι....θα τους ξέρεις λίγο πολύ...ΖΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ είτε ως υπάλληλοι είτε σαν επιχειρηματίες που τώρα ξεκίνησαν. Δως τους μια ευκαιρία λοιπόν και αν δεν θες εσύ να αγοράσεις από εκεί απλά μην σπρώχνεις και άλλους να το κάνουν.

Πάντα φιλικά.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως, ούτε κάνεις θέλει να βλάψει κάποιον, ούτε αποσκοπεί σε κάποιο κέρδος από αυτό. Εγινε μια κίνηση εδώ μέσα με καλή θέληση προπάντων και δεν πιστεύω ότι ο φίλος μας ήθελε να βλάψει κάποιον. Δεν του πέρασε καν από το μυαλο. Είναι κρίμα να εκτοξεύονται χαρακτηρισμοί σε ένα forum με ένα τόσο ευγενές χόμπυ όπως η αστρονομία. Το παρών είναι ένα δύσκολο θέμα να συζητηθεί. Από τη μια ελάτε στη θέση του υπαλλήλου ή του ιδιοκτήτη του Πλανηταρίου που θεωρεί αθέμιτο και απειλή αυτό που γίνεται εδω και παλεύει με ένα άδικο φορολογικό σύστημα και μια διαρκής αφαίμαξη επειδή τολμάει να "επιχειρει" στην Ελλάδα. Από την άλλη πάρτε τη θέση του μεροκαματιάρη που μαζεύει και τις δεκάρες δουλεύοντας σαν το σκυλί για να πάρει ένα μικρό τηλεσκόπιο να ξεφεύγει λίγο το μυαλό του. Ο καθένας έχει 1000 επιχειρήματα και οι 2 έχουν δίκιο. Νομίζω μια κίνηση από τη μεριά του Πλανηταρίου με κάποια έκπτωση ή δόσεις όπως προανέφερα και από την άλλη μια ομαδική παραγγελία από εδώ, θα έλυνε πολλά προβληματα. Όλοι έχουμε ένα κοινό. Η αγάπη μας για τον ουρανό...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη θέλω να συμφωνήσω μαζί σου αν και παρασκηνιακά έχουν υπωθεί και ποιο άσχημα πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουν οι ποιο πολλοί... και όχι μόνο από την πλευρά που νομίζεις, δεν θέλω όμως να αναλωθώ σε τέτοια θέματα γιατί είναι μικροπρεπειες. Αυτο που θέλω να περάσει στη συνηδηση όλων μας είναι ότι κάποια στιγμή πρέπει ο κάθε ένας από τη θέση του να στηρίξει λίγο την πατρίδα και τον διπλανό μας...οι νεότεροι ίσως δεν θυμούνται αλλά η Ελλάδα δεν ήταν πάντα έτσι, υπήρξαν και καλές εποχές, οι παλαιότεροι με καταλαβαίνουν. Η ιδέα του Δημήτρη είναι πολύ καλή, μπορούμε να συντάξουμε ένα email προς το πλανητάριο η όποιο άλλο κατάστημα υπάρχει στην Ελλάδα και να τους κάνουμε μια πρόταση για κάποια έκπτωση... Μάλιστα Δημήτρη θα μπορούσαμε να συντάξουμε μαζί το εν λόγο mail. Κάθε πρωταση δεκτή από όλους.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που θέλω να περάσει στη συνηδηση όλων μας είναι ότι κάποια στιγμή πρέπει ο κάθε ένας από τη θέση του να στηρίξει λίγο την πατρίδα και τον διπλανό μας...οι νεότεροι ίσως δεν θυμούνται αλλά η Ελλάδα δεν ήταν πάντα έτσι, υπήρξαν και καλές εποχές, οι παλαιότεροι με καταλαβαίνουν.

 

Ωραίο αυτό να το πείς σε αυτούς που έστειλαν τα εργοστάσια τους στο εξωτερικό όχι σε 10 ανθρώπους που αγόρασαν 10 προσοφθάλμια.

 

Πολύ φασαρία και πολλές άσχημες εκφράσεις γράφτηκαν σήμερα.

 

Όποιος θέλει να αγοράζει απο έξω ας το κάνει. Όποιος θέλει απο Ελλάδα ας το κάνει επίσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ...να μήν πρωτιμησουμε τότε αυτούς που πήγαν τα εργοστάσια τους έξω ούτε και τις έξω επιχειρήσεις...αλλά εμείς μιλάμε για αυτούς που έχουν επιχειρήσεις στην Ελλάδα και τις κράτησαν εδώ σε πείσμα όλων! Με αυτούς τη προτεινεις να κάνουμε? Να τους κλείσουμε? Θα έλεγες το ίδιο στους εργαζόμενους που δουλεύουν εκεί? Δεν μιλάμε για 10 προσοφθάλμια μόνο... μιλάμε για μεγάλες συναλλαγές Δημήτρη. Ας αγοράζει λοιπόν ο καθένας από όπου θέλει αλλά χωρίς να κατευθύνεται εκεί από άλλους.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μην μπαίνουμε σε νέο κύκλο αντιπαράθεσης και λέμε τα ίδια και τα ιδια. Νομίζω το μήνυμα κι από τις δύο μεριές περασε. Για μένα και οι 2 έχουν δίκιο. Οι χαρακτηρισμοί είναι όντως απαράδεκτοι,είτε μπρος είτε από πισω. Έχουμε ένα χόμπι που, αν το φιλοσοφήσει κάνεις, όλα φαντάζουν μικρά στο μεγαλείο που μας περιβάλλει. Όλες οι επιχειρήσεις κάνουν Ο,τι μπορούν για να επιβιώσουν. Είτε έξω είτε εδω. Νομίζω και οι ελληνικές που είμαι σίγουρος ότι μας διαβάζουν, θα έχουν πιάσει το νόημα και θα κάνουν το καλύτερο στο μετρό του δυνατου. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ένα φόρουμ να έρχεται σε σύγκρουση με αυτές ούτε αυτές με το φόρουμ ή τους γραφοντες. Ας κανονίσουμε καμία μάζωξη κάπου και αυτόματα θα λυθούν τα πάντα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος της ερώτησης γιατι η απάντηση είναι πολιτική και η συζήτηση γίνεται σε φόρουμ φίλων αστρονομίας.

 

Για το 2ρο.

Όλοι ρωτάμε και όλοι κατευθυνόμαστε κατα κάποιον τρόπο. Θυμάμαι προτροπές απο μέλη για αγορές απο astromart πολλά χρόνια πρiν (πάνω απο 10). Και εσύ παρακινείς τους υπόλοιπους να αγοράζουν απο Ελλάδα. Για να μην παρεξηγηθώ έχω αγοράσει σχεδόν τα πάντα απο Ελλάδα (εκτός απο 1 eyepiece).

Ο καθένας έχει την άποψή του και πράττει ανάλογα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα απαντήσω στο πρώτο σκέλος της ερώτησης γιατι η απάντηση είναι πολιτική και θα η συζήτηση γίνεται σε φόρουμ φίλων αστρονομίας.

 

Για το 2ρο.

Όλοι ρωτάμε και όλοι κατευθυνόμαστε κατα κάποιον τρόπο. Θυμάμαι προτροπές απο μέλη για αγορές απο astromart πολλά χρόνια πρiν (πάνω απο 10). Και εσύ παρακινείς τους υπόλοιπους να αγοράζουν απο Ελλάδα. Για να μην παρεξηγηθώ έχω αγοράσει σχεδόν τα πάντα απο Ελλάδα (εκτός απο 1 eyepiece).

Ο καθένας έχει την άποψή του και πράττει ανάλογα.

Δημήτρη δεν έχω διάθεση να κάνω πολιτική εδώ μέσα και γενικά δεν είμαι φίλος τις πολιτικής και των πολιτικών. Υπάλληλος είμαι και εγώ και μάλιστα με 2 παιδιά, τα πράγματα δεν είναι εύκολα για κανέναν.Απλώς ας μην τα κάνουμε ποιο δύσκολα από ότι είναι για κάποιους διπλανούς μας. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει αλλά μην οργανώνει μαζικά τα μέλη να αγοράζουν από εξω. ...Εντάξει, αυριο μεθαύριο θα έρθει και στη δουλειά σου και στη δουλειά μου, Τώρα όμως αφορά και παιδιά από εδώ μεσα με τα οποία μιλάμε κάθε μερα! δεν νομίζεις ότι είναι λίγο προκλητικό ρε συ Δημήτρη?

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως, ούτε κάνεις θέλει να βλάψει κάποιον, ούτε αποσκοπεί σε κάποιο κέρδος από αυτό. Εγινε μια κίνηση εδώ μέσα με καλή θέληση προπάντων και δεν πιστεύω ότι ο φίλος μας ήθελε να βλάψει κάποιον. Δεν του πέρασε καν από το μυαλο. Είναι κρίμα να εκτοξεύονται χαρακτηρισμοί σε ένα forum με ένα τόσο ευγενές χόμπυ όπως η αστρονομία. Το παρών είναι ένα δύσκολο θέμα να συζητηθεί. Από τη μια ελάτε στη θέση του υπαλλήλου ή του ιδιοκτήτη του Πλανηταρίου που θεωρεί αθέμιτο και απειλή αυτό που γίνεται εδω και παλεύει με ένα άδικο φορολογικό σύστημα και μια διαρκής αφαίμαξη επειδή τολμάει να "επιχειρει" στην Ελλάδα. Από την άλλη πάρτε τη θέση του μεροκαματιάρη που μαζεύει και τις δεκάρες δουλεύοντας σαν το σκυλί για να πάρει ένα μικρό τηλεσκόπιο να ξεφεύγει λίγο το μυαλό του. Ο καθένας έχει 1000 επιχειρήματα και οι 2 έχουν δίκιο. Νομίζω μια κίνηση από τη μεριά του Πλανηταρίου με κάποια έκπτωση ή δόσεις όπως προανέφερα και από την άλλη μια ομαδική παραγγελία από εδώ, θα έλυνε πολλά προβληματα. Όλοι έχουμε ένα κοινό. Η αγάπη μας για τον ουρανό...

 

Σύμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη.Καποιοι πρέπει να ηρεμήσουν λιγάκι. Αν η αστρονομία δε μας διαμορφώνει σαν χαρακτήρες τότε ποιος ο λόγος ενασχόλησης?

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιοι πρέπει να ηρεμήσουν όντος.και να έχουμε.κατα νου πάντα τα παιδιά που εργάζονται σε αυτό που εμείς κάνουμε για χόμπυ

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και έλεγα στον εαυτό μου πως δεν πρέπει να γράψει σε ένα τέτοιο νήμα, δυστυχώς δε μπορώ να αγνοήσω όλο αυτόν τον πόλεμο που γίνεται εδώ μέσα εις βάρος κυρίως ενός ανθρώπου,

 

Καταρχην θα ηθελα να ξεκινησω με το εξης , εχω κατα καιρους επωφεληθει και απο τιε τιμες και την εξυπηρετηση πελατων του Πλανηταριου , και απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα αλλα και απο τις ομαδικες παραγγελιες που γινονται κατα καιρους, χωρις ολα αυτα δε θα εκανα ποτε πραγματικοτητα το παθος μου για την αστροπαρατηρηση και την αστροφωτογραφια .

 

Κατα δευτερον θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν την αποψη οτι οι ομαδικες παραγγελιες ειναι τοσο κακες για την οικονομια μας και για τις τοπικες επιχειρησεις εαν εχουν παει ποτε σε carefour ,Lidl, Praktiker κλπ κλπ κλπ και αγοραζουν μονο απο τον μπαρμπα Γιωργο που εχει το μινι μαρκετ στην γωνια και χρεωνει ακομα τη χλωρινη στα 5 ευρω , η οταν πανε διακοπες και κλεινουν μονο απο Aegean airlines και μονο απο τον τοπικο πρακτορα τους, ενω εξορκιζουν την Booking.com /airbnb και φυσικα εαν χρησιμοποιουν το γνωστο σε ολους Σκρουτζ .........η οπως λενε στο χωριο μου ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.

 

Δυστυχως εδω μας διδασκει η ιστορια, καποτε ολοι πηγαιναμε στα περιπτερα και τα μπακαλικα της γειτονιας, μετα στα σουπερ μαρκετ, μετα πηγαμε στα ιντερνετικα καναλια και για ολα αυτα αν θελετε φταει η παγκοσμιοποιηση και οποιος δεν καταφερε να προσαρμοστει δυστυχως δεν προχωρησε,ειναι η φυσικη επιλογη δεν μπορουμε να το αποφυγουμε οσο και να θελουμε.

 

Προσωπικα δε με ενδιαφερει αν καποιος διοργανωσει καποια παραγγελια που μπορει να με ωφελησει, αναλαβει την μεταφορα των πραγματων και σπαταλησει το χρονο του να τα παει blue star,ωστε να μην χρεωθω καποια περιτα εξοδα.....αν υπαρχει αυτος ο ανθρωποσ( που υπαρχει και εχω κανει και 2 συμαντικες παραγγελιες )ακομα και αν εχει βγαλει απο εμενα χαλαλι του γιατι παλι κερδισμενος ειμαι και μαλιστα κατα πολυ. Δυστυχως τα εσοδα μου ειναι περιορισμενα και δεν νομιζω να αλλαξει συσντομα αυτο αρα συμφωνα με εσας ισως ειναι καλυτερα να παρατησω το χομπι απ το να παρω κατι απ εξω, και πριν μου πειτε για τα μεταχειρησμενα που πωλουνται εδω μεσα α σας θυμισω πως και αυτα βλαπτουν εξισου την εκαστοτε επιχειρηση .

 

Απο αλλα φορουμ που παιρνω μερος μπορω να σας πω οτι οι ιδιοι οι επαγγελματιες το ξερουν και προσπαθουν να το χρησιμοποιησουν, δεν γινεται το φορουμ να κανει ομαδικες απο το πλανηταριο αλλα το πλανηταριο να κανει προπαραγγελιες οι οποιες θα εχουν σωστους και ευνοοικους ορους για τα μελη του φορουμ και γενικα τους πελατες του, δεν γινεται να παιρνω στανταρ τιμη μια οδηγητικη απο εξωτερικο και να την βλεπω εδω black friday σε σχεδον διπλη απο εκεινη που την αγορασα τιμη, το ειδαμε ολοι φετος με το black friday.Οι προσπαθειες αυτες δεν γινονται απο εμας αλλα απο το εκαστοτε καταστημα,δε μπορεις να πας εσυ με το ζορι να του αυξησεις την πελατεια.Στο κατω κατω το φορουμ ειναι sponsored by Πλανηταριο? Plaisio? Lidl?( συγνωμη για τον τονο μου και την χρησιμοποιηση του ονοματος του πλανηταριου μιας και ειναι καθαρα τυχαια αφου αναφερθηκε παραπανω απο αλλους συνφορουμητες).

 

Και ενα τελευταιο πριν κλεισω, επειδη μιλατε για συγκεκριμενο ανθρωπο που με ειχε βοηθησει σε ερωτησεις μου ακομα και πριν παραγγειλω τπτ, και ακομα με βοηθαει και μαλιστα οχι μονο εμενα..... μεχρι και πριν 2 μερες ειδα ενα νημα για μια βαση που ειχε τζογο και οχι μονο προσπαθησε να βοηθησει αλλα ειπε και στον ανθρωπω αν θελει να παει απο εκει να τον βοηθησει στο φτιαξιμο,αυτο δειχνει ανθρωπο που ενδιαφερεται για το χομπι, ,........οπως και να εχει καλη καρδια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης