Jump to content

The Backyard astronemer 's guide Μισή Τιμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

στο πλαίσιο της black friday, το πλανητάριο θεσσαλονίκης έχει το συγκεκριμένο βιβλίο στη μισή τιμή (24,50€).

 

Είναι ευκαιρία για όποιον το έχει βάλει στο πρόγραμμά του να το αγοράσει τώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες εντυπώσεις από κάποιον? Έχω το nightwatch το οποίο περιεκτικό.μεν αλλά λίγο επιφανειακό.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ted1977 Από όσο έχω διαβασει σε κριτικες, θεωρητικα ειναι και για τον amateur, αλλα και για τον πιο προχωρημενο, σε αντιθεση με το nightwatch, που κανει focus στον ερασιτεχνη.

Ξαναλεω οτι μεταφερω κριτικες που εχω διαβασει, κι οχι προσωπικη αποψη :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σας το θέσω ως εξής: Το Nightwatch είναι μια "περίληψη" του Backgyards Astronomers Guide. Είναι ένα βιβλίο, που, ακόμα και τώρα, δεν χορταίνω να διαβάζω. Πιστεύω όμως ότι ήρθε καιρός για κάποιες αναθεωρήσεις, μιας και μερικά είναι out of date και άλλα δεν τα θίγει καθόλου, όπως η βιντεοαστρονομία (η ΕΑΑ)!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θοδωρή χτύπα το ανεπιφύλακτα. Βέβαια έχει κυκλοφορήσει και ποιο καινούριος εξοπλισμός π.χ. προσοφθάλμια κ.τ.λ., από αυτά που αναφέρονται στο βιβλίο, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύτιμος οδηγός και προχωράει σε πολύ περισσότερο βάθος από το Nightwatch.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.... στα πρώτα βήματα που έκανα στην αστρονομία ομολογώ πως το nightwatch δεν μου πρόσφερε και κάποια σημαντική βοήθεια, θεωρώ πως προσπερνά τα θέματα σύντομα και στέκεται ποιο πολύ σε αναφορές χωρίς να εμβαθύνει ιδιαίτερα.Στο κομμάτι τις φωτογραφίας δε, το θεωρώ ξεπερασμένο μιας και αφιερώνει μεγάλο μέρος στο φίλμ ενώ στις ψηφιακές, cmos και ccd παρέχει μόνο κάποιες αρχές, γενικά είναι ένα βιβλίο για εντελως entry level αναγνώστη ωστόσο καλό για την βιβλιοθήκη. Στη φάση που είμαι τώρα θα ήθελα κάτι ασφαλώς ποιο περιεκτικό μιας και ο Terence D. Έχει τρομερή εμπειρία οπότε θα μπορούσε να την μεταδωση. Παρόλα αυτά, όπως και να το κάνουμε στο τεχνικό κομμάτι σύντομα οτιδήποτε και να γραφτεί θα ξεπεραστεί. Αυτό που θα ήθελα να δω είναι ένα βιβλίο το οποίο θα εμβαθύνει σε διάφορες τεχνικές και αρχές περισσότερα στο κομμάτι της παρατήρησης και γενικά οργάνωσης που πρέπει να έχει ένας σοβαρός ερασιτέχνης,ενα ενχειριδιο δηλαδή το οποίο θα έχεις σαν οδηγό πάντα παρά ένα βιβλίο γενικών γνώσεων. Θα ήθελα να μπορεί να διαβαστεί και μετά από 5 χρόνια από τον γιό μου. Ίσως να μην το εξέφρασα σωστά. Γενικά θα ήθελα να είναι ένα βιβλίο με βάθος ,περιεκτικό και όσο το δυνατόν να αντέχει στο χρόνο.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Το βιβλιο ειναι παλι σε εκπτωση απο το Πλανηταριο (24,5 ευρω) λογω της εβδομάδας ηλεκτρονικού εμπορίου...

 

Στην αρχη το ειχα απορριψει επειδη θεώρησα οτι θα ειναι απλα μια συγκεντρωση οσων -λιγο πολυ- γνωριζα καποια πραγματα (ή μπορουσα να βρω ευκολα απο αλλες πηγες) αλλα αφου λετε οτι δεν απευθυνεται μονο στους εντελως αρχαριους θα το ξανασκεφτω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κι απο εμένα. Μια σημείωση να αφήσω μόνο, σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη σε κάποιον.

Αγόρασα το βιβλίο στο black friday που έκανε το πλανητάριο. Είναι πολύ προσεγμένη και πολυτελής η έκδοση.

Αυτό που μου φάνηκε μονάχα μειονέκτημα είναι ότι επειδή έχει το σκληρό εξώφυλλο, είναι αρκετά βαριά, οπότε διάβασμα μόνο σε γραφείο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
Η ξένη έκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου είναι έτσι και αλλιώς στη μισή σχεδόν τιμή στο bookdepository. Από άποψη ορολογιών κλπ καλύτερα δεν είναι να την προτιμήσω αν δεν έχω πρόβλημα με τα Αγγλικά; Ή να περιμένω και εγώ το Black Friday για να πάρω την ελληνική;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης