Jump to content

Ένδειξη πωλητή - vendor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και σχετικά νέος και με όχι ιδιαιτέρως ουσιαστική παρουσία στο φόρουμ, είμαι ενοχλημένος απο το περιεχόμενο του νήματος περί ομαδικών παραγγελιών.

Είμαι υπέρ των αγορών που προσφέρουν έσοδα στο Ελληνικό Δημόσιο και θέσεις εργασίας.

Επίσης λαμβάνω υπ΄όψιν και τις τιμές πολλών καταστημάτων εσωτερικού και εξωτερικού και η ηθική μου υπαγορεύει από που θα κάνω την αγορά μου.

Θεωρώ θεμιτό να γίνονται ομαδικες παραγγελίες απο εσωτερικό ή εξωτερικό με σκοπό οι συμμετέχοντες να μοιραστούν έξοδα αποστολής ή να πετύχουν καλύτερες τιμές, εφόσον αυτό γίνεται με τη συμμετοχή στην αγορά όλων και όχι σαν παραεμπόριο.

Είναι κακό να προτείνεις ευκαιρίες απο καταστήματα του εσωτερικού ή του εξωτερικού, να βάζεις link με ενδεικτικές τιμές από ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ή FLO ή AMAZON, να μεταπωλείς συστηματικά μεταχειρισμένο εξοπλισμό, ή να προτείνεις την αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού έναντι καινούργιου;;;;

Προσωπική μου άποψη ειναι πως τα παραπάνω δεν είναι αθέμιτα ΕΦΟΣΟΝ τηρείται μια βασική προυπόθεση: Πρέπει να ξέρουμε ποιος ασχολείται επαγγελματικά (έχει εισόδημα κύριο ή συμπληρωματικό - σαν επαγγελματίας ή μέλος εταιρίας ή υπάλληλος ) με τον αστρονομικό εξοπλισμό.

Πιστεύω οτι τα προφίλ των φίλων που ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία πρέπει να φέρουν την ένδειξη πωλητής-(VENDOR) όπως βλέπω οτι γίνεται π.χ. στο cloudy nights.

Όποιος εχει εισόδημα απο το εμπόριο εξοπλισμού θα πρέπει να έχει θέση και να γίνεται δεκτός σε μια τέτοια κοινότητα εφόσον το δηλώνει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να στο πω απλά, οι μόνοι vendors εδώ μέσα είναι από το Πλανητάριο (εντάξει έχουμε και το pegasus astro - αλλά νομίζω το δηλώνουν μια χαρά και ποτέ δε γίνεται κάτι μεμπτό με το συγκεκριμένο), και αυτοί οι vendors και οι φίλοι τους είναι ακριβώς αυτοί που έχουν πρόβλημα με όποιον προτείνει αγορά από εξωτερικό για πράγματα που είναι εξωφρενικά ακριβά στην Ελλάδα και όσους μαζεύονται να παραγγείλουν μαζί για να μοιραστούν τα έξοδα (και να διευκολυνθούν στον τρόπο πληρωμής). Όπως είπα και εγώ στο άλλο νήμα, κάποιος που παραγγέλνει ομαδικά από το FLO δεν μπορεί να έχει κέρδος, αφού δε δίνει ούτε χονδρική, ούτε χωρίς VAT, ούτε κάνει έκπτωση για μεγάλες παραγγελίες (ψάξτε το αν θέλετε, εύκολο είναι, δε δαγκώνουν οι άνθρωποι του FLO).

Οπότε δε νομίζω να χρειάζεται στάμπα "vendor", μάλλον έχουμε καταλάβει από τα διάφορα posts τι παίζει, και γενικά μάλλον το κουράσαμε το θέμα, ίσως να πρέπει να το σταματήσουμε το θέμα θα έλεγα;

 

ΥΓ. Α, ναι κι εγώ είμαι "vendor" (την έχω τη στάμπα στο cloudynights), μία από τις εφαρμογές μου για iOS έχει και μη δωρεάν βερζιόν ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να στο πω απλά, οι μόνοι vendors εδώ μέσα είναι από το Πλανητάριο (εντάξει έχουμε και το pegasus astro -

 

ΥΓ. Α, ναι κι εγώ είμαι "vendor" (την έχω τη στάμπα στο cloudynights), μία από τις εφαρμογές μου για iOS έχει και μη δωρεάν βερζιόν ;)[/quote

Κατάλαβες φίλε? Οι μόνοι vendors εδώ μέσα είναι του πλανητάριου αλλά ξαφνικά βρέθηκε και αλλος vendor!....Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το σχόλιο έγινε καλοπροαίρετα σε απάντηση του <μοναδικός ,vendor εδώ μέσα>.....για να μη μένουν στρεβλές εντυπώσεις στον κόσμο.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω Άγγελε....εγώ δεν αναφέρω ονόματα ούτε και χαρακτηρισμούς.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρακαλέσω εφόσον δεν έχω δώσει κανένα δικαίωμα και μόνο βοήθεια έχω προσφέρει σε αυτό το forum να μην αναφέρεστε σε πράγματα και καταστάσεις χωρίς να γνωρίζετε. Αν κάποιον τον απασχολεί κάτι τον παρακαλώ να μου στείλει Pm ή να με πάρει και τηλέφωνο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρακαλούσα τους συνοδοιπόρους - αστροπαρατηρητές να μην μεταφέρουν τη διαμάχη του αναφερόμενου και πλέον κλειδωμενου νήματος εδώ. Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα ξεχωριστό νήμα και δεν σχολίασα στο άλλο.

Η ένδειξη πωλητή αυτή απο μόνη της δεν αποτελεί ρετσινιά. Μπορεί να δείχνει ότι αυτός που γράφει κάτι έχει λόγω επαγγέλματος μια καλύτερη γνώση του αντικειμένου απο έναν ερασιτέχνη ή μπορεί να κρύβει προσωπικό όφελος. Σε κάθε περίπτωση ο αναγνώστης πρέπει να γνωρίζει αυτή την ιδιότητα, για να κρίνει τι ισχύει απο τα παραπάνω.

Παρατήρηση 1η: Εγώ πάντως, παρόλο που διαβάζω αρκετά το astrovox, δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι επαγγελματίες, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα μέλη.

Παρατήρηση 2η: Αν κάποιος επαγγελματίας θεωρεί ότι είναι θιγμένος, θα έπρεπε να κάνει εγγραφή ο ίδιος (αν δεν έχει κάνει ήδη) και να απευθυνθεί ο ίδιος στα μέλη του φόρουμ ζητώντας την υποστήριξη της επιχείρησης του. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βγάλει τους υπαλλήλους του μπροστά, ούτε κάν να επιτρέψει την καλή διάθεση υπαλλήλου να αναλάβει την εκπροσώπηση της εταιρίας του σε ένα φόρουμ.

Παρατήρηση 3η: Φίλε Θωδωρή (ted1977), άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί σου, έχω την αίσθηση ότι έκανες περισσότερο κακό παρά καλό, στην επιχείρηση ή επιχειρήσεις αυτές.

Παρατήρηση 4η: Επειδή διάβασα πολλά για το Ελληνικό Επιχειρείν που υποφέρει απο το ζυγό του Κράτους, επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι οι εξωθεν ανταγωνιστές έχουν την έδρα τους στην Αγγλία & Γερμανία ( με ελαφρώς χαμηλότερη φορολογία και αρκετά υψηλότερο εργατικό κόστος ) και όχι στη Βουλγαρία ή στην Κίνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε diorip έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα είπες ποιο πάνω. Και μόνο ότι προτάσεις τη λογική είναι σίγουρα καλό. Θα σου ζητήσω συγγνώμη για το παραπάνω σχόλιο το οποίο ήταν ουσιαστικά εκτός θέματος. Ναι και εγώ πιστεύω ότι ο κάθε vendor θα έπρεπε να φέρει στο προφίλ του αυτή την ένδειξη. Ίσως η σωστότερη και σοβαρότερη κουβέντα που ακούστηκε εδώ.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι μιας και θίξαμε την Pegasus εγώ είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος/αστροφωτογράφος και όλοι γνωρίζουν ποιός είμαι στο forum (όποιοι δεν γνωρίζουν να μάθουν ). Δεν μπαίνω στο Αστροβόξ για να πουλήσω και ούτε με ενδιαφέρει να τσιμπήσω πελάτες (οποίος θέλει να αγοράσει ξέρει που θα βρει τα προιόντα μας). Δεν θυμάμαι ποτέ να επιδίωξα δημόσια σε κάποιο μέλος και να τον κατευθύνω να αγοράσει κάτι από την εταιρεία μας.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος και δεν με ενδιαφέρει να γράψω vendor και οτιδήποτε άλλο ειπώθηκε πιο πάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω Αγγελε ότι ο diorip αναφέρετε σε αυτούς που εισέρχονται στο φόρουμ αποκλειστικά με την ιδιότητα του πωλητή. π.χ Αν ερχόμουν εγώ στο φόρουμ με μοναδικό σκοπό να προωθήσω τα προϊόντα μου,ασκοντας αποκλειστικά το επάγγελμα μου εδώ τότε θα ήταν σωστό να λέγομαι και vendor.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω στο ότι όλη η κουβέντα και ο κακος χαμος το μονο που εκανε ειναι κακο στο τοπικο μας καταστημα. Ο Θοδωρης μπορει να ειχε ολη τη καλη προθεση σε αυτα που εγραφε, αλλα ο τροπος διατυπωσης και η επιθεση σε μενα εκανε τα μελη να πιστεψουν οτι ειναι βαλτός απο το Πλανηταριο.

 

Ενημερωνω λοιπον για να το ξεκαθαρισω και να το λήξω (για δευτερη φορα) πως το Πλανηταριο δεν ειχε ΚΑΜΙΑ αναμειξη με το θεμα. Η συζητηση εγινε για το αν ειναι σωστο ή οχι να κανουμε ομαδικες παραγγελιες, και η επιθεση ειχε χαρακτηρα προσωπικης διαφορας ασχετης με το θεμα, η οποια λυθηκε και αυτη.

 

Παρακαλω πολυ μην ξεκινησουμε παλι! Να γραψω κανενα ελληνικο review για την ASI 1600 που δεν υπαρχει;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα την γνώμη των συντονιστών του forum για την ένδειξη επαγγελματίας-πωλητής-vendor, καθώς επίσης και το κλείδωμα του νήματος, γιατί προβλέπω συνέχιση της αντιπαράθεσης του ήδη κλειδωμενου.

Νομίζω ότι σκοπός όλων των αναφορών σε αυτό το forum θα πρέπει να είναι η ανιδιοτελής εξάπλωση και υποστηριξη της ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ αστρονομίας και μονο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν παίζονται μερικοί εδώ μέσα.

Αυτό που έλεγα είναι ότι το "vendor" υπάρχει στο cloudynights για να σιγουρευτούν ότι δεν προωθεί κάποιος τα συμφέροντά του χωρίς να το ξέρεις. Στο παρόν φόρουμ μόνο ένας vendor προωθεί συμφέροντα και μάλιστα μέσω "γνωστών" ώστε να μην ξέρεις από που σου έρχεται.

Και επειδή υποπτεύθηκα ότι οι ίδιοι θα αρχίσουν να λένε κάτσε υπάρχουν και άλλοι στο forum, προκαταβολικά είπα πως π.χ. οι pegasus astro ήδη σου λένε ανοικτά ποιοί είναι (υπογραφή κλπ) και δεν προωθούν τα συμφέροντά τους με αθέμιτα μέσα. Μάλιστα μου πήρε λίγο καιρό στο φόρουμ να καταλάβω τί ακριβώς είναι το pegasus astro, ακριβώς επειδή δεν αυτοπροωθούνται καθόλου!

Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ η πρώτη απάντηση ήταν "αααα υπάρχουνα και άλλοι vendors"... Τι να πω, με ξεπερνάει. Πάω να ασχοληθώ με κάτι σοβαρό.

 

Υ.Γ. Η απάντηση ήταν καθυστερημένη γιατί είμαι σε συνέδριο και ξεκλέβω για να γράψω κάτι, οπότε καλύτερα που το έχετε ήδη λήξει το θέμα, άσχετα με το ότι το αποτέλεσμα βολεύει τους λίγους.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Παντελής μίλησε σωστά, συμφωνώ και εγώ. Παντελή γράψε το review.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να φαντάζω κι εγώ τραμπούκος, αλλά θα ήθελα κι εγώ όποιος είναι πολίτης αστρονομικού εξοπλισμού αυτό να είναι δηλωμένο.

Ά και κάτι άλλο. Υπάρχει τεράστια διαφορά σε κάποιον που είναι κατασκευαστής και σε κάποιον που είναι έμπορας. Στην πραγματικότητα η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που είναι αγεφύρωτη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να φαντάζω κι εγώ τραμπούκος, αλλά θα ήθελα κι εγώ όποιος είναι πολίτης αστρονομικού εξοπλισμού αυτό να είναι δηλωμένο.

Ά και κάτι άλλο. Υπάρχει τεράστια διαφορά σε κάποιον που είναι κατασκευαστής και σε κάποιον που είναι έμπορας. Στην πραγματικότητα η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που είναι αγεφύρωτη.

 

Επειδή εγώ χρησιμοποίησα τη λέξη, να διευκρινήσω ότι προφανώς δεν αναφερόμουν σε κάτι όπως το παραπάνω λογικό και νηφάλιο post Γιάννη ;)

Η διαφορά του κατασκευαστή με τον έμπορο είναι όντως μεγάλη και αυτό είναι κάτι ενοχλητικό στο cloudynights που τους βάζουν όλους σε ένα σακί.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχαχα..... κύριε Γιάννη δέν νομίζω κανείς να σας πει ποτέ έτσι! Και στο θέμα πωλητή κατασκευαστή ναι... όντως έτσι είναι! Οπότε και δεν έθιξε κανείς κανένα. Καλή η πρόταση του diorip λοιπόν.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ επειδή δε γνωρίζω καλά τα πρόσωπα του φόρουμ κι έχω αγοράσει αρκετό εξοπλισμό από εδώ (όχι πάντοτε με τις καλύτερες εντυπώσεις), θα ήθελα εκ των προτέρων να γνωρίζω αν μιλάω με ιδιώτη ή έμπορο. Βέβαια αυτό απαιτεί ένα φόρουμ με ονοματεπώνυμα κι όχι ψευδώνυμα. Κι ίσως αυτό θα φέρει το φόρουμ και σε μια νέα καλύτερη εποχή. Γιατί κακά τα ψέμματα, με επιστήμη ασχολούμαστε, ας φαίνεται το πρόσωπο μας και το όνομα μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπειδή δε θέλουμε να μεταφερθεί ένταση από το άλλο νήμα σε αυτό, κλειδώνεται. Οι προτάσεις που γράφτηκαν θα εξεταστούν!!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης