Jump to content

Πληροφορίες για αντικείμενα βαθέος ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 3 μήνες προσπαθώ να φτιάξω ένα κατάλογο που να περιέχει αντικείμενα βαθέος ουρανού (έχω φτάσει κοντά στα 1.500). Αντιμετωπίζω την εξής δυσκολία : Σε πολλά αντικείμενα οι πληροφορίες που αφορούν το φαινομενικό μέγεθος , τις φαινομενικές διαστάσεις και την απόσταση διαφέρουν από site σε site .Ποιο κατά τη γνώμη σας , θεωρείτε ότι ότι είναι πιο ακριβές όσο αφορά τις παραπάνω πληροφορίες ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον. Μπράβο συνέχισε! Ποια site χρησιμοποίησες μέχρι τώρα? Πράγματι οι τιμές διαφέρουν. Εγώ χρησιμοποιώ το simbad . Ποιο αντικείμενο σε προβληματίζει?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ το wiki και τα :

https://in-the-sky.org/index.php

http://www.jwinman.com/starcharts/index.htm#47

 

Παράδειγμα διαφοράς είναι στον Μονόκερο το NGC 2301

όπου το wiki και το in-the- sky δίνουν διαστάσεις 12΄και απόσταση 2.840 ε.φ. και το τελευταίο site δίνει διαστάσεις 15΄και απόσταση 1.650 ε.φ. .Αλλού η διαφορά μπορεί να είναι και στο φαινομενικό μέγεθος και στην ηλικία .Στους γαλαξίες συνήθως οι διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να εμπιστεύεσαι το πρώτο μιας και ανατρέχει στα δεδομένα του New General Catalogue. Γενικά θέλει πολύ ψάξιμο σε διάφορους αστρονομικούς καταλόγους ή μηχανές αναζητήσεις όπως simbad , vizier , Ned , cds αλλά αυτό είναι πολύ χρονοβόρο. Χρησιμοποίησε το cartes du ciel σαν ψηφιακό πλανητάριο. Αυτό σε παραπέμπει στους παραπάνω καταλόγους. Πώς σκέφτεσαι να φτιάξεις τον κατάλογο?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι στο τελικό στάδιο .Η μορφή του είναι αστερισμοί ανά μήνα παρατήρησης .Ξεκινώ με χάρτη του αστερισμού οπού πάνω σημειώνω χοντρικά τη θέση των αντικειμένων που περιγράφω .Συνεχίζω με δύο πίνακες όπου γράφω για αστρικές αλυσίδες που τυχόν υπάρχουν στον αστερισμό , διπλά άστρα και άστρα άνθρακα (αυτό μου πήρε αρκετό χρόνο να μετατρέψω την ονομασία τους από stf σε sao μια και το goto δε διαβάζει την ονομασία stf)).Μετά περνάω στα αντικείμενα βαθέος ουρανού του αστερισμού αστρικά σμήνη ,νεφελώματα (πλανητικά-ανάκλασης -απορρόφησης - σκοτεινά) , γαλαξίες , όλα μέχρι 13 mag .Για όλα τα αντικείμενα έχω φωτογραφίες (άσπρο φόντο μαύρες φιγούρες για το βράδυ) ή σκίτσα , φαινομενικό μέγεθος φαινομενικές διαστάσεις απόσταση , μια γενική περιγραφή του αντικειμένου και φίλτρα (αν χρειάζεται) .Όλα στα ελληνικά (έπεσε αρκετή μετάφραση) με μεγάλη γραμματοσειρά (έχω πρεσβυωπία) και συνολικά περίπου μόνο 300 σελίδες (150 φύλλα) .Χωρίς τα αστέρια υπολογίζω πάνω από 1.000 αντικείμενα (μετά από αυτό τον αριθμό έχασα το μέτρημα) αλλά το θετικό είναι ότι δε θα έχω μόνο έναν τυπωμένο κατάλογο αλλά και ένα ηλεκτρονικό αρχείο όπου θα μπορώ να προσθέσω ή να αφαιρέσω διάφορα στοιχεία .[/u]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Ακούγεται υπέροχο. Ελπίζουμε να τον μοιραστείς μαζί μας ε? Θα μπορεί να εκτυπωθεί? Ανέβασε καμία σελίδα για να μας ανοίξεις την όρεξη.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην παρεξηγηθώ όλες οι πληροφορίες δεν είναι δικές μου .Εγώ έκανα αντιγραφή ,επικόλληση και μετάφραση με τη μηχανή του google .Οι πληροφορίες αντλήθηκαν από τα site που γράφω παραπάνω καθώς και από τα

http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/user-reviews/accessories/astronomical-filters/filter-performance-comparisons-r1471

http://www.deepskywatch.com/deepsky-guide.html http://stelledoppie.goaction.it/index2.php http://www.eaglecreekobservatory.org/eco/doubles/

Ιδιαίτερη αναφορά κάνω στο site της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης http://www.astronomia.org.gr/και συγκεκριμένα στα άρθρα του ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΠΑΛΑΣΗ (αστερισμοί ανα μήνα παρατήρησης - όλες οι αστρικές αλυσίδες - τα περισσότερα διπλά άστρα και άνθρακα και ένα μέρος από την περιγραφή αρκετών αντικειμένων .

Οι πληροφορίες για τις μεγεθύνσεις είναι από ένα βιβλίο που έχω (στα αγγλικά) .

Τους χάρτες τούς κατέβασα από εδώ http://www.constellation-guide.com/constellation-list/ursa-major-constellation/ και χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα ζωγραφικής των windows και το πρόγραμμα stellarium με επιλεγμένη τη λειτουργία <<πλέγμα ισημερινού>> μάρκαρα τη θέση των αντικειμένων στο χάρτη .

Τα αντικείμενα είναι τοποθετημένα από τα φωτεινότερα στα λιγότερα φωτεινά .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν μπορώ να το μοιραστώ γιατί δεν είναι δικό μου πνευματικό έργο .Άμα ήταν θα το έκανα σίγουρα . Μπορείς όμως να ανατρέξεις στα παραπάνω site και να κατασκευάσεις τον δικό σου κατάλογο σύμφωνα με τις ανάγκες σου .Να ξέρεις ότι κάνοντας αυτό θα περάσεις πολλές ώρες ασχολούμενος με το αντικείμενο που αγαπάς (όταν ο καιρός δε το επιτρέπει) .Άμα μπορέσω να καταλάβω τον τρόπο που μπορώ να δείξω έναν χάρτη ή ένα πίνακα θα το κάνω για να πάρεις μια ιδέα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές σελίδες

Στο χάρτη ο κύκλος είναι αστρικό σμήνος , το ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο γαλαξίας και ο ρόμβος νεφέλωμα .

hhhhhhhhh.doc

oooooo.doc

ffffffffff.doc

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο χίλια μπράβο γι αυτό που κάνεις. Λείπει κάτι τέτοιο στα ελληνικά. Γνώμη μου είναι όταν τον φτιάξεις να το βάλεις στο φόρουμ δημόσια αν θες. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα. Τώρα τι να σου πω δεν γνωρίζω και απ' αυτά. Πάντως αν στο ζητήσει κάποιος με pm θα έχεις πρόβλημα να του το στείλεις;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα ενώ το είχα τελειώσει τα ξανακάνω για να περάσω τις μεγεθύνσεις που βρήκα στο βιβλίο .Πριν από τα Χριστούγεννα δε νομίζω να το τελειώσω .Επίσης σίγουρα θα περάσω τις 289 σελίδες που είχε η προηγούμενη προσπάθεια .Υπολογίζω γύρω στις 320-350 .Για τις περισσότερες πληροφορίες δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι πληροφορίες που είναι δημοσιευμένες στις ιστοσελίδες που αναφέρω παραπάνω .Οι μεγεθύνσεις όμως προέρχονται από βιβλίο πράγμα πονηρό ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και 3 μήνες προσπαθώ να φτιάξω ένα κατάλογο που να περιέχει αντικείμενα βαθέος ουρανού (έχω φτάσει κοντά στα 1.500). Αντιμετωπίζω την εξής δυσκολία : Σε πολλά αντικείμενα οι πληροφορίες που αφορούν το φαινομενικό μέγεθος , τις φαινομενικές διαστάσεις και την απόσταση διαφέρουν από site σε site .Ποιο κατά τη γνώμη σας , θεωρείτε ότι ότι είναι πιο ακριβές όσο αφορά τις παραπάνω πληροφορίες ;

 

Κατ’ αρχήν η τέλεια χειμερινή ασχολία.

Αυτό το πρόβλημα το έχω κι εγώ. Οι πληροφορίες συχνά είναι αντιφατικές. Επίσης τα μεγέθη είναι τελείως σχετικά. Ένα από τα δυσκολότερα αντικείμενα σε αυτόν τον χάρτη είναι ο Γαλαξίας του Μπάρναρντ. Διότι λες. 9,3 mag! Ωραία τον βλέπω καμπανάτο! Αμ δε. Σε τελευταία ανάλυση αυτό που έχει σημασία είναι αν κάτι φαίνεται ή δεν φαίνεται στο τηλεσκόπιο μας. Εγώ το θέμα της απεικονίσεις το έχω λύσει φωτογραφίζοντας τον ουρανό και στην συνέχεια έχω φτιάξει 25 τέτοιους χάρτες που περιέχουν όλον τον ουρανό. Βέβαια το πράγμα το έχω ξεκινήσει το 2010. Όλα τα αντικείμενα που είναι στους χάρτες τα έχω δει. Υπάρχουν και κάποιες μικρές εξαιρέσεις ή εκκρεμότητες. Πχ σε αυτόν τον χάρτη το πλανητικό στον τοξότη το IC 4776 δεν το έχω διακρίνει. Δεν το σβήνω όμως γιατί πιστεύω ότι αν βρεθώ σε βουνό με μεγάλο υψόμετρο (Χελμός πχ) την κατάλληλη εποχή μάλλον θα το δω.

Τέλος τον κατάλογο τον έχω φτιάξει στο excel. Έτσι πληκτρολογώντας το όνομα του αντικειμένου έχω ορθή αναφορά κι απόκλιση, έτη φωτός, όνομα αστρονόμου που το ανακάλυψε κλπ. Τις συντεταγμένες τις παίρνω κι εγώ όπως ο Θανάσης από το simbat.

Αν σε ενδιαφέρει κι εσένα να φτιάξεις κατάλογο στο excel κι έχεις απορίες για το πως θα φτιάξεις το πρόγραμμα γράψε μου.

1122458851_(8-9)49882_9883-56.thumb.jpg.88db68651491a774d2363cef1d7d925d.jpg

1907647627_(8-9)49882_9883-56.thumb.jpg.31397ccf96bff072befe6e1654c199f9.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geo1970 θα μπορούσες να το φτιάξεις σε power point , word και να το αποθηκεύσεις σαν pdf και να το ανεβάσεις. Η τέλεια χειμερινή ασχολία του χειμώνα για τους ερασιτέχνες αστρονόμους παρατηρήσιακους ...θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΓΙαννη. Η ακρίβεια είναι σημαντική αλλά μη σε προβληματίζει πάρα πολύ αν υπάρχουν αποκλίσεις. Πάντως το project ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. ! :D

 

Υ.Γ

Γιάννη οι χάρτες σου είναι όλα τα λεφτά! =D>

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το ξαναφτιάχνω από την αρχή (τρίτη φορά) με νέο τρόπο παρουσίασης των πληροφοριών και καινούριες φωτογραφίες .Οι φωτογραφίες είναι όλες από το πρόγραμμα alladin .Είναι λίγο πιο αχνές αλλά με αυτό το πρόγραμμα τις προσαρμόζω στο πραγματικό πεδίο που βλέπω με τα προσοφθάλμια που χρησιμοποιώ .'Ετσι τα νούμερα στο κάτω μέρος των φωτογραφιών σημαίνουν 1,85 μοίρες και 47 , 27 , 19 λεπτά .Η # στις εικόνες παραπέμπει σε συγκεκριμένο σημείο στις πληροφορίες δίπλα .

 

Δείγμα οι Δίδυμοι

.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια δουλειά και πολύ επίπονη! Μπράβο

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο γι΄ότι αφορά σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα προσωπική μου άποψη είναι εφόσον αναγραφούν στο τέλος της εργασίας σου αναλυτικά οι πηγές, βιβλιογραφία και ότι την επιμέλεια την έχεις εσύ και όχι την συγγραφή δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα. Άν κάποιος φίλος έχει καλύτερη γνώση του θέματος ας μας διαφωτίσει γιατί τόσο καλές και επίπονες εργασίες είναι αμαρτία να μένουν στα συρτάρια. Μπράβο Γιώργο συνέχισε =D> =D> =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλέ Γεώργιε για άλλη μια φορά μπράβο. Μόνο όσοι από εμάς έχουν ασχοληθεί με την «χειμωνιάτικη» αστρονομία μπορούν να καταλάβουν το πόσο κόπο και δουλειά έχει κάτι τέτοιο. Πριν όμως να συνεχίσεις πρέπει να μεριμνήσεις και για κάτι σημαντικό, διότι αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτά τα θέλεις, και καλό είναι να τα έχεις μαζί σου, στον τόπο της παρατήρησης. Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να μεριμνήσεις ώστε το λάπτοπ που θα παίρνεις μαζί σου να μην σου χαλά την νυχτερινή όραση. Πίστεψε με αυτό είναι εφικτό, κι αν το λαπτοπ βοηθηθεί, (πχ μαύρος ουρανός λευκά ή κόκκινα αστέρια στους χάρτες – μαύρη σελίδα λευκά ή κόκκινα γράμματα) τότε η νυχτερινή σου όραση όχι απλώς δεν θα επηρεάζεται αλλά θα διατηρείται σε πολύ καλύτερη κατάσταση από το να έχεις τα παραπάνω σε χαρτιά και να προσπαθείς να τα διαβάσεις εκεί με τον κόκκινο φακό.

Όμως λευκές σελίδες με μαύρα γράμματα ή χάρτες με λευκό φόντο και μαύρα αστέρια δεν παίζουν.

Επομένως πριν συνεχίσεις και κάνεις και ξανακάνεις τόσο κόπο (έχω πάθει τέτοια άπειρες φορές) σκέψου και αυτό το τεχνικό μέρος του θέματος. Για παράδειγμα σου στέλνω τον κατάλογο από τους χάρτες μου για να καταλάβεις τι λέω.

Αυτό γίνεται και εκ των υστέρων.

Αν τώρα για τους χάρτες που διάλεξες δεν υπάρχει και η αντεστραμμένη έκδοση, σου έφτιαξα τον παρακάτω. Τον φωτογράφισα από την οθόνη του λάπτοπ και την φωτογραφία την επεξεργαστικά στο φώτοσοπ.

Αν την ανεβάσεις στον υπολογιστή θα αφήνει δεξιά κι αριστερά λευκό φόντο. Αν όμως στην επιφάνεια εργασίας κάνεις δεξή κλικ θα σου βγάλει εξατομίκευση. Επιλέγεις : «Με αντιθέσεις#1». Και το φόντο δεξιά κι αριστερά θα γίνει μαύρο. Εγώ το βράδυ στον τόπο παρατήρησης εκεί λειτουργό το λάπτοπ. Κλίνοντας επιλέγω «μη αποθηκευμένο θέμα» κι ο υπολογιστής ξανάρχεται στις κανονικές ρυθμίσεις.

.docx

.thumb.jpg.1ae1983bd6aeecee040752b3558ccd5f.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο

 

Ολοκληρωμένες λίστες με αντικείμενα ανα αστερισμό μπορείς να δεις και εδώ, είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τους αστροπαρατηρητές σήμερα.

 

http//www.willbell.com/HANDBOOK/nitesky.htm

http//www.willbell.com/HANDBOOK/Annals.html

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Παλαιότερα είχα φτιάξει και αυτό (StarBookMemo) http://astronomy.ibsoft.com.gr/?page_id=1141 όλα μαζεμένα από wiki.

 

ίσως σας ενδιαφέρει...

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη το προορίζω για τύπωμα και όχι για υπολογιστή .Είχα την εντύπωση ότι είναι καλύτερα το λευκό φόντο για την νυχτερινή όραση . Σε δοκιμή που έκανα σε σκοτεινό δωμάτιο με λιγοστό φως οι φωτογραφίες με άσπρο φόντο φαινόντουσαν καλύτερα από τις αντίστοιχες όπου είχαν τα φυσικά χρώματα (μαύρο ουρανό με άσπρα αστέρια) άρα χρειάζομαι λιγότερο φως . Με τις φωτογραφίες με το άσπρο φόντο θα βάζω τη σκάλα του κόκκινου φακού στο χαμηλότερο επίπεδο ενώ με τις μαύρες δε νομίζω να ξεχωρίζω και πολλά πράγματα (έχω και πρεσβυωπία -άτιμα γερατειά) .Το σκεπτικό σου είναι ότι το μαύρο φόντο θα αντανακλά λιγότερο κόκκινο φως στα μάτια ; Αν ναι τότε γιατί τα βιβλία με αντικείμενα deep sky αλλά και οι χάρτες έχουν αρνητικές εικόνες ; (άσπρο φόντο-μαύρα αστέρια) Όπως π.χ. αυτό το site http://www.deepskywatch.com/deepsky-guide.html όπου τα σχέδια των αντικειμένων είναι σε αρνητικό χρώμα . Με ενδιαφέρει η άποψη σου γιατί το έχεις ψάξει από ότι βλέπω το θέμα και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία .

Ίσως μια μέση λύση να είναι το γκρίζο φόντο .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σου έγραψα διότι μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι θα παίρνεις μαζί σου λάπτοπ. Από εκεί και πέρα τα έχω δοκιμάσει όλα. Όπως είδες σου έστειλα πριν μερικές μέρες ένα χάρτη στην περιοχή Σκορπιό Τοξότη που είναι και σε λευκό φόντο μαύρα άστρα και στο αρνητικό. Παράλληλα οι γραμμές που ενώνουν τα άστρα είναι πράσινες. Αυτό είναι έτσι διότι το βράδυ με τον κόκκινο φακό στο λευκό φόντο φαίνονται πολύ καλά. Αντιθέτως κάποιες σιμώσεις που είναι με κόκκινο μελάνι με τον κόκκινο φακό το βράδυ εξαφανίζονται από τον χάρτη. Έτσι στον τόπο παρατήρησης βλέπεις μόνο τα απαραίτητα. Το ίδιο συμβαίνει και με την αρνητική έκδοση. Βγάλε δύο έγχρωμες φωτοτυπίες και δοκίμασε τους. Η λευκή έκδοση χρησιμεύει όταν θέλεις να εντοπίσεις στον ουρανό ένα μεγάλο μέρος του χάρτη. Τον αστερισμό πχ. Όταν όμως ψάχνεις τον στόχο βολεύει ο μαύρος ουρανός και λευκά άστρα. Επιστρατεύεις λοιπόν διπλά γυαλιά στο μάτια (υπερμετρωπία και πάνω σε αυτά πρεσβυωπία και μεγεθυντικό φακό στον χάρτη. Ο δε κόκκινος φακός πρέπει να ακουμπά στην σελίδα και να φωτίζει εντελώς πλάι.) Διότι όσο κι αν σου φαίνεται αδιανόητο αυτό σου χαλά λιγότερο την νυχτερινή όραση. Η λευκή σελίδα ακόμα και με την χαμηλότερη ένταση σου χαλά την νυκτερινή όραση. Τώρα το γιατί οι περισσότεροι χάρτες είναι άσπρος ουρανός μαύρα άστρα; Διότι μαύρος ουρανός άσπρα άστρα όταν εκτυπώνονται στοιχίζουν μια περιουσία. Τώρα που μπήκες στο χορό θα το δεις και με τις φωτοτυπίες πόσα θα δίνεις. Επίσης να αγοράσεις και νάιλον φακέλους από αυτούς που στην μία άκρη έχουν τρύπες για να μπαίνουν στο ντοσιέ. Χωρίς αυτούς με την πρώτη κιόλας δρόσο ότι έφτιαξες θα καταστρέφει. Εμένα χωρίς αυτούς μου έχουν κολλήσει μεταξύ τους.

Αν μετά από αυτά βιώσεις την άνεση της οθόνης θα με θυμηθείς. Τον έχεις στην οθόνη και μεγεθύνεις την περιοχή που θέλεις κι όλα αυτά με ένα μόνο ζευγάρι γυαλιά! Τώρα πια τους εκτυπωμένους τους χρησιμοποιώ μόνο στον άσπρο ουρανό μαύρα άστρα όταν «κάνω μάθημα ουρανογραφίας» σε άλλους προσπαθώντας να τους δείξω κάποιο αστερισμό. Εκεί σηκώνω τον χάρτη τον βάζω στον ουρανό μπροστά από τον αληθινό αστερισμό κλπ. Τέτοια πράγματα ναι δεν τα κάνω με το λάπτοπ. Εδώ όμως τώρα πια σταματά για εμένα η χρήση τους.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας,

 

θα ήθελα να σας κάνω κάποιες γενικές ερωτήσεις και θα ήμουν ευγνώμων αν τις απαντούσε κάποιος

 

1) Αν "ενώσω" δύο τηλεσκόπια έχω διπλάσια απόδοση? Τι ισχύει σε μία τέτοια περίπτωση? Πχ δυο τηλεσκόπια τύπου Ritschey-Chretien των 8" το καθένα αποδίδουν όσο ένα με 16"? Έχω δει φώτος με "διπλά" τηλεσκόπια και δεν καταλαβαίνω ακριβώς το όφελος. Το ρωτάω επειδή δύο Ritschey-Chretien των 8" είναι πιο φτηνά από ένα Ritschey-Chretien των 16".

2) Έχω δει ένα ντοκιμαντέρ στο youtube όπου υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες κυνηγοί εξωπλανητών. Υπάρχουν ερασιτέχνες αστρονόμοι (ειδικά στις ΗΠΑ) που έχουν ανακαλύψει πολλούς! Τι εξοπλισμός χρειάζεται σε μία τέτοια περίπτωση για μία ανακάλυψη με την μέθοδο transit?

3) Τι ακριβώς είναι ένα σπεκτροσκόπιο ως συσκευή και πως "συνδέεται" με ένα τηλεσκόπιο? Πόσο κοστίζει μία τέτοια προσθήκη?

4) Υπάρχουν συσκευές μέτρησης φωτεινότητας άστρων?

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης