Jump to content

Baader aspheric προσοφθαλμια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα 8" SW Dobson και σκεφτόμουνα την αγορά ενός Baader Aspheric 31mm ή 36mm.

Το κύριο LP προσοφθάλμιο μου είναι ένα ES 24mm 68o, αξίζει η αγορά του baader aspheric και αν ναι το 31mm ή 36mm ?

 

Σας ευχαριστώ,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και το 24 ES παίζει καλά τον ρόλο του ερευνητικού προσοφθάλμιου με 50χ , ο aspheric 31 πιστεύω πως θα 'εχει πολύ ποιο καλό αποτέλεσμα στις 39χ με 72 μοιρες .

 

εγω είμαι υπερ ευχαριστημένος από τις 40χ που μου δεινει το ES 20 68 .

 

σίγουρα όμως θα χρειαστείς και ένα κοντά στο 100χ για κύριο προσοφθάλμιο βαθέως ουρανού o ES 11 82 μοιρων δεν θα σε απογοητεύσει

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχει σχέση με τους ES68, περιμένεις σίγουρα παραμόρφωση στα άκρα, αλλά γενικά είναι καλός προσοφθαλμιος για τα χρήματα του και σε καλή τιμή αυτές τις μέρες στην Ελληνική αγορά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 24αρης σε καλύπτει σαν ερευνητικός προσοφθαλμιος. Θα σου συνιστούσα τους φακούς που αναφέρεις μόνο αν τους συνδυάσεις με φίλτρο Ο ιιι και θέλεις να δεις εκτεταμένα νεφελώματα εκπομπής. Θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε προσοφθαλμια μεγαλύτερης μεγέθυνσης π.χ έναν 11αρη , 7αρη.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα πρόσφατα το aspheric 36mm και είμαι πολύ ικανοποιημένος σε f/10. Νομίζω όμως ότι για f/7 και κάτω παρουσιάζει παραμορφώσεις και εκει τα Es υπερέχουν.

Αν παρόλα αυτά το αποφασίσεις το 31 θα σου δώσει λίγο πιο σκούρο ουρανό αν παρατηρείς απο περιοχή με φωτορύπανση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Από το ES24 68ο είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα κάποιο οικονομικό wide προσοφθάλμιο.

 

Για το τηλεσκόπιο που έχω είναι καλύτερο το 31mm ή το 36mm ?

Το 31mm έχει TFOV 1.8 deg και exit pupil 5.2mm

Το 36mm έχει πιο μεγάλο TFOV 2.1 deg αλλά exit pupil 6mm

 

Η παραμόρφωση στα άκρα θα είναι πιο έντονη με το 36mm ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παραμόρφωση στα άκρα είναι 1. Το άλλο το πιο σημαντικό είναι αυτό που λέει ο Θανάσης. (ΗΟΜΟ). Αν σε ενδιαφέρει η παρατήρηση του βαθέως ουρανού χρειάζεσαι και προσοφθάλμια με μικρή εστιακή απόσταση. Ένας φακός για το τηλεσκόπιο σου τουλάχιστον 12mm είναι απαραίτητος. Διότι θα σου σκοτεινιάζει το πεδίο και τα αμυδρά νεφελώματα θα είναι πολύ πιο εμφανή.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαινω τι εννοειτε, απλα ψαχνω για ενα χαμηλης μεγενθυσης προσοφθαλμιο περισσοτερο για ερευνητικο και μετα να βαζω υψηλης μεγενθυσης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ES maxvision 34/68 τα έχεις δει; Αντίστοιχα των Meade 5000 με καλές κριτικές. Σε τιμή χαμηλότερη μάλλον απο τα aspheric, δείχνουν τίμια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παντα με κανονα την εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου σου 1200, σαν ερευνιτικο το 31 είναι ποιο κοντα στον ρολο αυτό δεινοντας 38Χ ( αν δεν σε ικανοποιει το 24 ως ερευνιτικο στα 50χ το οποιο είναι στα ορια του ερευνιτικου )

ομως το 24 με 50χ δεν ανταποκρίνεται επαρκος για κυριο προσοφθαλμιο βαθεως ουρανου σε απαιτητικους στοχους όπως π.χ. το Μ1 και Μ57, καθως είναι απαραίτητες οι περιπου 100χ +- και θα σου τις δωσουν προσοφθάλμιοι φακοι γυρο στο 13 με 10 mm

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης