Jump to content

Σχεση Σενσορα και Τηλεσκοπιου....?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,

εχω την εξης απορια....

 

Υπαρχει καποιος τροπος ή μαθηματικη πραξη που να οριζει την καλυτερη σχεση σενσορα και τηλεσκοπιου ετσι ωστε να μπορεις να πεις οτι αυτο ειναι το βελτιστο αποτελεσμα πεδιου για αστροφωτογραφηση ?

πχ , εχω την Ατικ 460 μονοχρωμη , που εχει σενσορα Sony ICX694 με χαρακτηριστικα:

 

Sensor diagonal 16mm diameter

Sensor size 12,5mm x 10mm

Pixel Size: 4.54 µm x 4.54 µm

 

ποιο θα ηταν το τηλεσκοπιο εκεινο , που , δεν θα χρειαζοταν Reducer ή Flattener για να κανει κανεις αστροφωτογραφηση διχως παραμορφωση αστεριων στις ακρες ???

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος στο ερωτημα μου ,

Ευχαριστω,

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κάποια έτοιμη σχέση που να ορίζει το απόλυτα διορθωμένο πεδίο μια και αυτό εξαρτάται από τα οπτικά.

Από τα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου (υπό την προϋπόθεση ότι είναι αξιόπιστα, συνήθως οι κατασκευαστές δεν λένε όλη την αλήθεια...) βλέπεις αν η διάμετρος του απόλυτα διορθωμένου πεδίου σε καλύπτει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το γράφεις καταλαβαίνω πως ρωτάς για τηλεσκόπιο "κλασσικού" design που δεν έχει flat πεδίο, π.χ. νευτώνιο, SCT, διοπτρικό κλπ, χρησιμοποιώντας το χωρίς coma corrector/flattener.

Η απάντηση είναι προφανώς πως σε κανένα από αυτά δε γίνεται να φωτογραφίσεις χωρίς παραμόρφωση στις άκρες - εξ' ορισμού με το που αρχίζεις να απομακρύνεσαι από το κέντρο του πεδίου αρχίζει η παραμόρφωση. Απλά αν ο αισθητήρας σου είναι σχετικά μικρός ή/και το νευτώνιο ή το APO σου είναι σχετικά "αργό" δε θα είναι μεγάληπαραμόρφωση. Αλλά είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα - ουσιαστικά είναι πόσο σε πειράζει εσένα, οπότε δε θα μπορούσε να υπάρξει συγκεκριμένη φόρμουλα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ,

ο λογος που σας ρωτησα ειναι επειδη κανω καποιες δοκιμες με ενα APO 60/360 και εχω δοκιμασει reducers 0.8x και 0.9x αλλα το πεδιο δεν διορθωνει στις ακρες ετσι οπως το θελω......

το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οι αποστασεις ειναι κρισιμες....δηλ. οταν σου λεει 55mm πρεπει να ειναι τοσο ή οταν σου λεει 70mm πρεπει να ειναι τοσο !!!

 

Με τον reducer 0.9x ηταν καπως καλυτερα , σιγουρα ,γιατι δεν κανει και καμια μεγαλη διαφορα......ετσι τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω flattener....μηπως και λυσω το προβλημα μου...

 

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας !!

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ,

ο λογος που σας ρωτησα ειναι επειδη κανω καποιες δοκιμες με ενα APO 60/360 και εχω δοκιμασει reducers 0.8x και 0.9x αλλα το πεδιο δεν διορθωνει στις ακρες ετσι οπως το θελω......

το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οι αποστασεις ειναι κρισιμες....δηλ. οταν σου λεει 55mm πρεπει να ειναι τοσο ή οταν σου λεει 70mm πρεπει να ειναι τοσο !!!

 

Με τον reducer 0.9x ηταν καπως καλυτερα , σιγουρα ,γιατι δεν κανει και καμια μεγαλη διαφορα......ετσι τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω flattener....μηπως και λυσω το προβλημα μου...

 

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας !!

Νικος.

 

Πρέπει να έχεις matched reducer/corrector για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για να έχεις σωστά άστρα μέχρι τις άκρες.

Αν αντί για reducer έχεις generic flattener σαν τον TSFlat2, βρίσκεις τη σωστή απόσταση για το δικό σου τηλεσκόπιο (αρκεί να είσαι στο εύρος λειτουργίας του).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης