Jump to content

finder scope ή red dot finder


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Για ένα τηλεσκόπιο όπως το ts apo 65q, είναι καλύτερα να έχεις ένα red dot finder ή ένα finder scope?

Ποιό απο τα 2 ταιριάζει στο παραπάνω τηλεσκόπιο?

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε, απο τη μια για να ρωτας τι ειναι καλυτερο μαλλον σε ενδιαφερει η παρατηρηση, απο την αλλη το ts65 συνιθως το βλεπουμε σε φωτογραφικο εξοπλισμο.

 

Οπως και να εχει η δικια μου η γνωμη ειναι οτι το red dot ειναι καλυτερο απο ενα finder scope και οι λογοι ειναι οι παρακατω:

 

1) Το red dot μπορει να ευθυγραμμιστει σε μερικα δευτερολεπτα ενω ενα finder scope μπορει να παρει αρκετη ωρα (αναλογα παντα και με την ποιοτητα του finderscope).

 

2) Το red dot σου δειχνει το σημειο που κοιταει το τηλεσκοπιο βλεποντας και απο πιο ευκολα (πιο μακρια) χωρις να πρεπει να βαλεις το ματι σου στο προσοφθαλμιο του finderscope.

 

3) To finderscope εχει μια μεγενθυνση (δεν θυμαμαι ποσο) αυτη η μεγενθυνση προσωπικα δεν με βολεβει γιατι δεν ξερω σε ποιο σημειο του ουρανου ακριβως κοιταζω, ενω με το red dot ξερω ακριβως.

 

4) Καποιος θα πει οτι και καλα μπορεις να εχεις και τα 2 (που μπορεις να το κανεις) για να κεντραρεις με το red dot και μετα να βλεπεις απο το finderscope. Κατα τη γνωμη μου αυτο δεν εχει νοημα, γιατι μπορεις να κεντραρεις με το red dot και μετα με ενα 20mm προσοφθαλμιο να να κανεις τη δουλεια που θα εκανε το finder scope, ετσι και αλλιως θα εχεις στοχευσει το τηλεσκοπιο στο σημειο που σε ενδιαφερει.

 

5) Κατι που με κουρασε πολυ με το finderscope (εκτος της μεγενθυνσης που προανεφερα γιατι αν ο στοχος η' το αστερι δεν ηταν φωτεινο δεν ειχα ιδεα που κοιταζω) ειναι το οτι η εικονα σου ειναι flip σε σχεση με το πως κουνας το τηλεσκοπιο, ισως να μπερδεψεις λιγο το δεξια αριστερα η' το πανω κατω, ισως ειναι και λιγο συνηθεια (εγω παντως δεν το αντεξα). Με το red dot εχεις λυσει και αυτο το θεμα, δεξια αριστερα πανω κατω ολα ακριβως οπως τα βλεπεις.

 

6) Το finderscope ειναι αρκετα πιο βαρυ απο το red dot και γενικα μπορει να κανει τα πραγματα πιο δυσκολα στο σεταπ σου (δεν ξερω τι βαση εχεις, ουτε αν εχεις κουμπωσει κατι στο ts65 ουτε εαν εχεις στο μυαλο να βαλεις ενα πιο βαρυ σκοπιο στο μελλον) οποτε και για το θεμα του βαρους το red dot κερδιζει.

 

Συμπερασμα: Εμενα προσωπικα δεν με βολεψε ποτε το finderscope, με το που εβαλα red dot πραγματικα αρχισα να ευχαριστιεμαι το χομπυ, οκ καποιους πλανητες μπορουσα να δω με το finderscope αλλα σε δυσκολοτερους στοχους τα πραγματικα ηταν μπαστουνια. Με το red dot θα μαθεις πολυ καλα τον ουρανο και θα βρισκεις τους στοχους πολυ γρηγορα, για μενα, ειναι μονοδρομος. Φυσικα και το telrad ειναι μια σουπερ λυση (για εμενα ιδια με το red dot) απλα ειναι λιγο μεγαλυτερο και λιγο πιο βαρυ.

 

Ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα, αυτη ειναι η δικια μου γνωμη, φυσικα εδωσα βαση στο θεμα της παρατηρησης, και φωτογραφιση ομως να θες να κανεις το red dot την κανει τη δουλεια το ιδιο τελεια!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 και από μένα σε αυτά που λέει ο meiko.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τι βάση θα το χρησιμοποιήσεις? Αν είναι ρομποτική, όντως ένα red dot είναι ό,τι πρέπει. Αν είναι χειροκίνητη όμως, πως θα κάνεις star hopping για να βρεις το στόχος σου, αν δεν έχεις ερευνητή?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικά για το TS65 ένα red dot νομίζω είναι υπερ-αρκετό μια και έχει τόσο μικρό διαμέτρημα που πρακτικά με ένα προσοφθάλμιο είναι από μόνο του ερευνητής. Ούτως ή άλλως όμως φαντάζομαι ότι το χρησιμοποιείς για αστροφωτογράφηση και με goto στήριξη.

 

5) Κατι που με κουρασε πολυ με το finderscope (εκτος της μεγενθυνσης που προανεφερα γιατι αν ο στοχος η' το αστερι δεν ηταν φωτεινο δεν ειχα ιδεα που κοιταζω) ειναι το οτι η εικονα σου ειναι flip σε σχεση με το πως κουνας το τηλεσκοπιο, ισως να μπερδεψεις λιγο το δεξια αριστερα η' το πανω κατω, ισως ειναι και λιγο συνηθεια (εγω παντως δεν το αντεξα). Με το red dot εχεις λυσει και αυτο το θεμα, δεξια αριστερα πανω κατω ολα ακριβως οπως τα βλεπεις.

 

Αυτό συνέβη γιατί δεν το χρησιμοποιείς σωστά: Δοκίμασε την επόμενη φορά να ψάξεις στόχο με τον οπτικό ερευνητή έχοντας και τα δυο μάτια ανοιχτά - όχι μόνο βλέποντας μέσα από το προσοφθάλμιο του ερευνητή. Υποθέτοντας ότι παρατηρείς με το δεξί μάτι, θα έχεις δύο είδωλα ταυτόχρονα: στο αριστερό (γυμνό μάτι) την εικόνα του ουρανού και στο δεξί την εικόνα που σου δίνει ο προσοφθάλμιος. Όταν αρχίσεις να μετακινείς το τηλεσκόπιο προς το στόχο σου θα δεις ότι πλησιάζοντας σε αυτόν θα εμφανιστεί το φωτεινό αστέρι που βλέπεις με το αριστερό μάτι και στο πεδίο του προσοφθαλμιου στον ερευνητή. Κλείνοντας το αριστερό μάτι διορθώνεις τη θέση του τηλεσκοπίου με το μονάχα με το δεξί και είσαι οκ.

 

Περιττό να πούμε ότι προκειμένου να βρει κανείς αντικείμενα στον βαθύ ουρανό, αστροάλματα με χάρτη δεν γίνονται χωρίς οπτικό ερευνητή. Γνώμη μου είναι ότι στην παρατήρηση ένα red dot/telrad/rigel κλπ και ένας RACI (Right Angle Correct Image) 50άρης ερευνητής που δίνει σωστό είδωλο (ούτε καθρέφτης ούτε αντεστραμμένο) είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Elias, το εχω δοκιμασει αυτο με τα δυο ματια οταν δεν υπαρχει red dot σε καποιο τηλεσκοπιο, παλι ομως δεν βοηθαει τοσο (στη δικια μου περιπτωση τουλαχιστον). Και παλι για μενα μπορεις ευκολα να κανεις αστροαλματα χωρις finderscope απλα και μονο απο το προσοφθαλμιο του τηλεσκοπιου αν εχεις στοεχευσει με το red dot στο σημειο που θελεις, το εχω κανει και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Σιγουρα ο καθενας μας εχει βρει τους δικους του τροπους για να κανει παρατηρηση, για αυτο και εγραψα στο παραπανω κειμενο πολλες φορες οτι αυτα ισχυουν για εμενα και κατα τη δικη μου γνωμη :)

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι λέει ο eliasg2004 στην τελευταία του παράγραφο.Αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιώ και εγώ.Το καλύτερο.

 

(Περιττό να πούμε ότι προκειμένου να βρει κανείς αντικείμενα στον βαθύ ουρανό, αστροάλματα με χάρτη δεν γίνονται χωρίς οπτικό ερευνητή. Γνώμη μου είναι ότι στην παρατήρηση ένα red dot/telrad/rigel κλπ και ένας RACI (Right Angle Correct Image) 50άρης ερευνητής που δίνει σωστό είδωλο (ούτε καθρέφτης ούτε αντεστραμμένο) είναι ο καλύτερος συνδυασμός.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδια, θα ηθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Είστε φοβερη πηγή γνώσεων....και η γνώμη σας είναι πολυτιμη.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι στα πρώτα βήματα μου στο χώρο της αστροφωγραφιας και ισως κάποια απο τα βήματα μου να μην ήταν σωστά απο την αρχή.... Στην παρούσα φάση, δεν υπάρχει goto ή ισημερινή, αλλά ένα astrotrac.

Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης