Jump to content

Οι πρώτοι προσοφθάλμιοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την βοήθεια φίλων για προσοφθάλμιους μιας και είμαι νέος και άπειρος σε ότι αφορά το θέμα.

Έχω τηλεσκόπιο D= 200mm 1000 F5 και θα ήθελα κάποια προσοφθάλμια για πλανητική παρατήρηση , deep sky , νεφελώματα γαλαξίες. Φυσικά για να μη ξεφύγω οικονομικά θα ήθελα να καλύψω τις ανάγκες με 3-4 προσοφθάλμια , έχω ένα 28mm . Αν είναι δυνατόν να έχω και τα link για να τα βρίσκω εύκολα και φυσικά όποια καλή πληροφορία θέλετε να μου πείτε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικα εχεις το skywatcher?Επειδη και εγω το ιδιο εχω και μεσα ειχε το 28mm 2'' το οποιο γενικα με βολεψε αρκετα.Για να μην παρω πολλα προσοφθαλμια εγω προτιμησα το baader hyperion mark iii 8-24mm το οποιο ειδικα σε πλανητικη ειναι μια χαρα.τωρ αδεν ξερω αν σε deep space χρειαστεις προσοφθαλμια με μεγαλυτερο πεδιο παντως εγω ειμαι καλυμμενος με το παραπανω και με αυτο που ειχε μεσα η συσκευασια του τηλεσκοπιου.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το skywatcher έχω. Μπορείς να μου στείλεις ένα link για τον προσοφθάλμιο που προτείνεις?

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου και μάλλον θα μιλήσουμε και άλλες φορές αφού έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο.

Αν θέλεις στείλε το mail σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης