Jump to content

Διπλο αστρο στο Μ5 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθες το βραδυ εκανα μερικες δοκιμες στον εξοπλισμο απο Αθηνα με το Messier 5 global cluster.

Σημερα στακαρα τα 10 καρε που εβγαλε και οπως κοιταζα τα αστρα μου παρατηρω ενα ''διπλο αστρο'' και απο περιεργα ψαχνω αλλες φωτογραφιες του M5 απο αλλους να δω αν οντως υπαρχει διπλο (τη συγκεκριμενη μεθοδο ακολουθω παντα για να τσεκαρω για μικρα αστερακια στο αν ειναι trail-κομη η' ειναι απλα διπλο αστρο.

 

Τελικα απο μερικες φωτογραφιες που συγκρινα καμια δεν εχει το δευτερο αστρο βαζοντας με σε σκεψεις για το τι μπορει να ειναι. Μπορει καποιος να βοηθησει? Εψαξα και στο stellarium και στο Aladin να δω μηπως υπαρχει το αστρο αλλα τιποτα....

 

Ευχαριστω!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οποτε καταληγουμε στο οτι ειναι διπλος? μου κανει εντυπωση παντως που ακομη και στο cartes στο ζουμ δεν το δειχνει σαν διπλο αλλα απλα τον αναφερει ετσι και το γιατι σε αλλες φωτογραφιες δεν μπορουμε να τον δουμε. Με 600μμ το εβγαλα και ειναι ξεκαθαρο. Σε ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση :)
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε εμενα δεν ξεκολλαει για καποιο λογο ισως δεν θα εχω καποια ρυθμιση στο cartes, anyway, σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο και τη βοηθεια σου :)
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης