AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - αγορα κυαλιων (αρχαριος)
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
αγορα κυαλιων (αρχαριος)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 13 Αύγ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αφου σαρωσα ολη την αγορα και ολα τα πιθανα σημεια πωλησης κυαλιων τελικα καταφερα να βρω και να δοκιμασω τα acculon 7x50 αλλα και τα 10x50.
χωρις να εχω εμπειρια πιστευω οτι προκειτε για αξιοπρεπεστατα κυαλια για εναν αρχαριο αλλα μεχρι εκει.
ηταν στιβαρα απο καλης ποιοτητας περιβλημα.η 10χ μεγενθυση ειναι ερκετα οριακη για το χερι.
απαιτει νηφαλιοτητα και ψυχραιμια.ακομη και η ανασα προκαλει τρεμουλα.
δε τα λες αμφοτερα βαρια αλλα οριακα για αυτο που θελω εγω.βγηκα απο το μαγαζι και παρατηρησα μεσης αποστασης στοχους.πολυκατοικιες καμιναδες και τον κυματοθραυστη του λιμανιου μας.
η ατμοσφαιρα λογο σκονης δε βοηθουσε για ασφαλη συμπερασματα..
γενικα ομως μπορω να πω πως δεν ενθουσιαστηκα απο αυτη τη σειρα γενικα.δε μου φωναξαν δηλαδη αγορασε με Laughing Laughing
το eye relief κλειστοφοβικο οπως προειπε ο kkokolis για τα action (περιπου ιδια)
νομιζω αυτα που μου προταθηκαν η σειρα prostaff δηλαδη ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω..
φορητοτητα ογκος - βαρος πρισματα μεγενθυση...
ετσι θα κοιταξω τη σειρα 3s , 5s , 7s 8x42..θα επικεντρωθω στις μεταξυ τους διαφορες αλλα και στη σχεση αποδοσης τιμης.οποιαδηποτε βοηθεια επ αυτου καλοδεχουμενη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1123
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ και εγώ τον Κώστα Κοκκώλη και τον Χρήστο,για τις εύστοχες και χρήσιμες πληροφορές που δίνουν σε όλους μας!
Να συμπληρώσω απλώς απο την εμπερία μου,οτι η 10x-11x μεγέθυνση είναι μάλλον το άνω όριο σταθερού και μη κουραστικού κρατήματος στα χέρια,χωρίς την χρήση τριπόδου.Αυτό όμως εξαρτάται και απο την σταθερότητα των χεριών του παρατηρητή,την υπομονή και επιμονή του κατά την διάρκεια της παρατήρησης...Εμένα πχ.τα BRESSER 10x50,δεν με κουράζουν για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα κρατήματος.
Επίσης μεγάλη σημασία στην σταθερότητα-και άρα και στην έλλειψη κουνήματος=>θολώματος της εικόνας,εκτός απο την μεγέθυνση(η οποία μεγεθύνει ουσιαστικά το,έστω και μικρό,τρέμουλο των χεριών μας),έχει και το βάρος και το μήκος τους.Μεγαλύτερο βάρος και μήκος=>μεγαλύτερες ροπές=>μεγαλύτερες ταλαντώσεις=>περισσότερο θόλωμα της εικόνας...
Γι'αυτό πχ.τα Celestron 15X70,μπορείς να τα κρατήσεις με ιδιαίτερο τρόπο στα χέρια και να κάνεις σάρωση του ουρανού-αναζήτηση στόχων,ενώ τα Bresser 20x80,λόγω μεγαλύτερης μεγέθυνσης,μεγαλύτερου μήκους και αισθητά μεγαλύτερου βάρους,θέλουν οπωσδήποτε τρίποδο και είναι ακατάλληλα για αναζήτηση στόχων(συν την μεγάλη διαφορά στο πεδίο=1+μοίρα)...
Μια μεγέθυνση 12x,ακόμα και για ελαφριά και κοντά κυάλια είναι για μένα τουλάχιστον,ακατάλληλη για χρήση στα χέρια...πχ κυάλια 10x25 έχουν μεγάλη διαφορά στο κράτημα απο τα σχεδόν ίδιου βάρους και μήκους 12x32(τα έχω και τα 2).Τον κύριο ρόλο εδώ τον παίζει η διαφορά +2x στη μεγέθυνση!
Σίγουρα όσο μειώνεται η μεγέθυνση,αυξάνει η σταθερότητα και η διάρκεια κρατήματος.Πιθανώς το όριο για τους περισσότερους ανθρώπους,είναι το 10x,γι'αυτό ίσως πολλά κυάλια ευρέως κατανάλωσης,είναι μέχρι 10x.
Ένα άλλο χαρακτηριστικό,εκτός απο την μεγέθυνση και την διάμετρο,σε όλα τα οπτικά,είναι και η διακριτική ικανότητα(Δ.Ι),που μεταφράζεται τελικά σε πόσες λεπτομέρειες μπορείς να δείς για δεδομένη μεγέθυνση.Όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του φακού ή του κατόπτρου=>μεγαλύτερη η διακριτική ικανότητα του οπτικού!Βέβαια για να φανεί η διαφορά στην Δ.Ι και κατά συνέπεια στις λεπτομέρειες που μπορείς να δείς,χρειάζεται και μια ι κ α ν ή μεγέθυνση.
Έχω μια σημαντική ερώτηση στους φίλους που έχουν ποιοτικά κυάλια μικρής διαμέτρου:
Σε κυάλια τόσο μικρής μεγέθυνσης 7,8,9,10x,αλλά και μικρής διαμέτρου 25,30,40mm,μπορείς να δείς διαφορές στις λεπτομέρειες πχ.στο φτέρωμα ενός πουλιού,για την ίδια πάντα μεγέθυνση και την ί δ ι α ποιότητα οπτικών-που θα δώσουν την ίδια οξύτητα στην εικόνα?
Και,επαναλαμβάνω,δεν αναφέρομαι στην οξύτητα της εικόνας που επηρεάζεται απο την ποιότητα των οπτικών,αλλά στις διαφορές στην Δ.Ι.Οι διόπτρες παρατήρησης της φύσης έχουν διαμέτρους 60,70,80mm όχι για περισσότερη φωτοσυλλεκτικότητα,αλλά για μεγαλύτερη Δ.Ι.Ακριβώς για να μπορείς να δείς τις λεπτομέρεις στη δομή του φτερώματος του πουλιού,με τη βοήθεια ικανής μεγέθυνσης,αλλά συνεπικουρούμενης και της μεγαλύτερης οξύτητας,λόγω ποιοτικών οπτικών,για να μπορείς να δείς αυτές τις λεπτομέρειες καθαρά!(Εδώ φαίνεται και η διαφορά οξύτητας και Δ.Ι).
Φιλικά-Κώστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fotodektis στις 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:16, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis ευστοχα τα ερωτηματα σου...αναμενουμε απαντησεις....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15275
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν κάθομαι να κάνω αναλύσεις στα κιάλια. Αυτό που εγώ παίρνω από τα οπτικά είναι το βίωμα της παρατήρησης και ως προς αυτό μπορώ να πω πως μπορείς να δεις αρκετές λεπτομέρειες, εφόσον το αντικείμενο είναι κοντά. Στα περιστέρια της απέναντι ταράτσας δηλαδή, μπορείς να δεις ένα - ένα τα πτερύγια και τους μύστακες. 8x30 και 8x42 την ημέρα δεν ξεχωρίζουν με το μάτι μου (ενδεχομένως να ξεχωρίζουν σε ειδικά τεστ με τρίποδα, δεδομένου του ότι το Conquest είναι και υπερδιπλάσιας τιμής). Αντιθέτως τα Canon 12x30 και 18x50 έχουν ορατά μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα, γεγονός που αποδίδεται στη μεγαλύτερη μεγέθυνση αλλά και το IS. Το Leica 8x20 είχε παρόμοια απόδοση με το Nikon, αλλά μικρότερο πεδίο. Δεν το κράτησα επειδή σκόπευα να πάρω το αντίστοιχο μονοκιάλι και το Nikon ήταν πιο πρακτικό τελικά.
Γενικώς οι περισσότεροι προτιμούν τα 8x32 για φορητότητα και 8x42 για ημίφως και σκοτεινές φυλλωσιές, εκτός εάν παρατηρούν νυκτόβια, οπότε οι προδιαγραφές πλησιάζουν των ναυτικών / αστρονομικών. Το διάγραμμα που έχω φτιάξει ταξινομεί τα κιάλια ανάλογα με τη χρήση, σύμφωνα με τις γενικές προτιμήσεις, καθώς όλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κάθε χρήση. Αυτό που έχεις θα χρησιμοποιήσεις. Το πλέον επιτυχημένο κιάλι είναι το Zeiss porro 8x30, αντίγραφο του οποίου είναι το Pentax μου, αλλά και αμέτρητα ρώσικα, αμερικανικά, γερμανικά κλπ κιάλια. Είναι το Dienstglass που χρησιμοποιούσαν οι Γερμανοί στρατιώτες του Β ΠΠ, ημέρα και νύκτα, με όλες τις καιρικές συνθήκες. Υπήρχαν μεγαλύτερα που χρησιμοποιούσαν οι αξιωματικοί, οι ναυτικοί, στα αντιεροπορικά κλπ, αλλά το 8x30 μπορούσε να κρέμεται όλη την ημέρα από τον αυχένα και ήταν εύχρηστο.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/04/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κώστα ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Πιστεύω οτι μέσα απο την εμπειρία του καθενός,και την δημιουργική ανταλλαγή απόψεων,συσσωρεύεται μια έγκυρη γνώση που είναι ωφέλιμη για όλους μας!
Το ξεκάθαρο νομίζω είναι οτι τα κυάλια,ακόμα και τα premium ή και τα hi-end,αποτελούν έναν συμβιβασμό δυνατοτήτων-ποιότητας κατασκευής-οπτικής συμπεριφοράς-φορητότηττας-ευχρηστίας...Αν θέλεις να κάνεις πιο σοβαρή δουλειά-παρατήρηση πρέπει πας σε αποχρωματικό τηλεσκόπιο ή διόπτρα>60mm,ή κυάλια με άνοιγμα 100mm(για αρκετή Δ.Ι)και απαραίτητα διαγώνια 45ο πρίσματα,που θα εναλλάσουν φακούς και διαγώνια κάτοπτρα-για αστρονομική παρατήρηση(όπως κάποια Vixen)!
Τα κυάλια σχεδιάστηκαν και προτιμούνται για την ευχρηστία και φορητότητά τους...για τα υπόλοιπα,υπάρχουν ειδικότερα και πιο αποτελεσματικά οπτικά με καλύτερο value for money...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/04/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ δεν κάνω σοβαρή παρατήρηση, ο σκοπός μου είναι να διασκεδάσω. Κάνω σοβαρή δουλειά 12-14 ώρες την ημέρα, δεν φτάνει; Very Happy

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει,ό,τι ευχαριστεί τον καθένα! Cheesy Grin
Καταλαβαίνω πολύ καλά(έχω φίλους γιατρούς)την απαιτητική και ''ιδιαίτερη'' φύση της δουλειάς σου,Κώστα,και την ανάγκη να ξεκουράζεσαι και να βρίσκεις τις ισορροπίες σου!
Εν πάσει περιπτώσει,πιστεύω οτι χρειάζεται σε όσους απο εμάς ισχύει''τα κουκιά είναι μετρημένα'',σύνεση και σωφροσύνη,να γίνεται σωστή επιλογή και όχι λάθος και περιττές αγορές.Είτε είναι κυάλια,είτε τηλεσκόπια.Αυτό θέλει πολύ ψάξιμο,πρώτα στο internet,συμβουλές ανθρώπων που γνωρίζουν,και μετά αν είναι εφικτό,επιτόπου δοκιμή.Γι'αυτό πρότεινα στο φίλο σαν πρώτη αγορά τα BRESSER 10X50 του lidl,των 20 ευρώ-αγορά για την οποία δεν θα μετανιώσει,και μετά να πάει σε κάτι ποιοτικότερο-και πολύ ακριβότερο,αν νιώσει την ανάγκη να επενδύσει σ'αυτό.
Η παρατήρηση,είτε είναι αστρονομική,είτε επίγεια-ιδιαίτερα της φύσης,είτε του μικρόκοσμου,απαιτεί το σωστό-value for money-όργανο...Επίσης ψάχνοντας την αγορά,χωρίς να βιάζεσαι να αγοράσεις,αποκτάς γνώση και κρίση με το μικρότερο κόστος(και χρηματικό και ψυχικό).Και αυτή η εμπειρία θα φανεί χρήσιμη και σε άλλες αγορές, πχ. ηλεκτρονικών ειδών(όπου γίνεται χαμός!).
Φιλικά και εγκάρδια-Κώστας Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/04/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 2:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστά. Ατελείωτες ώρες περάσαμε οι περισσότεροι διαβάζοντας δοκιμές, χαζεύοντας τα προϊόντα στις ηλεκτρονικές βιτρίνες (ιδίως τα απλησίαστα) και προγραμματίζοντας. Είναι μέρος κάθε χόμπυ σχεδόν. Προσωπικά μου τελείωσε αυτή η φάση πλέον και θα μπορούσα να πουλήσω και μερικά πράγματα, αλλά τα κρατώ να τα μοιράσω στα παιδιά.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα και παλι απο εμενα...επειτα απο σκεψη ειπα να αυξησω και αλλο το μπατζετ..
ακρη ομως δεν εχω βγαλει σχετικα με το τι αγορα θα κανω τελικα..
ορισα ενα ποσο κονρα στα 300 ευρω.αντε και λιγο παραπανω..
ομολογω πως με βοηθησαν πολυ οι πληροφοριες που αντλησα εδω..το επιπεδο γνωσεων αλλα και η προθυμια ολων ειναι σε υψηλοτατο επιπεδο.
εχω βαλει στο ματι τα kowa 10x50 η ενναλλακτικα τα 8x42.
roof πρισματα πληρως πολυ επιστρωμενα.με διωρθωση φασης.ελαφρια..
η 10x μεγενθυση με τρομαζει απο αυτα που εχω διαβασει.δε ξερω αν θα τα ευχαριστηθω.
χρηση 70% επιγειες παρατηρησεις οπου βρεθω θελω να τα εχω κοντα μου..
30% ουρανος..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σε συμβούλευα να μην πέσεις κάτω απο 50mm όσο αφορά την διάμετρο του αντικειμενικού.Είναι η ελάχιστη για αστρονομική παρατήρηση,για να μπορέσεις να έχεις και μια αξιοπρεπή φωτοσυλλεκτικότητα.Όμως εκτός απο την φωτοσυλλεκτικότητα,θα σου δώσει και μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα και στην επίγεια παρατήρηση,δηλ.για δεδομένη μεγέθυνση θα βλέπεις περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς...πχ.κυάλια 10Χ50 δείχνουν όχι απλώς πιο φωτεινά είδωλα,αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες απο τα 10Χ40,και ακόμα περισσότερο απο τα 8Χ40(λόγω μεγαλύτερης μεγέθυνσης).Δεν έχω την εμπειρία της ακριβούς-παρατηρήσιμης-διαφοράς μεταξύ 50mm και 40mm,όμως έχω την εμπειρία μεταξύ 50mm και 25mm ή 32mm και είναι εμφανέστατη και μεγάλη,όσον αφορά την διακριτική ικανότητα!
Όμως,το πόσο κ α θ α ρ ά θα δείς αυτές τις λεπτομέρειες,εξαρτάται απο την ο ξ ύ τ η τ α που θα σου δώσουν τα οπτικά στο σύνολό τους(αντικειμενικοί φακοί-πρίσματα-προσοφθάλμιοι),και που εξαρτάται απο την π ο ι ό τ η τ ά τους!Και εδώ υπάρχουν μεγάλες διαφορές!Εφ'όσον ανέβασες το ποσόν,μπορείς να πας σε κάτι πραγματικό καλό ποιοτικά.
'Οσον αφορά την μεγέθυνση,η μ έ γ ι σ τ η για σταθερό κράτημα στο χέρι,για τους περισσότερους ανθρώπους είναι το 10x.Αυτό όμως διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο,ανάλογα με την σταθερότητα των χεριών του.Για μένα είναι το 10Χ,για σένα όμως μπορεί να είναι το 9Χ,ή 8Χ,ή 7Χ...Μπορείς να κάνεις ένα πρόχειρο τέστ για να δείς,χωρίς ακρίβεια όμως,περίπου τι μπορείς να κρατήσεις.
Τέντωσε καλά τα χέρια σου,χωρίς να βάζεις ιδιαίτερη δύναμη,μπροστά,ευθεία και παράλληλα με το έδαφος,σε σκοτεινό φόντο(αλλά τα χέρια σου καλά φωτισμένα)για να βλέπειις καθαρά τις κινήσεις τους.Άφησέ τα αρκετή ώρα έτσι και παρατήρησε το τρέμουλό τους(μπορείς να βάλεις πάνω τους και μια λευκή σελίδα Α4).Αν είναι ελάχιστο-δεν χορεύει το χαρτί,απλώς δονείται ελαφρά-είσαι μια χαρά,μάλλον κρατάς 10Χ χωρίς πρόβλημα.Για να σιγουρευτείς περισσότερο,κράτα στα χέρια σου(με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σαν να παρατηρείς με κυάλια)ένα βάρος ανάλογο με τα κυάλια που πρόκειται να αγοράσεις(μπορείς να το δεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους).Κουράζεσαι να κρατάς το βάρος αρκετή ώρα?Αν κουράζεσαι εύκολα,τότε θέλεις ελαφρύτερα και με μικρότερη μεγέθυνση.
Αυτό το τέστ είναι απλώς ενδεικτικό,να πάρεις μια εκτίμηση πρόχειρη.Το καλύτερο είναι να πας σε μαγαζιά και να ζητήσεις να παρατηρήσεις,όχι μόνο για να εκτιμήσεις την οπτική τους ποιότητα,αλλά και την φορητότητά τους.
Η φορητότητα είναι συνδυασμός μεγέθυνσης,βάρους,μήκους των κυαλιών,αλλά και σταθερότητας των χεριών,υπομονής και επιμονής...
Μια καλή λύση για να συνδυάσεις επίγεια και αστρονομική παρατήρηση,είναι τα 9Χ63(πχ.Vixen),αλλά μόνο αν έχεις σχετικά σταθερά χέρια,ώστε να μην χρειαστείς τρίποδο.
Αλλιώς πρέπει να πας σε 10Χ50 ή μικρότερης μεγέθυνσης.Αν θέλεις περισσότερη φορητότητα,8Χ40,κλπ.Υπάρχουν και κυάλια με ενσωματωμένο οπτικό σταθεροποιητή,ακόμα πιο ακριβά...Στην premium κατηγορία που αποφάσισες να πας,καλύτερα να σου πουν άνθρωποι που έχουν την εμπειρία σε τέτοια κυάλια.
Η δική μου άποψη στα κυάλια και γενικά στον αστρονομικό εξοπλισμό,είναι να ξεκινάς με κάτι οικονομικό,αλλά με αξιοπρεπή απόδοση:πχ.Bresser 10x50 του Lidl(ΟΧΙ άλλη μάρκα ή απο πάγκους,γιατί αυτά είναι για πέταμα)με μόνο 20 ευρώ-που δεν τα κλαίς...και αν σε ενδιαφέρει στη συνέχεια,που θα αποκτήσεις και γνώση και εμπειρία,κάτι ιδιαίτερα,τότε να επενδύσεις σε κάτι ποιοτικότερο και ακριβότερο.Ο χρυσός κανόνας σε αστρονομικά και ηλεκτρονικά είδη είναι:
ΜΗΝ βιάζεσαι να κάνεις αγορές!!!Δεν υπάρχουν πιεστικές-πραγματικές-ανάγκες σε αυτούς τους τομείς που πρέπει να καλυφθούν το συντομότερο δυνατό!!Μπορείς να περιμένεις λίγο,να ωριμάσει μέσα σου η γνώση του πράγματος,και η επίγνωση της πραγματικής ανάγκης...Βάλε ''φρένο'' και ξεκίνα αργά,''οδηγώντας''προσεκτικά και συνετά,για να μην στουκάρεις κάπου Brick wall
Και λεφτά να πετάξεις,και να σου κοστίσει και ψυχολογικά,και να βάλεις μετά αγγελίες να πουλήσεις αυτό που λάθος αγόρασες...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σημερα περασα απο ενα μαγαζι με κυνηγετικα ειδη το οποιο ειχε και κυαλια..
δοκιμασα λοιπον μια σειρα της yukon..zoom, 8x40, 10x50, 12x50...
το κερασακι ηταν τα 10χ40w της swarovski.
αυτο που διαπιστωσα ηταν πως τα 8x με τα 10x δεν εχουν οσον αφορα της επιγειες παρατηρησεις την τεραστια διαφορα.τη διαφορα την μεγαλη την εχει ο φακος..τα 10x50 ηταν πιο φωτεινα σε καθε περιπτωση.τα 12x ακομη πιο φωτεινα αλλα σαν μεγεθυνση αρχιζε και ξεφευγε αισθητα το πραγμα..
εννοω πως το τρεμουλο δεν ηταν τοσο αισθητο απο τα 8x στα 10x οσο απο τα 10x στα 12x.
ημουν τυχερος γιατι εκεινη τη στιγμη περνουσε ενα επιβατικο αεροσκαφος.
δεν εχασα ευκαιρια και εστρεψα και τα 8x και τα 10x στον ουρανο προσπαθωντας να το ακολουθησω.
εκει υπερειχαν ξεκαθαρα τα 8x40 λογο κινουμενο στοχου και πεδιου δηλαδη..
τα 8x40 ειχαν βαρος 830 γραμμαρια.τα 10x50 περιπου στα 1000 γραμμαρια.
εν τελη το τρεμουλο στα 10x υπηρχε αλλα στα λιγα λεπτα που κρατησα τα κυαλια στα χερια μου δε μπορω να πω οτι με κουρασε παρα πολυ.
πιστευω πως γενικα δεν ευθυνεται μονο η μεγεθυνση σε ενα κυαλι για το τρεμουλο.φανταζομαι και το βαρος.αλλα και ο τυπος..
γενικα φαινοταν στιβαρο κυαλι.το επιασα καλα στα χερια μου.ματσαρε με τις παλαμες μου καλα..
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν στην κατηγορια roof που σκεφτομαι να κινηθω θα βολευτω το ιδιο.
σιγουρα θα ειναι πιο ελαφρια..αλλα δε ξερω τι αισθηση θα παρω στο κρατημα..
αν θα μπορω λογο μικροτερων διαστασεων να τα πιασω οπως θελω και οπως πρεπει..
το κερασακι στην τουρτα τα swarovski...10x40w.αλλο πραγμα..παναλαφρα φωτεινα ποιοτητικοτητα...
εν τελη πιστευω πως τα 10χ50 ειναι οριακα στο κρατημα.σιγουρα θα σε κουρασουν γρηγοροτερα απο τα πιο μικρα και αναλογα το ποσο μακρινος θα ειναι ο στοχος στη γη πιο πολυ..στον ουρανο θα εχουν ακομη περισσοτερο τρεμουλο απο τα μικροτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα roof είναι πιο εργονομικά και πιο φορητά. Τα Kowa BD είναι πολύ καλά, τα SV ωστόσο δεν είναι ED. Υπάρχουν καλά κινέζικα ED στις τιμές αυτές, όπως τα Vanguard Endeavor που πούλησα προ καιρού (ενός φίλου αλλά τα δοκίμασα πολλές εβδομάδες). Το πλανητάριο έχει τα Helios ED. Δεν τα έχω δει αλλά άλλες σειρές της Helios είναι δοκιμασμένες.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/04/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω διαβάσει οτι η roof σχεδίαση υστερεί οπτικά σε σχέση με την porro...Και για να επιτευχθεί η ίδια οπτική ποιότητα με την porro,ανεβαίνει το κόστος!Αληθεύει αυτό?
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/04/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 7:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, είναι πιο ακριβά. Αλλά και με εξαίρεση τη μικρή κατηγορία 20-25mm δεν κυκλοφορούν roof σκουπίδια.
Εργονομικά, όταν θα έχεις τα κιάλια σε ένα τραπεζάκι (στον τόπο της παρατήρησης, το μπαλκόνι, το σκάφος κλπ), η επιλογή porro είναι μια χαρά. Όταν όμως θα τα κουβαλάς στον αυχένα, την τσάντα ή την τσέπη, ενδεχομένως με βροχή, φορώντας γάντια κλπ, τα roof είναι σχεδόν μονόδρομος, με εξαίρεση εκείνα κάτω των 30mm ίσως. Γι αυτό τα προτιμούν οι φυσιολάτρες. Οι τρείς μεγάλες γερμανόφωνες εταιρίες εξελίσσουν μόνο τα roof, με τη Swarovski να προσφέρει τα Habicht στα 8x30 πρακτικά σαν vintage σχέδιο. Η Zeiss που γέμισε τον κόσμο με porros, πρακτικά το εγκατέλειψε και επένδυσε στο σχέδιο roof του Hensholdt. Οι Αμερικάνοι ακολούθησαν τους Γερμανούς, καθώς η Bosch & Lomb ήταν εταιρία Γερμανών και συνεργαζόταν με την Zeiss. Πρακτικά η υψηλή κατηγορία τιμής κατακλύζεται πλέον από roof, εξαιρουμένων των giant.
Οι Ιάπωνες συνεχίζουν να επενδύουν στα porro και φτιάχνουν αστρονομικά μεγέθη. Και οι Κινέζοι φτιάχνουν τα πάντα.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/04/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παντως σε επικοινωνια που ειχα με το πλανηταριο μου προταθηκαν τα kowa αντι των helios ακομη και αν τα δευτερα εχουν φακους ed..
ta kowa 10x50 μονο εκει υστερουν..κατι πολυ σημαντικο ειναι οτι ζυγιζουν μολις 740 γραμμαρια.δυσκολο για κυαλι αυτων των διαστασεων σε αυτη την τιμη.ηθελα να ρωτησω αν αυτο το χαρακτηριστικο παρα την οριακη μεγενθυση θα παιξει ρολο στο κρατημα με το χερι.
ξαναλεω δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμενο κυαλι.και το κακο ειναι οτι δεν εχω τη δυνατοτητα να το πιασω στα χερια μου.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης