Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε ειναι η μικροτερη αποσταση του Κρονου απο την Γη;
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως την ημέρα αυτή θα είναι σε mag 0.02 αλλά λόγω της πανσελήνου προτίμησε λίγες μέρες πριν ή μετά που δεν θα έχει τεραστια διαφορά.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω παιδια :)..

είναι η μεγηστη κοντηνοτερη αποσταση που μπορει να ερθει λογο τροχιων ανα τα 29 χρονια ή απλα για την φετινη χρονια

στο stelarium μπορούμε να δουμε τις τροχιες ολων των πλανιτων σαν να βλέπουμε το ηλιακο συστιμα από μακρια;; σορυ αν σας ζαλιζω

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Έχω ένα μικρό τηλεσκόπιο και ο Κρόνος φαίνεται σαν μια μικρή κουκκίδα όμως διακρίνονται οι δακτύλιοι κι αυτό μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο! Είμαι πολύ ενθουσιασμένη! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όταν θα δείς τον Κρόνο απο ενα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο 8'',10'' κλπ.σε μεγάλη μεγέθυνση-πάνω απο 300x-εφ'όσον στο επιτρέπει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας,δια μέσω της οποίας παρατηρείς,θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό,γιατί θα βλέπεις λεπτομέρειες στους δακτύλιους και τις ζώνες του πλανήτη,οπότε αξίζει να δώσεις στην ερασιτεχνική αστρονομία την ευκαιρία να σε ενθουσιάζει και στο μέλλον! :D

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια και ανακινήθηκε το θέμα, όντας και εγώ νέος στην παρατήρηση του ουρανού (βλ. τελείως άσχετος), ποια είναι μερικά tips ή resources για τον εντοπισμό και την παρατήρηση του Κρόνου;

Προσωπικά χρησιμοποιώ κιάλια 7x50, καθότι αρχάριος όπως είπα, και αυτό που εντοπίζω για Κρόνο δεν είμαι σίγουρος αν είναι πράγματι αυτός, αν και μου δίνει την εντύπωση πως έχει δακτυλίους. Δεν αποκλείω όμως να είναι ιδέα μου, αφού το κούνημα στα κιάλια είναι αναπόφευκτο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας!Μην ανησυχείς αν είσαι αρχάριος,όλα μαθαίνονται σιγά-σιγά!Καταρχήν χρειάζεσαι,για να μην πελαγώσεις κάτω απο τον έναστρο ουρανό,να μάθεις σιγά-σιγά τους βασικούς αστερισμούς και τους φωτεινούς πλανήτες (Αφροδίτη,Άρη,Δία,Κρόνο).Αυτό γίνεται με συνδυασμό ενός αστρονομικού προγράμματος πχ.Stellarium,και αναζήτησης των αντικειμένων που θα βλέπεις στον νυχτερινό ουρανό,έστω και με κυάλια.Ο Κρόνος φαίνεται με γυμνό μάτι σαν κίτρινο αστέρι,σχετικά φωτεινό.Για να καταλάβεις αν το αντικείμενο που βλέπεις είναι πλανήτης και όχι άστρο,πρέπει να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον κυάλια και μια ικανή μεγέθυνση πάνω απο 10x(δεν είμαι βέβαιος αν φαίνεται ο πλανήτης σαν δίσκος στα 7x).Οι πλανήτες φαίνονται σαν δ ί σ κ ο ι και όχι σαν φωτεινά σημεία όπως φαίνονται τα αστέρια.Όσο πιο μεγάλη η μεγέθυνση,τόσο πιο μεγάλος ο δίσκος.Ο Κρόνος σε μικρή μεγέθυνση(κυαλιών),φαίνεται σαν μικρός κίτρινος δίσκος με μια κίτρινη γραμμή(μεγαλύτερου μήκους απο την διάμετρό του) να τον διατρέχει στη μέση του.Ο Δίας είναι αρκετά πιο φωτεινός και μεγαλύτερης διαμέτρου,και φαίνονται σαν άστρα κάποιοι δορυφόροι του,να τον ακολουθούν.Ο Άρης αυτό το καλοκαίρι φαίνεται σαν πολύ φωτεινό κόκκινο άστρο,και χρειάζεσαι τηλεσκόπιο σε μια ικανή μεγέθυνση για να τον δείς σαν δίσκο με κάποια δομή πάνω του(να δείς πχ.τους παγωμένους πόλους του).

Τα κυάλια 7x50 που έχεις είναι χρήσιμα,διότι σου δίνουν μεγάλα αστρικά πεδία,σε βοηθούν να μάθεις τον ουρανό και να βρίσκεις σε πρώτη προσέγγιση διάφορους στόχους,πριν προχωρήσεις στη θέασή τους με το τηλεσκόπιο,επομένως είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στην αστρονομική παρατήρηση.

Προχώρα σιγά-σιγά και μεθοδικά και θα μάθεις σύντομα τα βασικά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες! Νομίζω, λοιπόν, πως εντόπισα μια μέρα και τον Δία, εκτός από τον Κρόνο. Και ένα κοκκινωπό φωτεινό αντικείμενο έχω εντοπίσει, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ο Άρης.

Το Stellarium το δοκιμάζω τώρα, και όταν δεν έχω υπολογιστή χρησιμοποιώ το Sky Walk 2 για Android. Βέβαια θα διαβάσω σιγά σιγά και τους οδηγούς που έχετε εδώ, και θα ασχοληθώ με τους αστερισμούς που έχω αμελήσει.

Για να καταλάβεις αν το αντικείμενο που βλέπεις είναι πλανήτης και όχι άστρο,πρέπει να χρησιμοποιήσεις και μια ικανή μεγέθυνση πάνω απο 10x(δεν είμαι βέβαιος αν φαίνεται στα 7x).

Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω: Αν επενδύσω ένα μικρό ποσό για να έχω ικανότερη μεγέθυνση, είναι καλύτερα να κοιτάξω για κιάλια πάλι ή για τηλεσκόπιο; Ένα ζευγάρι 20x80, για παράδειγμα, βλέπω ότι κοστίζει όσο ένα φθηνό τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι μην επενδύσεις σε κυάλια 20x80!Θα χρειαστεί να τα βάλεις σε τρίποδο!Τα κυάλια 7x50 που έχεις επειδή σου δίνουν πολύ μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και μπορείς να τα κρατήσεις στα χέρια είναι πολύ πιο χρήσιμα,και θα συνεχίσουν να είναι χρήσιμα και όταν αποκτήσεις τηλεσκόπιο,διότι με αυτά θα κάνεις α ν α ζ ή τ η σ η στόχων,απαραίτητη διαδικασία,ειδικά όταν παρατηρείς απο περιοχή με σχετική φωτορύπανση!Μια καλύτερη επιλογή κυαλιών για αναζήτηση στόχων και θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων είναι κυάλια 10.5x70,ή 11x70,για να μπορείς να τα κρατάς στα χέρια χωρίς την χρήση τριπόδου!Απο 11-12x και πάνω χρειάζεσαι τρίποδο ή έστω μονόποδο για να έχεις ένα σταθερό είδωλο.Ειδικά ένα τυπικό τρίποδο στα κυάλια σε περιορίζει δραματικά στην αστρονομική παρατήρηση ιδιαίτερα σε μεγάλες γωνίες θέασης!Χρειάζεσαι ειδική κατασκευή σε μεγάλο και στιβαρό τρίποδο,με ανάλογο κόστος,για να έχεις άνετη παρατήρηση με μεγάλα κυάλια(όπως πχ.τα 20x80) πάνω σε τρίποδο.

Άλλωστε τα κυάλια έχουν σταθερή μεγέθυνση,ενώ ένα τηλεσκόπιο σου παρέχει δυνατότητα πολλών διαφορετικών μεγεθύνσεων με εναλλαγή προσοφθάλμιων!

Δες τί ποσό μπορείς να διαθέσεις για αγορά του πρώτου τηλεσκοπίου να σου πούμε τί να πάρεις!Υπ'όψιν οτι εδώ στο forum,υπάρχουν (στις μικρές αγγελίες) αξιόλογα τηλεσκόπια μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση που συμφέρει να τα αγοράσεις,παρά να πας κατευθείαν σε καινούργια!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές τις μέρες υπάρχουν αγγελίες με αξιόλογα μεταχειρισμένα τηλεσκόπια σε καλές τιμές πχ.Skywatcher Heritage 130(=5'') στα 145€,επίσης 8'',10'' κλπ.Είναι συγκρίτως καλύτερες επενδύσεις σε σχέση με κυάλια ή διοπτρικά μικρά.Άδραξε τις ευκαιρίες γιατί συνήθως γίνονται ανάρπαστα!

Να τονίσω οτι όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του κατόπτρου τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα (άρα μπορείς να δείς πιο αμυδρά αντικείμενα)και η δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα που πρακτικά σημαίνει ότι για την ίδια μεγέθυνση θα βλέπεις περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς στα αντικείμενα,ιδιαίτερα στους πλανήτες που είναι φωτεινότεροι και σηκώνουν μεγαλύτερη μεγέθυνση σε σχέση με άλλα αντικείμενα(DSO),εφ'όσον βέβαια στο επιτρέπει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ευχαριστώ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες! Νομίζω, λοιπόν, πως εντόπισα μια μέρα και τον Δία, εκτός από τον Κρόνο. Και ένα κοκκινωπό φωτεινό αντικείμενο έχω εντοπίσει, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ο Άρης.

Τον Άρη πιστεύω πως τον ξεχωρίζω δίχως πρόβλημα με γυμνό μάτι.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορες εφαρμογές στον κινητό για να βλέπεις ποιο ειναι καθε φωτεινό σημείο. Χρησιμοποιώ το SkyView Free και το Sky Map.

 

Πέφτουν λίγο έξω, αλλά σε βοηθούν να πεις με σιγουριά ποιος ειναι ο Κρόνος, ποιος ειναι ο Άρης κτλ.

 

Δοκίμασέ τα και πες μας :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ρίξει το διάβασμα που υποσχέθηκα παραπάνω και πλέον είμαι σίγουρος για το ποιους πλανήτες έχω δει. Το Stellarium είναι πολύ κατατοπιστικό και εύκολο στη χρήση, οπότε μόλις είδα όσους πλανήτες μπορώ με γυμνό μάτι προχώρησα σιγά σιγά στην ταυτοποίηση αστέρων.

 

Μόνο για τους δακτύλιους του Κρόνου δεν είμαι ακόμα σίγουρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
προσπάθησα να δω τον κρονο με το τηλεσκόπιο μου(κατοπτρικό νευτωνιο 130mm) με την μεγαλύτερη μεγέθυνση που μπορώ να κάνω(προσοφθάλμιο 10mm και φακό barlow 2Χ) άλλα είδα εισα μια μικρή κουκκίδα και έναν μικρο δίσκο. το ίδιο έπαθα και στον δια και στον αρη και στην Αφροδίτη. πείτε μου αν κάνω κάποιο λάθος
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσπάθησα να δω τον κρονο με το τηλεσκόπιο μου(κατοπτρικό νευτωνιο 130mm) με την μεγαλύτερη μεγέθυνση που μπορώ να κάνω(προσοφθάλμιο 10mm και φακό barlow 2Χ) άλλα είδα εισα μια μικρή κουκκίδα και έναν μικρο δίσκο. το ίδιο έπαθα και στον δια και στον αρη και στην Αφροδίτη. πείτε μου αν κάνω κάποιο λάθος

 

Μάλλον οι προσδοκίες σου από το τηλεσκόπιό σου ήταν μεγαλύτερες από τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου. Πάντως θα έπρεπε να μπορείς να δεις τον Κρόνο με τους δακτυλίους του, τον Δία με κάμποση ζώνωση στον δίσκο του μαζί με τους δορυφόρους του σαν "κουκκίδες" γύρω του. Με το τηλεσκόποιό σου μην περιμένεις να δεις λεπτομέρεια στον Άρη και στην Αφροδίτη παρά τις φάσεις τους.

Είσαι σίγουρος πως στοχεύεις σωστά; Με το 10χιλ προσοφθάλμιο και το 2χ barlow κανένα από αυτά δεν θα έπρεπε να φαίνεται σαν "κουκκίδα".

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστίαση - focus κάνεις όταν βρίσκεις το στόχο ή όταν αλλάζεις προσοφθάλμιο ή προσθέτεις barlow ε?

Λογικά θα έπρεπε να τον βλέπεις καλύτερα τον Κρόνο

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσπάθησα να δω τον κρονο με το τηλεσκόπιο μου(κατοπτρικό νευτωνιο 130mm) με την μεγαλύτερη μεγέθυνση που μπορώ να κάνω(προσοφθάλμιο 10mm και φακό barlow 2Χ) άλλα είδα εισα μια μικρή κουκκίδα και έναν μικρο δίσκο. το ίδιο έπαθα και στον δια και στον αρη και στην Αφροδίτη. πείτε μου αν κάνω κάποιο λάθος

 

Αυτές τις εικόνες θα βλέπεις, μέσα από το τηλεσκόπιό σου.

canvas.thumb.jpg.7565fe7c6011cf150f297be74a9964e1.jpg

2043963516_2canvas.thumb.jpg.c6c73bc61bcad2e7f1a527daf8273137.jpg

232058320_3canvas.thumb.jpg.2bcc038dd17ba90ac6b47acb01465300.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω:

πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι βλέπω τον πλανήτη που θέλω; υπάρχει κάποιο πρόγραμμα; μου είχαν πει εκεί που αγόρασα το τηλεσκόπιο ότι υπάρχει πρόγραμμα για κινητό το οποίο όταν το γυρίσεις προς τον ουρανό σου δείχνει τι απεικονίζεται; υπάρχει κάτι που μπορώ να κατεβάσω; και αν ναι, πως λέγεται;

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να σε βοηθήσουν όπως το Stellarium που είναι το πιο εύχρηστο.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς διάβασε και την προηγούμενη σελίδα του παρόντος θέματος,και πιστεύω θα κατατοπιστείς.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το stelarium το έχω κατεβάσει και το δοκίμασα. Φαίνεται πολύ κάλο και θα με βοηθήσει σίγουρα. Θέλω επίσης να ρωτήσω ποια είναι η τυπική μεγέθυνση για να δω πλανήτες και ποια για να δω νεφελώματα κτλ.

Επειδή προσπάθησα να δω το νεφέλωμα του Ωρίωνα(ήμουν σίγουρος ότι ήταν αυτό.)με την μεγέθυνση 10mm και barlow 2Χ και είδα μόνο 6 καθαρά αστερία. χρειάζεται μεγαλύτερη μεγέθυνση για να το δω καλά.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιό σου είναι υποθέτω 130/650.Η μεγέθυνση που παίρνεις με τον 10mm,είναι 650/10=65x αρκετά μικρή για να δεις πλανήτες με λεπτομέρειες,εκτός αν θέλεις να δεις τον Δία και τον Κρόνο με τους δορυφόρους τους μαζί...Ακόμα και με barlow 2x που γίνεται 2x65=130x θα δεις περισσότερα,αλλά όσο ανεβαίνεις τόσο περισσότερες λεπτομέρειες βλέπεις.

Η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου σου είναι 2x(διάμετρος κατόπτρου σε mm) δηλ.2x130=260x.Μπορείς να δείς αρκετά στα 260x σε πλανήτες.Αυτήν την μεγέθυνση μπορείς να την πιάσεις αν η κατάσταση της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing) στο επιτρέπει...Και βέβαια να πάρεις τους κατάλληλους φακούς.

Ή έναν καλό zoom πχ.Baader Hyperion Mark IV, 8-24mm που είναι ευρυγώνιος και θα δείξει πολύ καλά εκτεταμένα αντικείμενα, όπως το νεφέλωμα του Ωρίωνα.Για να το δεις καλά,δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερη μεγέθυνση απο 100x,αλλά πρέπει να παρατηρείς απο όσο σκοτεινότερο ουρανό μπορείς!

Ή να έχεις μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο.

Οι στάνταρ φακοί 10,25mm δεν επαρκούν ούτε σε ποιότητα,ειδικά ο 25mm...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. το τηλεσκόπιο μου είναι F=900 άρα το είδα με το 10ρι 900/10=90 και χ2 με το barlow άρα 180 μεγεθύνσεις. Επίσης δεν έχω και τον πιο σκοτεινό ουρανό μιας και μένω στην Θεσσαλονίκη άλλα μπορώ να πάω σε μερί με σκοτεινό ουρανό. Θα ήθελα να μου πείτε κάποια καλή συλλογή προσοφθαλμιων μέχρι 200 ευρώ. Όταν ξαναδώ το νεφέλωμα του Ωρίωνα θα δοκιμάσω να το δω σε περίπου 100 μεγεθύνσεις.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. το τηλεσκόπιο μου είναι F=900 άρα το είδα με το 10ρι 900/10=90 και χ2 με το barlow άρα 180 μεγεθύνσεις. Επίσης δεν έχω και τον πιο σκοτεινό ουρανό μιας και μένω στην Θεσσαλονίκη άλλα μπορώ να πάω σε μερί με σκοτεινό ουρανό. Θα ήθελα να μου πείτε κάποια καλή συλλογή προσοφθαλμιων μέχρι 200 ευρώ. Όταν ξαναδώ το νεφέλωμα του Ωρίωνα θα δοκιμάσω να το δω σε περίπου 100 μεγεθύνσεις.

 

Στα 180x θα έπρεπε να βλέπεις ήδη λεπτομέρεια στον Δία και στον Κρόνο. Σε καμιά περίπτωση σε αυτές τις μεγεθύνσεις δεν θα έπρεπε να τα βλέπεις σαν κουκκίδες.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λέει και ο φίλος ο nkarytia θα έπρεπε να έβλεπες κανονικά τους πλανήτες και τον Κρόνο με τα δακτυλίδια του. Πιθανόν να μην είχες εστιάσει καλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να μου πείτε κάποια καλή συλλογή προσοφθαλμιων μέχρι 200 ευρώ.

Σου σύστησα ήδη τον πολύ καλό Baader Hyperion zoom Mark IV,8-24mm.Μαζί με τον barlow 2x που έχεις (δεν ξέρω τί ποιότητα έχει),θα έχεις μια πληθώρα φακών απο 4mm έως 24mm.(Με τον barlow θα αρχίζουν απο 4mm).Θα σε καλύψουν στα περισσότερα αντικείμενα που θα παρατηρήσεις.Το μεγάλο πεδίο των 68ο στις μικρές εστιακές (8-12mm),θα σου δώσει πολύ καλές εικόνες νεφελωμάτων πχ.το νεφέλωμα του Ωρίωνα!

Είναι μέσα στο κόστος 200-250€ και αξίζει τα λεφτά του!

Όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω,στα 180x δεν βλέπεις τους πλανήτες σαν κουκίδες,αλλά σαν δίσκους με λεπτομέρειες στην δομή τους!

Αλλά χρειάζεται:

1)Να είναι εθυγραμμισμένα σωστά τα κάτοπτρα

2)Να έχεις εστιάσει σωστά

3)Να έχεις καλή διαύγεια και seeing στην ατμόσφαιρα,διαφορετικά δεν θα βλέπεις καθαρά είδωλα!

4)Για νεφελώματα και λοιπά αντικείμενα βαθέως ουρανού,χρειάζεσαι όσο το δυνατόν σκοτεινότερο ουρανό,αλλιώς χάνεις σημαντικά στοιχεία της δομής τους...

Όσο ανεβάζεις μεγέθυνση,μειώνεται η φωτεινότητα και το κοντράστ των αντικειμένων,και απο ένα σημείο και μετά και η οξύτητά τους!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης