Jump to content

τηλεσκόπιο για video αστρονομία


stelaras1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

 

 

σκέφτομαι να κάνω ένα setup για να πειραμαστισώ με βιντεο αστρονομία μια που φαίνεται ενδιαφέρουσα..

- καταλαβαίνω πως χρειάζεται μια goto βάση

- ένα "γρήγορο" τηλεσκόπιο f/5;

- μια κατάλληλη κάμερα, εδώ έχω διαβάσει πως υπάρχει συγκεκριμένο chipset από κινεζομάγαζα πχ από Aliexpress που κάνει, υπάρχει και κάμερα που έχει φτιαχτεί για βιντεοαστρονομία;

 

ευχαριστώ για τις γνώμες σας και τη βοήθεια :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτά που έχεις καταλάβει είναι πράγματι, οι βασικές αρχές της βιντεοαστρονομιας. Με μόνη διαφορά ότι το go to εξυπηρετεί αφάνταστα αλλά δεν είναι προϋπόθεση. Χρειάζεσαι όμως καλό tracking οπωσδήποτε.

Υπάρχουν κάμερες αναλογικές που είναι οικονομικότερες και πιο ευαίσθητες για χρήση με οθόνη tv ή μέσω υπολογιστή με frame grabber και υπάρχουν ψηφιακές με χρήση μόνο με υπολογιστή όπως αυτές με αισθητήρα imx224 ή η attik infinity.

Γενικά το νήμα "βιντεοαστρονομια!", καλύπτει πολλές απορίες και περιέχει συσσωρευμένες εμπειρίες αλλά και αποτελέσματα και θα σου πρότεινα να το διαβάσεις απο την αρχή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον τελευταίο καιρό με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα της βιντεοαστρονομίας. Το θέμα όμως είναι ότι με το 8" Dobsonian που έχω είναι λίγο δύσκολο περί βιντεοαστρονομίας. Κοιτάζω λοιπόν για καινούργιο τηλεσκόπιο και έχω καταλήξει στο Skywatcher AC 102/500 startravel GOTO https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-ac-102-500-startravel-bd-az-s-goto/p,15563 και στο Celestron Nexstar 102slt https://www.planitario.gr/nexstar-102-slt.html. Ποιό από τα δυο πιστεύετε ότι είναι καταλληλότερο για βιντεοαστρονομία, αλλά και για επίγεια παρατήρηση ή παρατήρηση του ουρανού? Επίσης έχω βρει και το Meade AC 80/400 ETX-80, αλλά φοβάμαι μήπως έχω θέμα με το tracking. https://www.astroshop.eu/telescopes/meade-telescope-ac-80-400-etx-80-observer-az-goto/p,49932
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην οπτική παρατήρηση βασιλιάς είναι η διάμετρος, στη αστροφωτογραφια η ακρίβεια στην παρακολούθηση(στήριξη) και στη βιντεοαστρονομια η ταχυτητα F/. Ειδικά με κάμερα με μικρό αισθητήρα 1/2" ή 1/3". Απο εκει και πέρα κριτήριο είναι η εστιακη ώστε να έχεις το image scale ανάλογα με το ποσο μεγάλα είναι τα αντικείμενα που θες να παρατηρείς. Δοκιμασμένο το 102/500, καλή επιλογή και ένα bresser 102 F/4 που υπάρχει σε αγγελία, εφόσον κοιτάς για διοπτρικο. Θα έπαιρνα μεταχειρισμένο με μια βαση eq3/2 και πάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μεταξύ ενός evostar 150 Και ενός startravel 150 καλύτερα για βίντεοαστρονομία το startravel λόγω μικρότερου f σωστά;

 

πρέπει να τσεκάρω και το Bresser Telescope AC 152S/760 Messier Hexafoc OTA για να δούμε εάν έχουν διαφορά τιμής..

 

ποιοτικά γνωρίζουμε εάν πρέπει να προτιμήσουμε κάποιο ή είναι πάνω κάτω τα ίδια;

 

ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το f/8 του Evostar είναι σχετικά αργό για βιντεοαστρονομία και αμφίβολο αν εστιάζει με μειωτήρα εστιακού λόγου. Το Hexafoc φαίνεται βελτιωμένος εστιαστής. Για βιντεοαστρονομία να φροντίσεις επίσης η εστιακή σου να ειναι κάτω από 1000 ακόμα καλύτερα εαν είναι και κάτω από 750mm. Οι αισθητήρες είναι πολύ μικροί και θα έχεις και μικρά πεδία και δυσκολία να εντοπίσεις τους στόχους ακόμα και με goto.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το bresser 150s είναι petzval και δεν ξέρω αν συνδυάζεται καλά με επιπλέον μειωτηρα, πάντως ως έχει είναι αρκετά καλό. Τι κάμερα θα χρησιμοποιήσεις; Βάλε τα στοιχεία του αισθητήρα στο fov calculator να δεις τι "κάδρο" σου δίνει με τις διάφορες εστιακες. Και εγώ πιστεύω ότι θες κάτω από 600-700 mm εστιακης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

ακόμα και με goto θα έχουμε πρόβλημα ε; μάλιστα

Πάμε για μικρή εστιακή τότε

βλέπω ότι startravel 102 ή 120 είναι κάτω από 700mm

 

για κάμερα δεν έχω κατι συγκεκριμένο,

έχω διαβάσει στο άλλο νήμα σχετικά με τις κάμερες που ήδη έχετε δοκιμάσει μερικοί, φαντάζομαι πως δεν υπάρχει κάτι περισσότερο updated

οπότε ίσως δοκιμάσω κάτι από aliexpress ή σε κάτι πιο 'επίσημο' για βιντεοαστρονομία (εάν είναι δόκιμο αυτό που λέω) με το κακό να είναι λίγο(;) πιο ακριβό :)

 

φιλικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως χωρις goto βάση να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ flip mirror ειδάλλως θα σου σπάσουν τα νεύρα για να βρεις οτιδήποτε. Και με το flip mirror θα έχεις πρόβλημα γιατί κοιτώνας οθόνες και μετά απο τον προσοφθάλμιο για να βρεις τα αντικείμενα θα έχεις ήδη "στραβωθεί" και δεν θα μπορείς να τα βλέπεις για να τα κεντράρεις. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι goto για να γίνεις σωστός astrozapper (έγινα αυτό που κατηγορούσα χαχα).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το bresser ar102xs με την exos2. Πήρα και την ZWO asi224 που θα τη δουλεύω με charpcap. και , αφού έλυσα και κάτι θέματα με το go to, είμαι έτοιμος να ξεκινήσω. Αλλα...φυσικα έχει συννεφιά!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως χωρις goto βάση να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ flip mirror ειδάλλως θα σου σπάσουν τα νεύρα για να βρεις οτιδήποτε. Και με το flip mirror θα έχεις πρόβλημα γιατί κοιτώνας οθόνες και μετά απο τον προσοφθάλμιο για να βρεις τα αντικείμενα θα έχεις ήδη "στραβωθεί" και δεν θα μπορείς να τα βλέπεις για να τα κεντράρεις. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι goto για να γίνεις σωστός astrozapper (έγινα αυτό που κατηγορούσα χαχα).

 

Γιώργο μια ερώτηση μιας και έχεις εμπειρια: Σκέφτομαι να αγοράσω το skywatcher 72ed και αυτό για βιντεοαστρονομία. Είναι 72mm f/5 και ο λόγος που το θέλω είναι για την εξάλειψη του χρωματικού σφάλματος. Πιστεύεις ότι είναι η διάμετρος του καλή για κάτι τετοιο;; Βασικά σκέφτομαι να στακάρω με αυτό deep sky αντικείμενα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως χωρις goto βάση να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ flip mirror ειδάλλως θα σου σπάσουν τα νεύρα για να βρεις οτιδήποτε. Και με το flip mirror θα έχεις πρόβλημα γιατί κοιτώνας οθόνες και μετά απο τον προσοφθάλμιο για να βρεις τα αντικείμενα θα έχεις ήδη "στραβωθεί" και δεν θα μπορείς να τα βλέπεις για να τα κεντράρεις. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι goto για να γίνεις σωστός astrozapper (έγινα αυτό που κατηγορούσα χαχα).

 

χααχχααχα ναι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μου σπάνε τα νεύρα και η διάθεση,

άρα φουλ για goto :) και flip mirror μαζί

 

Έχω το bresser ar102xs με την exos2. Πήρα και την ZWO asi224 που θα τη δουλεύω με charpcap. και , αφού έλυσα και κάτι θέματα με το go to, είμαι έτοιμος να ξεκινήσω. Αλλα...φυσικα έχει συννεφιά!!

 

τώρα τελευταία έχουμε και σκόνη εκτός από συννεφιά..όλα τα 'χαμε...

πως κατέληξες στην ZWO asi224; είναι έγχρωμη; υποστηρίζει live usb;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως χωρις goto βάση να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ flip mirror ειδάλλως θα σου σπάσουν τα νεύρα για να βρεις οτιδήποτε. Και με το flip mirror θα έχεις πρόβλημα γιατί κοιτώνας οθόνες και μετά απο τον προσοφθάλμιο για να βρεις τα αντικείμενα θα έχεις ήδη "στραβωθεί" και δεν θα μπορείς να τα βλέπεις για να τα κεντράρεις. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι goto για να γίνεις σωστός astrozapper (έγινα αυτό που κατηγορούσα χαχα).

 

χααχχααχα ναι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μου σπάνε τα νεύρα και η διάθεση,

άρα φουλ για goto :) και flip mirror μαζί

 

Έχω το bresser ar102xs με την exos2. Πήρα και την ZWO asi224 που θα τη δουλεύω με charpcap. και , αφού έλυσα και κάτι θέματα με το go to, είμαι έτοιμος να ξεκινήσω. Αλλα...φυσικα έχει συννεφιά!!

 

τώρα τελευταία έχουμε και σκόνη εκτός από συννεφιά..όλα τα 'χαμε...

πως κατέληξες στην ZWO asi224; είναι έγχρωμη; υποστηρίζει live usb;

 

Από καλές κριτικές που διάβαζα και ήθελα και μια κάμερα να κάνω και βασική αστροφωτογράφιση. Υποστηρίζει live και είναι εγχρωμη. Χρησιμοποιώ το sharpcap που κάνει παπάδες!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με την κάμερα, μεταξύ των οικονομικών αναλογικών και των imx224 μέχρι την attik infinity υπάρχει και η ενδιάμεση περίπτωση της lodestar x2 που δίνει καλά αποτελέσματα.

Το γράφω επειδή την είδα σε αγγελία εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με την κάμερα, μεταξύ των οικονομικών αναλογικών και των imx224 μέχρι την attik infinity υπάρχει και η ενδιάμεση περίπτωση της lodestar x2 που δίνει καλά αποτελέσματα.

Το γράφω επειδή την είδα σε αγγελία εδώ.

 

Έχω την infinity και έχω δει εν δράσει την lodestar . Καλή, αλλά η infinity είναι ... αλλού. Το software της atik κάνει παπάδες, τόσο καλό που πλέον χρησιμοποιείται και για καθαρά φωτογραφικές λήψεις από ακριβότερες κάμερες της atik , όπως η horizon ,414 ,κτλ. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο μια ερώτηση μιας και έχεις εμπειρια: Σκέφτομαι να αγοράσω το skywatcher 72ed και αυτό για βιντεοαστρονομία. Είναι 72mm f/5 και ο λόγος που το θέλω είναι για την εξάλειψη του χρωματικού σφάλματος. Πιστεύεις ότι είναι η διάμετρος του καλή για κάτι τετοιο;; Βασικά σκέφτομαι να στακάρω με αυτό deep sky αντικείμενα

Καλύτερα να πας σε κάτι με μεγαλύτερη διάμετρο κατά τη γνώμη μου. Για αποκλειστικά βίντεο θα προτιμούσα κοντό αχρωματικό με μεγαλύτερη διάμετρο (120-125mm). Αν σε ενδιαφέρει και η κανονική αστροφωτογραφία τότε πάω πάσο πάρε το ED.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο μια ερώτηση μιας και έχεις εμπειρια: Σκέφτομαι να αγοράσω το skywatcher 72ed και αυτό για βιντεοαστρονομία. Είναι 72mm f/5 και ο λόγος που το θέλω είναι για την εξάλειψη του χρωματικού σφάλματος. Πιστεύεις ότι είναι η διάμετρος του καλή για κάτι τετοιο;; Βασικά σκέφτομαι να στακάρω με αυτό deep sky αντικείμενα

Καλύτερα να πας σε κατι με μεγαλύτερη διάμετρο κατά τη γνώμη μου. Για αποκλειστικά βίντεο θα προτιμούσα κοντό αχρωματικο με μεγαλύερη διάμετρο (120-125mm). Αν σε ενδιαφέρει και η κανονική αστροφωτογραφία τότε πάω πάσω πάρε το ED.

 

Έχω ήδη το Bresser 102/460 το οποίο είναι ιδανικό, αλλά με μειονέκτημα το χρωματικό σφάλμα. Γι' αυτό σκεφτόμουν ένα ED 72, ωστε να το χρησιμοποιώ για να στακάρω deep sky αντικείμενα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το κίνδυνο να φανεί ότι προσπαθώ να προωθήσω την αγγελία μου, πρέπει να πω ότι είχα φτάσει στον ίδιο προβληματισμό, για αυτό και πήρα το SW 130p. Έχει μικρό μέγεθος, χορταστική διάμετρο, F/5 και μηδενικό χρωματικό σφάλμα, σε πολύ οικονομική τιμή. Μοναδικό μειονέκτημα η ευθυγράμμιση που θέλει κάθε τόσο (αν και το συγκεκριμένο κρατάει πολύ καλά την ευθυγράμμιση του), αλλά για κάποιον που έχει εμπειρία με νευτωνεια δεν αποτελεί πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ήδη το Bresser 102/460 το οποίο είναι ιδανικό, αλλά με μειονέκτημα το χρωματικό σφάλμα. Γι' αυτό σκεφτόμουν ένα ED 72, ωστε να το χρησιμοποιώ για να στακάρω deep sky αντικείμενα

Fringe Killer ή απλά κίτρινο φίλτρο ή νευτώνιο 200/800 f/4. Νομίζω πως το τελευταίο είναι σχεδόν ιδανική λύση και κάνει και για οπτική παρατήρηση... Προσωπικά το 102/500 δεν θα το άλλαζα για βινεοαστρονομία με μικρότερο ED. Χρησιμοποιώ fringe killer και είναι μια χαρά. Η στιβαρή κατασκευή και ευκολία χρήσης χωρίς ευθυγραμμισεις κλπ βαρύνει υπέρ του σε σχέση με μικρο νευτώνιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Fringe Killer ιδιαίτερα σε συνδυασμό με το Baader Neodymium(Moon & Skyglow),δίνει παρόμοιο αποτέλεσμα με το Semi-Apo,αλλά η χρήση αυτών των φίλτρων,ουσιαστικά περιορίζει το χρωματικό αποτέλεσμα του χρωματικού σφάλματος(κόβουν μέρος του φάσματος που περιέχει χρώματα όπως το μπλέ,που κάνουν τα γρήγορα αχρωματικά).

Δ ε ν εξαλείφουν το χρωματικό σφάλμα,ως οπτικό σφάλμα που μειώνει τελικά την οξύτητα του φακού!Το χρωματικό σφάλμα,εκτός απο το να προσθέτει ψευδοχρωματισμούς στην εικόνα,μειώνει την σαφήνεια των περιγραμμάτων σε μια εικόνα=>μειώνει την οξύτητα της εικόνας.

Δηλ.με τα φίλτρα μειώνεις τα ψευδοχρώματα,δ ε ν αυξάνεις την χαμένη(λόγω χρωματικού σφάλματος) οξύτητα!Γι'αυτό τα APO-διοπτρικά δεν υποκαθίστανται,αν θέλεις και εικόνα με μεγαλύτερη οξύτητα και κοντράστ...

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά αλλά έτσι κι αλλιώς στην βιντεοαστρονομία η ανάλυση θυσιάζεται στο βωμό της ευαισθησίας/ταχύτητας λήψης.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης