Jump to content

Εξοπλισμός-Αρχάρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας και καθαρούς ανοιξιάτικους ουρανούς σε όλους!

Είμαι 19 χρονών και εδώ και περίπου 7-8 μήνες η αστρονομία έχει γίνει το αγαπημένο μου χόμπι. Διαβάζοντας τις δικές σας οδηγίες για την εισαγωγή στο χόμπι δε θέλησα να αγοράσω κατευθείαν τηλεσκόπιο για να αποκτήσω αρχικά κάποιες βασικές θεωρητικές γνώσεις και παράλληλα να εξοικειωθώ με τον ουρανό.

Πλέον, πιστεύω αξίζει να πάρω κάποιον αστρονομικό εξοπλισμό,προς το παρόν για μέσα στην πόλη και το καλοκαίρι για αρκετά καθαρούς ουρανούς. Σκέφτηκα να ξεκινήσω με τα κιάλια αλλά τα θέλω για παρατήρηση και καθώς έχω κάποια προβλήματα με πονοκεφάλους, διάβασα πάλι στο forum πως τα κιάλα δεν θα ήταν καλή ιδέα.Άρα καταλλήγουμε σε τηλεσκόπιο.Ποιο τηλεσκόπιο θα ήταν η καλύτερη επιλογή όμως για κάποια αρχάρια (που εύχομαι να μην είναι αρχάρια για πολύ καιρό ακόμα) ;

Καταλαβαίνω πως κάποιο αξιολόγο τηλεσκόπιο θα κοστίζει αρκετά αλλά είμαι φοιτήτρια και το bugdet μου είναι λίγο περιορισμένο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο astrovox!! Παρόλο που έχει γίνει πια κλισέ η συγκεκριμένη πρόταση που θα σου κανω, επιμένω ότι είναι και η καλύτερη επολογή και θα το κρατήσεις χρονια. Μιλάω για ένα dobsonian 6" ή 8" αναλόγως πόσα σηκώνει η τσέπη σου κι αυτό μαζί με κάποιο αστροχαρτη ή ηλεκτρονικό ή βιβλιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα και καλωσόρισες.

Εγώ θα ρωτούσα τα εξής:

 

- ποιο είναι το μέγιστο budget που διαθέτεις

- υπάρχει μεταφορικό μέσον και αποθηκευτικός χώρος;

- πλανητική ή παρατήρηση αντικειμένων βαθέος ουρανού θα σε ενδιέφερε περισσότερο;

- έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου και την φωτογραφία στο μέλλον;

 

Προσωπικά αυτες ήταν οι ερωτήσεις που έκανα στον εαυτό μου, κι απάντησα εγώ πριν την αγορά τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην ερασιτεχνική αστρονομία και στο astrovox!

Θα συμφωνήσω με όσα είπαν οι φίλοι παραπάνω,και θα προσθέσω ότι η καλύτερη αγορά με κριτήριο την τιμή πρός απόδοση,είναι ένα dobsonian τηλεσκόπιο,αλλά υπάρχει θέμα με το βάρος που μπορείς να σηκώνεις σ υ σ τ η μ α τ ι κ ά,και που δεν θα σου γίνει ανασταλτικός παράγοντας,για να βγαίνεις συχνά σε παρατήρηση...

Και αυτό επειδή είσαι γυναίκα και συνήθως,ό,τι είναι άνετο,απο άποψη βάρους,σε μας τους άντρες,μπορεί να δυσκολέψει μια γυναίκα.Σκέψου οτι ο ενθουσιασμός της πρώτης περιόδου,μπορεί να κοπάσει αν χρειάζεται να κουβαλάς(και ανεβοκατεβάζεις σε πολυκατοικίες ή ταράτσες) βαριές-για σένα-βάσεις και σωλήνες...

Έτσι οι επιλογές που έχεις σε τηλεσκόπια dobsonian είναι 4.5'',5'',6'' και 8''.Παραπάνω ίντσες σε διάμετρο κατόπτρου=>μεγαλύτερο βάρος σωλήνα και βάσης,που είναι σχεδόν αδύνατο για μια γυναίκα να κουβαλήσει (δυσκολεύουν και τους άντρες...)

1)Τo Skywatcher 6'',έχει 324ευρώ(Πλανητάριο) και ζυγίζει περίπου 18 κιλά συνολικά(11 η βάση,7 ο σωλήνας).

2)Το Skywathcer 8'',έχει 424 ευρώ(Πλανητάριο) και ζυγίζει περίπου 26 κιλά συνολικά(15 η βάση,11 ο σωλήνας).

Επίσης τα dobsonian,όπως και όλα τα κατοπτρικά τηλεσκόπια,χρειάζονται τακτικά ευθυγράμμιση κατόπτρων,ιδιαίτερα αν τα μετακινείς με αυτοκίνητο.Η ευθυγράμμιση είναι μια σχετικά εύκολη διαδικασία,αν μάθεις να την κάνεις σωστά-στην αρχή ίσως σε δυσκολέψει λίγο-και χρειάζεται ειδικό εξάρτημα ευθυγράμμισης-καλύτερα laser collimator.

3)Επίσης υπάρχει μια ελαφρύτερη και φθηνότερη λύση κατοπτρικού dobsonian,το Skywatcher Heritage 130/650(130mm=5'') truss dob.Ζυγίζει συνολικά 6,2κιλά (μοιράζονται σε βάση και σωλήνα) και κοστίζει 219 ευρώ(Πλανητάριο).Είναι μια πολύ βολική λύση,επειδή εκτός απο το μικρότερο βάρος και κόστος,ο σωλήνας του τηλ.συμπτύσσεται και γίνεται ακόμα πιο φορητό.Μειονέκτημα,εκτός απο την μικρότερη διάμετρο κατόπτρου,είναι οτι λόγω μικρότερου ύψους βάσης,χρειάζεται κάποιο σταθερό τραπεζάκι για να το στήνεις.Επίσης λόγω του μικρού εστιακού λόγου f=650/130=5),χρειάζεται προσεκτικότερη ευθυγράμμιση(με την βοήθεια φακού barlow) και προσεκτικότερη εστίαση (έχει λιγότερες ανοχές).

4)Άλλη λύση είναι αχρωματικά διοπτρικά διαμέτρου 100mm(πχ.Skywathcer 102/500) σε βάση ΑΖ3,τα οποία,είναι σημαντικά ελαφρύτερα,απο τα dob 6'',8''(6.2 κιλά μαζί με,την βάση),δίνουν μεγαλύτερα οπτικά πεδία,αλλά είναι ακριβότερα (το SW 102/500 έχει 339ευρώ στο Πλανητάριο)και κάνουν χρωματικό σφάλμα(όχι πολύ).Υπάρχει και το εφάμιλλο ποιοτικά BRESSER 102/460.Το πλεονέκτημά τους είναι οτι λόγω της ευχρηστίας τους,μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά,ακόμα και αν πάρεις αργότερα ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο(εγώ πρώτα πήρα dob 10'' και μετά απο χρόνια χρειάστηκα και το 102/500).Αντικαθιστούν-συντριπτικά μάλιστα,λόγω της μεγαλύτερης φωτοσυλλεκτικότητας,μεγαλύτερου πεδίου,εναλλαγής φακών και πολύ πιο άνετης παρατήρησης,λόγω του διαγωνίου-τα κυάλια σε αναζήτηση στόχων(πριν τους παρατηρήσεις με το κυρίως τηλεσκόπιο),η χρήση των οποίων είναι πολύ σημαντική όταν παρατηρείς απο πόλη,και δεν αναγνωρίζεις καλά ούτε τους αστερισμούς,δια γυμνού οφθαλμού!(Σημ.η χρήση κυαλιών διαμέτρου άνω των 50mm,και μεγέθυνσης κάτω των 10x,ή β ρ α χ ύ σ ω μ ω ν (=μικρού εστιακού μήκους) διοπτρικών ή κατοπτρικών,είναι μάλλον απαραίτητη για αναζήτηση στόχων σε ουρανούς με φωτορύπανση!).Λόγω του ανορθωτικού πρίσματος υπο γωνία 45ο,μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε επίγεια παρατήρηση,ενώ τα dob όχι (το SW Heritage 130 μπορεί,αν το στήσεις σε τραπέζι και βάλεις ανορθωτή ειδώλου ή διαγώνιο πρίσμα).Για καλύτερη αστρονομική παρατήρηση όμως,θα χρειαστείς επιπλέον διαγώνιο κάτοπτρο 90ο.Επίσης δ ε ν χρειάζονται τα διοπτρικά τηλεσκόπια ευθυγράμμιση!

Αν διαθέτεις περισσότερα χρήματα,υπάρχουν λύσεις με μικρότερο βάρος απο τα dob,και καλύτερη οπτική ποιότητα π.χ.τύπου Maksutov ή νευτώνεια σε ισημερινές βάσεις(EQ).Οι ισημερινές βάσεις,διαιρούνται σε μέρη(σε αντίθεση με τις dob που είναι ενιαίες),και μεταφέρονται πιο εύκολα.Κοστίζουν όμως αρκετά περισσότερο απο τις dob.

Τέλος να υπογραμμίσω οτι όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος του κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα(=μπορείς να δείς πιο αμυδρά αντικείμενα) και η δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα του τηλεσκοπίου(=γίνεται καλύτερος διαχωρισμός πολύ κοντινών μεταξύ τους αντικειμένων,και το κυριότερο,βλέπεις περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς για δεδομένη μεγέθυνση,εφόσον στο επιτρέπει και η κατάσταση της ατμόσφαιρας).

Γνώμη μου είναι να σκεφτείς πολύ καλά τα υπέρ και τα κατά,για να μην κάνεις λάθος αγορές!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ και δεν είσαι "εδώ και τώρα" θα έλεγα να παρακολουθείς τις αγγελίες γιατί το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να βρεις κάτι που να αξίζει σε καλή τιμή. Και αν δε σου κάνει, έχοντας αγοράσει 2ο χέρι δε χάνεις πολλά χρήματα στη μεταπώληση.

Ειδάλλως, να υπενθυμίσω πως για καινούργια στη ελλάδα υπερχρεώνουν (για να το πω ευγενικά ώστε να μη με ζαλίζουν οι συνήθεις ύποπτοι) σε μερικά τηλεσκόπια, π.χ. το διοπτρικό 102/500 που αναφέρθηκε στα 339 προ μεταφορικών μαζί την ίδια ώρα που μαζί με μεταφορικά για Ελλάδα έχει περί τα 250 Ευρώ από το πιο αξιόπιστο ευρωπαϊκό κατάστημα (το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι πολύ καλό για όποιον ενδιαφέρεται και για επίγεια παρατήρηση) - παρομοίως το dob 130 πάει στα 185 ευρώ περίπου.

 

Αλλά πριν από όλα αυτά, πρέπει να βρεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις του stellar82, γιατί από αυτές θα κρίνεις το τι σου ταιριάζει.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι οι παράγοντες πρέπει να σταθμίζονται...Αν το τηλεσκόπιο που θα έρθει απο εξωτερικό,έχει ελάττωμα,τότε το επιστρέφεις με δικά σου έξοδα,και πληρώνεις εκ νέου για το νέο που θα σου έρθει(αυτό ισχύει γενικά,εκτός αν πληρώσεις επιπλέον για extra ασφάλεια).

Για πράγματα που αγοράζονται απο εξωτερικό δεν καλύπτει η αντιπροσωπεία εδώ,τίποτα....

Υπάρχουν και οι εκπτώσεις,στα κανούργια.Εγώ πήρα το SW 102/500,απο το Πλανητάριο,το Νοέμβριο 2017 στα 279 ευρώ...και σε πολλά άλλα αστρονομικά είδη,που είχαν έκπτωση 20-30%,οι τιμές είχαν ελάχιστη διαφορά απο την αγορά του εξωτερικού...

Συμφωνώ όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή,το budget περιορισμένο,και εφόσον το κατάστημα του εξωτερικού σου παρέχει ουσιαστικές εγγυήσεις,να κάνεις την αγορά απο έξω. Διαφορετικά,υπάρχει και η εγχώρια αγορά των μεταχειρισμένων.

Σε σας που ζείτε πχ. στην Αγγλία τα πράγματα είναι εύκολα.Εδώ όμως όταν ψωνίζεις απο έξω,υπάρχουν ρίσκα,ειδικά για αγορές τηλεσκοπίων(όπως και ηλεκτρονικών ειδών).

Για να μην ανοίξω πάλι το θέμα των αγορών απο έξω,και την επίπτωση που έχει στην ελληνική οικονομία και κατά συνέπεια στην τσέπη όλων μας...Αλλά πολλούς δεν σας ενδιαφέρει αυτό καθόλου,σωστά?Όσοι προσπαθούμε μέσα στις δυσκολίες,και με περιορισμένες αγοραστικές δυνατότητες,να ενισχύουμε την ελληνική αγορά,σε όλα τα είδη,στα μάτια σας φαινόμαστε...ανόητοι...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι οι παράγοντες πρέπει να σταθμίζονται...Αν το τηλεσκόπιο που θα έρθει απο εξωτερικό,έχει ελάττωμα,τότε το επιστρέφεις με δικά σου έξοδα,και πληρώνεις εκ νέου για το νέο που θα σου έρθει(αυτό ισχύει γενικά,εκτός αν πληρώσεις επιπλέον για extra ασφάλεια).

 

Έχω παραλάβει αρκετές φορές αστρονομικό εξοπλισμό από εξωτερικό με ελάττωμα και αντικαταστάθηκε άμεσα με έξοδα του καταστήματος αγοράς. Συγκεκριμένα το κατάστημα έστειλε καινούριο προϊόν με παράδοση την επόμενη μέρα και στον courier δόθηκε το ελαττωματικό. Το ίδιο έγινε και σε άλλα τρία μέλη από το forum τα οποία μπορούν να γράψουν την εμπειρία τους. Επίσης σε μένα αντικαταστάθηκε βάση και τηλεσκόπιο λόγω ελαττώματος που ανακαλύφθηκε μετά το πέρας της εγγύησης με έξοδα του καταστήματος. Και αντικαταστάθηκε, δεν επισκευάστηκε. Σημαντικό.....

 

Για πράγματα που αγοράζονται απο εξωτερικό δεν καλύπτει η αντιπροσωπεία εδώ,τίποτα....

 

Δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα όσον αφορά αστρονομικό εξοπλισμό. Όσον αφορά άλλου είδους ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά οι αντιπροσωπείες καλύπτουν κανονικά άπαξ και το προϊόν αγοράστηκε από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Δεν υποστηρίζω κανένα κατάστημα (ελληνικό ή ξένο). Προσωπικά κάνω όλες μου τις αγορές από το εξωτερικό, και αυτό όχι λόγω διαφοράς στην τιμή, αλλά λόγω διαφοράς στην εξυπηρέτηση και στο after sale support.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν ισχύουν αυτά που λες,πες μας το όνομα του καταστήματος,ή καταστημάτων με την άψογη συμπεριφορά και εξυπηρέτηση express-και μετά το τέλος της εγγύησης-να τα έχουμε υπ΄όψιν μας...Εγώ τόσα χρόνια,άλλα βλέπω να γράφονται...Στην εμπειρία που έχω εδώ και 7 χρόνια απο τα καταστήματα αστρονομικών στην Ελλάδα,ουδέποτε είχα πρόβλημα!Αντίθετα είδα και εξυπηρέτηση,και υπεύθυνη υποστήριξη μετά την αγορά!

Το Πλανητάριο και ο Νομικός δεν είναι αντιπροσωπείες ή έστω παραρτήματα ευρωπαικών αντιπροσωπειών?Δεν καλύπτουν συνεπώς τεχνικά κλπ.τα είδη που πουλούν?Πρώτη φορά το ακούω...

Όσον αφορά την εγγύηση σε ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά,ο νόμος μεν καλύπτει αγορές μέσα στην ευρωπαική ένωση,αλλά στην πράξη δ ε ν τηρείται(απ'ότι λένε στο internet,εγώ δεν έχω εμπειρία αγοράς απο εξωτερικό)...εκτός αν πρόκειται για πολυεθνικές.

Μακάρι να είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα,όσο τα περιγράφεις...γιατί ένα σωρό αγοραστές(ιδιαίτερα ηλεκτρονικών)απο το εξωτερικό-και παθόντες-μιλάνε για ρίσκα...Υπάρχουν θετικά και αρνητικά σημεία,που θέλουν προσοχή!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε φωτοδέκτη αυτό που κάνεις λέγεται fear-mongering.

Διαδίδεις ψευδείς πληροφορίες με σκοπό τη δημιουργία φόβου.

Να σημειώσω ότι δεν παρέθεσα τυχαίο κατάστημα, αλλά το καλύτερο στην Ευρώπη. Το First Light Optics θα σου καλύψει μια χαρά τα μεταφορικά επιστροφής σε περίπτωση ελαττώματος, ενώ και σε τεχνογνωσία και υποστήριξη είναι πολύ μπροστά. Επιπλέον, μέσα σε 30 μέρες, αν χρησιμοποιήσεις το αντικείμενο (και δεν το σπάσεις προφανώς), αλλά για τον οποιοδήποτε λόγο δεν το γουστάρεις, το στέλνεις πίσω και παίρνεις τα λεφτά σου! Ναι, σε αυτή την περίπτωση ταχυδρομικά δικά σου, αλλά βρες μου Ελληνικά καταστήματα που θα στο κάνουν αυτό, ειδικά για αντικείμενο που δεν είναι εύκολο να πωληθεί άμεσα! Προσωπικά ξέρω Ελληνικά καταστήματα που το κάνουν, και είμαι σταθερός πελάτης τους, αλλά δυστυχώς κανένα δεν ασχολείται με αστρονομικά προϊόντα.

Αν δεν έχεις ίδιον όφελος και είσαι απλά μη σχετικός με το συγκεκριμένο θέμα (και ίσως μπερδεύεις την Κίνα με την Ευρωπαϊκή Ένωση), μπορείς απλά να σεβαστείς κάποιον που δίνει πληροφορίες χωρίς να απαντάς με γραφικότητες.

 

Εντάξει, καταφέρατε να κοπούν οι ομαδικές παραγγελίες από εξωτερικό, τί άλλο θέλετε επιτέλους; Και στο κάτω-κάτω, θα το πω εντελώς ωμά. Αν είναι να φοβερίζεις τον άλλον για να αγοράσει από το κατάστημά σου, καλύτερα να το κλείσεις να ανοίξει άλλος καλύτερος. Ο καπιταλισμός δε λειτουργεί αν στηρίζονται μη ανταγωνιστικές δραστηριότητες.

 

Όπως είπα, σε άλλα αντικείμενα έχω βρει καταστηματάρχες εξαιρετικούς στην Ελλάδα, απλά δεν είναι η πλειοψηφία όπως φαίνεται λόγω "ιδιαίτερης" ιδεολογίας του μέσου εμπόρου. Δυστυχώς, για αστρονομικά προϊόντα αναγκαστικά κοιτάμε έξω, γι' αυτό και όταν ήμουν στην Ελλάδα πάλι από την Ευρώπη ψώνιζα (και κάποιες φορές από το Agena στην Αμερική - αλλά εκεί έχεις όντως κάποιο ρίσκο).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν δε διέδωσα ψευδείς πληροφορίες,ούτε με σκοπό την δημιουργία φόβου!!!Αν είναι δυνατόν να διαστρεβλώνεις,τόσο,τις λογικές ε π ι φ υ λ ά ξ ε ι ς που εξέφρασα!!Το να εκφράζω επιφυλάξεις,απο πράγματα που έχω διαβάσει,είναι διάδοση ψευδών ειδήσεων?Έχω διαβάσει ένα σωρό αρνητικές κριτικές στο internet, γ ε ν ι κ ά σε αγορές απ'το εξωτερικό(και απο την Ευρώπη),και Δ Ε Ν ανήκω σε καμιά ομάδα που θέλει να σταματήσει ομαδικές αγορές στο εξωτερικό-ούτε καν ήξερα οτι συνέβει κάτι τέτοιο!Επίσης δεν έχω κανένα ίδιον όφελος ή κατάστημα!!!

Αυτό που κάνεις λέγεται σ υ κ ο φ α ν τ ί α !!!

Το First Light Optics μπορεί να αποτελεί εξαίρεση-δεν έχω λόγο να διαφωνήσω,θα μιλούσες όμως-με σιγουριά-και για άλλα ευρωπαικά καταστήματα,ειδικά ηλεκτρονικών ειδών?

Πέρα απο τα ρίσκα,υπάρχει και το θέμα της εθνικής οικονομίας.Αν αυτό δεν σας συγκινεί,δικαίωμά σας...

Αφού θεωρείς γραφικότητα το οτι ενδιαφέρομαι και για τον τόπο μου...Επειδή σ'αυτή τη χώρα αρκετοί κοιτάζουν το τομάρι τους,καταντήσαμε σ'αυτά τα χάλια...Όμως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην Ελλάδα,που εκτός απο το στενό συμφέρον της τσέπης τους,έχουν και αρχές και συνείδηση...

Όποιος αυτά τα διαστρεβλώνει,τότε πρόβλημά του...

Πάει πολύ όμως,να κατηγορείς άδικα...παρεξηγώντας τις προθέσεις μου.Τί να πώ...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σου είπα αν δεν ξέρεις, να σεβαστείς τον άλλον που πληροφορεί. Δηλαδή σου άφησα και την εκδοχή να μην είχες κακή πρόθεση. Τώρα αυτά τα "έχω διαβάσει" "γενικά" κλπ προφανώς δεν είναι δικαιολογία όταν μιλάς για *συγκεκριμένα* πράγματα, τα οποία δεν ισχύουν. Και όταν σε διορθώνω αντί να ζητήσεις συγνώμη που δε σεβάστηκες την πληροφόρηση που έδωσα, με κατηγορείς και για "συκοφαντία".

 

Και το βαραίνεις και όλας, αν με κατηγορείς για έλειψη αρχών, συνείδησης, χωρίς να έχεις ιδέα για εμένα (γενικά τα έχω ακούσει όλα εδώ μέσα, οπότε δε μου κάνει εντύπωση). Εκτός αν δεν πήγαινε για εμένα, μη σε παρεξηγώ.

 

Επίσης, επειδή και για θέματα οικονομίας πάλι δεν μου τα λες καλά πρέπει να σου πω πως για να πάει μπροστά η οικονομία το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να υποστηρίζεις μη υγιείς δραστηριότητες, γιατί εμποδίζεις τις υγιείς που θα βοηθήσουν πραγματικά τη χώρα.

 

Λοιπόν δεν έχω διάθεση να το συνεχίσω, πες ότι θες να το κλείσεις. Πάντως για να κατηγορήσεις κάποιον για συκοφαντία, πρέπει να εκτοξεύσει ψευδή κατηγορία εναντίον σου. Εγώ είπα ότι "Διαδίδεις ψευδείς πληροφορίες με σκοπό τη δημιουργία φόβου." Το πρώτο σκέλος είναι εύκολο να το επαληθεύσεις, επισκέψου τη σελίδα του FLO με τους όρους (ή ρώτα κάποιον που έχει ψωνίσει από εκεί - ή από άλλο μεγάλο Ευρωπαϊκό κατάστημα που ισχύουν παρόμοια). Για το δεύτερο σκέλος, απλά διαβάζοντας το μήνυμά σου είναι προφανές ότι είχε σκοπό τη δημιουργία φόβου ("ρίσκο") για αγορά από εξωτερικό ώστε να στραφεί ο κόσμος σε αγορές εσωτερικού. Δεν είπα ότι οι προθέσεις σου ήταν απλά αυτή η δημιουργία φόβου - ενδεχομένως όπως λες να θεωρείς πως έχεις "ευγενικό" σκοπό ... "για την Ελλάδα ρε γαμώτο", αυτό όμως δεν αναιρεί τη μέθοδό που χρησιμοποίησες η οποία λέγεται fear mongering ή FUD.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συκοφαντία έχει να κάνει με το οτι με κατηγόρησες οτι ανήκω σε αυτούς που θέλουν να σταματήσουν τις αγορές απο το εξωτερικό και ότι μπορεί να έχω ίδιον όφελος(πχ,μαγαζί).Μίλησες με βεβαιότητα για μένα χωρίς να με ξέρεις...

Το να εκφράζεις επιφύλαξη για ενδεχόμενο ρίσκο,είναι πρόθεση δημιουργίας φόβου?Τί αυτά που λες?Δεν έχεις δίκιο να μου καταλογίζεις προθέσεις που δεν είχα,επειδή εσύ έτσι ερμηνεύεις αυτά που είπα!Δεν ακολούθησα καμία μέθοδο,γιατί Δ Ε Ν είχα καμία σκοτεινή πρόθεση!Δικαίωμά σου να έχεις τις απόψεις σου,αλλά αν είσαι λίγο νηφάλιος και δίκαιος,ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τί εννοούσα...

Και βέβαια δεν είχα καμία πρόθεση να αμφισβητήσω την ακεραιότητα του flo(ευχαριστώ για την κατηγορηματικά θετική πληροφορία για το πόσο καλό είναι το μαγαζί)-δεν τα ισοπέδωσα όλα...μίλησα γενικά,και όχι ειδικά...Για να είμαστε προσεκτικοί!Και ευχαρίστως ακούω γνώμες ανθρώπων που φαίνεται οτι γνωρίζουν.Ούτε αποκλείω τις αγορές απο το εξωτερικό.Αν διαβάσεις προσεκτικά τί έγραψα παραπάνω,θα καταλάβεις...Τις επιφυλάξεις μου,τις καλλιέργησαν πολλοί,που γράφουν εμπειρίες στο internet(και για τη αγορά της Ευρώπης).Άλλο εκφράζω επιφυλάξεις(και όχι συγκεκριμένα για το flo),και άλλο βεβαιότητες...

Δεν θα συνεχίσω άλλο την κουβέντα,ελπίζω ότι κάθε καλοπροαίρετος,θα καταλάβει.Εξέφρασα μια κοινή εμπειρία,όσων ψάχνουμε μέσα στο internet....

Και κάτι τελευταίο...υπάρχει ο προσεκτικός και ευγενικός τρόπος να γίνεται μια κουβέντα...Αυτός που σέβεται δεν επιτίθεται,δεν παρερμηνεύει,δεν κατηγορεί άδικα...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπα δε συνεχίζω την κουβέντα, απλά επειδή έτυχε να δω μερικά επεισόδια Cobra Kai παραπάνω και πάω τώρα για νάνι (σε όποιον άρεσε το παλιό Karate Kid, να το δεί!), να σου μόνο για το ότι σου φάνηκε πως δεν ήμουν ευγενικός και ενδεχομένως σε αυτό να έχεις δίκιο. Ευγενικός λοιπόν ήμουν της πρώτες 4-5 φορές που άκουσα αυτά τα ίδια πράγματα σε αυτό το φόρουμ. Ε, με όποιον συνεχίζει να μου λέει πάλι τα ίδια, δε μπορώ να είμαι τόσο ευγενικός, σόρρυ, πως να το κάνουμε, κοινός θνητός είμαι! ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι οι παράγοντες πρέπει να σταθμίζονται...Αν το τηλεσκόπιο που θα έρθει απο εξωτερικό, έχει ελάττωμα, τότε το επιστρέφεις με δικά σου έξοδα, και πληρώνεις εκ νέου για το νέο που θα σου έρθει(αυτό ισχύει γενικά,εκτός αν πληρώσεις επιπλέον για extra ασφάλεια).

Αυτό δεν το έχω ακούσει πουθενά και η προσωπική μου εμπειρία ΔΕΝ το επιβεβαιώνει……..

 

Το Πλανητάριο και ο Νομικός δεν είναι αντιπροσωπείες ή έστω παραρτήματα ευρωπαικών αντιπροσωπειών?Δεν καλύπτουν συνεπώς τεχνικά κλπ.τα είδη που πουλούν?Πρώτη φορά το ακούω...

Για να το ακούς πρώτη φορά, μάλλον δεν έχεις ψωνίσει τίποτα από αυτούς ή δεν είχες την ανάγκη τους (είσαι πολύ τυχερός για αυτό).

 

Αφού θεωρείς γραφικότητα το οτι ενδιαφέρομαι και για τον τόπο μου...Επειδή σ'αυτή τη χώρα αρκετοί κοιτάζουν το τομάρι τους,καταντήσαμε σ'αυτά τα χάλια...Όμως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην Ελλάδα,που εκτός απο το στενό συμφέρον της τσέπης τους,έχουν και αρχές και συνείδηση...

Εγώ που ψωνίζω από το εξωτερικό δεν έχω αρχές και συνείδηση;;; Καλό θα ήταν τους χαρακτηρισμούς για τους άλλους (έστω και αν είναι γενικοί), να τους κρατήσεις για το εαυτό σου. Πολλά πράγματα γράφονται με καλή ίσως πρόθεση, αλλά είναι προσβλητικά……..

 

Αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ και δεν είσαι "εδώ και τώρα" θα έλεγα να παρακολουθείς τις αγγελίες γιατί το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να βρεις κάτι που να αξίζει σε καλή τιμή. Και αν δε σου κάνει, έχοντας αγοράσει 2ο χέρι δε χάνεις πολλά χρήματα στη μεταπώληση.

Ειδάλλως, να υπενθυμίσω πως για καινούργια στη ελλάδα υπερχρεώνουν (για να το πω ευγενικά ώστε να μη με ζαλίζουν οι συνήθεις ύποπτοι) σε μερικά τηλεσκόπια, π.χ. το διοπτρικό 102/500 που αναφέρθηκε στα 339 προ μεταφορικών μαζί την ίδια ώρα που μαζί με μεταφορικά για Ελλάδα έχει περί τα 250 Ευρώ από το πιο αξιόπιστο ευρωπαϊκό κατάστημα (το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι πολύ καλό για όποιον ενδιαφέρεται και για επίγεια παρατήρηση) - παρομοίως το dob 130 πάει στα 185 ευρώ περίπου.

 

Αλλά πριν από όλα αυτά, πρέπει να βρεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις του stellar82, γιατί από αυτές θα κρίνεις το τι σου ταιριάζει.

 

Μπράβο βρε Εcuador, τα είπες όλα σε λίγες λέξεις………

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ να κλείσουμε την παρένθεση εσωτερικού-εξωτερικού και ας επιστρέψουμε στο αρχικό ερώτημα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

fotodektis η ακεραιότητα αυτών που λέω μπορεί να επιβεβαιωθεί από άλλα 4 μέλη του forum στα οποία ήμουν παρών στις αντικαταστάσεις που έγιναν. Επειδή για τους δικούς τους λόγους κρατάνε σιγή ιχθύος θα τα περιγράψω εγώ:

 

- Βάση EQ5 με μοτέρ ήρθε ελαττωματική στο DEC. Τραβήξαμε βίντεο με το ελάττωμα. Το στείλαμε στον FLO και την επόμενη μέρα ήρθε άλλη βάση. Χέρι με χέρι δώσαμε την παλιά στον κούριερ. Κόστος 0€, ταλαιπωρία καθόλου.

 

- Κάμερα ASI120MC μετά από ένα χρόνο κάηκε. Αντικαταστάθηκε από FLO πάλι χέρι με χέρι χωρίς να ερευνηθεί ο λόγος που κάηκε.

 

- Τηλεσκόπιο Esprit θεωρήθηκε ότι είχε πρόβλημα στο collimation. Τα τεστ έγιναν με self modding DSLR camera, η οποία αποδείχθηκε μετέπειτα ότι είχε και αυτή tilt. Το τηλεσκόπιο επιστράφηκε στο AstroShop και χωρίς καν να ελεγχθεί μας έγινε επιστροφή χρημάτων.

 

- Τηλεσκόπιο TSAPO65Q μετά από 1,5 χρόνο διαπιστώθηκε ότι έλειπαν οι εσωτερικές βίδες που σφίγγουν τον εστιαστή. Τραβήξαμε φωτογραφίες και την επόμενη μέρα χέρι με χέρι αντικαταστάθηκε από τον Teleskop Express.

 

- Βάση AZ-EQ5 μετά από 2 χρόνια διαπιστώθηκε ότι κλώτσαγε μετά το Meridian. Αφού την ανοίξαμε για να εντοπίσουμε το πρόβλημα, τραβήξαμε βίντεο. Στάλθηκε στον FLO με χρέωση δική του και μετά από 4 μέρες μου έστειλε το καινούριο μοντέλο της ίδιας βάσης.

 

Τα συμπεράσματα στους αναγνώστες. Τώρα πίσω στο θέμα μας.

 

Sol99 απάντησε μας σε αυτά που σου λέει ο stellar82 για να βρούμε το καλύτερο για σένα. Προσωπικά έχω δουλέψει το παρακάτω τηλεσκόπιο και είναι εξαιρετικό, ιδιαίτερα στους πλανήτες:

 

https://www.firstlightoptics.com/slt-series/celestron-nexstar-127-slt.html

 

Υπάρχει το ίδιο με πιο μικρό τηλεσκόπιο ελάχιστα πιο φθηνά:

 

https://www.firstlightoptics.com/slt-series/celestron-nexstar-90-slt.html

 

Τα συγκεκριμένα όπως βλέπεις είναι σε έκπτωση οπότε είναι ευκαιρία.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Magistar και equador,δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε,εφ΄όσον είσαστε τόσο σίγουροι για την ακεραιότητα και την αξιοπιστία του flo-ίσως και άλλων καταστημάτων!Δεν χρειάζεται να μας πείσετε άλλο,το καταλάβαμε.Αλλά διαβάζοντας και εδώ σ'αυτό το forum,για αγορές απο το εξωτερικό,διάφορα πολλά και σοβαρά αρνητικά,αλλά και σε άλλα fora,ειδικά σε ηλεκτρονικά είδη κ α ι στις αγορές της Ευρώπης(όχι μόνο Κίνας και Αμερικής),εξέφρασα επιφύλαξη!Εφ'όσον δεν έχω την εμπειρία αγορών(εκτός απο software)απο το εξωτερικό,και με βάση αυτά που διαβάζω,θα είμαι επιφυλακτικός,μέχρι να σιγουρευτώ...Και εγώ έχω δεί προσφορές σε πολύ γνωστά ευρωπαικά μαγαζιά,και μέχρι να ελέγξω τί γίνεται,θα είμαι προσεκτικός,λογικό και συνετό είναι νομίζω...Γι'αυτό είναι πολύτιμη και η βοήθεια ανθρώπων που γνωρίζουν καλά τα πράγματα.Γλυτώνεις και χρόνο ψάχνοντας.

Ειλικρινά δεν έχω κανένα προσωπικό-οικονομικό-όφελος(εκτός απο τις προσφορές) απο αγορές σε συγκεκριμένα ελληνικά καταστήματα!Βεβαίως θλίβομαι και προβληματίζομαι,να τα βλέπω να κλείνουν και να μένουν άνθρωποι άνεργοι,τους οποίους εμείς πληρώνουμε μετά με τα επιδόματα ανεργίας...Γι'αυτό επικαλέστηκα την έ μ π ρ α κ τ η αγάπη για τον τόπο μας...Αν αυτό ενοχλεί ή προσβάλλει κάποιους,τί να πώ...θλίβομαι.

Το πιο σημαντικό όμως,είναι ο τρόπος που εκφράζονται οι διαφωνίες και ξεπερνούν τα όρια της ανεκτικότητας...Δεν φταίω εγώ,που ειλικρινά δεν είχα σκοτεινές προθέσεις-αντιθέτως μάλιστα-να ακούω προσβλητικά λόγια...

Το ήθος και ο χαρακτήρας του καθενός αποκαλύπτονται στα λόγια που λέμε-γράφουμε,όχι μόνο με το τί λέμε,αλλά κυρίως με τον τ ρ ό π ο που εκφραζόματε!Και αυτό είναι μια διαπίστωση και άλλων συζητητών,σε διάφορα θέματα που έχουν τεθεί,δυστυχώς και σε αυτό το forum...

Ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό απο όλους...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έπρεπε να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα απο τη μεριά μου,γι'αυτό απάντησα...

Ελπίζω να έγιναν κατανοητά αυτά που έγραψα,ιδαίτερα για το θέμα της συμπεριφοράς σε δημόσιο forum απο όλους...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να πάει παρακάτω το θέμα, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη παραπάνω: "χιλιο-παιγμένη" απάντηση, αλλά ένα 8ιντσο dobsonian και μάλιστα μεταχειρισμένο (νομίζω ότι αυτό τον καιρό υπάρχουν μια-δυο καταχωρήσεις στις μικρές αγγελίες στο φόρουμ) είναι σίγουρη επιλογή.

 

Πρόκειται για ένα σχετικά ελαφρύ τηλεσκόπιο που σε σκοτεινό ουρανό μπορεί να σου δείξει πάρα πολλά πράγματα. Αφετέρου, έχει σχετικά αργό εστιακό λόγο (f/6). Αυτό σημαίνει ότι αφενός τα οπτικά του είναι πιο εύκολο να κατασκευαστούν μαζικά στο εργοστάσιο χωρίς σφάλματα και αφετέρου ότι η διαδικασία της ευθυγράμμισης είναι ευκολότερη σε σχέση με ένα πιο γρήγορο τηλεσκόπιο.

 

Διαθέτοντας ένα σχετικά μικρό δευτερεύον κάτοπτρο το είδωλο που δημιουργεί είναι ιδιαίτερα οξύ, ενώ σε αυτό τον εστιακό λόγο δεν είναι απαραίτητοι διορθωτές πεδίου για να έχεις καλή απόδοση ακόμα και με φθηνά προσοφθάλμια - τα εργοστασικά που έρχονται μαζί με το τηλεσόπιο θα δουλέψουν μια χαρά για αρχή.

 

Άποψή μου είναι να μην επενδύσεις σε φτηνές αλταζιμουθικές goto στηρίξεις - μοναδική εξαίρεση είναι η skywatcher allview που χρησιμοποιεί encoder και έχει αξιοπρεπή απόδοση στο goto και στο tracking, αλλά πρακτικά δεν σηκώνει πάνω από 4-5 κιλά εξοπλισμό. Όταν και αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με αστροφωτογράφηση δες κάτι από HEQ5 και πάνω - τίποτα λιγότερο.

 

Καλή αρχή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ,σ'αυτά που λες,για την επιλογή του Dob 8'',είναι ά ρ ι σ τ η λύση για έναν αρχάριο,το πρόβλημα όμως είναι οτι για μια γυναίκα το βάρος είναι μάλλον οριακό,εξαρτάται βέβαια και απο την σωματοδομή της.Γι'αυτό της πρότεινα και ελαφρύτερα και οικονομικότερα.Ας δεί απο κοντά ένα Dob 8'',να δοκιμάσει το βάρος,αν το σηκώνει άνετα,και αν μπορεί βέβαια να το αγοράσει,αν βρεί μεταχειρισμένο ακόμα καλύτερα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και τα Dob είναι καλύτερα σε σχέση ποιότητας-τιμής, συνηθως πάντα καταληγουν σε μια αποθήκη λογω μη δυνατοτητας μεταφοράς τους.

 

Αντιθέτως τα αλταζιμουθιανα Goto της Skywatcher και Celestron μεταφέρονται πολύ ευκολα, είναι πιο ακριβά και συνήθως με πιο μικρους αντικειμενικούς-κατοπτρα.

 

Για το Goto δεν εχω κανενα παραπονο. Εχει μεγαλη ακριβεια και στη στοχευση αλλα και στο tracking.

 

Ότι κι αν επιλεξεις, κοιτα να το χρησιμοποιηεις, γιατι ειναι κριμα να καταλήξει σε ενα ντουλαπι (ή αποθήκη αν είναι dob).

 

Παντελης

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τις ερωτήσεις που παρέθεσα στην αρχή, η καλύτερη συμβουλή που μου δόθηκε κατά την διάρκεια αναζήτησης τηλεσκοπίου ήταν η εξής: το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιείς συχνά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ήθος και ο χαρακτήρας του καθενός αποκαλύπτονται στα λόγια που λέμε-γράφουμε,όχι μόνο με το τί λέμε,αλλά κυρίως με τον τ ρ ό π ο που εκφραζόματε!Και αυτό είναι μια διαπίστωση και άλλων συζητητών,σε διάφορα θέματα που έχουν τεθεί,δυστυχώς και σε αυτό το forum...

Ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό απο όλους...

Φιλικά-Κώστας

 

Συνεχίζεις να είσαι προσβλητικός και τώρα πια, όχι σε γενικό επίπεδο αλλά σε αυστηρά προσωπικό. Ο λόγος που δεν σου απαντώ, για να γίνουν και σε σένα κατανοητά κάποια πράγματα, είναι η παράκληση του ιδιοκτήτη του φόρουμ, ο οποίος μας ανέχεται επί χρόνια στο "σαλόνι" του.

 

Αγαπητή Sol99

 

Πρέπει να αναφέρεις πιο συγκεκριμένα τις ανάγκες σου και τις προτιμήσεις σου σε παρατήρηση ή φωτογράφιση. Βαθύς ουρανός, πλανητική, διπλά ή μεταβλητά άστρα κ.λ.π. Δυστυχώς ο κάθε εξοπλισμός εξειδικέυεται σε κάποιες χρήσεις. Θα σου πρότεινα να δώσεις στην αγορά σου χρόνο, γιατί οι πιθανότητες να οδηγηθείς σε λάθος εκτιμήσεις είναι πολύ μεγάλες. Απόδειξη ότι όλοι μας κάναμε μεγάλες αλλαγές στον εξοπλισμό αλλά και στο τρόπο που βλέπουμε το χόμπι με την πάροδο του χρόνου. Για τους παραπάνω λόγους δεν θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά θα σου πω γενικά τι θα έπρεπε να αποφύγεις:

 

1.ΔΕΝ θα αγοράσεις καινούριο (και ειδικά από ελληνικό κατάστημα), γιατί εάν χρειαστεί να το αλλάξεις θα χάσεις πολλά χρήματα. Στην αγορά μεταχειρισμένων κυκλοφορούν σχεδόν ολοκαίνουρια τηλεσκόπια, γιατί όλοι τα προσέχουν σαν κόρη οφθαλμού και πολλοί εγκαταλείπουν λόγω και αυτών που σου ανέφερα παραπάνω. Επίσης μην σε τρομάζει η αγορά μεταχειρισμένου, γιατί τα πράγματα που έχεις να ελέγξεις δεν είναι πολλά. Έχω δύο παιδιά φοιτητές και γνωρίζω τις οικονομικές δυσκολίες.

2. ΔΕΝ θα αγοράσεις, αν δεν είσαι κατασταλαγμένη τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και αν αυτό που θα πάρεις θα μπορείς να το κουβαλήσεις και να το χρησιμοποιήσεις χωρίς σωματκή και ψυχολογική καταπόνηση.

 

Πήγαινε σε συγκεντρώσεις αστρονομικών συλλόγων της περιοχής σου και δες τηλεσκόπια, πάρε μια αίσθηση του πως δείχνουν τα αντικείμενα, δες το βάρος και τον όγκο τους. Θα σε βοηθήσει να κατασταλάξεις σε ένα βαθμό......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8ιντσο dobsonian είναι 25-26 κιλά ολόκληρο, που σημαίνει ότι σπάει σε 2 κομμάτια 11 και 14 κιλά, τα οποία όμως δεν είναι ογκώδη. Ο σωλήνας στα 10-11 κιλά νομίζω ότι μπορεί να μεταφερθεί άνετα από μια κοπέλα, αλλά τα 14 κιλά της στήριξης είναι ένα σεβαστό βάρος έστω και με χερούλι.. Η φίλη μας μπορεί να απαντήσει σε αυτό καλύτερα.

Πάντως τα dobsonian πρακτικά είναι συνώνυμα με την παρατηρησιακή αστρονομία. Αν είναι να καταλήξει να ζει σε κάποιο ντουλάπι, εκεί θα καταλήξει ότι τηλεσκόπιο και να είναι. Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ ότι ένα ογκώδες και βαρύ τηλεσκόπιο έχει λιγότερες πιθανότητες να χρησιμοποιηθεί σε σχέση με ένα ελαφρύ και γρήγορο σύστημα.

 

Παντελή καταλαβαίνω τι λες για τις φθηνές αλταζιμουθιακές και εντοπίζω τη διαφορά μας στο τι θεωρούμε ως ανεκτό αποτέλεσμα στο goto: φαντάζομαι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι η απόδοση στο goto μεταξύ μιας φθηνής αλταζιμουθιακής και μιας AZEQ6 δεν είναι ίδια με τη δεύτερη να υπερέχει κατά πολύ. Για παράδειγμα, όταν θέλεις να κεντράρεις στόχο σε έναν μέτριο αισθητήρα μιας CCD δεν θα ήθελες το goto να αποδίδει όπως αυτό μιας SW Merlin ας πούμε.

 

Σε στόχους όπως τα αντικείμενα Messier, Caldwell κλπ, το να σου φέρει το αντικείμενο η στήριξη κάπου στο πεδίο ενός προσοφθάλμιου χαμηλής μεγέθυνσης είναι αποδεκτό - συμφωνούμε φαντάζομαι και οι δύο σε αυτό. Όμως, όταν ψάχνεις να σπάσεις ένα διπλό που αρχίζει να σπάει από τις 150Χ και πάνω, παρατηρείς από την πόλη και δεν έχεις την πολυτέλεια των αστροαλμάτων, θέλεις μεγαλύτερη ακρίβεια. Γι αυτό είπα παραπάνω ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με φθηνές αλταζιμουθιακές. Τα Messier και τα Calwell μπορεί να εντυπωσιάσουν για 5-10-15 άντε 25 φορές, αλλά κάποια στιγμή θέλεις να ψάξεις πιο αμυδρούς και δύσκολους στόχους, το κάτι παραπάνω και τότε θέλεις την ακρίβεια που σου δίνουν ακριβότερες στηρίξεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης