Jump to content

Στήριξη για βιντεοαστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Έπειτα από αρκετό ψάξιμο περί εξοπλισμού για βιντεοαστρονομία, έχω καταλήξει στο διοπτρικό τηλεσκόπιο SW 102/500. Για στήριξη είμαι μεταξύ των EQ5 synscan goto και ΗEQ5 synscan goto. Επειδή η βίντεοπαρατήρηση θα γίνεται από τη ταράτσα του σπιτιού μου, για οικονομία χρόνου θέλω όλο το σετ να το μεταφέρω αυτούσιο από την απόληξη του κλιμακοστασίου στη θέση του και μετά πάλι μέσα για τη προστασία του. Σε αυτή την περίπτωση η HEQ5 λόγω βάρους θα με αποτρέψει να ασχολούμαι συχνά με τη βιντεοπαρατήρηση, οπότε η EQ5 είναι μονόδρομος? Την HEQ5 την σκέφτομαι πιο πολύ σε περίπτωση αργότερα αναβάθμισης του εξοπλισμού με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Επίσης, το tracking της EQ5 είναι αξιόπιστο σε σχέση με αυτό της HEQ5?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Την EQ5 synscan την ειχα για 1-2 χρόνια κάνοντας παρατήρηση και αστροφωτογράφηση. Είναι ελαφριά και βολική για αυτό που θες. Όμως η ΗEQ5 είναι σε όλα κατά πολύ καλύτερη, απλά μειονεκτεί λίγο στο αυξημένο βάρος. Σηκώνει μέχρι 15kg τηλεσκόπιο για παρατήρηση και μέχρι 12kg για φωτογραφηση, ενω η ΕQ5 μέχρι 10kg και 6,5kg αντίστοιχα. Εχει καλυτερα γραναζια και αποδιδει πολυ καλυτερο guiding. Εντωμεταξυ παιρνει και σετακι αναβαθμισης των γραναζιων αντικαθιστοντας τα με belts. Μια φορα τη δοκιμασα σε φωτογραφηση και ειδα μεγαλη διαφορα, ενω με την ΕQ5 ειχα θεματα και αγχωτικες βραδυες. Με λιγα λογια αξιζει απο τωρα να παρεις την HEQ5 και να ξενοιασεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να'σαι καλα. Απλα εγω στην αρχη την ΕQ5 λογω χαμηλοτερου κοστους και βαρους βολευτικα ομως γρηγορα ζητησα αυτο το παραπανω. Με την Ηeq5 θα καλυφθεις πληρως μεχρι το βαρος που σηκωνει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερώτημα τώρα είναι εάν μπορέσω να βρω μεταχείρισμενη, που με προβληματίζει βέβαια για τη κατάσταση που θα τη βρω και τι χρήση της έχει γίνει , ή εάν θα αγοράσω καινούρια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βιντεοαστρονομία που οι εκθέσεις ειναι μερικών δευτερολέπτων δεν χρειάζονται διορθώσεις στην οδήγηση όπως στην κλασσική αστροφωτογραφία ούτε παιζει τον φοβερό ρόλο η ακρίβεια στην οδήγηση της στήριξης. Το ακριβές goto είναι που ενδιαφέρει κυρίως γιατι ο αισθητήρας είναι μικρός και αν δεν πέφτει μέσα το αντικείμενο θα έχεις θέμα. Με το sharpcap να κάνει αυτόματο stacking θα εισαι μια χαρά! Εχω βγάλει βιντεοφωτό (ας επιτραπει ο όρος) ακόμα και με ένα παλιό ETX-70 με άθλιο tracking. Το 102/500 ειναι άριστο γι αυτή την δουλειά (το ιδιο έχω και εγώ και το χρησιμοποιώ χρόνια δες το νήμα για βιντεοαστρονομία που έχω ανοίξει). Αξεσουάρ που θα έλεγα πως βοηθάει πολύ είναι ένα flip mirror για εύρεση-κεντράρισμα στόχων.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Την EQ5 synscan την ειχα για 1-2 χρόνια κάνοντας παρατήρηση και αστροφωτογράφηση. Είναι ελαφριά και βολική για αυτό που θες. Όμως η ΗEQ5 είναι σε όλα κατά πολύ καλύτερη, απλά μειονεκτεί λίγο στο αυξημένο βάρος. Σηκώνει μέχρι 15kg τηλεσκόπιο για παρατήρηση και μέχρι 12kg για φωτογραφηση, ενω η ΕQ5 μέχρι 10kg και 6,5kg αντίστοιχα. Εχει καλυτερα γραναζια και αποδιδει πολυ καλυτερο guiding. Εντωμεταξυ παιρνει και σετακι αναβαθμισης των γραναζιων αντικαθιστοντας τα με belts. Μια φορα τη δοκιμασα σε φωτογραφηση και ειδα μεγαλη διαφορα, ενω με την ΕQ5 ειχα θεματα και αγχωτικες βραδυες. Με λιγα λογια αξιζει απο τωρα να παρεις την HEQ5 και να ξενοιασεις...

 

Γίνεται μετατροπή στην Ελλάδα;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την κάνεις μόνος σου απ όσο ξέρω. Οι οδηγίες που υπάρχουν online δεν δείχνουν να είναι κάτι πολύπλοκο / δύσκολο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Γιώργο σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας. Ένα καλό tracking, όμως, δεν θα δημιουργεί λιγότερο trail στα άστρα, οπότε καλύτερη "live"" παρατήρηση και καλύτερες εικόνες χωρίς τη χρήση snapcap?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να κάνεις το in camera stacking τότε θέλεις αψογη οδηγηση γιατί δεν κάνει ευθυγράμμιση (alignment) των καρέ. Αν όμως χρησιμοποιείς υπολογιστή (οπως υποθέτω κάνει το 90%+ πλέον) και όχι απλή τηλεόραση για να βλέπεις τότε η χρηση του sharpcap με όλες τις ευκολίες που παρέχει θα έλεγα από κάθε άποψη είναι μονόδρομος.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε θεωρείτε ότι μπορεί να με καλύψει και η Eq5 Pro Synscan? Ακόμα και για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο για βιντεοαστρονομια? Ή μήπως μπορεί να με καλύψει και μια ρομποτική αζιμουθιακή στήριξη όπως η SW AZ gti σαν πιο φθηνή λύση χρησιμοποιώντας το sharpcap?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η αζιμουθιακή ενδεχομένως να σε καλύψει αν έχεις διοπτρικό μέχρι 4 ίντσες (βία την κόβω για 5) ή κατοπτρικό μέχρι 5-6 για βιντεοαστρονομία απλά αλλά καλύτερα η EQ5 παίρνει μεγαλύτερα/βαρύτερα τηλεσκόπια. Για την βιντεοαστρονομία είναι ζήτημα πάντως αν βρεις πια φτηνή αναλογική κάμερα. Μάλλον τις έχουν καταργήσει όλες. Μάλλον θα πρέπει να πας για τις πιο καινουργιες ψηφιακές που υποχρεωτικά θα κάνεις δουλειά με υπολογιστή.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την effio - a που έχει αναφερθεί στο θέμα "βιντεοαστρονομια" θα έχω καλά αποτελέσματα ή θα πρέπει να προχωρήσω με κάποια ψηφιακή?

https://www.aliexpress.com/item/700TVL-Sony-EFFIO-A-1-3-Sony-Super-HAD-CCD-ICX810-811-sensor-CXD4151-CCTV-camera/32693095952.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταργήθηκε δυστυχώς. Στο link που έδωσες γράφει no longer available. Με κάμερα αν αυτή που παραθέτεις αλλά πλήρη όχι μόνο πλακέτα. Τηλεσκόπιο 102/500 στην στήριξη EQ6 στην Εύβοια. Η κάμερα έχει περίπου την μισή ευαισθησία της LN300 αλλά και αυτή είναι υπεραρκετή.

M17.jpg.4c390eccfc703ea9f10b3dee472e0cd3.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης