Jump to content

Επιλογή αποχρωματικού. Ποιό από τα δύο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι του forum θέλω τις πολύτιμες γνώμες σας. Αποφάσισα να αγοράσω ένα αποχρωματικό και είμαι σε δίλλημα ποιό από τα δύο να επιλέξω για αγορά. Το κλασικό Skywatcher ED80 ή το TS-Optics-ED-80

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7169_TS-Optics-ED-80-mm-f-7-Refraktor-Teleskop-mit-2--Crayford-Okularauszug.html

 

Το skywatcher το γνωρίζω χρόνια, ξέρω τις δυνατότητές του και ότι είναι ενα δοκιμασμένο εργαλείο στο χώρο. Αλλά για το TS δε γνωρίζω αρκετά. Κάποιος μπορεί να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σημ. Το θέλω για γενική χρήση (Παρατήρηση, αστροφωτογραφία, κλπ).

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κλασικό skywatcher ED80: Τα οπτικά του είναι καλύτερα σε σχέση με το TS και ο εστιαστής του στις τελευταίες εκδόσεις βελτιωμένος. Από την άλλη, το TS έχει μειωμένο όγκο και υπερτερεί γενικά στην ποιότητα κατασκευής: σώμα, δαχτυλίδια συγκράτησης του σωλήνα, συρόμενο σκιάδιο κλπ. Ο εστιαστής του φαίνεται στιβαρός αλλά στην πραγματικότητα είναι "έτσι-και-έτσι". Πιθανότατα, παρέχεται η δυνατότητα ευθυγράμμισης των οπτικών με push-pull βίδες στο κελί συγκράτησης των δύο οπτικών στοιχείων κάτω από το σκιάδιο - κάτι που δεν διαθέτει το SW - αλλά από την άλλη δεν είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς αυτή τη δυνατότητα.

 

Σταθμίζοντας τα παραπάνω, θα επέλεγα SW ED80..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW ED80 το έχω και θεωρώ πως για την τιμή του είναι ένα πολύ τίμιο και ικανό τηλεσκόπιο . και οπτικά αλλά και φωτογραφικά θα σε ικανοποιήσει απόλυτα. Συγκριτικά με το TS και μόνο η διαφορά στην πιοότητα των οπτικών θα προτιμούσα το SW. Το FPL53 είναι πολύ καλύτερο στη διόρθωση του χρωματικού σφάλματος σε σχέση με το FPL51...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά ποιο πάνω, όπως είπε και ο Κώστας τα οπτικά του sw είναι ανώτερα και αν συνδυαστεί με ένα reducer - flatener γίνεται ακόμα καλύτερο. Το έχω 2 χρόνια τώρα και δεν το έχω μετανιώσει ούτε λεπτό.;Όσο για το θέμα του εστιαστή νομίζω πως δεν θα εχεις ιδιαίτερο πρόβλημα,μαζι με μοτέρ εστίασης σηκώνει άνετα την κάμερά με τον τροχό φίλτρων χωρίς να φλεξάρει.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ηλία ο εστιαστής του TS ήταν αυτός που με δελέαζε πιο πολύ, αλλά όπως λές ,ότι δλδ είναι "έτσι κι έτσι" αμέσως με βάζει σε σκέψεις (δλδ με φρενάρει).

kkourt είμαι βέβαιος ότι το SW θα ανταπεξέλθει πλήρως στις προσδοκίες μου, καθότι εδώ και 12+ χρόνια που ασχολούμε με το αντικείμενο έγινε σχεδών βίωμα. Απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο όπως το TS. Ted1977 η φράση σου "Το έχω 2 χρόνια τώρα και δεν το έχω μετανιώσει ούτε λεπτό" με σπρώχνει ακόμα περισσότερο προς αυτό!

Η ζυγαριά γέρνει δραματικά προς το SW.

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα λεφτα αυτα θα σου προτινα το TSAPO65Q το οποιο ειναι APO. Εχει ενσωματωμενο κορεκτορα και εστιαστη rack and pinion.

 

Το ED80 δεν ειναι καλο αποχρωματικο. Εχει αρκετο χρωματικο σφαλμα. Σιγουρα θα χρειαστει να αλλαξεις τον εστιαστη.

 

Το TS80 εχει ακομα χειροτερα οπτικα.

 

Αν ομως θες οπωσδηποτε να πας σε ενα απο τα δυο, τοτε ED80.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Magicstar πιο παλιά κάπου διάβασα, εδώ στο forum, ότι το SW δεν είναι πλήρως αποχρωματικό, μάλιστα χαρακτηρίστικε ημιαποχρωματικό. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι είναι ένα αξιόπιστο τηλεσκόπιο με καλές αποδόσεις (πάντα για τα λεφτά του). Το TS APO-65 που προτείνεις, ξέφεύγει λίγο από τον προϋπολογισμό μου. Είναι βέβαια ένα εξαίρετο τηλεσκόπιο. Αλλά 65mm ;;; Κάνει καλή δουλειά;

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το string αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον καθώς ετοιμάζομαι και εγώ για ένα 80αρι με βασική εφαρμογή την αστροφωτογράφηση και δεν θέλω να ανοίξω νέο string αλλά και δεν θέλω να καπελώσω το παρόν.

 

Έχει κανείς εμπειρία με το Explore Scientific 80? Είναι στα ίδια χρήματα λίγο πολύ. Επίσης στον ίδιο προϋπολογισμό πέφτει και το Stellarvue SV80ED καθώς και το Equinox της SW. Βέβαια κανένα από αυτά δεν είναι triplet ΑΡΟ.

 

Άρα θα έσπαγα το ερώτημα ως εξής:

1. Αν κρατήσουμε το aperture σταθερό, από αυτά τα 80άρια ποιό πιστεύετε πως είναι καλύτερο? Ας αποφύγουμε λύσεις Takahashi που ξεφεύγουν πολύ οικονομικά! Κάτι από WO?

2. Αν κρατήσουμε τον προϋπολογισμό σταθερό, τι άλλες επιλογές εμφανίζονται για πραγματικό ΑΡΟ, όπως το TSAPO65Q που προτείνει ο Magicstar?

 

Ελπίζω η ανάρτηση μου να βοηθήσει το αρχικό ερώτημα του ptolemeos και να μην αποσπάσει την προσοχή από το αρχικό ερώτημα. Θα βοηθούσε βέβαια όλους τους συνφορουμήτες που ενδιαφέρονται να αγοράσουν σύντομα παρόμοιο τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλά κάνεις astroexplorer και συνεχίζεις, γιατί μου δίνεις και νέες ιδέες! :-k

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τα 65mm στα 80mm σαφως και υπαρχει διαφορα στη φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα του τηλεσκοπιου. Εγω προσωπικα ομως δινω πιο πολυ εμφαση στην ποιοτητα της εικονας που θα μου δωσει.

 

Ως πρωην κατοχος του ED80 τρβηξα πολυ ωραιες φωτογραφιες αλλα εντοπησα τρια προβληματα. Πρωτον δεν ειναι APO. Τα αστρα ειδικα σε χαμηλο alt, βγαινουν μωβ. Δευτερον ο crayford εστιαστης γλιστραει. Θελει σφηξιμο, αλλα και παλι εχει περιορισμενο βαρος που σηκωνει. Τριτον με DSLR δεν εχει πληρες ομοιογενες φωτιζωμενο πεδιο. Βινιεταρει περιπου 15%. Στο 65ρι δεν βινιεταρει καθολου.

 

Στο budget των 500-600 ευρω θεωρω το TSAPO65Q μια πολυ καλυτερη λυση, καθως ειναι APO triplet, και με τον ενσωματομενο flattener γινεται quadruplet. Υπολογιστε στα 80ρια εξτρα 150-200 ευρω για flattener.

 

Εχω και αλλα υπερ και κατα αλλα αυτα ειναι τα πιο σημαντικα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω παρακάτω δυο εικόνες που εχω τραβήξει με.το sw ed80.

Η μία με dslr canon 600d (Ωρίωνας) η άλλη με ΑΤΙΚ 314l+ (M20)

Σιγουρα θα δεις και καλύτερες φωτογραφίες απο ποιό έμπειρους φωτογράφους αλλα θα πάρεις μια ιδέα.

-Και στις 2 εικόνες ο εστιαστης ανταπεξειλθε καλά,χωρίς φλεξαρισμα η γλιστρημα.

-Στο Μ20 το οποιο ηταν Σχετικά χαμηλά στο Νοτο δεν ειχα θέμα με μωβ άστρα.

-Στην dslr δεν είχα βινιεταρισμα αφού ηταν προσαρμοσμενη στον 2 ιντσών φλατενερ.

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20622

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20426

 

Να σημειώσω πώς δεν προσπαθώ να σε πείσω υπέρ του sw ed80, απλα προσπαθώ να σου μεταφέρω την εμπειρία μου ώστε να βοηθήσω στην οποια επιλογή σου.

 

Οπως λέει και ο Παντελής ποιο πάνω όμως υπολόγισε στα εξοδα σου και την αγορά ενός φλατενερ-reduser ,δηλαδή αλλα 150 με 200 ευρω. Επίσης με dslr και χωρίς flatener θα αντιμετωπίσεις οβαλ άστρα περιμετρικα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή ο εστιαστης σου δεν γλιστραει γιατι αυτος που στο πουλησε τον ειχε σφηξει :D πετυχες καλο κομμάτι!

 

Για οσους δεν ξερουν το ED80 του ted ηταν δικο μου.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς παντελή.....ο εστιαστης εύκολα βελτιώνεται οπότε ειναι κρίμα να μπει στα μείον. Γενικά ειναι ενα τηλεσκόπιο που αξίζει τα λεφτα του και φυσικά όπως όλα έχει και αυτο θετικά και αρνητικά.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω αλλα αν ειναι καποιος να δωσει 550 να παρει ED80 με flattener, δινει τα ιδια και παιρνει quadruplet.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ted πολύ κατατοπιστικά αυτά που δείχνεις και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυτές! Μάλλον 99% πάω για το SW.

 

Βρήκα στο cloudy nights αυτό το συγκριτικό για τα ED και APO

 

https://teleskop-austria.at/support/testphotos/Refractor_color_test/Vega_testphotos_apochromats.jpg

 

μπορεί για πολούς από εσάς να είναι γνωστό, αλλά εμένα με βοήθησε να σχηματίσω μια γνώμη.

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το TS που εχεις στο λινκ κανει 440. Για το SW αν μιλας για το evostar κανει 625. υπαρχει και αυτο https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8637_TS-Optics-PHOTOLINE-80-mm-f-7-FPL53-Apo---2-5--Focuser.html με γουμαρι εστιαστη και εφοσον εχει ιδια οπτικα με το sw το θεωρω καλυτερο συνολο.

Σαν κατοχος του TS ed80 με fpl51 αλλα με 3" εστιαστη (μαλλον δεν το βγαζουν αλλο) να ξερεις οτι μηχανικα ειναι πολυ ποιοτικο αλλα επειδη το θεμα μας ειναι η φωτογραφια να ξες οτι οντως υπαρχουν θεματακια με μωβ αστρα. Αλλα απο την αλλη εχω δει και μωβ αστρα απο αρκετους φιλους με SW αλλα ισως εκει το προβλημα ειναι μικροτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με έναν μόνο φακό FPL53 διόρθωση σωστή δεν γίνεται. Με FPL51 ακόμα χειρότερα. Δυστυχώς εάν θες πλήρως διορθωμένα άστρα χρωματικά, η τριπλέτα είναι μονόδρομος.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Στέλιο! Αυτό που δίνεις δε το πρόσεξα! Οπότε τώρα έχω περισσότερες επιλογές! Αν και σχεδών καταστάλαξα στο SW. Η πλήρη έκδοση βγαίνει 625€, ποσό που υπερβαίνει τον προϋπολογισμό μο. Περιμένω απάντηση από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης, για την απλή έκδοση του ED 80, χωρίς δλδ τα παρελκόμενά του!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ptolemeos στα 625 ειναι μαζι με τον reducer-flattener;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό δε το γνωρίζω! Δίνει κάποιες επιλογές και αναφέρει τη λέξη "offer", άρα μάλλον προσφορά. Από ΄κει και ύστερα παίζουν και τα μεταφορικά, 15-20€(;)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο reducer-flattener είναι απαραίτητος στο τηλεσκόπιο που τελικά επέλεξες, καθώς χωρίς αυτόν θα έχεις κόμη μέχρι και στο κέντρο!

 

Για παράδειγμα από FLO σου βγαίνει σωλήνας (σκέτος) μαζί με flattener, στα 630€ μαζί με τα μεταφορικά.

 

Ακόμα και σε αυτή τη τιμή τα θεωρώ πολλά λεφτά για ημι-αποχρωματικό με crayford εστιαστη. Δικό σου όμως το μαχαίρι, δικό σου και το καρπούζι :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου το evostar 80ED ή περιμένεις να βρεις το σωλήνα μόνο σε αγγελία δεύτερο χέρι, ή παίρνεις όλο το πακέτο και αν κάτι δε θέλεις το πουλάς - τα λεφτά που γλιτώνεις δε συγκρίνονται με αυτά που χάνεις (με βασικότερο τη θήκη).

Πέρα από αυτό, για οικονομία το συνδυάζεις και με το μειωτή Altair Lightwave 0.8x (με το επιπλέον πλεονέκτημα ότι γίνεται f/6).

Προσωπικά στο evostar δε με ενοχλεί το χρωματικό σφάλμα - όταν το άλλαξα ήταν κυρίως για το μήκος (φορητότητα) και για τον εστιαστή (που ακόμη και με ρύθμιση όταν σημάδευες στο ζενίθ με βαρύ εξοπλισμό, η μία κατεύθυνση ψιλογλίστραγε στην εστίαση).

Αν ήθελες μόνο deep space φωτογράφηση και όχι παρατήρηση ή πλανήτες, σε σχέση με καινούργιο 80ED κι εγώ θα συμφωνούσα με τον Παντελή για κάτι σαν το TSAPO65Q που θα έχει καλύτερη απόδοση με λιγότερα χρήματα, αλλά αν θες γενική χρήση ίσως να σου ταιριάζει 80άρι...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ptolemeos

 

Σαν κάτοχος και των δύο τηλεσκοπίων , επέτρεψέ μου να πω δύο πράγματα.

 

SW ED80...κλασσική αξία....το μόνο μειονέτημα είναι ο εστιαστής.Σε μεγαλο βάρος γλυστράει οποτε παει περιπατο η φωτογραφια. Πρεπει να τα "σκασεις" για αλλαγη ενος καλυτερου εστιαστη οταν θα βαλεις μια βαρια καμερα με τροχο. Μονο με Dslr είσαι οκ.

Χρωματικο σφαλμα υποφερτο αν και διορθωνεται κατα πολυ στην επεξεργασια. Ενα πλεονεκτημα , ειναι ο μειωτης 0,85χ που και παλι θα τα σκασεις αλλα εχεις εναν σωληνα με δυο εστιακες.600μμ και 510μμ,αρα δυο διαφορετικα πεδια.

 

TSAPO65Q....Φοβερό "τηλεσκόπιο" με ντουβαρι Rack n pinion εστιαστη. Εχει μονο ενα μειονέκτημα....την διαμετρο......65μμ και μικρη εστιακη 420μμ. Ουσιαστικα το παντρευεσαι μιας και δεν παιρνει μειωτη.

Χρωματικο καθολου ως πολυ ελαχιστο (αναλογα με την παρτιδα).

Το τηλεσκοπιο το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι το θεωρω τηλεσκοπιακι-τηλεφακος λογω των 65μμ.

Δεν το θεωρω αρκετα ικανό για deep sky φωτογραφια.Ναι μεν εχει διορθωμενο πεδιο , αστρα ολοστρόγγυλα αλλα τα 65μμ διαμετρου δεν μπορουν να ανταπεξελθουν ικανοποιητικα.

Κάποιους φακούς που έχω (made in japan) εχουν μεγαλύτερη διαμετρο απο 65μμ με μικρο σχετικα κοστος και σε διαφραγμα μεχρι το f2.4.

 

Αν θελεις να ασχοληθεις με φωτογραφια , προσωπικη μου αποψη , μην πεσεις κατω απο 80μμ διαμετρο.

 

Σκεψου και την πιθανοτητα ενος διοπτρικου με μεγαλυτερη διαμετρο !!!!!!!

 

Αν ειχα να επιλεξω τωρα αναμεσα στα δυο ξανά, θα επελεγα το 80αρι με μοναδικό κριτηριο την διαμετρο.

 

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Γιώργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκοπιο το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι το θεωρω τηλεσκοπιακι-τηλεφακος λογω των 65μμ. Δεν το θεωρω αρκετα ικανό για deep sky φωτογραφια.Ναι μεν εχει διορθωμενο πεδιο , αστρα ολοστρόγγυλα αλλα τα 65μμ διαμετρου δεν μπορουν να ανταπεξελθουν ικανοποιητικα.

 

Η παρακάτω φωτογραφία τραβήχτηκε με το "τηλεσκοπιάκι" των 65mm, που δεν είναι ικανό για DS φωτογραφία. Συγκεκριμένα είναι 15x4min Luminance, μόνο με στρετσάρισμα, χωρίς αποθορυβοποίηση, και μειωμένη ανάλυση για να ανέβει στο astrovox.

 

Όπως τα λέει ο "φίλος" scaff, το ED80 είναι ακατάλληλο για αστρονομική κάμερα, καθώς ο εστιαστής είναι για πέταμα. Με το ζόρι κρατάει και την DSLR χωρίς να γλιστράει. Κι επειδή δεν στα λένε όλα, αν δε βάλεις μοτέρ στον εστιαστή, θα σου γλιστράει και με τη DSLR.

 

Δεύτερον, δεν έχεις 2 εστιακές! Χωρίς μειωτή στο f/7.5 η κόμη του τηλεσκοπίου φτάνει μέχρι το κέντρο! Με μειωτή πάει στο f/6,5 ότι δηλαδή και το TSAPO65Q.

 

Τρίτον το μέγεθος του φακού παίζει ρόλο, αλλά όχι σημαντικό. Δεν είναι σαν τη παρατήρηση. Διάβασε εδώ που τα εξηγούν καλύτερα.

 

https://www.cloudynights.com/topic/617363-speed-of-optics-example/

 

Αν έχουμε δύο τηλεσκόπια με το ίδιο f, δεν παίζει ρόλο ποιο τηλεσκόπιο θα έχει μεγαλύτερη διάμετρο. Θα είναι εξίσου γρήγορα, αλλά με διαφορετικό πεδίο.

 

Δεν θα κάτσω να αναλωθώ σε προσωπικές κόντρες (αυτό βλέπω πάει να γίνει πάλι). My last post on this thread :) Καλορίζικο ότι και να πάρεις.

M101-DSS2.thumb.jpg.c89634539c8c7cb4f48c29e83106b315.jpg

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=256246#256246

 

 

Αυτό μάλλον τα εξηγεί όλα......φίλε ptolemeos οτι και να διαλεξεις σου ευχομαι να το χαρεις.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης