Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για παιδί 8 ετων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρομαι να παρω στον γιο μου Τηλεσκοπιο κ αφου θα ειναι το πρώτο του,καλο θα την να κανω σωστή επιλογή για να του εξιτάρει το ενδιαφέρον κ να μη βαρεθεί μ ενα που δεν θα βλέπει κατι παραπάνω απο το φεγγάρι λιγο πιο καθαρά!

Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο τηλεσκόπια, διάβασα λιγάκι κ κλίνω λιγο προς το sky-watcher 130p k στο Celestron AstroMaster 130eq ! Μ ενδιαφέρει βεβαια να μην ειναι τεράστια σε μέγεθος κ όγκο! Κ θέλω να βλέπει το κατι παραπάνω

Ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρομαι να παρω στον γιο μου Τηλεσκοπιο κ αφου θα ειναι το πρώτο του,καλο θα την να κανω σωστή επιλογή για να του εξιτάρει το ενδιαφέρον κ να μη βαρεθεί μ ενα που δεν θα βλέπει κατι παραπάνω απο το φεγγάρι λιγο πιο καθαρά!

Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο τηλεσκόπια, διάβασα λιγάκι κ κλίνω λιγο προς το sky-watcher 130p k στο Celestron AstroMaster 130eq ! Μ ενδιαφέρει βεβαια να μην ειναι τεράστια σε μέγεθος κ όγκο! Κ θέλω να βλέπει το κατι παραπάνω

Ευχαριστω εκ των προτερων

Στην αρχή προσανατολίζονταν για το heritage 76 μιας κ ειναι μικρούλη κ βολικό, αλλα μαλλον δεν θα βλέπει κατι αξιόλογο απ οτι καταλαβα! Μπορει να κανω κ λάθος,γι αυτο ρωταω εσας🤓

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Σας προτείνω και εγώ το skywatcher 130 heritage. Είμαι κάτοχός του και μου έχει δώσει πολλές όμορφες εικόνες πλανητών, νεφελωμάτων, γαλαξιών. Αρκεί βέβαια να έχουμε καθαρό και ΣΚΟΤΕΙΝΟ ουρανό. Από πόλη, λόγω φωτορύπανσης είναι δύσκολο να δούμε νέφη και γαλαξίες. Μόνο τους πλανήτες και κάποιο πολύ φωτεινό νέφος ή αστρικό σμήνος.

Βέβαια υπάρχει και η δυσκολία, για κάποιον που ξεκινά, να προσανατολιστεί και να βρει αυτούς τους στόχους στον ουρανό. Γι' αυτό προτείνω και την αγορά ενός χάρτη του ουρανού πχ. https://www.astroshop.eu/sky-atlas/sky-publishing-pocket-sky-atlas/p,16434 όπου θα σας επιτρέψει όχι μόνο να βρίσκετε στόχους αλλά και να μάθετε τον ουρανό (ονομασία αστεριών, αστερισμούς κ.α. )

Ελπίζω να βοήθησα,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εξαιρέσουμε ότι σαν νευτωνεια δεν έχουν την στιβαρή κατασκευή ενός διοπτρικου( για χρήση από παιδί 8 χρονων), τότε αυτά τα δύο που έχετε στο μυαλό σας είναι αρκετά καλές επιλογές. Σίγουρα έχουν καλύτερη βάση, εστιαστή και κατασκευή από το heritage, αν και μοιράζονται τα ίδια κάτοπτρα. Κινηθείτε με γνώμονα την οικονομικότερη από τις παραπάνω επιλογές!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα heritage είναι σειρά τηλεσκοπίων της skywatcher σε 76, 100 και 130mm διαμέτρου. Αυτά που προτείνατε αρχικά, θα έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με το heritage 130
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε σχέση με τα μικρότερα heritage, το heritage 130 είναι σαφώς καλύτερο. Σε σχέση με το sw130p explorer και το celestron 130/650 έχει χειρότερη κατασκευή λόγω του πτυσσόμενου σωλήνα και κατώτερου εστιαστή. Βέβαια έχει το πλεονέκτημα ότι διπλώνει και μεταφέρεται πιο εύκολα, αλλά σε αυτό το μέγεθος είναι όλα εξίσου φορητά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιο νευτωνιο και να πάρεις με διάμετρο 130mm και εστιακή 650mm, έχει παραβολικο κάτοπτρο, άρα ικανοποιητικό. Να το ευχαριστηθείς με τον μικρό σου αστρονόμο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα 130pds (και αυτό 130/650 είναι) και από εδώ που μένω, έξω από Αθήνα αλλά υπάρχει φωτορυπανση, βλέπω φεγγάρι, τον Δία - δύο κόκκινες λωρίδες και με αρκετή υπομονή την κηλίδα, δεν νομίζω όμως ότι θα μπορεί το 8 χρόνων παιδί σας να τη βρει ακομα-, τα δαχτυλίδια του Κρόνου, τον Άρη απλά σαν κόκκινη σφαίρα, το νεφέλωμα του Ωρίωνα αρκετά καλά, το νεφέλωμα της Λυρας, τον γαλαξία της Ανδρομέδας, τις Πλειάδες, κάποια αστρικά σμηνη... Υπάρχει δηλαδή αντικείμενο. Σχεδόν όλα τα παραπάνω τα έχει δει ο 6 1/2 χρονος γιος μου, οπότε δεν είναι ανεφικτά.

 

Θέλει υπομονή να συνηθίσει το παιδί να κοιτάει από το προσοφθαλμιο - δυσκολεύονται, όλως τυχαίως με την 5χρονη κόρη μου σήμερα κοιτούσαμε πριν καμιά ώρα τον Δία και της πήρε λίγη ώρα να βρει πως να κοιτάει, το κατάφερε όμως - και στη συνέχεια θα μάθει να "βλεπει".

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προβληματίζομαι πραγματικά αν θα βολεύεται με το στυλ αυτο γι αυτο κοιτούσα πιο πολυ για τα heritage,λόγω βάσης γιατί θεώρησα πως θα ήταν πιο βολικό για ενα παιδί..κοιτάω πλεον μηπως βρω το explorer στα μτχ

Αλήθεια, απο εξοπλισμό, τι θα χρειαζεται απαραιτήτως; Σίγουρα φίλτρο για την Σελήνη.τι αλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προβληματίζομαι πραγματικά αν θα βολεύεται με το στυλ αυτο γι αυτο κοιτούσα πιο πολυ για τα heritage,λόγω βάσης γιατί θεώρησα πως θα ήταν πιο βολικό για ενα παιδί..κοιτάω πλεον μηπως βρω το explorer στα μτχ

Αλήθεια, απο εξοπλισμό, τι θα χρειαζεται απαραιτήτως; Σίγουρα φίλτρο για την Σελήνη.τι αλλο;

 

Όχι ούτε φίλτρα ούτε τιποτα!!! Ένα καλό βιβλίο όπως το backyard astronomers guide και ένα χάρτη του ουρανού είναι τα απολύτως απαραίτητα για αρχή!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας!Το SW Heritage 130/650,είναι μια πολύ καλή επιλογή,για έναν αρχάριο!Έχει εξαιρετικό value for money!Όμως χρειάζεται ευθυγράμμιση κατόπτρων,και αυτό αμφιβάλλω αν μπορεί να το κάνει ένα παιδί 8 χρονών...ίσως θα πρέπει να το κάνει στην αρχή τουλάχιστον,ένας μεγαλύτερος για λογαριασμό του μέχρι να μάθει!Σίγουρα χρειάζεται φίλτρο Σελήνης,είναι ΑΠΟΛΎΤΩΣ απαραίτητο για τα ευαίσθητα παιδικά μάτια!Ποτέ δεν κοιτάμε την Σελήνη χωρίς φίλτρο,επειδή έχει δυνατό φώς!Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο συνοδεύεται με προσοφθάλμιους φακούς 10mm και 25mm.

Για να δεί περισσότερα,σε διάφορες μεγεθύνσεις,χρειάζεται και άλλους φακούς.Μια καλή και οικονομική λύση-εφ'όσον δ ε ν φοράει γυαλιά-είναι το βαλιτσάκι προσοφθάλμιων της Celestron.Έχει μέσα εκτός απο φακούς 6,8,13,17,32mm(πολύ καλής ποιότητας)και φίλτρο Σελήνης,καθώς και κάποια άλλα φίλτρα.

Μια άλλη λύση,αλλά πιό ακριβή,είναι τα διοπτρικά-που δ έ ν χρειάζονται ευθυγράμμιση-όπως τα SkyWatcher 102/500 ή το Bresser 102/460.Έχουν κοντούς σωλήνες και είναι φορητά και απο ένα παιδί(διαιρούνται σε σωλήνα και βάση και το συνολικό βάρος είναι 6.2 κιλά,όσο και το SW Heritage).Υπάρχουν φυσικά και διοπτρικά πιο φθηνά με μικρότερη διάμετρο,αλλά θα δεί λιγότερα αντικείμενα,με λιγότερες λεπτομέρειες.Αν ασχοληθεί τελικά με την αστρονομία και αποκτήσει αργότερα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,θα συνεχίσουν να του είναι χρήσιμα,λόγω της ευχρηστίας τους και του μεγάλου πεδίου που προσφέρουν.Μπορείτε να ψάξετε και για μεταχειρισμένα.

Η ενασχόλιση του παιδιού σας με την ερασιτεχνική αστρονομία,είναι απο τα καλύτερα πράγματα που θα μπορούσε να κάνει στον ελεύθερό του χρόνο,και θα το ωφελήσει σε πολλά επίπεδα!Αξίζει να επενδύσετε σε αυτό,εφ'όσον βέβαια δείξει και το παιδί σας ενδιαφέρον και δεν θα το θεωρήσει ένα παιχνίδι που κάποια στιγμή θα το βαρεθεί...

Εύχομαι να διαλέξετε το καλύτερο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Κοιτάζω γι αυτα τα δυο που αναφέρατε , Bresser k sky κ ξεκίνησα να διαβάζω για τις χρωματικές αλλοιώσεις,τα αχρωματικά κ αποχρωματικά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Κοιτάζω γι αυτα τα δυο που αναφέρατε , Bresser k sky κ ξεκίνησα να διαβάζω για τις χρωματικές αλλοιώσεις,τα αχρωματικά κ αποχρωματικά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα! Πριν αποφασίσετε για αγορά, μπορείτε να πάτε σε μια αστροεξόρμηση που διοργανώνουν, κάθε νέα σελήνη, αστρονομικές ενώσεις από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Ψάξτε στην περιοχή σας αν υπάρχει κάποια ένωση και μιλήστε μαζί τους. Επίσης υπάρχει και η Πανελλήνια εξόρμηση των ερασιτεχνών αστρονόμων που γίνεται στις 13 -15 Ιουλίου στο Δρυμώνα Θερμίου. Εκεί θα δείτε πάρα πολλά τηλεσκόπια και θα μιλήσετε κατ' ιδίαν με πολλούς ερασιτέχνες αστρονόμους και όχι μόνο. Σίγουρα θα μάθετε αρκετά για τα τηλεσκόπια και τη χρήση τους.

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μ αυτο που λέτε αλλά εχω κ την πιο μικρη κόρη που ειναι 18 μηνών, οποτε δεν εχω πολλά περιθώρια για τέτοια,γι αυτο ψάχνομαι πλεον μονο θεωρητικά

Αλλά πλεον εχω μπερδευτεί

Πρεπει να λάβω πολλά υπόψιν, όγκο,μέγεθος, ευκολία χρήσης απο παιδί, απόδοση χρωμάτων,οξύτητα,ευθυγράμμιση.... :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΗΝ πάρεις αχρωματικό γιατί έχει πολλά σφάλματα. Επίσης ΜΗΝ πάρεις αποχρωματικό. Είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με ένα νευτώνειο και πολύ μικρότερη διάμετρο (βλέπεις "λιγότερα"). Το heritage 130 είναι κατοπτρικό τηλεσκόπιο το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙ χρωματικά σφάλματα και είναι πολύ πιο οικονομικό από τα διαθλαστικά (αχρωματικά/αποχρωματικά). Έχεις πολύ μεγαλύτερη διάμετρο με λιγότερα χρήματα (άρα βλέπεις "περισσότερα"). Και γενικά στα λεφτά αυτά τα διαθλαστικά τηλεσκόπια που υπάρχουν δεν είναι τηλεσκόπια αλλά παιχνιδάκια. Το heritage 130 είναι ένα εισαγωγικό ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ με το λιγότερο δυνατό κόστος και την καλύτερη δυνατή ποιότητα.

 

Φίλτρο Σελήνης ΔΕΝ χρειάζεσαι γιατί το φως της Σελήνης είναι εντελώς ακίνδυνο. Φυσικά στον Ήλιο απαγορεύεται να σημαδεύεις το τηλεσκόπιο. Το θέμα της ευθυγράμμισης μη σε φοβίζει. Σε ένα τέτοιο τηλεσκόπιο γίνεται πολύ εύκολα με ένα laser collimator (ειδικό εργαλείο για αυτή τη δουλειά). Αυτά όμως θα τα δεις στην πορεία.

 

Καλές αγορές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ευθυγράμμιση είναι μια εύκολη διαδικασία για ενήλικες που έχουν εμπειρία,όχι για ένα μικρό παιδί,και η αγορά laser collimator επιβαρύνει περαιτέρω τον προυπολογισμό.Αν φροντίζει ενήλικος,μέχρι να μάθει το παιδί-χωρίς να απογοητευτεί,για το τηλεσκόπιο και την ευθυγράμμιση,τότε το SW Heritage,είναι η καλύτερη λύση απόδοσης προς τιμή!

Απο την άλλη το χρωματικό σφάλμα που κάνουν κάποια αχρωματικά,δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να κάνει την χρήση τους απογοητευτική...

Το φώς της Σελήνης Δ Ε Ν είναι ακίνδυνο!!!Έχει μεγάλη ένταση φωτός,όταν φαίνεται μέσα απο τηλεσκόπιο,ακόμα και απο μικρής διαμέτρου,πχ 60mm,όπως αυτό που ξεκίνησα.Το φίλτρο γενικά είναι α π α ρ α ί τ η τ ο,και για προστασία ιδιαίτερα των ευαίσθητων παιδικών ματιών,τα οποία θα πονάνε μετά απο κάποια ώρα παρατήρησης!Έχοντας 10 χρόνια μεγάλη εμπειρία παρατήρησης της Σελήνης,μπορώ να το βεβαιώσω,οτι ακόμα και με μικρό τηλεσκόπιο 60mm,χωρίς φίλτρο,πονάνε τα μάτια ενός ενήλικα!Του παιδιού είναι ακόμα πιο ευαίσθητα!

Η μόνη περίπτωση που δεν χρειάζεται φίλτρο,είναι όταν η Σελήνη είναι λίγο φωτισμένη,στην αρχική ή στην τελική της φάση,ή όταν χρησιμοποιούμε μεγάλες μεγεθύνσεις-όταν το επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας...

Το φίλτρο επιπλέον της προστασίας(λόγω της μείωσης της έντασης του φωτός που παρέχει)αυξάνει και το κοντράστ της εικόνας,με αποτέλεσμα να φαίνονται αισθητά καλύτερα οι πολλές λεπτομέρειες στην επιφάνειά της!

Όλα αυτά αποδεικνύονται με την εμπειρία...όσων παρατηρούν συστηματικά την Σελήνη!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ευθυγράμμιση είναι μια εύκολη διαδικασία για ενήλικες που έχουν εμπειρία,όχι για ένα μικρό παιδί,και η αγορά laser collimator επιβαρύνει περαιτέρω τον προυπολογισμό.Αν φροντίζει ενήλικος,μέχρι να μάθει το παιδί-χωρίς να απογοητευτεί,για το τηλεσκόπιο και την ευθυγράμμιση,τότε το SW Heritage,είναι η καλύτερη λύση απόδοσης προς τιμή!

Απο την άλλη το χρωματικό σφάλμα που κάνουν κάποια αχρωματικά,δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να κάνει την χρήση τους απογοητευτική...

Το φώς της Σελήνης Δ Ε Ν είναι ακίνδυνο!!!Έχει μεγάλη ένταση φωτός,όταν φαίνεται μέσα απο τηλεσκόπιο,ακόμα και απο μικρής διαμέτρου,πχ 60mm,όπως αυτό που ξεκίνησα.Το φίλτρο γενικά είναι α π α ρ α ί τ η τ ο,και για προστασία ιδιαίτερα των ευαίσθητων παιδικών ματιών,τα οποία θα πονάνε μετά απο κάποια ώρα παρατήρησης!Έχοντας 10 χρόνια μεγάλη εμπειρία παρατήρησης της Σελήνης,μπορώ να το βεβαιώσω,οτι ακόμα και με μικρό τηλεσκόπιο 60mm,χωρίς φίλτρο,πονάνε τα μάτια ενός ενήλικα!Του παιδιού είναι ακόμα πιο ευαίσθητα!

Η μόνη περίπτωση που δεν χρειάζεται φίλτρο,είναι όταν η Σελήνη είναι λίγο φωτισμένη,στην αρχική ή στην τελική της φάση,ή όταν χρησιμοποιούμε μεγάλες μεγεθύνσεις-όταν το επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας...

Το φίλτρο επιπλέον της προστασίας(λόγω της μείωσης της έντασης του φωτός που παρέχει)αυξάνει και το κοντράστ της εικόνας,με αποτέλεσμα να φαίνονται αισθητά καλύτερα οι πολλές λεπτομέρειες στην επιφάνειά της!

Όλα αυτά αποδεικνύονται με την εμπειρία...όσων παρατηρούν συστηματικά την Σελήνη!

Φιλικά-Κώστας

 

Φίλε fotodektis,

 

Όλα αυτά που γράφεις παραπάνω είναι υπερβολές. Καταρχάς δεν θα δώσεις το τηλεσκόπιο στο παιδί και θα το παρατήσεις. Προφανώς και θα του δείξεις κάποια πράγματα όπως το πώς να το στήνει, σημαδεύει κτλ. Αργότερα και όταν το παιδί εξοικειωθεί κάπως του μαθαίνεις να κάνει και ευθυγράμμιση. Πίστεψε με τα παιδιά μαθαίνουν πολύ πιο εύκολα και γρηγορότερα από τους ενήλικες. Όσο για τα σφάλματα μπορεί όπως λες το χρωματικό σφάλμα σε κάποια αχρωματικά να είναι μικρό αλλά τα 60mm με μικρό χρωματικό σφάλμα δεν συγκρίνονται με τα 130mm χωρίς καθόλου χρωματικό σφάλμα. Η συλλογή φωτός από το 60mm στο 130mm είναι παραπάνω από τετραπλάσια. Το 60mm θα το πάρεις και θα βλέπεις ΜΟΝΟ Σελήνη (άντε και το γείτονα απέναντι). Με τα 130mm θα μπορείς να βλέπεις αξιοπρεπέστατα και αντικείμενα βαθέως ουρανού (γαλαξίες, νεφελώματα κτλ).

 

Όσο για το φως της Σελήνης θέλω να αναφέρω ότι έχω κάνει παρατήρηση από τηλεσκόπια με διαμέτρους 200 (8"), 300 (12"), 400 (16"), 500 (20") και 600mm (24") σε διάφορες μεγεθύνσεις χωρίς φίλτρο και ποτέ δεν έχω νιώσει πόνο ή να έχω κάποιο πρόβλημα με τα μάτια μου. Το μόνο "πρόβλημα" που είχα ήταν ότι για 1-2 λεπτά από το μάτι που έβλεπα είχα ένα προσωρινό black-out επειδή η κόρη του ματιού κλείνει και θέλει κάποιο χρόνο για να προσαρμοστεί ξανά στο σκοτάδι αλλά αυτό και πάλι το είδα σε μεγάλα τηλεσκόπια και ήταν εντελώς παροδικό. Είναι σαν να λες ότι όταν οδηγάς βράδυ πρέπει να φοράς γυαλιά ηλίου γιατί τα φώτα που αντικρίζεις από τους οδηγούς που έρχονται είναι επικίνδυνα. Το φίλτρο Σελήνης είναι απλά για να βλέπεις πιο άνετα, δεν είναι μέσο προστασίας γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Στην τελική αν σε ενοχλεί βάλε γυαλιά ηλίου και κοίτα από το προσοφθάλμιο.

 

Φίλε fotodektis αν γνωρίζεις περιστατικό που να έχει κάποιος μόνιμη βλάβη στα μάτια του από παρατήρηση Σελήνης σε παρακαλώ θα ήθελα να το μοιραστείς μαζί μας. Επίσης αν γνωρίζεις κάποια μελέτη που έχει γίνει για τους "κινδύνους" παρατήρησης της Σελήνης από τηλεσκόπιο επίσης θα μας ήταν πολύ χρήσιμο.

 

Εγώ αυτό που θα παραθέσω είναι αυτό:

http://www.astronomy.com/observing/get-to-know-the-night-sky/2006/12/observing-the-bright-stuff

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης