Jump to content

Αγορα 2ου τηλεσκοπιου


TomD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεριζω την παρεα,

 

Μετα απο πολυ καιρο ειμαι και παλι εδω για την γνωμη σας, εχοντας στην κατοχη μου εναν νευτωνειο σωληνα συγκεκριμενα Skywatcher 150PDS, σκεφτομαι να παρω ενα 2ο που θα ειναι ευκολο στην μεταφορα του στις διακοπες για πλανντικη παρατηρηση, πιο θα μου προτεινατε??

 

Ευχαριστω εκ΄των προτερων για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως συνήθως, το μεγαλυτερο που μπορείς να μεταφέρεις - αντέξεις Οικονομικά. Νομίζω το 127 είναι χρυσή τομή, το 150 καλό, το 180 πολύ καλό, θα έθετα το 102 σαν μίνιμουμ.

Επειδή όμως εγώ δεν έχω mak, δεν μπορώ να σε καθοδηγησω περισσότερο. Λογικά θα σε βοηθήσουν οι χρήστες τους...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Skywatcher Mak 127. Όντως για πλανητική είναι πολύ καλό, με πολύ καλό κοντράστ κλπ. Και, όντως είναι η χρυσή τομή, αν θέλεις ποιότητα και φορητότητα. Από κει και πάνω, τα mak βαραίνουν πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με diorip. Έχω το Skymax 127 και θεωρώ για την τιμή του και τις δυνατότητές του είναι πολύ καλό. Έχει δυνατό sharpness, 1500mm εστιακή, ελαφρύ και μικρό σε όγκο - εύκολο στη μεταφορά του. Ιδανικό για πλανητική, αστρικά σμήνη, σφαιρωτά σμήνη, διπλά άστρα. Σε περιοχή με μέτρια φωτορύπανση έχω εντοπίσει ακόμα και ορισμένους γαλαξίες (πχ Μ81, Μ82), αλλά καλύτερα για γαλαξίες και νεφελώματα θες σκοτεινό ουρανό. Δυστυχώς εδώ η διάμετρος σε περιορίζει, αλλά σε σκοτεινό ουρανό τα βλέπεις όλα. Πλανητικά νεφελώματα ακόμα δεν ξέρω. Γενικά στην τιμή του αυτά που δίνει θα σε καλύψουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις απαντησεις σας το skymax 102 ουτε καν??

Καλό είναι το 127 για να έχεις και μια αξιοπρεπή διάμετρο για παρατήρηση!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 102 είναι λίγο φθηνότερο και λίγο ελαφρύτερο. Εστιακή μόνο 200mm μικρότερη. Δεν κερδίζεις πολλά, μάλλον χάνεις απο την περικοπή της 1in στη διάμετρο. Νομίζω είσαι καλύτερα με το 127. Άσε που αν θες wider views βάζεις εναν mak to sct adaptor ring + x0.63 reducer και πας στα 945mm. Η διάμετρος όμως θα σου λείψει αφού 1in θα σου δώσει τουλάχιστον 60% φωτεινότερη εικόνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 127 έχει αισθητή διαφορά από το 102, οπότε δε θα πρότεινα το δεύτερο.

Για πλανητική παρατήρηση πάντως (και όχι πλανητική φωτογράφηση), το Evostar 80ED το προτιμώ σαφώς (και εγώ και σε όσους έγω βάλει τεστ Α/Β) αν δε σου πέφτει πολύ μεγάλο (σε φορητότητα το Mak δεν πιάνεται).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις πλανητικές παρατηρήσεις πόσο θα χάνει ; Η θα χανει μόνο στα dso ;

 

Και σε πλανητική το 127 έχει ορατό πλεονέκτημα από το 102 (το 80 ED ακόμα καλύτερα βέβαια). Προφανώς "πόσο" δε μπορώ να σου πω, σε τί να το μετρήσω :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχαχαχα καλά το ED 80 πάει πολύ ψηλά!!!

 

Στις προτιμήσεις μας; :lol:

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά την απόδοση του ED80 συμφωνώ απολύτως με τους παραπάνω φίλους.

Από μακ έχω δει μόνο μία φορά με το 102. Και συγκρίνοντας το με το ΕD 80 που το ξέρω από πρώτο χέρι, μάλλον απογοητεύτηκα. Διότι αυτό που στα σίγουρα ξέρω για το ΕD 80 είναι τα εξής:

Στην πλανητική παρατήρηση η καλύτερη μεγέθυνση είναι 200Χ! Και βάζω θαυμαστικό διότι λογικά οι 160Χ είναι το όριο των προδιαγραφών του. Επίσης αξιοσημείωτο είναι το εξής: Έχει γραφεί ότι το ngc 6828 (Blinking planetary) στον κύκνο, για να δεις το κεντρικό άστρο χρειάζεσαι τουλάχιστον 100 χιλιοστά άνοιγμα τηλεσκοπίου. Κι όμως με το ED80 αρχίζει και φαίνετε στις 150Χ με πλάγια όραση, και στις 200Χ κανονικά και καταπρόσωπο!!! Όποιος το έχει έτσι για την πλάκα του, να το δει.

Εκεί όμως που το μικρό αυτό τερατάκι είναι αξεπέραστο, είναι στην σάρωση του καλοκαιρινού γαλαξία. Κάθομαι όσο μπορώ πιο άνετα, ξεκλειδώνω την στήριξη από τις μικρομετρικές κινήσεις των αξόνων της και ξεκινώ τις ελεύθερες πτήσεις με έναν Υπέριωνα 21 mm. (28Χ). Ανεβαίνω μετά με έναν 18mm(33Χ) και τελειώνω με έναν 15mm (40Χ) που είναι και ο βέλτιστος. Μετά από ένα τέταρτο με 20 λεπτά καθώς προσαρμόζονται τέλεια τα μάτια μου στο προσοφθάλμιο, είναι σαν να κάνω ακτινογραφία στον γαλαξία. Τρώω κυριολεκτικά κόλλημα και κάθε φορά σκέφτομε. Μα αυτό το τηλεσκόπιο δεν το αγόρασα για να βλέπω αλλά για φωτογραφικό φακό στην DSLR. Μόνο εγώ ξέρω με πόση υπομονή και προσδοκία μάζεβα τα χρήματα για αποκτήσω αυτόν τον φακό για την DSLR και να αρχίσω κι εγώ επιτέλους, μετά από την αναλογική φωτογράφιση των νικελωμάτων και την ψηφιακή. Το λάθος μου ήταν ότι σκέφτηκα μία μόνο νύχτα πριν φωτογραφίσω, ε να δω μέσα από αυτό το μικρό, να το τεστάρω ρε φίλε, που μάλλον περισσότερο για ερευνητή μου μοιάζει παρά για τηλεσκόπιο. Η μία νύχτα έγινε δύο. Οι δύο έγιναν τέσσερις. Τέλος μου πείρε 15 μήνες μέχρι να βγάλω το μάτι μου από τον καινούργιο μου «φακό» για να βάλω την φωτογραφική μηχανή, και να βγάλω επιτέλους τις πρώτες φωτογραφίες.

Ό αδερφός μου ενθουσιάστηκε και πείρε το ED 120! (Χε χε χε. Διότι μένει στη Γερμανία κι έτσι το χρησιμοποιώ συνεχώς.) Έχοντας λοιπόν το 80 θα έλεγε κανείς ότι αφού στο μικρό οι 200Χ είναι η καλύτερες (Σελήνη – πλανήτες) τότε σε αυτό θα είναι οι 300Χ. Και όντος έτσι περίπου είναι. Όμως με το 120 για να τις πιάσεις, θέλει τουλάχιστον 2 ώρες να το αφήσεις στημένο για να εξισορροπήσει θερμικά με το περιβάλλον. Εγώ την πρώτη φορά δεν το σκέφτηκα και του φόρτωσα με την πρώτη 300Χ και πείρα μεγάλη τρομάρα. Μετά όμως από δύο ώρες άρχισε κι αυτό να δείχνει τα δοντάκια του.

Όσο αφορά την σάρωση του γαλαξία συμπεριφέρεται λόγο μεγαλύτερης διατομής σαν κανονικό και κυρίως τηλεσκόπιο, κι όχι σαν «δεύτερο.»

Τώρα όσο αφορά την φορητότητα, τα Μακ δεν παίζονται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα και παλι,

 

Σας ευχαριστω και παλι ολους για τις απαντησεις σας και για τον χρονο που αφιερωνεται για το θεματα κι μου.

 

Απλα σκεφτομουν το Μακ 102 λογο μεγεθους-βαρους (μεταφορα σε αεροπλανα καραβια κτλ) και τιμης γιατι κατα κυριο λογο το θελω για τις διακοπες ωστε να απασχολουμε με το να κοιταω αυτο υπεροχο θεαμα που σου προσφερουν οι πλανητες στον υπεροχο βραδυνο ουρανο.

 

Για DSO εχω οπως σας ειπα και στο αρχικο μου ποστ εχω νευτωνειο 150PDS που πραγματικα με με μονο το 28μμ προσοφθαλμιο και με το barlow celestron luminos μου χαρισε απιστευτες εικονες απο το νεφελωμα του Ωριονα (το ξερω πρεπει να παρω και καποιο αλλο προσοφθαλμιο για καλητερες εικονες :P ).

 

Για αυτο και συνεχιζω να σας ζαλιζω γιατι θα ηθελα ενα τηλεσκοπιο μονο και μονο για πλανητες και κατα ποσο το Μακ 102 θα ανταπεξελθει σε αυτο.

 

Ευχαριστω και παλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 102 δεν το 'χω δοκιμάσει, όμως το 127 είναι λίγους πόντους μακρύτερο, λιγότερο από κιλό βαρύτερο αλλά έχεις 55 με 60% παραπάνω φωτοσυλλεκτικότητα κάτι που μετράει σημαντικά. Η τιμή είναι λίγο πιο πάνω (max 100E σε γενικές γραμμές) και συμφέρει για αυτή τη μικρή διαφορά, ενώ το αμέσως επόμενο μοντέλο (150) είναι σε όλα στο διπλάσιο σχεδόν. Μην το φοβηθείς από άποψη μεταφοράς, απο κεί και πέρα ότι πάρεις να το χαρείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ νομίζω ότι το 127 θα σε καλύψει πλήρως. Το 102 μάλλον είναι για ορεκτικό.... θα σε αφήσει "πεινασμένο" για κάτι παραπάνω. Τώρα, αν βρεις το 102 μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση, σε σκοτωμένη τιμή, και θες απλά κάτι για να ρίχνεις μια μάτια στις διακοπές σου, τότε όπως έγραψα και παραπάνω, είναι το μίνιμουμ, αλλά θα έχεις κάτι να δεις. 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Να κανω μια ερωτηση γιατι κι εγω ενδιαφερομαι γαι δευτερο φορητό τηλεσκόπιο, καθως το πρωτο ειναι ενα dob 8'', και λόγω του ότι προς το παρόν ειμαι μακρία από την οικογένεια , στην Ορεστιάδα που έχει ακρετά καθαρούς ουρανούς,θα ήθελα να μου πείτε καποια πραγματα όπως και στον φίλο.

1) Μιλάμε για το ed80 orion? ή καποιο αλλό πχ αποψρωματικό skywatcher?

Το skywatcher 127?το maksutov?

2) Μπορώ να τοποθετησω τον ήδη υπαρχον εξοπλισμό μου ,telrad, φακους 2'' κλπ?

3) Να επισημάνω κι εγω ότι επιθυμω την φορητότητα οσο γίνεται , με μεταφορα σε σακίδιο πλατης και ποδήλατο...δηλαδή ίσως και κάτι πιο μικρό 4"?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο μου "σοβαρό" τηλεσκόπιο ηταν ενα μεταχειρισμένο ΕΤΧ 125 (την εποχή που δεν υπηρχε κινέζικο προιον στην αγορά).....

Πράγματι σε σκοτεινους ουρανούς ηταν εξαιρετικό (για τις ιντσες του) , ενω στην πόλη περιοριζοταν σε πολυ καλη πλανητική παρατήρηση, διπλους, Σελήνη, κλπ κλπ.

Πολυ στενο πεδίο, μεγαλη εστιακή, απαιτητικο οσο αφορα ακριβεια βασης/στησιμο, ευκολο στη μεταφορά οπτικώς αψογο, δεν απαιτει ευθυγραμμισεις.

 

Το ED 80 ειναι ο ελβετικος σουγιάς των μικρων διαμετρων....

Ελαφρυ, οπτικώς αψογο, "παίζει" και με απλή βάση, σηκώνει μεγεθυνσεις, κανει φωτογραφηση, ειναι φθηνό, κανει για οδηγητικο, εχει πεδίο .....(δεν περιγράφω αλλο).

Θεωρώ το 80αρι καλύτερη επένδυση ( το μόνο τηλεσκόπιο που θεωρώ ¨εκ των ουκ ανευ").

Καλή επιλογή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σταύρο. Όσο αφορά το ED80 της SW έχω γράψει παρά πάνω. Πρόσεξε όμως. Επειδή εκεί που είσαι έχει σκοτεινό ουρανό, και επειδή μπαίνουμε στην εποχή των γαλαξιών, το ED80 είναι ανεπαρκές. Θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και λίγο το νευτώνειο 130/900 EQ2 της SW. Μπες στο πλανητάριο και δες. Έχει 274 Ευρώ και 2,6 φορές μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα από το ED80. Δεν σου λέω το αντίστοιχο DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage που σου είναι και πιο οικείο στην χρήση του μια και έχεις Dob, διότι ανέφερες μεταφορά ακόμα και με ποδήλατο. Μη σε ξενίζει το γεγονός ότι είναι σχεδόν ένα μέτρο μακρύ. Το βάρος του είναι όσο το ED80. Πρέπει να φτιάξεις ένα σάκο, ολόιδιο με τον στρατιωτικό σε μικρό μέγεθος. (Να χωράει ο σωλήνας μαζί με τα στεφάνια του). Το τηλεσκόπιο στην πλάτη τα άλλα στην σχάρα στο ποδήλατο. Νομίζω ότι είναι το πιο εύκολα μεταφερόμενο σύστημα απ’ ότι υπάρχει. Γενικά όλο το σετ απ είναι πάρα πολύ ελαφρύ και διπλωμένο πιάνει πολύ λίγο χώρο. Εγώ ξεκίνησα με αυτό το σετ απ, μόνο που το τηλεσκόπιο ήταν το 114/900. Είδα όλο τον κατάλογο του Messier, κι όχι μόνο. Επίσης αυτά τα μικρά σε διάμετρο Νευτώνεια, δείχνουν με κορυφαίο τρόπο τα διάσημα διπλά αστέρια. Διότι έχοντας μικρότερη διάμετρο από τα μεγαλύτερα, τα χρώματα τους είναι πολύ ωραία. Ενώ στα μεγαλύτερα τηλεσκόπια υπερφωτίζονται και ξεθωριάζουν.

Επίσης παίζουν και τα AZ 102/500 & AZ 120/600, τα οποία πουλιούνται με τα τρίποδα τους.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε νομίζω αυτά είναι πιο κοντά σαυτο που ψάχνω..

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια επιλογή ρομποτικού, σχετικά μικρού μεγέθους θα την προτείνατε ?Όσον αφορά την ευκολία εύρεσης αντικειμένων και την φορητότητα ?Ή έχουν ποιοτικά κατώτερης ποιότητας οπτικά αν τα συγκριμενουνε με διοπτρικα ή κατοδιοπτρικα?δηλαδή η ευκολία εύρεσης είναι κέρδος ή όχι σε ένα δεύτερο τηλεσκόπιο ?Μιλάω βέβαια στο δικό μου αρχάριο επίπεδο και χωρίς να αναγκαστώ να δώσω ένα σκασμό λεφτά.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης