Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


dim.petros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να χαιρετήσω το forum καθώς είμαι καινούργιος εδώ.

Αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά κάποιου τηλεσκοπίου για την παρατήρηση πλανητών και μάλλον και γαλαξιών, αν υπάρχουν τηλεσκόπια με τέτοια δυνατότητα μέχρι το χρηματικό ποσό που διαθέτω. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως θέλω να αγοράσω κάτι καινούργιο και ότι διαθέτω μέχρι το ποσό των 300€. Δεν έχω θέμα αν η αγορά γίνει από εξωτερικό

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μόνο ένα Διοπτρικό Αχρωματικό τηλεσκόπιο, μικρής διαμέτρου, ενός φίλου για παρατήρηση της Σελήνης. Όμως, όπως προανέφερα θα ήθελα να έχω αρκετές δυνατότητες και πέρα από αυτό να μπορώ να ενσωματώσω, με κατάλληλο αντάπτορα, DSLR κάμερα.

Τι προτείνετε?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω βρήκα αυτές τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχθεί με το ίδιο μοντέλο κάμερας με το δικό μου (ξέχασα να αναφέρω πως έχω μία Nikon D300s):

www.flickr.com/photos/thestroms/albums/72157622300735499

 

Είδα αυτό ως επιλογή https://www.planitario.gr/explorer-130pds.html

με φωτογραφίες χρησιμοποιώντας αυτό το τηλεσκόπιο: https://stargazerslounge.com/topic/210593-imaging-with-the-130pds/

Αλλά από ότι κατάλαβα θα χρειαστώ κάποια καλή στήριξη, οπότε νομίζω το κόστος ανεβαίνει πολύ

Ποιες θα μπορούσε να ήταν οι δύο καλές επιλογές, μία για απλή παρατήρηση ουρανού και μία για αστροφωτογράφηση με το μικρότερο κόστος.

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω καταλήξει σε αυτό: www.firstlightoptics.com/all-telescopes/skywatcher-heritage-130p-flextube.html

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω ποιες είναι οι δυνατότητες του και τι προσοφθάλμια και φίλτρα να πάρω?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο που πόσταρες στο τελευταίο σου μήνυμα είναι εντελώς ακατάλληλο για αστροφωτογραφία. Επίσης η χρήση dslr δεν είναι ότι καλύτερο για αστροφωτογράφιση, αλλά αυτά θα στα πουν καλύτερα οι αστροφωτογράφοι μας. Θα χρειαστείς σίγουρα μία ισημερινή στήριξη με go to που αυτή από μόνη της ξεπερνάει τα 300€. Οπότε με τέτοιο μπάτζετ θα σου πρότεινα να μείνεις μόνο στην παρατήρηση αρχικά και σιγά σιγά χτίζεις. Ολοι εδώ μέσα το ίδιο κάνουν. Κανείς δεν έδωσε με την μία πολλά χρήματα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο που πόσταρες στο τελευταίο σου μήνυμα είναι εντελώς ακατάλληλο για αστροφωτογραφία. Επίσης η χρήση dslr δεν είναι ότι καλύτερο για αστροφωτογράφιση, αλλά αυτά θα στα πουν καλύτεροι οι αστροφωτογράφοι μας. Θα χρειαστείς σίγουρα μία ισημερινή στήριξη με go to που αυτή από μόνη της ξεπερνάει τα 300€. Οπότε με τέτοιο μπάτζετ θα σου πρότεινα να μείνεις μόνο στην παρατήρηση αρχικά και σιγά σιγά χτίζεις. Ολοι εδώ μέσα το ίδιο κάνουν. Κανείς δεν έδωσε με την μία πολλά χρήματα.

 

Ναι νομίζω ξεφεύγω πολύ το budget μου αν σκοπεύω να πάω για αστροφωτογραφία. Όμως για απλή παρατήρηση και για πρώτο τηλεσκόπιο το συγκεκριμένο είναι καλό? Θα μου δώσει αρκετές δυνατότητες ?

Πάντως διάβασα ότι είναι πολύ αξιόλογο για την τιμή του και μπορείς με αυτό να δεις και deep space objects.

Απλά αναρωτιέμαι τι θα χρειαστώ από προσοφθάλμια, φίτλρα και barlows.

Σίγουρα σκέφτομαι ένα 2x Barlow και ένα Moon Filter.

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα το τηλεσκόπιο δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά όλοι λένε πως είναι καλό. Ομως όσο καλό και να είναι δεν παύει να είναι μικρό. Κατά συνέπεια θα έχεις αρκετούς περιορισμούς. Οι περισσότεροι δεν το έχουν ως κύριο τηλεσκόπιο, αλλά ως δεύτερο grub and go. Θα σου πρότεινα να πας στην κλασική λύση, https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα το τηλεσκόπιο δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά όλοι λένε πως είναι καλό. Ομως όσο καλό και να είναι δεν παύει να είναι μικρό. Κατά συνέπεια θα έχεις αρκετούς περιορισμούς. Οι περισσότεροι δεν το έχουν ως κύριο τηλεσκόπιο, αλλά ως δεύτερο grub and go. Θα σου πρότεινα να πας στην κλασική λύση, https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html

 

Το θέμα είναι πως είναι πολύ μεγάλο και έτσι θα δυσκολευτώ πολύ να το αποθηκεύσω και να το μεταφέρω. Επίσης είναι εκτός του budget μου!

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

Επειδή έγραφες ότι προτιμάς το τηλεσκόπιο να είναι καινούργιο θα σου πρωτινά το 130/900 EQ2 της SW. Στο πλανητάριο έχει 274 Ευρώ. Αλλού δεν γνωρίζω. Εγώ είχα αυτό το set με την διαφορά ότι τότε το τηλεσκόπιο είχε διάμετρο 114 χιλιοστά και αυτό έχει 130. Τώρα μιλάμε για το 2000. Επί δύο χρόνια το τηλεσκόπιο ήταν διαρκώς στημένο μέσα στο σπίτι και δεν πέρασε μέρα που να μην το χρησιμοποιήσω. Στο παραπάνω κυριολεκτώ. Μόνο όταν έβρεχε ή είχε συννεφιά δεν έβλεπα μέσα από αυτό.

Τώρα ο σωλήνας είναι από πολύ καλός μέχρι εξαιρετικός. Θα δεις αξιοπρεπέστατα τους πλανήτες και το φεγγάρι, που σε συνδυασμό με την ισημερινή στήριξη θα μπορείς ευκολότατα να τα βλέπεις στο όριο των μεγεθύνσεων που σου δίνει το τηλεσκόπιο αυτό (πάνω από 200Χ). Διότι έχει κοχλίες μικρομετρικής κίνησης και η παρακολούθηση τους είναι παιχνιδάκι.

Θα δεις σε σκοτεινό ουρανό όλα τα αντικείμενα του καταλόγου M (Messier) και πάρα πολλά του NGC.

Τώρα η στήριξη μας τα χαλάει κάπως. Είναι μικρή, πολύ ελαφριάς κατασκευής και δεν κάνει για αστροφωτογραφία βαθέως ουρανού. (Αν και μερικοί την έχουν χρησιμοποιήσει). Τα μόνα που θα μπορείς να φωτογραφίσεις είναι πλανήτες και Σελήνη πάντα με συνδυασμό Barlow για να εστιάζει η DCLR. Μπορείς όμως να πάρεις ένα μοτεράκι που κάνει παρακολούθηση και να βάζεις μόνο την φωτογραφική μηχανή για να κάνεις μακράς διάρκειας λήψης φωτογράφιση ευρέως πεδίου.

Βεβαίως όπως είδες από αυτό το σετ απ δεν θα σου μείνει σχεδόν τίποτα για «σοβαρή» αστροφωτογράφιση. Η ελάχιστα αποδεκτή στήριξη για κάτι τέτοιο είναι η δική μου στην φωτογραφία που βλέπεις και που εγώ δεν την συνιστώ. βέβαια με αυτήν κάνω, αλλά εγώ δεν ανήκω στους σοβαρούς και ταγμένους αστροφωτογράφους, αλλά κυρίως στους ταγμένους παρατηρητές, που παρεμπίπτοντος χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό τους και για αστροφωτογραφία.

Από την δική μου λοιπόν την σκοπιά το set που σου πρότεινα το θεωρώ για τα χρήματά του μία καλή λύση για να ξεκινήσει κανείς την περιπέτεια του στο άθλημα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

Επειδή έγραφες ότι προτιμάς το τηλεσκόπιο να είναι καινούργιο θα σου πρωτινά το 130/900 EQ2 της SW. Στο πλανητάριο έχει 274 Ευρώ. Αλλού δεν γνωρίζω. Εγώ είχα αυτό το set με την διαφορά ότι τότε το τηλεσκόπιο είχε διάμετρο 114 χιλιοστά και αυτό έχει 130. Τώρα μιλάμε για το 2000. Επί δύο χρόνια το τηλεσκόπιο ήταν διαρκώς στημένο μέσα στο σπίτι και δεν πέρασε μέρα που να μην το χρησιμοποιήσω. Στο παραπάνω κυριολεκτώ. Μόνο όταν έβρεχε ή είχε συννεφιά δεν έβλεπα μέσα από αυτό.

Τώρα ο σωλήνας είναι από πολύ καλός μέχρι εξαιρετικός. Θα δεις αξιοπρεπέστατα τους πλανήτες και το φεγγάρι, που σε συνδυασμό με την ισημερινή στήριξη θα μπορείς ευκολότατα να τα βλέπεις στο όριο των μεγεθύνσεων που σου δίνει το τηλεσκόπιο αυτό (πάνω από 200Χ). Διότι έχει κοχλίες μικρομετρικής κίνησης και η παρακολούθηση τους είναι παιχνιδάκι.

Θα δεις σε σκοτεινό ουρανό όλα τα αντικείμενα του καταλόγου M (Messier) και πάρα πολλά του NGC.

Τώρα η στήριξη μας τα χαλάει κάπως. Είναι μικρή, πολύ ελαφριάς κατασκευής και δεν κάνει για αστροφωτογραφία βαθέως ουρανού. (Αν και μερικοί την έχουν χρησιμοποιήσει). Τα μόνα που θα μπορείς να φωτογραφίσεις είναι πλανήτες και Σελήνη πάντα με συνδυασμό Barlow για να εστιάζει η DCLR. Μπορείς όμως να πάρεις ένα μοτεράκι που κάνει παρακολούθηση και να βάζεις μόνο την φωτογραφική μηχανή για να κάνεις μακράς διάρκειας λήψης φωτογράφιση ευρέως πεδίου.

Βεβαίως όπως είδες από αυτό το σετ απ δεν θα σου μείνει σχεδόν τίποτα για «σοβαρή» αστροφωτογράφιση. Η ελάχιστα αποδεκτή στήριξη για κάτι τέτοιο είναι η δική μου στην φωτογραφία που βλέπεις και που εγώ δεν την συνιστώ. βέβαια με αυτήν κάνω, αλλά εγώ δεν ανήκω στους σοβαρούς και ταγμένους αστροφωτογράφους, αλλά κυρίως στους ταγμένους παρατηρητές, που παρεμπίπτοντος χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό τους και για αστροφωτογραφία.

Από την δική μου λοιπόν την σκοπιά το set που σου πρότεινα το θεωρώ για τα χρήματά του μία καλή λύση για να ξεκινήσει κανείς την περιπέτεια του στο άθλημα.

 

Θα το έχω στα υπόψιν μου. Αυτό το μοντέλο το βρίσκω σε 3 versions:

* Sky-Watcher Explorer 130 (https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-explorer-130.html)

* Sky-Watcher Explorer 130P (https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-explorer-130p.html)

* Sky-Watcher Explorer 130M (https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-explorer-130m.html)

Σύμφωνα με αυτήν την πηγή: https://www.firstlightoptics.com/blog/skywatcher-explorer-130-vs-130p.html το P μοντέλο είναι καλύτερο για αστροφωτογραφία. Θα άξιζε να δώσω αυτά τα επιπλέον χρήματα για αυτό, ή καλύτερα να ξεκινήσω με την οπτική παρατήρηση του διαστήματος και μετά με αγορά ενός καλύτερου τηλεσκοπίου να προσπαθήσω να ασχοληθώ αστροφωτογραφία?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε για να συνοψίσω λίγο. Στο μυαλό μου έχω τα εξής:

* Sky-Watcher Heritage-130p Flextube

(https://www.firstlightoptics.com/all-telescopes/skywatcher-heritage-130p-flextube)

Πλεονεκτήματα:

- Πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο

- Είναι μικρό και έτσι μεταφέρεται και αποθηκεύεται εύκολα, ενώ όταν είναι ανοικτό είναι όπως ένα συνηθισμένο 130mm τηλεσκόπιο

- Είναι αρκετά φθηνό, δίνοντας μου έτσι περιθώριο να πάρω και έξτρα προσοφθάλμια ή φίλτρα (αν χρειάζονται)

Αρνητικά:

- Το focus είναι λίγο περίεργο (σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει)

- Χρειάζεται φωτοχιτώνιο (δεν υπάρχει τόσο θέμα σε αυτό, είναι το λιγότερο για εμένα)

Σχόλια:

- Δεν παίζει με τίποτα αστροφωτογραφία

* Sky-Watcher Explorer 130:

(https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-explorer-130.html)

Πλεονεκτήματα:

- Είναι αρκετά φθηνό, δίνοντας μου έτσι περιθώριο να πάρω και έξτρα προσοφθάλμια ή φίλτρα (αν χρειάζονται)

- Μου δίνει περιθώρια για αστροφωτογραφία

Αρνητικά:

- Ιδίως τα 130M και 130 (σκέτο) είναι ογκώδη και αυτό πιθανότατα θα με δυσκολέψει

Σχόλια:

- Μέσα στο πακέτο έχει και ένα 2x Barlow

Μεταξύ των δύο φαίνονται οι εξής διαφορές:

- Magnifications (with eyepieces supplied): Sky-Watcher Heritage-130p Flextube: x26 & x65

Sky-Watcher Explorer 130: x36, x72

- Telescope Focal Length: Sky-Watcher Heritage-130p Flextube: 650mm (f/5)

Sky-Watcher Explorer 130 : 900mm (f/6.92)

- Και φυσικά η διαφορά σε μέγεθος και βάρος.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα και προαναφερθέντες απαιτήσεις μου, ποιο από τα δύο θα επιλέγατε?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πρώτος μου σωλήνας ήταν το 130/900 σε EQ2 που σου έγραψε ο Γιάννης

Μπορεσα να κάνω παρατήρηση, σε πλανήτες και αρκετά Messier objects. Ήταν πολύ καλό σαν εισαγωγή.

 

Στη συνέχεια πήρα και το Skywatcher 130 PDS που έχω για αστροφωτογραφία - με DSLR - όχιόμως για παρατήρηση μιας και δεν μπορείς να δεις τόσο πολλά πράγματα. Τα αποτελεσματα των φωτογραφιών ειναι στη Gallery μου και κρίνεις αν σου αρεσει η οχι. ΟΜΩΣ για αστροφωτογραφία θέλεις βάση που θα χρειαστεί τουλάχιστον 1000 ευρώ και πολύ χρόνο ενασχόλησης.

 

 

Με τα χρήματα που διαθέτεις θα οσυ έλεγα να αφήσεις την αστροφωτογραφία για αρχή. Να πάρεις το 130/900 στην EQ2 ή το Heritage (πιθανόν καλύτερη επιλογή για παρατήρηση) , να μάθεις να τα λειτουργείς, να δεις αν σου αρέσει τελικά το χόμπι στη πράξη και στη συνέχεια πηγαίνεις σε κάτι πιο εξειδικευμένο.

 

Αυτό όμως είναι πως το είδα εγώ. Η απόφαση είναι δική σου με βάση τα δικά σου θέλω

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έπαιρνα κάποιο με την ισημερινή στήριξη κι ας έχει παραπάνω χρήματα από το Dob. Όχι γιατί με την συγκεκριμένη μπορείς να κάνεις αστροφωτογράφιση βαθέως ουρανού. Εγώ ξέρω μόνο τον Νίκο να έχει καταφέρει κάτι τέτοιο. Αλλά γιατί με αυτήν θα μπεις στο νόημα και θα μάθεις να την χρησιμοποιείς. Το πιο σημαντικό είναι ότι αν έχεις τόσο ισημερινή στήριξη, όσο και με οποιαδήποτε άλλη που να μπορεί να μείνει και να παρακολουθεί τον στόχο στον ουρανό, τότε στην πραγματικότητα προσθέτεις διάμετρο στο τηλεσκόπιο σου. Γιατί κάνεις παρατήρηση και πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις άνετα κι απλά.

Ψηφίζω λοιπόν να αγοράσεις αυτό το μοντέλο που έχει 900 χιλιοστά εστιακή απόσταση και είναι στην ισημερινή στήριξη. Και να το αγοράζεις είτε από εκεί που σε συμφέρει χρηματικά, είτε εν γνώσει σου να πληρώσεις κάτι παρά πάνω και το πάρεις από το Ελληνικό κατάστημα, γιατί ενδεχομένως να αισθάνεσαι πιο ασφαλής στην περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με την αγορά σου.

ΥΓ Ο Νίκος (scipii) είναι πραγματικά αξιέπαινος. Έχει καταφέρει με αυτήν να φωτογραφίσει νεφελώματα!!! Όπως όμως σου έγραψε και αυτός, για να κάνεις με αξιοπρέπεια αυτό το πράγμα θέλεις τουλάχιστον 1000 ευρώ για την στήριξη μόνο. Και αξίζει τον κόπο να μπεις στις αστροφωτογραφίας για να δεις εκτός από την ομορφιά και την εξέλιξη τις δουλειάς του, και το πώς αυτή απογειώθηκε με την μεγάλη στήριξη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ Ο Νίκος (scipii) είναι πραγματικά αξιέπαινος. Έχει καταφέρει με αυτήν να φωτογραφίσει νεφελώματα!!! Όπως όμως σου έγραψε και αυτός, για να κάνεις με αξιοπρέπεια αυτό το πράγμα θέλεις τουλάχιστον 1000 ευρώ για την στήριξη μόνο. Και αξίζει τον κόπο να μπεις στις αστροφωτογραφίας για να δεις εκτός από την ομορφιά και την εξέλιξη τις δουλειάς του, και το πώς αυτή απογειώθηκε με την μεγάλη στήριξη.

 

:oops: :oops:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πρώτος μου σωλήνας ήταν το 130/900 σε EQ2 που σου έγραψε ο Γιάννης

Μπορεσα να κάνω παρατήρηση, σε πλανήτες και αρκετά Messier objects. Ήταν πολύ καλό σαν εισαγωγή.

 

Στη συνέχεια πήρα και το Skywatcher 130 PDS που έχω για αστροφωτογραφία - με DSLR - όχιόμως για παρατήρηση μιας και δεν μπορείς να δεις τόσο πολλά πράγματα. Τα αποτελεσματα των φωτογραφιών ειναι στη Gallery μου και κρίνεις αν σου αρεσει η οχι. ΟΜΩΣ για αστροφωτογραφία θέλεις βάση που θα χρειαστεί τουλάχιστον 1000 ευρώ και πολύ χρόνο ενασχόλησης.

 

 

Με τα χρήματα που διαθέτεις θα οσυ έλεγα να αφήσεις την αστροφωτογραφία για αρχή. Να πάρεις το 130/900 στην EQ2 ή το Heritage (πιθανόν καλύτερη επιλογή για παρατήρηση) , να μάθεις να τα λειτουργείς, να δεις αν σου αρέσει τελικά το χόμπι στη πράξη και στη συνέχεια πηγαίνεις σε κάτι πιο εξειδικευμένο.

 

Αυτό όμως είναι πως το είδα εγώ. Η απόφαση είναι δική σου με βάση τα δικά σου θέλω

 

Θα έπαιρνα κάποιο με την ισημερινή στήριξη κι ας έχει παραπάνω χρήματα από το Dob. Όχι γιατί με την συγκεκριμένη μπορείς να κάνεις αστροφωτογράφιση βαθέως ουρανού. Εγώ ξέρω μόνο τον Νίκο να έχει καταφέρει κάτι τέτοιο. Αλλά γιατί με αυτήν θα μπεις στο νόημα και θα μάθεις να την χρησιμοποιείς. Το πιο σημαντικό είναι ότι αν έχεις τόσο ισημερινή στήριξη, όσο και με οποιαδήποτε άλλη που να μπορεί να μείνει και να παρακολουθεί τον στόχο στον ουρανό, τότε στην πραγματικότητα προσθέτεις διάμετρο στο τηλεσκόπιο σου. Γιατί κάνεις παρατήρηση και πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις άνετα κι απλά.

Ψηφίζω λοιπόν να αγοράσεις αυτό το μοντέλο που έχει 900 χιλιοστά εστιακή απόσταση και είναι στην ισημερινή στήριξη. Και να το αγοράζεις είτε από εκεί που σε συμφέρει χρηματικά, είτε εν γνώσει σου να πληρώσεις κάτι παρά πάνω και το πάρεις από το Ελληνικό κατάστημα, γιατί ενδεχομένως να αισθάνεσαι πιο ασφαλής στην περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με την αγορά σου.

ΥΓ Ο Νίκος (scipii) είναι πραγματικά αξιέπαινος. Έχει καταφέρει με αυτήν να φωτογραφίσει νεφελώματα!!! Όπως όμως σου έγραψε και αυτός, για να κάνεις με αξιοπρέπεια αυτό το πράγμα θέλεις τουλάχιστον 1000 ευρώ για την στήριξη μόνο. Και αξίζει τον κόπο να μπεις στις αστροφωτογραφίας για να δεις εκτός από την ομορφιά και την εξέλιξη τις δουλειάς του, και το πώς αυτή απογειώθηκε με την μεγάλη στήριξη.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το εκτιμώ πολύ!

Όσο αναφορά της φωτογραφίες σας, μπορώ να πω πως είμαι εντυπωσιασμένος!

Από ότι βλέπω θα πάω στο Sky-Watcher Explorer 130, απλά να πάρω το 900mm ή το 650mm (f/5)? Το τελευταίο από ότι είδα έχει ο χρήστης scipii.

Επίσης αξίζει σε αυτήν την φάση το motorized? Βγαίνει περίπου 45 € παραπάνω....

 

Αν για κάποιο λόγο αλλάξω γνώμη και θέλω να πάω στο heritage, ποιο barlow να πάρω?

Αυτό «κάνει»? https://www.firstlightoptics.com/barlows/astro-essentials-125-2x-barlow-with-t-thread.html

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι πως είναι πολύ μεγάλο και έτσι θα δυσκολευτώ πολύ να το αποθηκεύσω και να το μεταφέρω. Επίσης είναι εκτός του budget μου!

Κοίτα να δεις. Το αν είναι μεγάλο εσύ θα κρίνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως είναι να μην αποκλείεις τα μεταχειρισμένα. Θα γλιτώσεις πολλά χρήματα. Ειδικά τα προσοφθάλμια που είναι πολύ δύσκολο να έχουν κάποιο πρόβλημα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή! Σε αυτή την διάμετρο κατόπτρου, αλλά και στα κάπως μικρότερη, 114χιλιοστα, υπάρχουν κάποια τηλεσκόπια που ενώ ο σωλήνας είναι πιο κοντός, εν τούτης οι εταιρίες τον κατατάσσουν στα 1000 χιλιοστά εστιακή απόσταση. Αυτό γίνεται διότι αυτά έχουν ενσωματωμένο φακό Barlow.

Ο Barlow είναι το αντικείμενο εκείνο μέσα στο βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια μου, που έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο απ’ όλα. Δεν έχω κάνει σε αυτά τα 18 χρόνια ούτε μία φορά παρατήρηση και να μην το χρησιμοποιήσω. Ποτέ. Όμως αυτά τα τηλεσκόπια τον έχουν μόνιμα προσαρμοσμένο μέσα τους. Είναι χειρίστης ποιότητας και γενικά η εικόνα που έχουν είναι χάλια.

Τώρα ο Νίκος έχει και τα δύο. Και αυτό με την 900 χιλιοστά εστιακή και αυτό με την κοντή την 650. Αυτό με την κοντή στην παρατηρήσει χάνει αλλά κερδίζει στην φωτογράφιση βαθέως ουρανού. Είναι δύο φορές πιο γρήγορο από αυτό με την 900. Επίσης μπορείς να βάλεις την DSLR και να εστιάσεις χωρείς να βάλεις Barlow. Αυτό με την 900 είναι πολύ μα πολύ καλύτερο στην παρατήρηση. Η ψήφος μου είναι ξεκάθαρη. Σου έγραψα ότι είμαι ταγμένος πρώτα στην παρατήρηση και κατόπιν στην φωτογράφηση. Επομένως αυτό με την εστιακή των 900 χιλιοστών.

Ο Παναγιώτης (filiatra) σου πρότεινε ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο το οποίο όμως σου πέφτει μεγάλο, και έγραψες ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης. Σε προειδοποιώ λοιπόν, αν όντος σκοπεύσεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογράφιση και με τον τρόπο που φαντάζεσαι, τότε εκτός από ένα προϋπολογισμό, που ούτε λίγο ούτε πολύ φτάνει το ποσό ενός αυτοκινήτου, πρέπει να βρεις και ένα ακόμα δωμάτιο, όχι μόνο για να τον αποθηκεύεις, αλλά και διαρκώς να μαστορεύεις. Τίποτα από αυτά που θα αγοράσεις θα θα δουλεύει χωρίς την δική σου φροντίδα και αφοσίωση. Τέλος ακόμα και η αστροφωτογραφία ανήκει στην φωτογραφία γενικώς. Και καλός φωτογράφος δεν είναι μόνο αυτός που είναι ερωτευμένος με το θέμα του. Πρέπει κι να το γνωρίζει πολύ καλά και βαθειά. Δώσε λοιπόν τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτόν σου να γνωρίσει το θέμα σου, που στην προκειμένη περίπτωση είναι ο ουρανός με τ’ άστρα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι αλλο που ισως εχει σημασια ...

 

Απο που θες να το χρησιμοποιεις; Μεσα σε πολη; Σε εξοχη;

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή! Σε αυτή την διάμετρο κατόπτρου, αλλά και στα κάπως μικρότερη, 114χιλιοστα, υπάρχουν κάποια τηλεσκόπια που ενώ ο σωλήνας είναι πιο κοντός, εν τούτης οι εταιρίες τον κατατάσσουν στα 1000 χιλιοστά εστιακή απόσταση. Αυτό γίνεται διότι αυτά έχουν ενσωματωμένο φακό Barlow.

Ο Barlow είναι το αντικείμενο εκείνο μέσα στο βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια μου, που έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο απ’ όλα. Δεν έχω κάνει σε αυτά τα 18 χρόνια ούτε μία φορά παρατήρηση και να μην το χρησιμοποιήσω. Ποτέ. Όμως αυτά τα τηλεσκόπια τον έχουν μόνιμα προσαρμοσμένο μέσα τους. Είναι χειρίστης ποιότητας και γενικά η εικόνα που έχουν είναι χάλια.

Τώρα ο Νίκος έχει και τα δύο. Και αυτό με την 900 χιλιοστά εστιακή και αυτό με την κοντή την 650. Αυτό με την κοντή στην παρατηρήσει χάνει αλλά κερδίζει στην φωτογράφιση βαθέως ουρανού. Είναι δύο φορές πιο γρήγορο από αυτό με την 900. Επίσης μπορείς να βάλεις την DSLR και να εστιάσεις χωρείς να βάλεις Barlow. Αυτό με την 900 είναι πολύ μα πολύ καλύτερο στην παρατήρηση. Η ψήφος μου είναι ξεκάθαρη. Σου έγραψα ότι είμαι ταγμένος πρώτα στην παρατήρηση και κατόπιν στην φωτογράφηση. Επομένως αυτό με την εστιακή των 900 χιλιοστών.

Ο Παναγιώτης (filiatra) σου πρότεινε ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο το οποίο όμως σου πέφτει μεγάλο, και έγραψες ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης. Σε προειδοποιώ λοιπόν, αν όντος σκοπεύσεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογράφιση και με τον τρόπο που φαντάζεσαι, τότε εκτός από ένα προϋπολογισμό, που ούτε λίγο ούτε πολύ φτάνει το ποσό ενός αυτοκινήτου, πρέπει να βρεις και ένα ακόμα δωμάτιο, όχι μόνο για να τον αποθηκεύεις, αλλά και διαρκώς να μαστορεύεις. Τίποτα από αυτά που θα αγοράσεις θα θα δουλεύει χωρίς την δική σου φροντίδα και αφοσίωση. Τέλος ακόμα και η αστροφωτογραφία ανήκει στην φωτογραφία γενικώς. Και καλός φωτογράφος δεν είναι μόνο αυτός που είναι ερωτευμένος με το θέμα του. Πρέπει κι να το γνωρίζει πολύ καλά και βαθειά. Δώσε λοιπόν τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτόν σου να γνωρίσει το θέμα σου, που στην προκειμένη περίπτωση είναι ο ουρανός με τ’ άστρα.

 

Το θέμα του χώρου είναι καθαρά θέμα του πρώτου τηλεσκοπίου. Άμα αποφασίσω να ασχοληθώ ενεργά, τότε ναι, είμαι διατεθειμένος να έχω κάποιο έξτρα δωμάτιο για αυτό. Για αρχή όμως δεν θα μπορώ να το κάνω αυτό.

Από ότι βλέπω, το απλό μοντέλο (https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-explorer-130.html) μιλάει ξεχωριστά για χρήση Barlow (Magnifications (with optics supplied): x36, x72, x90, x180) οπότε νομίζω αυτό είναι το πιο ασφαλές.

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι αλλο που ισως εχει σημασια ...

 

Απο που θες να το χρησιμοποιεις; Μεσα σε πολη; Σε εξοχη;

Αυτό είναι ένα θέμα. Μεν θα χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό στην πόλη, αλλά από την άλλη, λόγω χρόνου, υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιείται και πάρα πολύ στην εξοχή (Επαρχιακό Χωριό). Αλλά θα έλεγα κατά βάση σε πόλη.

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο πολη με το 130/650 δυσκολο να βλεπεις κατι νομιζω (μιλαω για νεφελωματα) ... εδω εγω απο μερος 50χλμ απο την Αθηνα δυσκολευομαι. Με το 130/900 εχεις καλυτερες πιθανοτητες να μπορεις να διακρινεις κατι

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο πολη με το 130/650 δυσκολο να βλεπεις κατι νομιζω (μιλαω για νεφελωματα) ... εδω εγω απο μερος 50χλμ απο την Αθηνα δυσκολευομαι. Με το 130/900 εχεις καλυτερες πιθανοτητες να μπορεις να διακρινεις κατι

 

Οπότε λογικά θα πάω για το 130/900.

Κάτι τελευταίο. Πραγματικά συγνώμη αν έχω κουράσει.

Πέρα από ένα Moon Filter που έχω βάλει στο μάτι, θα χρειαστώ τίποτε άλλο?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοτάξιδο λοιπόν, κι όταν με το καλό το παραλάβεις γράψε μας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο πολη με το 130/650 δυσκολο να βλεπεις κατι νομιζω (μιλαω για νεφελωματα) ... εδω εγω απο μερος 50χλμ απο την Αθηνα δυσκολευομαι. Με το 130/900 εχεις καλυτερες πιθανοτητες να μπορεις να διακρινεις κατι

 

Οπότε λογικά θα πάω για το 130/900.

Κάτι τελευταίο. Πραγματικά συγνώμη αν έχω κουράσει.

Πέρα από ένα Moon Filter που έχω βάλει στο μάτι, θα χρειαστώ τίποτε άλλο?

 

Έναν χάρτη του ουρανού κατ εμέ, θα σε βοηθήσει πολύ μιας και θα πρεπει να μαθεις να πηγαινεις αστερι αστερι για να βρεις το στοχο σου. Υπάρχουν και τα προγράμματα για κινητα tablet κλπ αλλά ο χάρτης έχει άλλη χάρη.

 

Καλή αρχη

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το φίλτρο για την Σελήνη να το πάρεις. Μπορεί να είναι το πιο φτηνό από τα φίλτρα αλλά είναι το πιο χρήσιμο απ’ όλα. Κάνει και για τους πλανήτες (ειδικά για τον Άρη) οι οποίοι παρουσιάζουν εκτυφλωτική φωτεινότητα στις χαμηλές και μεσαίες μεγεθύνσεις.

Πάρε επίσης και ένα κόκκινο φακό. Είναι απαραίτητος για να βλέπεις χωρίς να χαλάς την νυχτερινή σου όραση.

Αντί για χάρτες θα σου πρότεινα σαν πρώτη επαφή να πάρεις το NIGHTWATCH του Terence Dickinson, και το κορυφαίο THE MONTHLY SKY GUIDE των Ian Ridpath και Wil Tirion. Και τα δύο είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά από τις εκδόσεις του Πλανηταρίου Θεσσαλονίκης. Και τα δύο έχουν χάρτες σχεδόν με όλα τα αντικείμενα που μπορείς να δεις με το τηλεσκόπιο σου. Σαν πρώτη επαφή με τον βαθύ ουρανό θα σου πρότεινα να δεις όλα τα διπλά αστέρια. Αυτοί οι στόχοι είναι εύκολοι, διότι εδώ αναφερόμαστε σε ορατά άστρα με γυμνό οφθαλμό, αλλά στο τηλεσκόπιο είναι διπλά. Με αυτόν τον τρόπο θα μάθεις τον ουρανό, θα μάθεις να σημαδεύεις με το τηλεσκόπιο σου, θα μάθεις να εστιάζεις, και τέλος η μικρή διάμετρος του κατόπτρου θα σου δείξει υπέροχα τα χρώματα τους. Ειδικά αυτό το τελευταίο δεν μπορείς να φανταστεί πόσο θα σου λείψει αν με το καλό αγοράσεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Αυτά τα μικρά νευτώνεια είναι ιδανικά γι’ αυτήν την δουλειά. Διότι η φωτεινότητα των άστρων αυξάνει στο τετράγωνο της διαμέτρου με αποτέλεσμα ένα ζεύγος αστέρων που στο δικό σου (το «μικρό») φαίνεται μπλε και κόκκινο, σε νευτώνειο μεγαλύτερης διαμέτρου φαίνεται εκτυφλωτικό πορτοκαλί που τείνει στο λευκό με εκτυφλωτικό γαλάζιο που τείνει επίσης στο λευκό. Με μεγαλύτερο μόνο όταν αφεστιάζεις θα βλέπεις τα ωραία χρώματα που σου δείχνει το μικρό. Τέλος τα περισσότερα διπλά φαίνονται και μέσα από την πόλη και είναι οι μόνη ίσως παρατήρηση βαθέως ουρανού που μπορεί να κάνει κανείς μέσα από την πόλη.

Προς το παρόν σου στέλνω έναν δικής μου κατασκευής χάρτη (Τύπου Terence Dickinson. Προϊόν αστροφωτογραφίας πάνω σε ισημερινή στήριξη, που και εσύ μπορείς να κάνεις με την EQ2 και την DSLR ) στην περιοχή Τοξότη Σκορπιό. Όλα τα αντικείμενα φαίνονται με 8ιντσο τηλεσκόπιο. Εσύ θα σημαδεύεις αυτά που έχουν το μπροστά το γράμμα Μ

Βγάλε φωτοτυπία την λευκή έκδοση. Κατά προτίμηση έγχρωμη.

Δεξιά από πολλά άστρα που ονοματιστήκαν με ένα πεζό γράμμα της Ελληνικής αλφαβήτου, υπάρχει ένας αριθμός. Αυτός μας λέει το φαινομενικό μέγεθος του άστρου. Υπάρχει και σε πολλά διάσπαρτα άστρα που δεν έχω σημειώσει το γράμμα. Άστρα με μία γραμμή είναι διπλά. Μία ευθεία ροζ γραμμή είναι η εκλειπτική. Ότι έντονα φωτεινό «άστρο» υπάρχει στον ουρανό με +ή- περίπου 7 μοίρες είναι πλανήτης. Αυτήν την εποχή θα δεις τον Κρόνο να περνά πάνω από το λ του τοξότη.

376695607_(8-9)9882_988358.thumb.jpg.a27e6fe6d903de7d5637b4de56ae3419.jpg

204243247_(8-9)9882_988358.thumb.jpg.e5a1130918501532d351cfbd67975917.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης