Jump to content

Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από βραχονησίδα Πάτροκλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οδηγίες:

 

Αφού περάσουμε το 59 χιλιόμετρο της λεωφόρου Σουνίου, 500 περίπου μέτρα παρά κάτω υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο παρκινγκ. Υπάρχει και ένα μνημείο του β παγκοσμίου πολέμου. Αφορά ένα ναυάγιο ενός ιταλικού πλοίου, το Ορια, που πνίγηκαν 4000 χιλιάδες Ιταλοί αιχμάλωτοι καθώς τους πήγαιναν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Από εκεί ξεκινά ένας μπετόδρομος που κατεβαίνει κάτω. Στα 20 με τριάντα μέτρα υπάρχει δεξιά μας ένας χωματόδρομος. Δεν στρίβουμε σε αυτόν διότι είναι χάλια. Κατεβαίνουμε άλλα 40 μέτρα και στρίβουμε δεξιά στον επόμενο χωματόδρομο. Σε άλλα 30 μέτρα αυτός ενώνεται με τον προηγούμενο χωματόδρομο. Σε λίγα μέτρα παρά κάτω, και στο αριστερό μέρος, μπορούμε να διαλέξουμε σε δύο τρία μέρη για να στήσουμε τον εξοπλισμό μας.

1350660049_IMG_6266-2.thumb.jpg.206d8b2c2e036f4e144ef3e01f36b439.jpg

178118310_IMG_6267.thumb.jpg.b9dadd21b8eec806331d68a18d00ec64.jpg

612535032_IMG_90672.thumb.jpg.4253b6ef018cb2cdf3402cf6d81f4265.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Δευτέρα 6/8/2018 κατά την δύση του ήλιου θα είμαι εκεί για παρατήρηση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά χθες μαζευτήκαμε δύο ολόκληρα άτομα! Και στίσαμε δύο ολόκληρα σετ απ! Παρόλα αυτ'α περάσαμε πολύ ωραία και είδαμε αρκετά πράγματα.

Εγώ θα ξαναπάω και την τετάρτη 8/8/2018.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Φαντάζομαι θα είναι ικανοποιητικός ο νότιος ουρανός σε εκείνο το σημείο. Εχεις και το πλεονέκτημα ότι μένεις και κοντά. Το σκ πως είναι η κατάσταση ειδικά αυτή την περίοδο λόγω των παραθεριστών;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχή makisd καλώς όρισες.

Το ΣΚ τα καλοκαίρια έχει κίνηση κυρίως η λεωφόρος. Κατά κανόνα προσωπικά τα αποφεύγω ή προτιμώ αυτά που είναι αρχή Σελήνης και δύει κατά τις 11 με 12 το βράδυ. Οπότε φτάνω εκείνη την ώρα που τα πράγματα έχουν ηρεμήσει και το τραβάω μέχρι την αυγή.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θάνο αφού έχεις δουλειά μην παραπονιέσαι. Δεν πειράζει. άλλωστε αν τα ωραία και καλά πράγματα στην ζωή μας ήταν και τα πιο εύκολα, λίαν συντόμως θα έπαυαν να είναι τόσο ωραία και καλά.

Όσο γι' αυτό που έγραψα για τα ΣΚ μην το πάρετε και κατά γράμμα. Και βεβαία μπορεί κάποιος να κάνει εκεί παρατήρηση. Ιδίως την Παρασκευή και μετά την Κυριακή. Ο λόγος που εγώ αποφεύγω, είναι ότι το σπίτι μου είναι μόλις 15 χιλιόμετρα μακρυά. 12 με 15 λεπτά με το αυτοκίνητο. Αν όμως ξέρω ότι κάποιος φίλος από εσάς θελήσει να έρθει, και θέλει παρέα, θα έρθω και εγώ, ακόμα κι αν είναι Σάββατο, που στην ουσία αυτή είναι συνήθως η ημέρα που έχει κίνηση εκεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα. Ήταν πολύ ωραία αν και είχε πολύ αέρα. Λέω να πάω κι αύριο, εκτός κι αν κάποιος προτείνει κάποια άλλη μέρα μέσα στο ΣΚ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως βλέπεται εν τέλη στην ερασιτεχνική αστρονομία το να προγραμματίζεις εξορμήσεις καταντάει ουτοπικό ακόμα κι Αύγουστο μήνα.

Ναι η ατμόσφαιρα έχει καλή διαύγεια κι απ' ότι φαίνεται συννεφάκι δεν θα περάσει. Όμως έχει τόσο πολύ αέρα που όχι απλώς θα κουνάει το τηλεσκόπιο, θα το ρίξει κάτω. Έτσι δεν γίνεται να πάμε για παρατήρηση μέσα στο ΣΚ. Η ΕΜΥ προβλέπει από την Τρίτη εξασθένηση των ανέμων. Αν όμως αυτή συμβεί νωρίτερα προσωπικά θα αδράξω την ευκαιρία και θα πάω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη. Πράγματι τα μελτέμια μας δυσκολεύουν. Πάντως είμαι μέσα για παρατήρηση στο σημείο τις επόμενες ημέρες εκτός Δευτέρας ίσως. Αν το αποφασίσεις στείλε έγκαιρα ειδοποίηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριακή 12 - 8 θα είμαι εκεί μετά την δύση του ήλιου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό μεσημέρι

 

Ωραία η βραδιά χθες με τον Γιάννη στο σημείο παρατήρησης που έχει ανακαλύψει κοντά στο Λεγραινά. Μπορεί να μην είναι το ειδυλλιακό μέρος των ορεινών εξορμήσεων αλλά για μια ώρα απο την Αθήνα (59 χλμ Αθηνών-Σουνίου) είναι αρκετά ικανοποιητικό. Πολυ καλος ο νότιος ουρανός καθώς δεν υπάρχει φωτορύπανση, λόγω Αιγαίου, σου επιτρέπει να δεις αρκετά πράγματα. Καλός είναι και ο δυτικός ουρανός καθώς βλέπει προς Πελοπόννησο και Πόρο όπου όμως είναι μακριά και όχι πυκνοκατοικοιημένα. Φωτορύπανση υπάρχει βόρεια (Αθήνα και παραθαλλάσια μέρη Σαρωνικού) και ανατολικά (Σούνιο, Λαύριο) αλλά όσο περνά η ώρα μειώνεται, ενώ "προστατευτικά" για το μέρος λειτουργεί και το γεγονός ότι το βουνό "αγκαλιάζει" το σημείο παρατήρησης με αποτέλεσμα να είναι αρκετά σκοτεινό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες πήγαμε και ήμασταν μόνο δύο.Ο Μάκης (Makisd) κι εγώ. Στην αρχή το κλίμα ήταν βαρύ λόγο του καπνού πού βλέπαμε πάνω από τον Σαρωνικό, από την πυρκαγιά στα Ψαχνά Εύβοιας. Καθώς όμως περνούσαν οι ώρες και ο ουρανός καθάριζε και εξελίχτηκε σε μία βραδιά σχεδόν άριστη. Είδαμε πολλά πράγματα. Σκέφτομαι μάλιστα να πάω και σήμερα. Το πιθανότερο είναι να με βρείτε εκεί κατά την δύση του ήλιου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στην επόμενη εξόρμηση στο σημείο, εφόσον είναι Σάββατο ή και Παρασκευή αν το γνωρίζω νωρίτερα θα κανονίσω και εγώ να βρεθώ εκεί να σας γνωρίσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το έχω υπόψιν μου. Υπομονή μία εβδομάδα με δέκα μέρες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! Από μικρός είχα ενδιαφέρον για τον ουρανό, πριν 3 μήνες ξεκίνησα να ασχολούμαι με την αστρονομία και το έναυσμα ήταν ένα τηλεσκόπιο της πλάκας που μου είχε κάνει δώρο όταν ήμουν μικρός η αδερφή μου. Παρακολουθώ την παρέα σας αρκετό καιρό, ψάχνω και εγώ ευκαιρία αν μαζευτείτε στο Σούνιο γιατί μέχρι τώρα πήγαινα στον Άγιο Παντελεήμονα μόνος για να πάρω την δόση μου από τον νυχτερινό ουρανό και είχα το ένα μάτι στο προσοφθάλμιο το άλλο να κοιτάζει μην έρθει κανείς :D

 

 

Νίκος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλημερα! Ποσες φορες εχω πει να παω και εγω με τον Γιαννη αλλα δεν τα εχω καταφερει. Για ποια μερα λετε τον σεπτεμβριο? Υπαρχει περιπτωση γι αυτο το σαββατο? Θα εχουν περασει οι μερες απο την πανσεληνο οποτε θα εχει μικρυνει το φεγγαρι και θα αργει αρκετα να βγει.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Σάββατο 1 - 9 - 2018 το σκοτάδι πέφτει στις 10. Η Σελήνη ανατέλλει στις 11:30. Δυστυχώς είναι λιγότερο από μιάμιση ώρα.

Εγώ όπως το βλέπω το πράγμα παίζει από την Τρίτη και πέρα, συμπεριλαμβανομένου και το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μένα θα με ενδιέφερε η συνάντηση στη Λεωφόρο Σουνίου αν γίνει Σάββατο και μπορέσουμε και αφήσουμε τα παιδιά. Θα χε πολύ ενδιαφέρον. Θα περιμένω για ανακοίνωσή σας και αναλόγως θα πράξουμε με την κατάσταση τότε.

 

Φιλικά,

 

Αγγελική

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Σάββατο 1 - 9 - 2018 το σκοτάδι πέφτει στις 10. Η Σελήνη ανατέλλει στις 11:30. Δυστυχώς είναι λιγότερο από μιάμιση ώρα.

Εγώ όπως το βλέπω το πράγμα παίζει από την Τρίτη και πέρα, συμπεριλαμβανομένου και το επόμενο Σαββατοκύριακο.

 

Αν είναι και καλός ο καιρός το επόμενο Σαββατοκύριακο, 9 του μήνα, είναι και η νέα σελήνη, οπότε θα είναι πολύ καλές οι συνθήκες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης