Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλύτερο ΚΑΚΟ στην ερασιτεχνική αστρονομία το έχει κάνει η αστροφωτογραφία. Νομίζουν όλοι πως θα δουν χρωματιστά νεφελώματα, γαλαξίες με σπείρες σαν τριχιές, 1002 λεπτομέρειες στην ατμόσφαιρα του Δία και τον Άρη με διώρυγες. Αντί γι αυτά βλέπουν αμυδρές γκρι θολούρες, δύο λωρίδες στον Δία και τον Άρη σαν μια πορτοκαλί κηλίδα. Απογοητεύονται και φεύγουν έχοντας ξοδέψει λεφτά. Ακόμα κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί πως ούτε αμυδρές θολούρες δεν μπορούν να δουν μέσα από πόλεις πλέον λόγω της φωτορύπανσης. Η αστροφωτογραφία δεν είναι φυσική εξέλιξη στην ερασιτεχνική ενασχόληση με την αστρονομία και τείνω να πιστεύω πως έχει καταντήσει σε πολλές περιπτώσεις να μην είναι καν ερασιτεχνική αστρονομία αλλά "εικαστική" προσέγγιση με όλα όσα αυτό συνεπάγεται...

Ακόμα χειρότερο είναι το: "με ενδιαφέρει βασικά η αστροφωτογραφία" χωρίς να έχουν καν πιάσει τηλεσκόπιο στα χέρια τους ή βάλει το μάτι στον προσοφθάλμιο.

Βάζω link το site ενός ταλαντούχου στο σκιτσάρισμα ερασιτέχνη για να καταλάβει κανείς τι να περιμένει να δει ΕΦΟΣΟΝ αποκτήσει εμπειρία. Ειδάλλως ούτε ότι έχει καταγραφεί στα σκίτσα δεν θα δει.

 

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θεωρώ λίγο ισοπεδωτικό να κατηγορούμε για κάτι ολόκληρο κλάδο της αστρονομίας, ερασιτεχνικής ή μη. Προσωπικά πιστεύω ότι τη ζημιά την κάνει η αμάθεια πρώτον, γιατί κανείς που θέλει να ασχοληθεί με το χόμπι δεν ανοίγει 2 βιβλία να διαβάσει για το τι θα περιμένει και δεύτερον, φταίνε και οι διαφημίσεις των φτηνών και μη τηλεσκοπίων που σου έχουν εντυπωσιακές φωτογραφίες έξω από τα κουτιά τους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως το ίδιο πρόβλημα το έχω κι εγώ με του μη μυημένους, που περιμένουν να δουν παπάδες, σε βαθμό που το χόμπι το έχω πια για μένα και μόνο και είμαι αρνητικός στο να στήσω τηλεσκόπιο στο μπαλκόνι του σπιτιού μου, επειδή μου το ζητάει κάποιος όπως παλιότερα, για να ακούσω στο τέλος το "δεν βλέπω τίποτα" ή αυτή η μουτζούρα είναι το..... σιγά...."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από τη Σελήνη και τον Κρόνο ο μέσος άνθρωπος από την πόλη δεν μπορεί να δει τίποτα άλλο. Ούτε από την εξοχή πλέον μιας και είναι όλη με τις μάστιγες εξυπνόφωνα και πράσινα λέιζερ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγαλύτερο ΚΑΚΟ στην ερασιτεχνική αστρονομία το έχει κάνει η αστροφωτογραφία. Νομίζουν όλοι πως θα δουν χρωματιστά νεφελώματα, γαλαξίες με σπείρες σαν τριχιές, 1002 λεπτομέρειες στην ατμόσφαιρα του Δία και τον Άρη με διώρυγες. Αντί γι αυτά βλέπουν αμυδρές γκρι θολούρες, δύο λωρίδες στον Δία και τον Άρη σαν μια πορτοκαλί κηλίδα. Απογοητεύονται και φεύγουν έχοντας ξοδέψει λεφτά. Ακόμα χειρότερα κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί πως ούτε αμυδρές θολούρες δεν μπορούν να δουν μέσα από πόλεις πλέον λόγω της φωτορύπανσης. Η αστροφωτογραφία δεν είναι φυσική εξέλιξη στην ερασιτεχνική ενασχόληση με την αστρονομία και τείνω να πιστεύω πως έχει καταντήσει σε πολλές περιπτώσεις να μην είναι καν ερασιτεχνική αστρονομία αλλά "εικαστική" προσέγγιση με όλα όσα αυτό συνεπάγεται...

Ακόμα χειρότερο είναι το: "με ενδιαφέρει βασικά η αστροφωτογραφία" χωρίς να έχουν καν πιάσει τηλεσκόπιο στα χέρια τους ή βάλει το μάτι στον προσοφθάλμιο.

 

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ!! Βέβαια, κρίνοντας από την αντίστοιχη δική μου δημοσίευση κάποτε, που είχαν πέσει να με φάνε, μάλλον το ίδιο να περιμένεις κι εδώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο

 

Εγώ αντιστέφω αυτό που έγραψες και λέω "Το μεγαλύτερο ΚΑΚΟ στην ερασιτεχνική αστρονομία το έχει κάνει η αστροπαρατήρηση". Νομίζουν όλοι πως θα δουν χρωματιστά νεφελώματα, γαλαξίες με σπείρες σαν τριχιές, 1002 λεπτομέρειες στην ατμόσφαιρα του Δία και τον Άρη με διώρυγες. Αντί γι αυτά βλέπουν αμυδρές γκρι θολούρες, δύο λωρίδες στον Δία και τον Άρη σαν μια πορτοκαλί κηλίδα.

 

Δεν συμφωνείς ότι ισχύουν αυτά και στην αστροπαρατήρηση και πολλοί ξοδεύουν πολλά χρήματα τζάμπα και στο τέλος τα παρατάνε επειδή αυτά που περιμένανε δεν ήρθαν;

 

Δεν είναι καλό να γενικεύουμε πάντως, σε αυτό το χόμπυ κάποιοι αρέσκοντε στην αστροπαρατήρηση, άλλοι στην αστροφωτογράφιση, άλλοι και στα δύο. Το μεγαλύτερο ΚΑΚΟ το δημιουργεί η αμάθεια με ότι αυτό συνεπάγεται...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το παθαίνουν από τις αστροφωτογραφίες που είδαν όχι από τις παρατηρήσεις που έκαναν. Αν τις έκαναν με τηλεσκόπια άλλων και δεν τους άρεσε δεν θα ασχολούνταν από την αρχή.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι νομίζω λίγο άδικο να προχωράμε σε τέτοιες γενικεύσεις εξετάζοντας τοσο επιφανειακά το θέμα και να το στηρίζουμε σε αποδείξεις του τυπου <αλλα περιμένουν να δουν οι αρχάριοι και αλλα βλεπουν>.Η αστροφωτογραφια εχει συμβάλει στο μέγιστο στην επιστήμη της αστρονομίας, σε τετοιο βαθμό ώστε πλέον δεν διαχωρίζονται.Η οπτικοποιηση ενος ουράνιου αντικειμένου μας βοηθά να κατανοήσουμε τη δομή του,τη εξέλιξή του,και γενικά να κατανοήσουμε το συμπαν καλύτερα. Ας θυμηθούμε λίγο πως πριν την φωτογραφηση μεγάλης έκθεσης οι γαλαξίες θεωρούνταν νέφη ενώ ολο το συμπαν περιοριζοταν εντός του Γαλαξία μάς.

Ενας αρχάριος επίσης οφείλει να ενημερωθεί πριν προβεί σε καποια αγορά....και λέγοντας να ενημερωθεί εννοώ να διαβάσει ενα σχετικό βιβλίο και όχι το προσπεκτους ενός φθηνού τηλεσκοπίου. Τώρα για το αν κάποιοι κάνουν αστροφωτογραφια για το εικαστικό μέρος ή για να δουν ενα αντικείμενο καλύτερα αυτό νομίζω ειναι υπόθεση του καθενός.Πιστεύω πώς η φωτογράφηση του ουρανού έχει προσφέρει και θα συνεχίσει να προσφέρει χρήσιμες πληροφορίες στην ανθρωπότητα μιας και είναι το εργαλείο μεσω του οποίου βλέπουμε καλύτερα και βαθύτερα στο συμπαν.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δύο τάξεις τεχνικών (με τη βιντεοαστρονομία να τις γεφυρώνει τρόπον τινά), συμπληρώνουν όμορφα η μία την άλλη. Μπορούμε να απολαύσουμε υπέροχες λεπτομερείς φωτογραφίες, οι οποίες όμως φαίνονται ασάλευτες, άπνοες, απολιθωμένες, όσο και ο κάθε πίνακας των μεγάλων μάγιστρων της Αναγέννησης. Μπορούμε και να καταδυθούμε ζωντανά στις εικόνες που τρεμοπαίζουν πίσω από το αραχνοϋφαντο ατμοσφαιρικό πέπλο, με τον εγκέφαλό μας να ισορροπεί ακροβατικά τις εφεδρείες του για να καλύψει τις απαιτήσεις της εύρεσης και της παρακολούθησης με τις ανάγκες της αντίληψης και της απόλαυσης ενεργού συμμετοχής στο συμπαντικό δράμα. Καμμία από τις εικόνες δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια, όλες είναι φαντάσματα της πραγματικότητας, αποτυπωμένες και φιλτραρισμένες σύμφωνα με αποσπάσματα των φασμάτων εκπομπής και απορρόφησης που εμπίπτουν στις δυνατότηες του συγκεκριμένου αστροφωτογραφικού ή βιολογικού συστήματος. Και οι δύο υπόκεινται σε περαιτέρω επεξεργασία, από πληροφοριακά προγράμματα ή ανώτερα προβλητικά εγκεφαλικά πεδία, ώστε να εντάσσονται σε κάποια πλαίσια αναφοράς τα οποία είναι απαραίτητα για να αντιληφθούμε και να απολαύσουμε την εμπεριεχόμενη οπτική πληροφορία.

Και δαρβινικά εάν το θεωρήσεις, εφόσον έχουν επιβιώσει και θεριέψει και οι δύο πρακτικές, έχουν θέση στα ανθρώπινα δρώμενα. Προσωπικά έχω ασχοληθεί μόνο με την παρατήρηση, καθώς πολλές χιλιάδες άνθρωποι (και ρομπότ ακόμη) φωτογραφίζουν και μοιράζονται ελεύθερα το έργο τους ώστε να το απολαμβάνω άκοπα και ανέξοδα από τις ανέσεις του σπιτιού μου, αλλά κανείς δεν μπορεί να παρατηρήσει για εμένα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως μπορεί η μια τεχνική να καταστρέφει την άλλη. Και γω ο ίδιος όταν παρατήρησα στην αρχή ένοιωσα μια μικρή απογοήτευση καθώς περίμενα περισσότερα να δώ. Όμως έτσι είναι. Αυτά μπορείς να δείς με τα μάτια σου. Μέχρι εκεί είναι οι δυνατότητές μας. Όμως η ομορφιά του είναι μεγάλη και αναντικατάστατη. Το ότι βλέπεις όλα αυτά με τα ίδια σου τα μάτια. Νοιώθεις ότι είσαι και συ μέρος του όλον. Βέβαια η λεπτομέρεια και χρωματική απόδοση που σου δίνει η φωτογραφία είναι και εικαστικά και επιστημονικά αναντικατάστατη. Θεωρώ πως και τα δυο απαιτούνται για διαφορετικούς λόγους. Προσωπικά απολαμβάνω την παρατήρηση όσο και την αστροφωτογράφηση ακόμα και αν μόλις είδα πριν λίγο τον ίδιο στόχο σε αστροφωτογραφία. Η αίσθηση και μόνο του να βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια... Δυστυχώς έχω εισπράξει και γω απογοήτευση του κόσμου όταν τους έδειξα στόχους απο τηλεσκόπιο αλλά έτσι είναι όταν υπάρχει άγνοια και υψηλές προσδοκίες...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έχω εισπράξει και γω απογοήτευση του κόσμου όταν τους έδειξα στόχους απο τηλεσκόπιο αλλά έτσι είναι όταν υπάρχει άγνοια και υψηλές προσδοκίες...

Άστο...εγώ τα έχω παρατήσει. Τους δείχνεις από προσοφθάλμιο, σου λένε μουτζούρες, τους δείχνεις από Laptop, (Βινεοπαρατήρηση), σου λένε, τα βλέπω και σε ντοκιμαντέρ, αν είναι να βλέπω από TV....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω τι λέει ο Γιώργος και ως ένα σημείο συμφωνώ. Από κει και πέρα η γνώση αποσαφηνίζει τα πράγματα. Θυμάμαι όταν πρωτοξεκίνησα είχα δει φωτογραφίες, είχα πάρει και την πρώτη ψυχρολουσία του τι μπορείς να δεις με ένα τηλεσκόπιο, αλλά δεν επηρεάστηκα. Μάλιστα Γιώργο αν θυμάσαι καλά μ εσένα είχα μία απ τις πρώτες μου παρατηρήσεις. Εσύ με τον Παναγιώτη έβλεπες τον γαλαξία εγώ πουθενά. Ομως το ήθελα πολύ και προχώρησα ανεπηρέαστος ξέροντας τι να περιμένω.

Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με τον DIMITRIS K. Σχεδόν σε όλες μου τις παρατηρήσεις έχω δίπλα μου και κάποιον άσχετο που θέλει να δει. Τα ίδια εισπράττω κι εγώ και σχεδόν πάντα το μετανιώνω που τον πήρα μαζί μου. Εκτός από έναν που θέλει τώρα να πάρει τηλεσκόπιο όλοι οι άλλοι απογοητεύτηκαν, απογοητεύοντας κι εμένα. Και για να μην τους αδικώ όλους, υπάρχουν και κάποιοι με τακτ, που απλά κρατάνε την απογοήτευση τους για τον εαυτόν τους και δεν αρχίζουν τις ειρωνείες.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....η ενασχόληση με την αστρονομία (είτε παρατήρηση είτε αστροφωτογράφηση) θέλει επιμονή και υπομονή.... γι'αυτό κάποιοι δεν πρόκειται ποτέ να εκτιμήσουν αλλά και να μάθουν....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....η ενασχόληση με την αστρονομία (είτε παρατήρηση είτε αστροφωτογράφηση) θέλει επιμονή και υπομονή.... γι'αυτό κάποιοι δεν πρόκειται ποτέ να εκτιμήσουν αλλά και να μάθουν....

Θα συμφωνήσω με την άποψή σου,και θα θέσω και το θέμα: πόσο διαφορετική είναι η Θέαση απο την Παρατήρηση.Όσοι έχουν περάσει απο την "θέαση" στην "παρατήρηση" η οποία διευρύνει την οπτική αντίληψη,καταλαβαίνουν τί εννοώ...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε αλλάξει λίγο το θέμα. Κανείς δεν αρνείται ότι η αστροφωτογράφηση βοήθησε και βοηθά σε γιγάντιο βαθμό την αστρονομία. Ο Γιώργος όμως μίλησε σαφώς για ερασιτεχνική αστρονομία. Σ'αυτό πράγματι σε μεγάλο βαθμό έχει κάνει κακό το τόσο εξεζητημένο πια κυνήγι της απόλυτης αστροφωτογραφίας σε εικαστικό και μόνο επίπεδο, με τις μυριάδες άστρα, με τα αφύσικα, έντονα και ψεύτικα χρώματα, με τις διάφορες -ελεεινές κατά τη γνώμη μου- παλέτες... Έχοντας μια σεβαστή ηλικία, μεγάλωσα -ευτυχώς- σε μια εποχή που οι αστροφωτογραφίες δεν είχαν όλα αυτά τα περίεργα και άσχημα χρώματα, αλλά ήταν κατ'εξοχήν ασπρόμαυρες. Έτσι η μετάβασή μου από τα βιβλία στο προσοφθάλμιο ήταν πολύ πιο ήπια και δεν απογοητεύτηκα. Και τέλος πάντων, μην το ξαναπιάσουμε πάλι, εννοώ στη ζωή μου ότι είναι πιο αληθινές οι ασπρόμαυρες -μια και έτσι δυστυχώς βλέπουν και τα μάτια μας εκεί πάνω-, από αυτά τα τερατουργήματα πανδαισίας φωτός και χρωμάτων που μας σερβίρουν πια, και που μοιραία απογοητεύουν σε τεράστιο πια βαθμό τον επίδοξο ερασιτέχνη, που θα βάλει το μάτι στο προσοφθάλμιο και θα τα παρατήσει απογοητευμένος στη στιγμή. Θα έπρεπε, επιμένω σε αυτό, κάποτε επιτέλους να γίνει μια μεταστροφή προς το πιο φυσικό, το πιο αληθινό...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πάλι μου αρέσει και η παρατήρηση και η αστροφωτογράφηση. Από το βουνό παρατηρώ με το 16άρι μου dob, από το εξοχικό φωτογραφίζω με LRGB από μέτριο ουρανό και από την Αθήνα φωτογραφίζω σε narrowband, συνήθως σε Hα (ασπρόμαυρο) ή παντρεύοντας Ηα και ΟΙΙΙ και σπανιότερα και SII (με "εξωτικά" χρώματα). Αν έχω μικρό παράθυρο χρόνου, παρατηρώ με ένα 130άρι heritage και τώρα τελευταία δοκίμασα μια asi 224mc στη βιντεοπαρατήρηση με άριστα αποτελέσματα.

 

Δεν με νοιάζει η ποιότητα ή η τελειότητα του αποτελέσματος, δεν με ενδιαφέρει η φυσικότητα ή όχι των χρωμάτων, με ενδιαφέρει ότι έχω βρει τρόπους να ασχολούμαι με το χόμπυ πολλές φορές - καιρού επιτρέποντος - τη βδομάδα και όχι μια-δυο φορές το μήνα.

Άποψή μου είναι ότι από τη στιγμή που μιλάμε για χόμπυ, το ζητούμενο είναι όπως θα έλεγε ο Μπένθαμ η μεγιστοποίηση της ευχαρίστησης που αντλεί κανείς από αυτό που κάνει και τίποτα παραπέρα. Βεβαίως έχει τύχει να δείξω πράγματα στο τηλεσκόπιο και πολλούς έχω απογοητεύσει, αλλά τι να κάνουμε, η παρατηρησιακή αστρονομία δεν ταιριάζει σε όλους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωτογράφιση πιστεύω ότι έχει προσφέρει τα μέγιστα στην αστρονομία, αποτελώντας μάλιστα ένα επιστημονικό της κλάδο. Η αλήθεια είναι ότι μια αστροφωτογραφία μπορεί να σου δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες εν σύγκρισή με τις δυνατότητες της οπτικής παρατήρησης, κάτι όμως που έχει και τα θετικά του, γιατί μπορεί να αποτελέσει και το εφαλτήριο για την συμμετοχή στον υπέροχο κόσμο της αστρονομίας. Όλα μετά είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης και πραγματικής αγάπης για τον ουρανό. Ο μόνος εχθρός της αστρονομίας για εμένα είναι η συνεχώς αυξανόμενη φωτορύπανση. Εκεί πρέπει να στοχεύσουμε και να οργανωθούμε πολύ καλά, για να προστατέψουμε τους νυχτερινούς ουρανούς τουλάχιστον στην χώρα μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έχω εισπράξει και γω απογοήτευση του κόσμου όταν τους έδειξα στόχους απο τηλεσκόπιο αλλά έτσι είναι όταν υπάρχει άγνοια και υψηλές προσδοκίες...

Άστο...εγώ τα έχω παρατήσει. Τους δείχνεις από προσοφθάλμιο, σου λένε μουτζούρες, τους δείχνεις από Laptop, (Βινεοπαρατήρηση), σου λένε, τα βλέπω και σε ντοκιμαντέρ, αν είναι να βλέπω από TV....

 

Αφου σου απάντησε με τόσο μπλαζέ τρόπο, έπρεπε να του έλεγες: ...και τότε τι ήρθες να κάνεις εδώ πέρα; :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έχω εισπράξει και γω απογοήτευση του κόσμου όταν τους έδειξα στόχους απο τηλεσκόπιο αλλά έτσι είναι όταν υπάρχει άγνοια και υψηλές προσδοκίες...

Άστο...εγώ τα έχω παρατήσει. Τους δείχνεις από προσοφθάλμιο, σου λένε μουτζούρες, τους δείχνεις από Laptop, (Βινεοπαρατήρηση), σου λένε, τα βλέπω και σε ντοκιμαντέρ, αν είναι να βλέπω από TV....

 

Αφου σου απάντησε με τόσο μπλαζέ τρόπο, έπρεπε να του έλεγες: ...και τότε τι ήρθες να κάνεις εδώ πέρα; :lol: :lol: :lol:

 

Ε θα σου πει "νόμιζα πως θα μου έδειχνες το και το και το και το και κάπου εκεί συνειδητοποιείς ότι είναι μάταιο να συζητάς με δαυτους!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έχω εισπράξει και γω απογοήτευση του κόσμου όταν τους έδειξα στόχους απο τηλεσκόπιο αλλά έτσι είναι όταν υπάρχει άγνοια και υψηλές προσδοκίες...

Άστο...εγώ τα έχω παρατήσει. Τους δείχνεις από προσοφθάλμιο, σου λένε μουτζούρες, τους δείχνεις από Laptop, (Βινεοπαρατήρηση), σου λένε, τα βλέπω και σε ντοκιμαντέρ, αν είναι να βλέπω από TV....

 

Αφου σου απάντησε με τόσο μπλαζέ τρόπο, έπρεπε να του έλεγες: ...και τότε τι ήρθες να κάνεις εδώ πέρα; :lol: :lol: :lol:

 

Ε θα σου πει "νόμιζα πως θα μου έδειχνες το και το και το και το και κάπου εκεί συνειδητοποιείς ότι είναι μάταιο να συζητάς με δαυτους!!! :lol:

 

Έλα ντε... η φυσική εξέλιξη μιας κουβέντας με υπερβολικές απαιτήσεις. :lol:

 

Την Κυριακή έβγαλα το τηλεσκόπιο στην αυλή για μερικούς γειτόνους και τους έδειξα μερικούς στόχους (Μ8-Μ20-Μ17) και με ρώτησαν που είναι τα χρώματα, τους εξήγησα όπως ακριβώς έπρεπε να τους εξηγήσω σε αντιδιαστολή γιατί οι φώτος έχουν χρώματα, τότε καταλάβανε και μάλλον καταλαγιάστηκε η απογοήτευση τους. Πιστεύω πως αν τους εξηγείς, οι περισσότεροι που έρχονται στις αστροπαρατηρήσεις κατανοούν την πραγματικότητα, εκτός απο το 2% που δεν καταλαβαίνουν και γι αυτό μάλλον θα φταίει η κούνια. :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βέβαια έχει κάνει κάνει κακό. Κυρίως στα νευτώνεια. Για να εστιάζουν οι φωτογραφικές μηχανές έχουν βάλει να κάτι μακριούς εστίασες. Αυτό όμως έχει ως συνέπεια να βάζουν να κάτι θηριώδεις δευτερεύοντα τα οποία σκιάζουν το πρωτεύον με αποτέλεσμα να χαλάνε το κοντράστ του τηλεσκοπίου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε αλλάξει λίγο το θέμα. Κανείς δεν αρνείται ότι η αστροφωτογράφηση βοήθησε και βοηθά σε γιγάντιο βαθμό την αστρονομία. Ο Γιώργος όμως μίλησε σαφώς για ερασιτεχνική αστρονομία. Σ'αυτό πράγματι σε μεγάλο βαθμό έχει κάνει κακό το τόσο εξεζητημένο πια κυνήγι της απόλυτης αστροφωτογραφίας σε εικαστικό και μόνο επίπεδο, με τις μυριάδες άστρα, με τα αφύσικα, έντονα και ψεύτικα χρώματα, με τις διάφορες -ελεεινές κατά τη γνώμη μου- παλέτες... Έχοντας μια σεβαστή ηλικία, μεγάλωσα -ευτυχώς- σε μια εποχή που οι αστροφωτογραφίες δεν είχαν όλα αυτά τα περίεργα και άσχημα χρώματα, αλλά ήταν κατ'εξοχήν ασπρόμαυρες. Έτσι η μετάβασή μου από τα βιβλία στο προσοφθάλμιο ήταν πολύ πιο ήπια και δεν απογοητεύτηκα. Και τέλος πάντων, μην το ξαναπιάσουμε πάλι, εννοώ στη ζωή μου ότι είναι πιο αληθινές οι ασπρόμαυρες -μια και έτσι δυστυχώς βλέπουν και τα μάτια μας εκεί πάνω-, από αυτά τα τερατουργήματα πανδαισίας φωτός και χρωμάτων που μας σερβίρουν πια, και που μοιραία απογοητεύουν σε τεράστιο πια βαθμό τον επίδοξο ερασιτέχνη, που θα βάλει το μάτι στο προσοφθάλμιο και θα τα παρατήσει απογοητευμένος στη στιγμή. Θα έπρεπε, επιμένω σε αυτό, κάποτε επιτέλους να γίνει μια μεταστροφή προς το πιο φυσικό, το πιο αληθινό...

 

ΣΥΜΦΩΝΩ

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αντικείμενα του ουρανού δεν είναι ασπρόμαυρα...ειναι αχνά ναι! και το φώς τους δεν επαρκεί σε ποσότητα για να ενεργοποιήσει τους υποδοχείς των ματιων μας όπως δεν επαρκεί το φώς κατα τη διάρκεια της νύχτας για να δούμε ενα δέντρο πράσινο. Αυτό όμως δεν κάνει το δέντρο μαύρο! Τα δέντρα ειναι πράσινα μέρα νύχτα.Επίσης στο νεφέλωμα του Ωρίωνα σε σκοτεινό ουρανό μπορούμε με τηλεσκόπιο να διακρίνουμε αμυδρά και χρώμα......ολα αυτα και πολλα άλλα μπορείτε να τα διαβάσετε σε αυτη την πολύ ωραία παρουσίαση του κύριου Νικολιδακη. https://astronomia.org.gr/%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BD%CE%B5%CF%86%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF/

 

Τέλος όπως γράφω και στην υπογραφή μου.......Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμορφο το θέμα που άνοιξες, φίλε Γιώργο. Δεν σου κρύβω ότι με εξέπληξε ελαφρώς, μια και ασχολείσαι με την βίντεοαστρονομία, άρα με την ψηφιακή αποτύπωση αντικειμένων. Τελικά όμως κατάλαβα τι εννοείς.

Και τότε συνειδητοποίησα ότι το θέμα που θίγεις και που συζητιέται εδώ είναι διπλό: Από τη μία είναι η επεξεργασία των φωτογραφιών, σε βαθμό που να φαίνονται αφύσικες (άραγε πως θα ήταν οι φυσικές! ) και από την άλλη η απογοήτευση που αισθάνεται κάποιος όταν δει ότι από το προσοφθάλμιο δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια την εικόνα αυτή.

Θα ήθελα να αναφερθώ χωριστά σ αυτά τα δύο ζητήματα ελπίζοντας ότι παραμένω εντός θέματος του νήματος.

 

Η αστροφωτογραφία: Ποτέ δεν ασχολήθηκα, εκτός από μερικές «τουριστικές» όπως τις λέω φωτογραφίες κάποιων αντικειμένων, ως συνέχεια της παρατήρησης, χαμηλής ποιότητας, με πολύ θόρυβο, έτσι για να έχω να θυμάμαι και να δείχνω σε άλλους μη σχετικούς με το χόμπυ.

Όμως φοβάμαι ότι γενικά η φωτογράφιση ήρθε ως εξέλιξη στην παρατήρηση με την εξής έννοια:

- Στα μεγάλα αστεροσκοπεία είναι η μόνιμη μορφή παρατήρησης. Ποιος βάζει πια το μάτι στο προσοφθάλμιο; Ενώ οι χρόνοι έκθεσης και το στακάρισμα, μάλλον μπορούν να «δουν» πιο μακριά, αλλά και με μεγαλύτερη ευκρίνεια από το μάτι.

- Η φωτογραφία μπορεί να μεγεθυνθεί πέρα από τις μεγεθύνσεις των προσοφθαλμίων κι έτσι να αναδειχθούν λεπτομέρειες μη ορατές κατά την οπτική παρατήρηση.

- Επίσης μπορεί να μεταφερθεί και να μελετηθεί με ηρεμία στον καναπέ, στο γραφείο, στον υπολογιστή.

- Η επεξεργασία μπορεί να αναδείξει περιοχές που ενώ βρίσκονται εκεί, δεν είναι ορατές στο μάτι, αλλά ούτε καν στο απλό «κλικ».

- Ως προς τα χρώματα θεωρώ (χωρίς να ξέρω) ότι μπορούν να είναι «εξωτικά», αν βοηθούν στην ανάδειξη λεπτομερειών, αλλιώς καλό θα ήταν να ακολουθείται ο χρωματισμός βάσει των χημικών στοιχείων που βρίσκονται εκεί. (γνώμη ασχέτου επαναλαμβάνω).

Τώρα στο γεγονός ότι πολλοί ερασιτέχνες δεν ξέρουν καν που βρίσκονται αυτά που φωτογραφίζουν, γιατί απλά τους πήγε εκεί ένα goto, μάλλον έχεις δίκιο, αυτό πράγματι είναι ένα θέμα. Αλλά δεν φταίει η φωτογραφία ως ενασχόληση, αλλά το γεγονός ότι δεν υπήρξε το ενδιαφέρον να μάθει κανείς πρώτα τον ουρανό και μετά να φτάσει να επιλέγει θέματα φωτογράφησης.

 

Η απογοήτευση: Βεβαίως έχεις μεγάλο δίκιο όταν λες ότι οι φοβερές αυτές φωτογραφίες δημιουργούν μεγάλες προσδοκίες θέασης σε επίδοξους παρατηρητές ή σε ανθρώπους που δεν ασχολούνται με το χόμπυ μας.

Ας αναλλογιστούμε όμως, ότι κανείς δεν έχει ευκολότερη πρόσβαση σε τρομερές αστροφωτογραφίες από εμάς τους ίδιους. Είτε ως μέλη του φόρουμ απολαμβάνουμε την δουλειά δεινών φωτογράφων/μελών, είτε γνωρίζουμε sites που ξέρουμε ότι θα βρούμε υπέροχες φωτογραφίες. Κι όμως δεν τα έχουμε παρατήσει! Ακόμη κουβαλάμε τα τηλεσκόπιά μας στα βουνά και προσπαθούμε να δούμε ότι μπορούμε, όπως μπορούμε. Και χαιρόμαστε σαν παιδιά, επειδή καταφέραμε να δούμε μια αχνή μουτζούρα με πλάγια όραση. Γιατί άραγε;

Εδώ θα είχα να πω τα εξής, με κίνδυνο να παρεξηγηθώ, αλλά τι να γίνει;

Ο καθένας από εμάς είναι ερασιτέχνης, χομπίστας με κύριο μέλημα την συλλογή γνώσης, πληροφορίας, καταγραφών μέσα από το χόμπυ μας, αλλά κυρίως χαράς και ευχαρίστησης. Δεν είμαστε σύλλογοι, να ενδιαφερόμαστε για την συλλογή μελών!!! Δεν είναι κύριο μέλημά μας η περίφημη «διάδωση», ώστε να απογοητευόμαστε, επειδή δεν ενθουσιάζονται κάποιοι με αυτά που τους δείχνουμε. Δεν χρειάζεται ως σύγχρονοι Προμηθείς όπου βρεθούμε και όπου σταθούμε να δίνουμε τη φωτιά στους ανθρώπους. Εκτός κι αν η "διδασκαλία" είναι μια εσωτερική μας ανάγκη, οπότε αλλάζει το πράμα.

Κι εμείς όταν ξεκινούσαμε είχαμε δει αστροφωτογραφίες και ξέραμε ότι η παρατήρηση δεν έχει καμμία σχέση με αυτές. Ήμασταν όμως (και είμαστε) αρκετά «τρελλοί», ώστε όταν είδαμε από τα τηλεσκόπια των παλαιότερων, να ενθουσιαστούμε με το θέαμα και να συνεχίσουμε. Τέτοιοι «τρελλοί» θα ασχοληθούν τελικά με την Αστρονομία, και αν βρεθούν κοντά μας, αξίζει να τους δείξουμε τα πάντα! Οι άλλοι απλώς θα περάσουν. Και λοιπόν;;!!

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην τελευταία Πανελλήνια είδα πολύ περισσότερους αστροπαρατηρητες από αστροφωτογραφους. Νομιζω πως παντα αλλωστε ηταν περισσότεροι. Όπως επίσης είδα ότι οι ουρές στα τηλεσκόπια ήταν μεγάλες ενώ στους αστροφωτογραφους ελάχιστοι άνθρωποι ενδιαφέρθηκαν να ρίξουν μια ματιά. Θεωρώ αν και το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και στο παρελθόν στο φόρουμ ότι η ερασιτεχνική αστρονομία στο σύνολο έχει επωφεληθεί από την διάδοση της αστροφωτογραφιας. Η εξέλιξη της τεχνολογίας εν μέρη βοήθησε σημαντικά σε αυτήν την διάδοση αλλα το έργο που παράγεται είναι το μόνο που κατάφερε να εμπνεύσει πάρα πολύ κόσμο να μάθει και να έρθει σε επαφή με τον έναστρο ουρανό. Τα social media είναι γεμάτα με hubs, ομάδες και κοινότητες αστροφωτογραφιας τοπίου κ βαθέως ουρανού. Όλο και πιο συχνά βλέπουμε ανθρώπους που στέκονται μέσα στην νύχτα αναζητώντας σκοτεινά σημεία να τραβήξουν μια φωτογραφία. Κανένας άλλος κλάδος της ερασιτεχνικής αστρονομίας δεν κατάφερε να στρέψει τόσα κεφάλια στον ουρανό όσο η αστροφωτογραφια. Από την άλλη το επιχείρημα οτι η πληροφορία που αποτυπώνει η αστροφωτογραφια είναι πλουσιότερη από το τηλεσκόπιο δημιουργώντας προσδοκίες είναι σαθρό και λανθασμενο καθώς στηρίζεται στην άγνοια του κοινού για τις δυνατότητες των ματιών μας κ του τηλεσκοπίου. Με γυμνό μάτι δεν βλέπω ότι μπορώ να δω με ένα τηλεσκόπιο αλλά δεν κατηγορώ το τηλεσκόπιο! Θεωρώ ότι σκοπός τέτοιων θεμάτων είναι η διάσπαση της κοινότητας μονο και μονο γιατι δεν εχουν επιλυθεί καποια εγωτικα προβληματα.

Μακάρι να μπορούσα να μυρίσω την έκρηξη μιας σούπερ νοβα, να δω τα νεφελώματα με xrays, να ακούσω την μουσικη του βόρειου σέλας! Δεν μπορώ, αλλά αν φτιαχτούν τα μέσα πολύ θα το θελα! Αποκλείεται πάντως να κατηγορήσω τα μέσα! Όσοι τα βάζουν με την αστροφωτογραφια βλέπουν μάλλον λάθος το θέμα.

Βρίσκομαι αυτήν την στιγμή σε διακοπές κ έχω βγει για αστροφωτογραφια τρεις φορές και μια φορά για παρατήρηση με τον αδερφό μου παρέα. Ευχαριστήθηκα και τα δυο εξίσου αν και την αστροπαρατηρηση πιο πολύ γιατί δεν την κανω συχνά κ την θεωρώ λιγο πιο ξεκούραστη αλλά σίγουρα την βρίσκω πιο άμεσα μαγική από την αστροφωτογραφια. Η εμπειρία του προσοφθαλμιου είναι μοναδική. Αν δεν καταφέρνω να περάσω σε κάποιον άλλο αυτήν την μαγεία τότε είναι δική μου αποτυχία οχι της αστροφωτογραφιας.

 

Αν θέλουμε όντως να επιτεθούμε κάπου θα έπρεπε να το κάνουμε στους εμπόρους που βάζουν ένα τηλεσκόπιο παρατήρησης και από κάτω φωτογραφίες με 16 ώρες έκθεσης και παραπλανούν το κοινό.

 

Αν δεν θέλουμε να κατηγορήσουμε κανέναν αλλά να εμπνεύσουμε τους τρόπους τους έχουμε από παλιά. Ημερολόγια παρατήρησης και σκίτσα έχουν εμπνεύσει πολύ κόσμο αλλά δημοσιεύονται ελάχιστα πλέον στο φόρουμ. Επίσης όσοι ασχολούνται με βιντεοαστρονομια ή αστροφωτογραφια θα μπορούσαν να φτιάξουν καταλόγους με εκθέσεις αντικειμένων πολύ κοντά στην εμπειρία του προσοφθαλμιου όπως υπάρχουν στο εξωτερικό ώστε ο κόσμος να γνωρίζει τι να περιμένει από ένα τηλεσκόπιο.

 

Το φταιει η αστροφωτογραφια για την αδράνεια μας δεν πουλάει πια κ δεν μπορει κανεις να κρυφτεί πισω απο τέτοιες παιδιαστικες δηλώσεις.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης