Jump to content

Πρώτες Εντυπώσεις: Διοπτρικό Skywatcher 120/600 AZ3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα! Χθες παρέλαβα το καινούριο μου τηλεσκόπιο από το Πλανητάριο, και θα'θελα να μοιραστώ μαζί σας τη πρώτη μου επαφή με αυτό. Για χρόνια δεν είχα τηλεσκόπιο πια, και επιτέλους αποφάσισα να αποκτήσω. Τα κριτήριά μου στην επιλογή του ήταν κατ'αρχάς τα πολύ περιορισμένα οικονομικά, το ότι ήθελα διοπτρικό, κόλλημα που έχω από μικρός, και το να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αντικειμενικό σε συνδυασμό με ελάχιστο μέγεθος. Στην ουσία λοιπόν ήθελα ένα τεράστιο spotting scope, έτοιμο να το βουτάω όποτε μου έρχεται, χωρίς την ταλαιπωρία του λύνε-δένε, και να βγαίνω έξω. Έτσι μετά από πολλή σκέψη (και μέτρημα χρημάτων), κατέληξα στο συγκεκριμένο, που μου κόστισε μόλις 399 ευρώ, όσο δηλαδή (ή και λίγο λιγότερο) κοστίζουν και οι απλές κατοστάρες διόπτρες.

 

Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

 

Πρώτη ευχάριστη έκπληξη η ποιότητα της συσκευασίας: Ένα στιβαρό κουτί, το οποίο περιείχε... άλλο κουτί, το οποίο περιείχε τις κούτες με το τηλεσκόπιο, το τρίποδο, και τα αξεσουάρ, όλα προσεκτικά τοποθετημένα μέσα σε κομμένα κατάλληλα φελιζόλ, κι εκείνο το πλαστικό με τις φουσκάλες (δε νομίζω ότι έχει όνομα!). Ο Κινέζος έχει κάνει πολύ προσεκτική δουλειά σε αυτόν τον τομέα, διασφαλίζοντας το ακέραιο της αποστολής.

 

Το τηλεσκόπιο, αλλά και η ΑΖ3, είναι εξαιρετικά στιβαρά σαν κατασκευή, δεν περίμενα τέτοια ποιότητα στα χρήματα που έδωσα: ο οπτικός σωλήνας ογκώδης, βαρύς, (μέχρι και το ηλιακό παρέκταμα που φαίνεται για πλαστικό στις φωτογραφίες, είναι βαρύ μέταλλο), με εκείνα τα διακριτικά glitter πάνω στο μαύρο να με τρελαίνουν(!), αλλά και σωστά ζυγισμένος, με το κέντρο βάρους του κάπου ακριβώς στη μέση, μια και το κεντρικό μαύρο σώμα του τηλεσκοπίου είναι ακόμα πιο βαρύ, προφανώς για να αντισταθμίζει το βάρος του φακού. Η δε ΑΖ3 κι αυτή πολύ στιβαρή, με προσοχή στη λεπτομέρεια, με πολύ πρακτικά ελαστικά άκρα στα πόδια της, και με άψογο φινίρισμα κι αυτή. Η μόνη μου ένσταση στον τρίποδα αφορά στην έλλειψη σφιγκτήρα στην κατά ύψος κίνηση: ενώ στο αζιμούθιο έχει σφιγκτήρα που ξεσφίγγεις και μετακινείς το τηλεσκόπιο (πάντα πιάνοντας τον οπτικό σωλήνα, μια και η στήριξη δεν έχει κάποιο μοχλό), στο ύψος πρέπει να βάλεις λίγη δύναμη πάνω στον σωλήνα ώστε να μετακινηθεί. Αυτό δεν είναι και τόσο καλό, μια και δεν ξέρω το κατά πόσο με τον καιρό θα χαλαρώσει ο υπάρχον σφιγκτήρας που δεν μπορείς να παρέμβεις. Από κει και πέρα βέβαια, αφού έχεις γυρίσει χοντρικά το τηλεσκόπιο εκεί που θέλεις, αναλαμβάνουν και οι αργές κινήσεις και τα πράγματα είναι εύκολα.

 

Στα αξεσουάρ περιλαμβάνονται δύο SUPER προσοφθάλμια 10 και 25 χιλιοστά (η εταιρεία μου είπε ότι είναι plossl), ένα διαγώνιο 45 μοιρών, η ποιότητα των οποίων είναι πολύ αμφίβολη σύμφωνα με πολλά δημοσιεύματα, και ένας ερευνητής κόκκινης κουκίδας, την ύπαρξη του οποίου ποτέ δεν κατάλαβα σε τόσο ευρέως πεδίου τηλεσκόπια, και που φυσικά δεν χρησιμοποίησα στην πρώτη μου τουλάχιστον "συνεδρία". Και φυσικά μέσα υπάρχουν και τα απαραίτητα εργαλεία. Πάμε στο δια ταύτα τώρα.

 

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΩΣ

 

Ήθελα να κάνω δύο συνεδρίες, μία το βράδυ και μία τώρα το πρωί, ώστε να δω Πλειάδες, Ανδρομέδα και τα λοιπά, η ατμόσφαιρα όμως το πρωί μου τα έκανε λίγο μούσκεμα με το seeing της, οπότε και ακύρωσα το πρωινό. Βγήκα στις 9 χθες στο σούρουπο, με δυνατό άνεμο, αλλά πολύ καλή διαύγεια στην ατμόσφαιρα, μια και κατά τις 9:30, με ελάχιστο φως δηλαδή ακόμη, φαινόταν καθαρά όλος ο γαλαξίας.

 

Η στήριξη στην πράξη αποδείχτηκε καταπληκτική, και αν και ο αέρας ήταν δυνατός, -ήμουν βέβαια σε προστατευμένο σημείο, αλλά δεν παύει να φύσαγε- ήταν ακλόνητη! Δεν κούναγε το παραμικρό. Και το καλύτερο ήταν ότι σπάνια χρησιμοποίησα τις αργές κινήσεις, είναι τόσο απαλή η κίνησή της με σκέτη μετακίνηση με τα χέρια στο τηλεσκόπιο, που ακόμη και με τις 60Χ έβρισκα σχεδόν αμέσως τον στόχο. Σ'αυτό βέβαια βοηθάει πολύ και το τεράστιο πεδίο που προσφέρει το f5... Για ανάγκη ερευνητή φυσικά ούτε λόγος, όπως προείπα.

 

Πρώτος στόχος ο Δίας στις 9 η ώρα, και η μοναδική απογοήτευση που μου πρόσφερε το τηλεσκόπιο: ένας υπερφωτεινός δίσκος που έβραζε ολόκληρος, προφανώς λόγω της ώρας που είναι η χειρότερη για παρατήρηση λόγω του ότι η γη αναδύει πολλή θερμότητα, αλλά και γιατί δεν είχε προλάβει να κρυώσει το τηλεσκόπιο, χωρίς ίχνος ζώνης στις 60Χ, και με τους δορυφόρους του δίπλα να λάμπουν. Ίχνος από χρωματικό σφάλμα δεν διέκρινα, πράγμα περίεργο.

Επόμενος στόχος ο Κρόνος, πολύ καλύτερα πια αυτός, σκοτείνιαζε και λίγο λίγο και δρόσιζε, κι εδώ χωρίς χρωματικό σφάλμα. Ο Άρης όμως, πάνω στον οποίο διέκρινα και κάποιες ελάχιστες λεπτομέρειες, παρουσίαζε αρκετά έντονο χρωματικό σφάλμα, με μία δυνατή μωβ άλω από κάτω και μία κόκκινη από πάνω. Η Αφροδίτη επίσης χωρίς χρωματικό σφάλμα. Περίεργα πράγματα...

 

Από κει και πέρα τα πράγματα άλλαξαν δραματικά: Στο ακόμη ημίφως, τα αστρικά πεδία ήταν πάνω σε ένα κατάμαυρο φόντο! Το τηλεσκόπιο βλέπει πραγματικά χιλιάδες άστρα πάνω σε μαύρο βελούδο, με ένα χορταστικό πεδίο ακόμη και στις 60Χ, από άκρη σε άκρη, χωρίς ίχνος παραμόρφωσης πουθενά. Με ημίφως ακόμη, "έβγαζαν μάτι" το Lagoon, το Τrifid, το Ωμέγα, το Sagittarius Star Cloud... Τέλεια εστιασμένα, φωτεινότατα και "κομμένα με μαχαίρι" από το μαύρο φόντο. Κι όλα αυτά με τα υπάρχοντα, τα "μαμίσια" αξεσουάρ, που εννοείται ότι είναι πολύ "δεύτερης διαλογής"... Πόσο καλύτερες θα ήταν ακόμη οι εικόνες με ένα καλό διαγώνιο, με ένα ακριβό προσοφθάλμιο!

Να πω εδώ ότι τα προσοφθάλμια ΔΕΝ εστιάζουν εάν μπουν κατευθείαν στον εστιαστή, χωρίς το πρίσμα, όπως με είχαν διαβεβαιώσει ότι γίνεται από το Πλανητάριο, κι ότι χρειάζεται μία προέκταση ώστε να γλιτώσεις το διαγώνιο.

 

Με λίγα λόγια το τηλεσκόπιο με ενθουσίασε. Πιστεύω ότι με μία μικρή αναβάθμιση (που δεν υπάρχουν προς το παρόν χρήματα να την κάνω), έχει πολλά περισσότερα ακόμη να δώσει. Πόσο μάλλον αν πετύχω τις ιδανικές συνθήκες: τέλεια ατμόσφαιρα, ελάχιστη φωτορύπανση, όχι ζέστη, όχι αέρας... Όμως, και τα υπάρχοντα "δεύτερα" αξεσουάρ αναδεικνύουν σε μεγάλο βαθμό τις δυνατότητές του. Πιστεύω ότι στην τιμή ενός μέτριου spotting scope που το πήρα, αγόρασα ένα εξαιρετικό όργανο που θα με "ξαναβάλει" επιτέλους στο παιχνίδι της αστροπαρατήρησης. Κι ας μην ξεχνάμε και την ευκολία στη μετακίνησή του! Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!

IMG_20180810_123119.thumb.jpg.ae21fcb2b586980bf62a529e62173e23.jpg

IMG_20180810_123826.thumb.jpg.92057bda9e6383b07cadbf10c7c319ce.jpg

IMG_20180810_124054.thumb.jpg.844aa627502a02f7102591c5922142bf.jpg

IMG_20180811_045648.thumb.jpg.d63644cc90a0a2759f6524d365b60393.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το χρωματικό σφάλμα, έχω ένα light yellow φίλτρο που δεν το χρειάζομαι. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου pm να σου το στείλω δωράκι για το καλορίζικο!!! :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μενέλαε καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Το ξέρω είμαι ασυγχώρητος που δεν βρεθήκαμε. Τώρα κάπως χαλάρωσα με τις υποχρεώσεις επομένως κάλλιστα μπορούμε να κανονίσουμε κάτι. Επίσης έχω το ED80 με το φτηνό διαγώνιο, ο αδελφός μου έχει το ED120 με το μεγάλο κι ακριβό (διηλεκτρική επίστρωση κλπ). Αλλάζοντας διαγώνια προσωπικά δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά στην παρατήρηση. Μα καμία. Αν μου κλίσουν τα μάτια και μετά μου πουν τώρα κοίτα και πες με πιο διαγώνιο παρατηρείς δεν θα μπορέσω με τίποτα να αποφανθώ. Η διαφορά είναι αλλού. Ότι το ακριβό είναι μεγαλύτερο και παίρνει και προσοφθάλμιους φακούς των 50mm. Και δεύτερον οι ποιότητα κατασκευής ειδικά στο στόμιο που τοποθετούμε τους προσοφθάλμιους είναι σαφώς ανώτερη και καλοδεχούμενη στο ακριβό. Όμως το ότι παίρνει και φακούς των 50mm είναι κάτι το εντελώς άχρηστο, ειδικά για τηλεσκόπια με μόνο 600mm εστιακή απόσταση και εστιακό λόγο f5. Διότι βάζοντας αυτούς τους φακούς η μεγέθυνση γίνεται σαν να βλέπεις με κιάλια. Ναι αλλά με κιάλια βλέπεις πολλοί καλύτερα σε αυτές τις μεγεθύνσεις, διότι στο τηλεσκόπιο λόγο μεγάλου αντικειμενικού φακού φωτίζεται πολύ το φόντο του ουρανού και όλα μοιάζουν σαν μια υπερφωτισμένη φωτογραφία που μοιραίως χάνονται οι λεπτομέρειες. Και μοιραίως χάνει ο ουρανός αυτό το «μαύρο βελούδο» που μας περιέγραψες.

Τέλος αυτοί που σου είπαν ότι οι προσοφθάλμιοι φακοί που σου έδωσαν, Super Plossl 25mm και 10mm της SW, είναι φακοί δεύτερης διαλογής, ή άσχετoι είναι, ή ύποπτοι. Οι φακοί αυτοί είναι σχεδόν άριστοι γι’ αυτό που είναι και κάνουν. Αν μάλιστα τους αντικαταστήσεις με φακούς ίδιου τύπου με αυτούς οι οποίοι κοστίζουν τα διπλά και τριπλά χρήματα το πιθανότερο που θα συμβεί αν σου κλίσουν τα μάτια και δεν δεις ποιόν έβαλαν στον εστιαστή, όπως με το διαγώνιο, να μην μπορείς να αποφανθείς με ποιόν βλέπεις.

Συμπέρασμα. Μην αγοράσεις τίποτα απολύτως. Πρωτίστως επιβάλλεται πια να συναντηθούμε. Να φέρεις μαζί σου το το σούπερ μεταφερόμενο τηλεσκόπιο σου, και έχοντας εγώ όλα αυτά τα πράγματα και μπιχλιμπίδια να τα δοκιμάσουμε.

Τέλος έκανες πολύ καλά και πείρες στήριξη που έχει μικρομετρική κίνηση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά κατ'αρχάς σας υπερευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας!

Δημήτρη, δε βρίσκω λόγια να σε ευχαριστήσω για την ευγενική προσφορά σου! Δε θέλω όμως να καταχραστώ, είναι σα να μου το έδωσες, σ'ευχαριστώ θερμά!!!

Γιάννη πράγματι είσαι ασυγχώρητος που δεν βρεθήκαμε. Ασυγχώρητος όμως λέμε!!! Δεν πειράζει, ελπίζω πια να τα πούμε. Άκουσε τώρα: και το δικό μου έχει 2 ίντσες εστιαστή, με αντάπτορα σε 1,25, οπότε άμα θέλω (βλέπε: έχω χρήματα) παίρνω δυάρια. Οι δε φακοί μου είπαν όχι super plossl, αλλά σκέτο plossl. Όμως: Πρώτη φορά ακούω τέτοια κριτική για τα προσοφθάλμια και τα διαγώνια, όλοι μα όλοι σε όλα τα ξένα φόρουμ αλλά και εδώ, λένε ότι βλέπεις αισθητή διαφορά με καλύτερο προσοφθάλμιο, το ίδιο και με ένα ακριβό διαγώνιο. Όμως για να τα λες τόσο σίγουρα, μάλλον κάτι ξέρεις παραπάνω από μένα, και θα λάβω πάρα πολύ σοβαρά τη γνώμη σου να μην αγοράσω τίποτε, με συμφέρει κιόλας! Έτσι κι αλλιώς δεν είχα σκοπό άμεσα να πράξω κάτι τέτοιο, το κόστος βλέπεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε. Για το διαγώνιο μετά από προσεκτική παρατήρηση στην φωτογραφία που ανήρτησες, βλέπω ότι δεν είναι των 90 μοιρών όπως τα δικά μου. Τα δικά μου κάνουν ορθή γωνία με το τηλεσκόπιο, ενώ το δικό σου μου φαίνεται ότι κάνει γωνία 22,5 μοιρών. Έτσι εδώ εμφανώς υπάρχει διαφορά. Αν μάλιστα έχει το δικό σου και ανορθωτή ειδώλου (Για επίγεια παρατήρηση) τότε σίγουρα έχουν δίκιο. Ακόμα όμως κι αν δεν έχει, λόγο αυτής της γωνίας που είναι κατασκευασμένο, θα σου κουράζει το σβέρκο όταν παρατηρείς στο ζενίθ, και γενικώς αν οι στόχοι είναι ψηλά. Μάλλον το διαγώνιο δεν το γλυτώνεις. Αυτό πρέπει να είναι καταλληλότερο για επίγεια παρατήρηση.

Εν πάση περιπτώσει, αν βρεθούμε, (ή βγεις με κάποιον άλλον), εγώ έχω πχ και τα δύο διαγώνια τα τα οποία μπορείς να βάλεις και να δεις ώστε να αποφασίσεις. Καθώς επίσης και αρκετά προσοφθάλμια (το ένα μάλιστα των 50mm) ώστε με τα ίδια σου πλέον τα μάτια να πάρεις μια ιδέα για το τι περίπου πρόκειται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιάννη, το είχα γράψει και παραπάνω, είναι πρίσμα 45 μοιρών, φέρνει τα κάτω πάνω και τα αριστερά δεξιά, κατάλληλο για επίγεια παρατήρηση. Οπωσδήποτε θα πρέπει να πάρω μια ιδέα και από άλλα. Όμως πιστεύω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων, μία απλή προέκταση χωρίς φακούς, που μπορώ να φτιάξω στον αλουμινά μου με ελαχιστότατο κόστος, θα με καλύψει τέλεια, μια και δε θα έχω ανάγκη κάποιο διαγώνιο, αλλά και θα αποφεύγω την όποια παρεμβολή τους. Απλά και μόνο στο ζενίθ θα είναι πολύ κουραστικό να παρατηρώ έτσι, αλλιώς φαντάζομαι ότι με αυτόν τον τρόπο θα λαμβάνω τα μέγιστα της απόδοσης του τηλεσκοπίου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο διαγώνιος 90 μοιρών είναι καλύτερη λύση από την ανύψωση της βάσης, κατά τη γνώμη μου. Επειδή, όντως, δεν χρειάζεσαι φακούς 2", δεν θα στοιχίσει ακριβά. Καινούριο κοστίζει 50 στο Πλανητάριο, 40 στο Astroshop και 30 στο Telescope Express, μεταχειρισμένο θα βρεις και με 20.

 

Όσο για τους φακούς, φυσικά και μπορούν να χρησιμοποιηθούν. 2 κυρίως προβλήματα έχουν αυτοί οι φακοί. Αστιγματισμό (που δεν είναι εμφανής σε ημερήσια παρατήρηση, για την οποία αυτό το τηλεσκόπιο είναι εξοπλισμένο, εάν κρίνουμε από τον διαγώνιο) και κακό eye relief στις μικρές εστιακές. Οι Plossl 32 & 25mm είναι χαρά θεού, κάτω από τα 15mm όμως εγώ δεν μπορώ να παρατηρήσω. Οι ορθοσκοπικοί (που είναι πολύ φθηνοί για την ποιότητα εικόνας που προσφέρουν) έχουν ελαφρά καλύτερο eye relief και παρατηρώ και με τον 6mm, αν και με κάποια δυσκολία.

 

Τα μικρά διοπτρικά, αχρωματικά και αποχρωματικά, με όλες τις αδυναμίες τους, κάνουν πράγματα που άλλα τηλεσκόπια δεν μπορούν. Επίγεια παρατήρηση, μεγάλο πεδίο, υψηλή φορητότητα και μηδενικές ανάγκες συντήρησης (ευθυγράμμιση, ψύξη), ενώ χρησιμοποιούνται και με έναν απλό φωτογραφικό τρίποδα. Μόνο τα μικρά Maksutov μπορούν να συγκριθούν και στην ουσία τα συμπληρώνουν με τη διπλάσια έως τριπλάσια εστιακή τους. Εμένα το αγαπημένο μου τηλεσκόπιο είναι μόλις 66mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, θα είναι σημαντικά καλύτερο οπτικά το 90 από το 45 μοιρών; Και πώς σου φαίνεται η ιδέα μου να φτιάξω προέκταση χωρίς φακούς;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω και εγώ διαγώνιο 45 μοιρών της WO, όταν καμμιά φορά το στρέφω στον ουρανό, ή ακόμη και όταν χαζεύω τα πυροφάνια στο Φάληρο, βλέπω μια μεγάλη φωτεινή γραμμή εκατέρωθεν του κάθε σημειακού φωτός, και άλλες, μικρότερες, αστεροειδώς. Αυτό το φαινόμενο προκαλείται στο σημείο ένωσης των πρισμάτων, το φως "γλύφει" εκεί. Είναι ενοχλητικό. Οι διαγώνιοι 90 μοιρών με ΚΑΤΟΠΤΡΟ, ακόμη και 90% να είναι -διόλου δεν πειράζει-, κάνουν ολική ανάκλαση (κατά το κλάσμα 0.90-0.99, όπως δηλώνουν) και τα αστερακια είναι σημειακά. Στην αποψινή παρατήρηση δες και εσύ. Και υπάρχει το θέμα του αυχένα, το οποίο στην ηλικία μας δεν είναι καθόλου ασήμαντο.

Η προέκταση που λες σκοπεύει να ανυψώνει τον σωλήνα και να τον φέρει στο ύψος του ματιού. Οι φωτογραφικοί τρίποδες έχουν ήδη αυτήν την προέκταση. Έχω δοκιμάσει και δεν με βολεύει. Όταν θα πηγαίνεις προς το ζενίθ, πάλι ο αυχένας σου θα υπερεκταθεί και θα πονέσεις ή θα πιαστείς. Ο κόπος δε και το χρήμα και ο χρόνος που θα ξοδέψεις θα ξεπεράσουν τα 20 ευρώ ενός μεταχειρισμένου διαγωνίου. Ένας μου έχει μείνει και τον έχω δώσει στην κόρη μου για το 80ST της, αλλά εάν βάλεις μια αγγελία σε κάποιον θα έχει ξεμείνει μετά από αναβάθμιση σε 2".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δε με κατάλαβες... Λέγοντας προέκταση εννοώ προέκταση του εστιαστή, ένα σωλήνα που θα μπαίνει από τη μία στον εστιαστή και από την άλλη θα μπαίνει το προσοφθάλμιο, ώστε να μπορεί να εστιάζει το προσοφθάλμιο χωρίς την παρεμβολή διαγωνίου, κατευθείαν στον εστιαστή. Είδα και χθες, και το ίδιο συνέβαινε και στο ογδονταράκι που είχα, ότι αν βάλεις το προσοφθάλμιο κατευθείαν, η διαδρομή του εστιαστή δεν επαρκεί για να εστιάσει. Τραβώντας το προσοφθάλμιο στον αέρα με το χέρι, σε μικρή σχετικά απόσταση εστιάζει πλέον. Αυτό εννοώ ως προέκταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, εντάξει. Όμως ο τρίποδας είναι κοντός. Πως θα παρατηρείς, θα γονατίζεις; Και όταν θα παρατηρείς ψηλά, θα ξαπλώνεις; Γιαυτό μίλησα για επέκταση του τρίποδα, κάτι που θα μεσολαβεί ανάμεσα στον τρίποδα και τη βάση και θα ανυψώνει το τηλεσκόπιο.

 

Δες πόσο ψηλά πρέπει να ανέβει για να παρατηρείς όρθιος.

 

640px-Refractor_Cincinnati_observatory.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια το εργαλείο! Θα το καταευχαριστηθείς απ ό,τι φαίνεται! Να το βάλουμε στην EQ6 για βίντεο! Είναι ιδανικό γι αυτό!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα ο τρίποδας έχει προεκτεινόμενα πόδια, που ανεβάζουν το τηλεσκόπιο αρκετά ψηλά! Μην βλέπεις στην φωτογραφία, είναι μαζεμένος εκεί. Και να σου πω, μια ζωή έτσι βλέπω, γονατιστός, καθιστός... Βλέπεις εγώ δεν είχα ποτέ την πολυτέλεια να έχω goto και λοιπά, μια ζωή μόνος μου τα ψάχνω και στις πλέον αφύσικες στάσεις σώματος, δε με πειράζει αυτό. Άλλωστε είπαμε, στο ζενίθ μπορώ πάντα να βάζω το διαγώνιο. Για οποιοδήποτε άλλο ύψος όμως μια χαρά τα καταφέρνω κι έτσι. Αυτό που θέλω να μου πεις είναι αν πράγματι με το να βάζω με κάποια προέκταση κατευθείαν το προσοφθάλμιο στον εστιαστή, θα έχω καλύτερη εικόνα ακόμη κι από το αν έχω καλό διαγώνιο...

 

Για αύριο παίζει Κώστα, θα ανέβεις; Αν είναι να το προγραμματίσω μπας κ έρθω ένα ταξιδάκι ως εκεί! Όμως δε θα φέρω το τηλεσκόπιο, δεν έχω θήκη και φοβάμαι να το βάλω χύμα στο αμάξι!

 

Γιώργο πολύ σε ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βλέπεις σίγουρα καλύτερα, αλλά φυσικά θα είναι όλα ανάποδα.

 

Γνωρίζεις τον Άγιο Νεκτάριο στα Βίλλια;

 

Στρίβεις δεξιά (όπως έρχεσαι από Βίλλια) και περνάς 3 γεφυράκια. Αμέσως μετά το 3ο ένας δρόμος κατεβαίνει αριστερά. Προς το ξέφωτο υπάρχουν συχνά νεροφαγώματα.

 

Μπορεί να μας απαγορεύσουν τη διάβαση τη νύκτα από την πυροσβεστική ωστόσο, λόγω ετοιμότητας για πυρκαγιές.

 

Εάν απλώς θέλεις να δεις τους διαγωνίους, κατεβαίνεις για μπάνιο στην Ψάθα και να συναντηθούμε εκεί τη νύκτα, να δούμε και τους πλανήτες και τα σφαιρωτά με το Maksutov και κανέναν Περσείδη. Δεν θα έχουμε την ίδια μαγεία αλλά τη δουλειά μας θα την κάνουμε.

 

Τηλεσκόπια έχω μαζί μου εγώ, 8" Νευτώνιο, 6" Maksutov και το 66ED διοπτρικό. Εσύ φέρε πολύ AUTAN.

Clipboard01.thumb.jpg.8e95e40540ec14ea395683bf4e4d3d8c.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Μενέλαος έγραψε.

 

" Όμως δε θα φέρω το τηλεσκόπιο, δεν έχω θήκη και φοβάμαι να το βάλω χύμα στο αμάξι."

 

Γιατί δεν το βάζεις μέσα στην συσκευασία του;

Ο Κωνσταντίνος θα φέρει μαζί του ένα μαγαζί με πράγματα τα οποία θα μπορέσετε να τα δοκιμάσετε στο δικό σου τηλεσκόπιο.

Άντε τυχεράκιδες να περάσετε καλά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, ξέρεις τώρα, καινούριο κοσκινάκι μου... θα μου περάσει σύντομα όμως! Η συσκευασία του είναι πολύ ογκώδης μωρέ Γιάννη, θα έχω και άτομο στο αμάξι, θα πάμε και για μπάνιο πριν, δε λέει. Ίσως να πάω να βρω και μία τεράστια τσάντα να το κουβαλάω σε τέτοιες περιπτώσεις, θα δω. Σε ευχαριστούμε!

Τι έγινε, εσύ τελικά έκανες καμία εξόρμηση εκεί προς το Σούνιο που έγραφες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα την δευτέρα και την τετάρτη. Ακύρωσα την παρασκευή λόγο αέρα. Θα πάω (ελπίζω) κι αύριο. Εκτός κι αν ο Αίολος έχει πάλι τα νεύρα του.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν πράγματι πολύ ωραία, κρίμα που μας τα χάλασε τόσο ο ουρανός, αλλά η φωτιά βλέπεις... Παρ'όλ'αυτά κάτι είδαμε, κάναμε και μπόλικη "ξενάγηση" στον ουρανό...όλα τέλεια! Κώστα σε υπερευχαριστούμε για όλα όσα έκανες! Ελπίζω σύντομα να το επαναλάβουμε με καλύτερες συνθήκες. Και η τοποθεσία τελικά ήταν από κάθε άποψη μία ευχάριστη αποκάλυψη, δίπλα στην Αθήνα, με εξαιρετική (τουλάχιστον στην αρχή, πριν αποχρωματίσει τα πάντα το σύννεφο) διαύγεια, εντελώς απομονωμένη, απείρου κάλλους...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης