Jump to content

Περίεργες θεάσεις στην προχτεσινή μου παρατήρηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Προχτές 11-8-18 είδα τρεις δορυφόρους που σχημάτιζαν ένα περίπου ισοσκελές τρίγωνο με περίπου 2 μοίρες απόσταση ο ένας απ τον άλλο, και να κινούνται σε παράλληλες τροχιές. Η Θέαση έγινε αν θυμάμαι καλά στις 11:30. Τους είδα στον Αετό με κατεύθυνση προς τον Κύκνο. Πολύ ωραίο θέαμα να βλέπεις έτσι δορυφόρους να κινούνται παράλληλα και να μην χάνουν το σχήμα τριγώνου που είχαν φτιάξει. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοια διάταξη δορυφόρων ή απλά ήταν τυχαίο?

 

Επίσης αρκετά αργότερα, είδα ένα αστέρι να αναβοσβήνει στην περιοχή του Βορείου Αμερικής στον Κύκνο. Το έβαλα στο προσοφθάλμιο και είδα πως μετακινούνταν. Αργά αλλά σταθερά. Δεν είχε την ταχύτητα ενός δορυφόρου, και μου έδωσε την εντύπωση πως ήταν κάτι που απλά στροβιλιζόταν. Εννοείται πως δεν ήταν αεροπλάνο. Δεν είχε σχήμα, ούτε κόκκινο φως και η ταχύτητα του ήταν μικρότερη. Εμένα το μυαλό μου πάει σε σκουπίδι, αλλά και πάλι η ταχύτητα του ήταν πολύ μικρή. Καμιά ιδέα?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους έχω δει και εγώ, πριν κάποια χρόνια στην ίδια περιοχή του ουρανού. Αργότερα έχω δει μόνο δύο. Σαν αυτούς που δημιουργούν την βάση από το ισοσκελές τρίγωνο και θυμάμαι στεναχωρήθηκα γιατί σκέφτηκα τι απόγινε ο άλλος. Αφού τους είδες μάλλον είναι τουλάχιστο δύο τέτοιου είδους σμήνη. Όσο αφορά τέτοιου είδους πληροφορίες για το πότε περνάνε και φαίνονται καθώς και τι είδους δορυφόροι είναι, ιδέα δεν έχω. Όσο για το άλλο στο στον Κύκνο, (αν είναι στο Κύκνο είναι το Βόρεια Αμερική. Το Καλιφόρνια είναι στον Περσέα) μάλλον είναι όπως υποθέτεις διαστημικό σκουπίδι. Το γεγονός ότι αυτό κινούνταν αργά μαρτυρά ότι η τροχιά του είναι αρκετά ψηλά.

Είδες τι βλέπει κανείς όταν βγαίνει για αστροπαρατήρηση; Εμείς χθες στην Περιοχή του Σουνίου μεταξύ άλλον είδαμε και πολλές Περσίδες! Κουκλάρες! Μία μάλιστα άφησε μία ουρά η οποία η οποία φωσφόριζε αρκετά δευτερόλεπτα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δορυφόροι σε τριγωνική διάταξη είναι μάλλον κατασκοπευτικοί NOSS (Naval Ocean Surveillance System) του αμερικανικού ναυτικού.

Το άλλο πρέπει μάλλον διαστημικό σκουπίδι-ντεπόζιτο πυραύλου προώθησης κάποιου δορυφόρου σε τροχιά. Τα βρίσκεις και αυτά με κάποιο πρόγραμμα ή από το Heavens Above.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το άλλο στο στον Κύκνο, (αν είναι στο Κύκνο είναι το Βόρεια Αμερική. Το Καλιφόρνια είναι στον Περσέα) μάλλον είναι όπως υποθέτεις διαστημικό σκουπίδι. Το γεγονός ότι αυτό κινούνταν αργά μαρτυρά ότι η τροχιά του είναι αρκετά ψηλά.

Ναι το Βορείου Αμερικής ήθελα να πω. Θα το διορθώσω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το άλλο στο στον Κύκνο, (αν είναι στο Κύκνο είναι το Βόρεια Αμερική. Το Καλιφόρνια είναι στον Περσέα) μάλλον είναι όπως υποθέτεις διαστημικό σκουπίδι. Το γεγονός ότι αυτό κινούνταν αργά μαρτυρά ότι η τροχιά του είναι αρκετά ψηλά.

Ναι το Βορείου Αμερικής ήθελα να πω. Θα το διορθώσω.

 

Το κατάλαβα ρε. Πλάκα σου έκανα! Διότι την πατάω και εγώ διαρκώς με αυτά τα δύο. Και να φανταστείς ότι εγώ φτιάχνω και χάρτες!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δορυφόροι σε τριγωνική διάταξη είναι μάλλον κατασκοπευτικοί NOSS (Naval Ocean Surveillance System) του αμερικανικού ναυτικού.

Το άλλο πρέπει μάλλον διαστημικό σκουπίδι-ντεπόζιτο πυραύλου προώθησης κάποιου δορυφόρου σε τροχιά. Τα βρίσκεις και αυτά με κάποιο πρόγραμμα ή από το Heavens Above.

 

Κατασκοπευτικοί;!!

Φτού. Κι εγώ στεναχωρήθηκα τότε που νόμιζα ότι χάθηκε ο ένας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη πηγαινε στο heavens above και βάλε τοποθεσία και ώρα και θα βρεις ποιος ήταν ο δορυφόρος που είδες.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δορυφόροι σε τριγωνική διάταξη είναι μάλλον κατασκοπευτικοί NOSS (Naval Ocean Surveillance System) του αμερικανικού ναυτικού.

Το άλλο πρέπει μάλλον διαστημικό σκουπίδι-ντεπόζιτο πυραύλου προώθησης κάποιου δορυφόρου σε τροχιά. Τα βρίσκεις και αυτά με κάποιο πρόγραμμα ή από το Heavens Above.

 

Κατασκοπευτικοί;!!

Φτού. Κι εγώ στεναχωρήθηκα τότε που νόμιζα ότι χάθηκε ο ένας.

 

Πάρε και καραμπίνα την επόμενη φορά μαζι σου, άμα τους δεις ξέρεις τι να κάνεις :lol:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης