Jump to content

Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα τηλεσκοπιάκι WO 66ED, το οποίο χρησιμοποιώ εκτεταμένα, τόσο για επίγεια παρατήρηση, όσο και για αστρονομική και ηλιακή. Το έχω χρησιμοποιήσει με τη στήριξη Nexstar 6/8, στην Porta Mount, ακόμη και με τη Dobson του Heritage, αλλά με βολεύει περισσότερο ένας φωτογραφικός τρίποδας Manfrotto που έχω. Εδώ και χρόνια τον δουλεύω με κεφαλή μπίλιας Novoflex Magicball, η οποία καλύπτει άψογα την επίγεια παρατήρηση. Όταν όμως τον στρέφω πάνω από τις 30-40 μοίρες δεν τα βγάζει πέρα με τις ροπές (το τηλεσκοπιάκι είναι πολύ οπισθοβαρές) και όσο και να σφίξω πέφτει 1 χιλιοστό με επακόλουθο την απώλεια του αντικειμένου. Μιλάμε για περίπου 2.5kgr βάρος, όλα μαζί.

 

Θα ήθελα να βρω μια νέα κεφαλή με αστρονομικές δυνατότητες (μικρομετρική ρύθμιση με γρανάζια ή κίνηση με Teflon όπως στα Dob), η οποία όμως να κάνει και για επίγεια παρατήρηση (να βλέπει προς τα κάτω 30 μοίρες και να κινείται ομαλά και ελεύθερα με το χέρι).

 

Αυτή εδώ λέει 2kgr https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p725_TS-Optics-Geared-Head-and-Alt-azimuth-Mount-for-photo-tripods.html. Τη γνωρίζει κανένας; Μου θυμίζει τη στήριξη του Bresser από τα Lidl.

 

Εναλλακτικά υπάρχει αυτή https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p9334_TS-Optics-Tilting-Head-and-Altazimuth-Mount-for-photo-tripods.html. Δεν έχει μικρομετρικές ρυθμίσεις αλλά έτσι ο διπλός ρόλος εξυπηρετείται καλύτερα. Σηκώνει 4kgr, άψογα. Βέβαια απαιτεί L plate για τα κιάλια (έχω της Porta Mount).

 

Κρίνοντας από αυτές, έχω την πρόθεση να πληρώσω ~150 ευρώ με τα μεταφορικά.

 

Γνώμες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατί Κώστα - λέω εγώ τώρα -, αφού θέλεις να δώσεις αυτά τα χρήματα, σκέφτεσαι μόνο για κεφαλή, και δεν παίρνεις κατευθείαν την ΑΖ3 που και στα ίδια χρήματα είναι, και σταθερή σαν βράχος, και σηκώνει και παραπάνω κιλά, και κάνει βέβαια για επίγεια παρατήρηση, και έχει και μικρομετρικες κινήσεις;

Θα σου μείνει και ο παλιός τρίποδας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το μπαλκόνι μου έχει υψηλά κάγκελα. Σηκώνω την κεντρική κολώνα του Manfrotto και παρατηρώ με ελαφρά κλίση προς τα κάτω τα καράβια και τα πουλιά στη θάλασσα, όρθιος. Η PortaMount βλέπει κάγκελα και δεν παίρνει αρνητική κλίση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα. πάντως, κάποτε είχα μια κεφαλή για τρίποδα με μικρομετρικές κινήσεις σαν την πρώτη που δείχνεις, και σε ένα μικρό τηλεσκοπιάκι που είχα χόρευε ολόκληρη πάνω στο τρίποδα. Θα έλεγα πώς δεν κάνει για τίποτα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διόλου ενθαρρυντικό. Το άλλο τότε; Έχω Baader Clamp και αντίβαρο και Vixen plate.

 

Τώρα στήνω το διοπτρικό στην Porta (Σελήνη και Δίας κοντά), αλλά θα ήθελα να μπορώ να στήνω ταυτόχρονα και ένα καταδιοπτρικο, χωρίς τα καλώδια του Nexstar.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε την EQ5 + 2 ντίζες. Το ένα από τα δύο βαρίδια που θα σου δώσουν φτάνει για να ισορροπήσει το καταδιοπτρικό. Αν έχεις χώρο μέσα στο σπίτι μπορείς να την έχεις μόνιμα στημένη. Με το ένα βαρίδι βγαίνει σηκώνοντας την με το ένα χέρι στο μπαλκόνι. Στην συνέχεια βλέπεις ένα πλανήτη. Μετά βλέπεις κάποιο πλοίο στο λιμάνι με το μικρό. Μετά θέλεις πάλι να ξαναδείς τον πλανήτη. Κανένα πρόβλημα. Βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο και γυρίζεις την ντίζα της ΟΑ δυτικά. Ο πλανήτης θα ξανά μπει από μόνος του στο οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μου αρέσουν οι ισημερινές στηρίξεις. Και σίγουρα είναι εξειδικευμένες και προσανατολισμένες στην αστρονομική παρατήρηση.

Δεν έχει δοκιμάσει κανείς παρόμοιες κεφαλές;

Ο συνδυασμός αυτός χρησιμοποιείται στα 12-80x, συνήθως16-50x. Ο τρίποδας είναι επαρκής, αρκεί να βρεθεί η κατάλληλη κεφαλή. Και αυτή που έχω θα λειτουργούσε καλύτερα εάν μπορούσα να το ζυγίσω (έχει mini dovetail με 2 μόνο θέσεις) ή να βάλω αντίβαρο για το βάρος του φακού.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσύ θέλεις σε μία και τα δύο τηλεσκόπια;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Nexstar με Skywire και το Skysafari, αλλά έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για το GOTO εδώ και χρόνια. Θέλω κάτι χειροκίνητο. Ευχαριστώ πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσύ θέλεις σε μία και τα δύο τηλεσκόπια;

 

Όχι. Θα έχω το μεγάλο στην Portamount (ή θα είναι Dob στις εξορμήσεις) και το μικρό στον φωτογραφικό τρίποδα. Ήδη το κάνω έτσι 5 χρόνια, απλώς λέω να αναβαθμίσω την κεφαλή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γεγονός ότι όταν σφίγγεις την μπίλια αυτή παίζει οφείλεται στην όχι και πολύ καλή κατασκευή της. Αυτή εδώ δουλεύει άψογα.

1) Θα μπορούσα να σου την δανείσω για να την δοκιμάσεις κι αν είναι αγοράζεις μία σαν αυτήν.

2) Αν σε τρώει η τσέπη σου η καλύτερη και ποιοτικότερη λύση είναι ένα καινούργιο τρίποδο σαν αυτό.

Στην φωτογραφεία δίπλα στην καρέκλα είναι μαζεμένο. Στην άλλη τελείως ανοιγμένο. (την έκοψα κάτω την φωτογραφεία διότι δεν το χώραγε από εκεί που είχα στήσει το άλλο τρίποδο για να φωτογραφίσω.)

Δώσε προσοχή στην φωτογραφεία που δείχνω τους άξονες με τα χερούλια. Όταν τα βιδώνεις ο κάθε άξονας κλειδώνει στην θέση του χωρίς να κουνήσει τίποτα. Είναι ότι καλύτερο και σταθερότερο έχω δοκιμάσει ποτέ. Δεν ξέρω πόσο έχει. Αυτό το αγόρασε μεταχειρισμένο ο αδελφός μου από την Γερμανία 20 Ευρώ! Όμως ακόμα και 300 κατοστάρικα να έχει αξίζει. Το απόλυτο εργαλείο ιδικά γι΄ αυτό που θέλεις.

(Τώρα το καταδιοπτρικό το βάζεις στην vixen.)

1747464967_IMG_2222-0.thumb.jpg.a885cc0f2df87aff9b030b21a5cf1388.jpg

607810935_IMG_2225-3.thumb.jpg.9565ded7b55d77eb937dda35a24e9f52.jpg

1103339427_IMG_2226-4.thumb.jpg.f49b92b4cbb0b76b34989a21ab063757.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, δεν γλιστρά η μπίλια. Υποχωρεί το οπισθοβαρές τηλεσκόπιο λόγω των ανοχών των συνδέσεων.

Αυτή είναι κεφαλή 3D. Έχω τέτοια και δεν βολεύει να ασφαλίζω 3 άξονες. Για επίγεια η καλύτερη είναι η Video, για τον ουρανό οι κλασικές υψαζιμουθιακές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις εξετάσει κάτι τέτοιο;

http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=8466

 

ή την πατέντα με ένα βραχίονα και αντίβαρο πάνω στον βραχίονα έτσι ώστε το κέντρο βάρους να μεταφέρεται στον άξονα της μπίλιας οπότε η ροπή ελαχιστοποιείται;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο παρελθόν σκεπτόμουν μια Video, αλλά πως θα είναι αστρονομικά;

Έχεις κάποια φωτογραφία της πατέντας που λες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού υπάρχει αυτο ακριβώς που χρειάζεσαι γιατί το ψάχνεις:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9995_Skywatcher-AZ5-Alt-Azimuth-Mount-Head-without-tripod.html

Το (τεράστιο) πλεονέκτημα της είναι ότι το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου πέφτει πάνω στον άξονα και δεν δημιουργεί ροπές όπως σε αυτό που παρέθεσες εσύ όπου το κέντρο βάρους είναι πάνω από τον άξονα

 

ή έστω

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10015_Skywatcher-AZ-Pronto---alt-azimuth-Mount-with-Tripod.html

χωρίς το τρίποδο (κάπου είδα να πουλιέται η κεφαλή και η προέκταση χωρίς το τρίποδο αλλά δεν μπορώ να το βρώ)

 

Η βασική ιδέα της πατέντας φαίνεται εδώ https://www.cloudynights.com/topic/460230-az3-mount-modifications/

 

Αυτός βέβαια το έχει κάνει εμπροσθοβαρές ενώ εγώ έχω μία επιπλέον γωνία στο κάτω μέρος της ράβδου που έρχεται προς το κέντρο του τρίποδου και βάζω βάρος στην άκρη της (ουσιαστικά κάτω ακριβώς από το τηλεσκόπιο) έτσι ώστε πραγματικά φέρνω το κέντρο βάρους στον άξονα, και έτσι καταφέρνω και χρησιμοποιώ ένα διοπτρικό 5Kg πάνω στην AZ3 με εξαιρετικά ομαλή λειτουργία

 

Επειδή στο τρίποδο δεν υπάρχει το σημείο σύνδεσης που υπάρχει στην ΑΖ3, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μακρύ dovetail πάνω στο οποίο να πιάσει η ράβδος ή αντί για ράβδο, πάνω στο dovetail να πιάσει ένα μεταλλικό πι κάθετα προς το dovetail και στις άκρες του που θα βλέπουν προς τα κάτω και θα βρίσκονται κάτω από τον άξονα και εκατέρωθεν αυτού να μπουν δύο κατάλληλα βάρη

 

Εγώ χρησιμοποιώ και αυτή την κεφαλή

https://www.amazon.de/Neewer-Videoneiger-Stativkopf-Schnellwechselplatte-DSLR-Kameras/dp/B00YGW6QBA/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1534643730&sr=8-5&keywords=video+head

πάνω σε φωτογραφικό τρίποδο και για απλά πράγματα κάνω την δουλειά μου

 

Αν μένεις κοντά Αθήνα έλα στην ταράτσα μου με το τηλεσκόπιο και το τρίποδο σου να την δοκιμάσεις

 

Όμως αυτή που σου πρότεινα έχει ενσωματωμένο counter balance (δηλαδή κάνει - ή προσπαθεί να κάνει ότι και η πατέντα παραπάνω). Δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει η συγκεκριμένη (Ο Παπαδάκης ίσως θα μπορούσε να σε αφήσει να την δοκιμάσεις στο κατάστημα πριν την πάρεις) στο youtube όμως

https://www.youtube.com/watch?v=skHji8cBgs8

υπάρχουν reviews για άλλες στις οποίες κάνει καλή δουλειά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Τελικά αγόρασα την skywatcher AZ5 MOUNT HEAD (περίπου 200€ μαζί με τον αντάπτορα L) και την έβαλα πάνω σε ένα ψηλό (περίπου 1,7 m) φωτογραφικό τρίποδο

 

Ουσιαστικά πέτυχα αυτά που ζητούσα, δηλαδή:

1. Βάζω επάνω είτε τα κιάλια (και τα φέρνω στο ύψος των ματιών μου ενώ είμαι όρθιος) είτε το μικρό τηλεσκόπιο (102/500) είτε το μεγάλο (120/1000-με κάποια δυσκολία στην αζιμουθιακή κίνηση λόγω απόστασης από το μάτι μέχρι τον μοχλό κίνησης), είτε την φωτογραφική μηχανή (με αντάπτορα L), και έχω μικρομετρικές ρυθμίσεις. Δηλαδή έχω ένα μόνο τρίποδο για όλα.

2. Τα πόδια του τριπόδου είναι τρία κομμάτια (όχι όπως στα αστρονομικά που συνήθως είναι δύο) οπότε κλειστό έχει πολύ μικρό ύψος, και κλείνουν εύκολα προς τα μέσα (όχι όπως τα αστρονομικά που πρέπει να ξεβιδώσεις τον δίσκο), οπότε κλείνει εύκολα, μεταφέρεται εύκολα από το σαλόνι στο μπαλκόνι και πίσω, και πιάνει πολύ λίγο χώρο οπότε η γυναίκα μου μου επιτρέπει να το έχω μόνιμα στο σαλόνι (τα άλλα δύο αστρονομικά τρίποδα είναι εξοβελισμένα στην αποθήκη).

 

Τα μειονεκτήματα:

1. Δεν είναι τόσο σταθερό όσο τα αστρονομικά (παρόλο που χρησιμοποιώ 5Kg βάρος κρεμασμένο στον κεντρικό γάντζο). Χωρίς το βάρος κάνει μόνο για τα κιάλια και την φωτογραφική.

2. Η κεφαλή έχει ένα μικρό backlash στο αζιμούθιο (περίπου 1/10 της στροφής) πράγμα που είναι ενοχλητικό στις μεγάλες μεγεθύνσεις. Υποθέτω ότι οι ακριβές αστρονομικές π.χ AZ5EQ δεν θα έχουν backlash

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης