Jump to content

Γνώμες για το Celestron Nexstar 6SE


nkarytia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια πενταετία με το Meade DS-2104 MAK και το Celestron Astromaster 130, αποφάσισα να σοβαρέψω λίγο την κατάσταση με κάτι δυνατό και ρομποτοποιημένο μιας και η ικανότητά μου να εντοπίζω με επιτυχία αντικείμενα βαθέως ουρανού ακόμα πάσχει τα μάλα.

To Astromaster το απόλαυσα ιδιαίτερα, το MAK όχι όμως λόγω της βάσης του που ήταν αρκετά ανακριβής. Καλό ήταν για πλανητική παρατήρηση, όχι όμως και τόσο για βαθύ ουρανό.

Ο προϋπολογισμός μου φτάνει για το Celestron Nexstar 6SE (από Ελλάδα, 1200€ περίπου) με το επόμενο (8SE) να είναι αρκετά πάνω από αυτόν.

Έχετε εμπειρία πάνω σε αυτό; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα (όχι Dob όμως);

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολκά!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα παλιότερα. Είναι ένα τηλεσκόπιο με άριστα οπτικά και πολύ σταθερή βάση. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το go to και το star align ήταν παιχνιδάκι. Ιδανικός συνδυασμός grab and go και στήνεται στο λεπτό. Γενικα είναι ένα από τα τηλεσκόπια που μου λείπουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω πως δίχως παραπέρα σκέψη θα το αγοράσω! Το θέλω τόσο που δεν μπορώ να περιμένω άλλο!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ τις 5 στις 6" δεν είναι ουσιαστική αναβάθμιση. Καλύτερα να πας σε 8" για να δεις διαφορά. DOb γιατί δε θέλεις? Εχουν και αυτά go to. https://www.planitario.gr/dobsonian-10-anadiploumeno-truss-goto.html

Φαντάζομαι θα βγαίνει σε 8" αν θες κάτι μικρότερο. Μπορείς να βρεις και 8" νευτώνειο πάνω στην EQ5 σε αυτά τα χρήματα ή και λιγότερα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εστιακή απόσταση από τα 650χιλ στα 1500χιλ δεν κάνει διαφορά; Από το Astromaster 130 είχα μείνει σχετικά ικανοποιημένος. Αυτό που ψάχνω όμως είναι:

- Καλύτερη βάση. Αυτή του 130 είναι τελείως βασική με περιορισμό στις κινήσεις μιας και τα χειριστήρια μπλέκονται σε ορισμένες θέσεις.

- Μεγαλύτερη μεγέθυνση. Νομίζω από τα 650 στα 1500 χιλ θα κάνει κάποια διαφορά.

- Go to λειτουργίες.

- Κλειστή σχεδίαση για λιγότερη συντήρηση. (offtopic: είμαι τόσο γκαντέμης που κάποιο νυχτοπούλι πέρασε πάνω από το 130, κουτούλισε και η βρωμιά έφτασε μέχρι το πρωτεύων. το καθάρισμα και collimation ήταν εφιάλτης για μένα).

- Δυνατότητα προσάρτησης σε ισιμερινή στήριξη.

- Δυνατότητα για αστροφωτογράφιση.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο είχα πάθει με εσένα το 2008-2009. Το Nexstar 6SE ήταν το πρώτο μου τηλεσκόπιο και με αυτό ξεκίνησαν όλα.

Είναι ένα τηλεσκόπιο πραγματικά γενικής χρήσης, αυτός είναι και ο λόγος που έχω να το χρησιμοποιήσω 3, ίσως και 4 χρόνια, επειδή πλέον έχω σωλήνες που άλλος είναι πιο φορητός, άλλος πιο μεγάλος και φωτεινός, άλλος πιο οξύς. Ειδικά το Maksutov 6" αντίκα έστησε ουσιαστικά το Schmidt.

Εκείνη την εποχή μου φαινόταν Hi Tech. Αλλά σήμερα, χμ. Θύρα RS232 το 2018; Οθόνη LCD του 1980; Χωρίς ενσωματωμένο GPS.; Χωρίς δυνατότητα να κινηθεί και με το χέρι (δηλαδή χωρίς διπλούς κωδικοποιητές); Με κοντό βραχίονα που δεν επιτρέπει να τοποθετήσεις έναν κανονικό διοπτρικό ή εξωτερικό εστιαστή στο SCT (σηκώνει όμως κοντά διοπτρικά, Maksutov και μικρά νευρώνα, όπως το Heritage).

Μερικά από αυτά τα προβλήματα λύνονται με Serial to USB, Skywire ή SkyFi (αλλά έχω το παλιό καλώδιο, κρατώ και το iPhone 4 μόνο γιαυτό), ζυγίσματα και σφιξίματα. Υπάρχουν όμως βάσεις πιο σύγχρονες πλέον.

Συμπέρασμα: αξίζει ακόμη ιδίως για κάποιον που θα έχει μόνο ένα τηλεσκόπιο για καιρό, αλλά δεν θα έπρεπε να κοστίζει ακόμη 1300, 10 χρόνια από τότε που το πήρα σε αυτήν την τιμή. Μεταχειρισμένο δύσκολα πωλείται πάνω από 800 ευρώ, τόσο το κοστολογώ και σαν καινούριο, κυρίως λόγω του σωλήνα, καθώς τα ηλεκτρονικά πλέον ούτε 20 ευρώ δεν θα έπρεπε να κοστίζουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το σκέφτηκα κι έτσι, αλλά στα 1200€ δεν υπάρχει κανένα ρομποτοποιημένο ίδιου τύπου και ίδιας ποιότητας σωλήνα. Τι άλλη λύση ρομποτοποιημένου πάντα υπάρχει στα ίδια χρήματα (όχι Dob); Ζαχαρώνω και το Evolution, αλλά ξεφεύγει από τον προυπολογισμό μου.

 

--- Edit ---

Τα double encoders τι είναι; Υπάρχει κάποιο που να κυκλοφορεί Ελλάδα για να το δω από κοντά;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Double encoders έχουν τα Dobson GOTO της Skywatcher. Το κινείς με το χέρι και αυτό συνεχίζει να παρακολουθεί σωστά και κάνει σωστή χρήση του GOTO. Στα Nexstar η κίνηση με το χέρι είναι απαγορευμένη, επειδή θα πρέπει να κάνεις ξανά Alignment μετά. Ο ένας κωδικοποιητής καταγράφει το Align και ο άλλος τις αλλαγές που έκανες με το χέρι. Από τη διαφορά των συντεταγμένων η βάση γνωρίζει ανά πάσα στιγμή προς τα που είναι στραμμένη, ό,τι και να της κάνεις.

 

https://www.amazon.com/Celestron-NexStar-6-SE-Telescope/dp/B000GUKTDM

 

Βλέπεις, 800 δολλάρια ή, ας πούμε, ευρώ θα έπρεπε να μπορείς να το αγοράσεις. Στην Ελλάδα μπορεί να το βρεις μεταχειρισμένο τόσο, νομίζω πως έχει πουληθεί και 600. Το δικό μου δεν το πουλάω ακριβώς επειδή η αξία μεταπώλησης είναι τόσο εξευτελιστική. Προτιμώ να το πάρουν τα παιδιά μου, τα εγγόνια μου, ή να το χρησιμοποιήσω εγώ ξανά γερνώντας (το Nexstar έχει μεγάλο σουξέ με συνταξιούχους στις ΗΠΑ, οι οποίοι έχουν ελεύθερο χρόνο και τα μάτια τους και η μέση τους τους δυσκολεύουν με το starhopping και το κουβάλημα των Dob).

 

Φυσικά και τώρα μπορώ να το χρησμοποιήσω, αλλά μέχρι να βάλω καλώδια και να κάνω Align κλπ, έχω ήδη παρατηρήσει με την PortaMount αυτό που θέλω και έχω ξαναμαζέψει τηλεσκόπιο και βάση. Φταίει κυρίως το ότι όταν πάω σε εξόρμηση έχω μεγαλύτερα, 8" και 12", τα οποία είναι χειροκίνητα, ενώ όταν παρατηρώ από την πόλη, αυτά που θα δω τα βρίσκω άνετα και μόνος μου. Ωστόσο, στις πρώτες εξορμήσεις κουβαλούσα το Nexstar, αλλά από τότε που πέθανε η μπαταρία δεν ασχολήθηκα να την αντικαταστήσω (στο σπίτι απλώς έβαζα καλώδιο στην πριζα του δικτύου).

 

Ενδέχεται να βρεις χώρια τη βάση και τον σωλήνα, ο δε σωλήνας μπορεί να είναι κάτι άλλο (πχ SCT από Meade, ή Maksutov από Skywatcher ή Orion) αλλά θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Αναδιατυπώνω για να μην παρεξηγηθώ: Το τηλεσκόπιο αξίζει και κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Απλώς η τιμή του στην Ελλάδα είναι αναχρονιστική, πιθανότατα λόγω των επιπλοκών των μνημονίων. Σκέψου να αγόραζες σήμερα το Nokia 5130 400 ευρώ, επειδή τα καλύτερα σημερινά κινητά κοστίζουν >600 ευρώ. Θα το αγόραζες;

 

Ως προς τα οπτικά είμαστε εντελώς Ψωροκώσταινα, αλλά και οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είναι ριγμένοι σε σχέση με τους Αμερικανούς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.firstlightoptics.com/sky-watcher-az-gti-wifi/sky-watcher-skymax-127-az-gti.html

 

Δες αυτό το setup. Το τηλεσκόπιο το έχω ήδη και είναι ξυράφι. Τη βάση την περιμένω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω εντυπωσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.firstlightoptics.com/sky-watcher-az-gti-wifi/sky-watcher-skymax-127-az-gti.html

 

Δες αυτό το setup. Το τηλεσκόπιο το έχω ήδη και είναι ξυράφι. Τη βάση την περιμένω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω εντυπωσεις

 

Πολύ ενδιαφέρον και αρκετά οικονομικότερο από το 6SE! Βλέπω πως η βάση θα μπορούσε να σηκώσει και το σωλήνα του 6SE ή κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

To wifi δεν μ' ενδιαφέρει και τόσο γιατί το τηλεσκόπιο θα το φορτώνω στ' αμάξι και θα φεύγω για σκοτεινούς ουρανούς (εκεί που μένω είναι χάλια). Οπότε το wifi δεν θα είναι διαθέσιμο.

Από hand controller υπάρχει κάτι γι' αυτό; Υπάρχει δυνατότητα να γίνει Go-To; Θα το ήθελα για όταν θα είμαι μακρυά από το σπίτι.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.firstlightoptics.com/sky-watcher-az-gti-wifi/sky-watcher-skymax-127-az-gti.html

 

Δες αυτό το setup. Το τηλεσκόπιο το έχω ήδη και είναι ξυράφι. Τη βάση την περιμένω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω εντυπωσεις

 

Πολύ ενδιαφέρον και αρκετά οικονομικότερο από το 6SE! Βλέπω πως η βάση θα μπορούσε να σηκώσει και το σωλήνα του 6SE ή κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

To wifi δεν μ' ενδιαφέρει και τόσο γιατί το τηλεσκόπιο θα το φορτώνω στ' αμάξι και θα φεύγω για σκοτεινούς ουρανούς (εκεί που μένω είναι χάλια). Οπότε το wifi δεν θα είναι διαθέσιμο.

Από hand controller υπάρχει κάτι γι' αυτό; Υπάρχει δυνατότητα να γίνει Go-To; Θα το ήθελα για όταν θα είμαι μακρυά από το σπίτι.

 

Δεν χρειάζεται (internet) Σύνδεση, δημιουργεί δικό του wi fi για να συνδεθεί το κινητό σου για τον έλεγχο. Από κει και πέρα αγοράζεις αν θες χωριστά το synscan hand controller της skywatcher και δουλεύεις με αυτό αν θες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.firstlightoptics.com/sky-watcher-az-gti-wifi/sky-watcher-skymax-127-az-gti.html

 

Δες αυτό το setup. Το τηλεσκόπιο το έχω ήδη και είναι ξυράφι. Τη βάση την περιμένω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω εντυπωσεις

 

Πολύ ενδιαφέρον και αρκετά οικονομικότερο από το 6SE! Βλέπω πως η βάση θα μπορούσε να σηκώσει και το σωλήνα του 6SE ή κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

To wifi δεν μ' ενδιαφέρει και τόσο γιατί το τηλεσκόπιο θα το φορτώνω στ' αμάξι και θα φεύγω για σκοτεινούς ουρανούς (εκεί που μένω είναι χάλια). Οπότε το wifi δεν θα είναι διαθέσιμο.

Από hand controller υπάρχει κάτι γι' αυτό; Υπάρχει δυνατότητα να γίνει Go-To; Θα το ήθελα για όταν θα είμαι μακρυά από το σπίτι.

 

Δεν χρειάζεται (internet) Σύνδεση, δημιουργεί δικό του wi fi για να συνδεθεί το κινητό σου για τον έλεγχο. Από κει και πέρα αγοράζεις αν θες χωριστά το synscan hand controller της skywatcher και δουλεύεις με αυτό αν θες.

 

Το σκεύτομαι! Δεν είχα ιδέα για το πως δουλεύει! ϊσως τελικά ν' αφήσω το 6SE γι' αυτό.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.firstlightoptics.com/sky-watcher-az-gti-wifi/sky-watcher-skymax-127-az-gti.html

 

Δες αυτό το setup. Το τηλεσκόπιο το έχω ήδη και είναι ξυράφι. Τη βάση την περιμένω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω εντυπωσεις

 

Πολύ ενδιαφέρον και αρκετά οικονομικότερο από το 6SE! Βλέπω πως η βάση θα μπορούσε να σηκώσει και το σωλήνα του 6SE ή κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

To wifi δεν μ' ενδιαφέρει και τόσο γιατί το τηλεσκόπιο θα το φορτώνω στ' αμάξι και θα φεύγω για σκοτεινούς ουρανούς (εκεί που μένω είναι χάλια). Οπότε το wifi δεν θα είναι διαθέσιμο.

Από hand controller υπάρχει κάτι γι' αυτό; Υπάρχει δυνατότητα να γίνει Go-To; Θα το ήθελα για όταν θα είμαι μακρυά από το σπίτι.

 

Δεν χρειάζεται (internet) Σύνδεση, δημιουργεί δικό του wi fi για να συνδεθεί το κινητό σου για τον έλεγχο. Από κει και πέρα αγοράζεις αν θες χωριστά το synscan hand controller της skywatcher και δουλεύεις με αυτό αν θες.

 

Το σκεύτομαι! Δεν είχα ιδέα για το πως δουλεύει! ϊσως τελικά ν' αφήσω το 6SE γι' αυτό.

Αν κάνεις λίγο υπομονή θα σου πω την άλλη εβδομάδα εντυπώσεις κι από τη βάση, αν κι έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μην πάρετε αυτήν την βάση! Είδα μέσα από αυτό το τηλεσκόπιο πρόσφατα και η EQ2 είναι απείρως πιο σταθερή. Με αυτήν δυσκολευόμουν να εστιάσω. Σχεδόν δεν μπορούσα! Ότι άγγιζα άρχιζε ένα τρέμουλο που δεν σταμάταγε. Άρα σίγουρα δεν κάνει για το 6ιντσο. Τα παρά πάνω με το 127 Mak! Ο φίλος που την έχει σκέφτεται μήπως αν αλλάξει τα πόδια το πράγμα διορθωθεί. Βεβαίως είναι πανάλφρη και ευκολότατη στην μεταφορά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μην πάρετε αυτήν την βάση! Είδα μέσα από αυτό το τηλεσκόπιο πρόσφατα και η EQ2 είναι απείρως πιο σταθερή. Με αυτήν δυσκολευόμουν να εστιάσω. Σχεδόν δεν μπορούσα! Ότι άγγιζα άρχιζε ένα τρέμουλο που δεν σταμάταγε. Άρα σίγουρα δεν κάνει για το 6ιντσο. Τα παρά πάνω με το 127 Mak! Ο φίλος που την έχει σκέφτεται μήπως αν αλλάξει τα πόδια το πράγμα διορθωθεί. Βεβαίως είναι πανάλφρη και ευκολότατη στην μεταφορά.

 

Σε reviews που διάβαζα στο cloudy nights έλεγαν ότι το τρίποδο που δίνεται με τη βάση είναι οκ για ελαφριά τηλεσκόπια. Με καλύτερο τρίποδο η σταθερότητα βελτιώνεται δραματικά σε βαθμό μάλιστα να σηκώνει περισσότερα κιλά από τα ονομαστικά χωρίς πρόβλημα. Πολλοί στο cloudy nights τη χρησιμοποιούσαν χωρίς να εκτείνουν τα πόδια για σταθερότητα. Το υπέρ της βάσης είναι η φορητότητα και η ευελιξία το κατά που είναι το τρίποδο, ευτυχώς, διορθώνεται με κάποια μικρή επένδυση σε κάποιο πιο σταθερό!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μια πενταετία με το Meade DS-2104 MAK και το Celestron Astromaster 130, αποφάσισα να σοβαρέψω λίγο την κατάσταση με κάτι δυνατό και ρομποτοποιημένο

 

Κι εγώ επιμένω πως ένα 5-6" που κοιτάς δεν είναι αναβάθμιση. Κάτσε σε αυτά που έχεις ή πάρε ένα 8''. Εχεις 102 και 130. Πάλι στα 130 θα πας? Και θα αλλάξεις τρίποδο? Και αν δεν δουλεύει τόσο καλά? Θα έχεις άλλο ένα 130άρι σαν το τρεμάμενο Astromaster σου. Αν σε ικανοποιούν τα 130άρια γιατί δεν παίρνεις μία στιβαρή στήριξη γι αυτά που έχεις?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Αν κάνεις λίγο υπομονή θα σου πω την άλλη εβδομάδα εντυπώσεις κι από τη βάση, αν κι έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικες

 

Θα κάνω σίγουρα υπομονή. Περιμένω τις εντυπώσεις σου!

 

Παιδιά μην πάρετε αυτήν την βάση! Είδα μέσα από αυτό το τηλεσκόπιο πρόσφατα και η EQ2 είναι απείρως πιο σταθερή. Με αυτήν δυσκολευόμουν να εστιάσω. Σχεδόν δεν μπορούσα! Ότι άγγιζα άρχιζε ένα τρέμουλο που δεν σταμάταγε. Άρα σίγουρα δεν κάνει για το 6ιντσο. Τα παρά πάνω με το 127 Mak! Ο φίλος που την έχει σκέφτεται μήπως αν αλλάξει τα πόδια το πράγμα διορθωθεί. Βεβαίως είναι πανάλφρη και ευκολότατη στην μεταφορά.

 

Ένα από τα προβλήματά μου με το Astromaster ήταν η βάση του. Κάθε φορά που εστιάζω ή μικρορυθμίζω κουνιέται το σύμπαν. Σταματά σύντομα όμως. Είναι χειρώτερα από αυτό;

 

Μετά από μια πενταετία με το Meade DS-2104 MAK και το Celestron Astromaster 130, αποφάσισα να σοβαρέψω λίγο την κατάσταση με κάτι δυνατό και ρομποτοποιημένο

 

Κι εγώ επιμένω πως ένα 5-6" που κοιτάς δεν είναι αναβάθμιση. Κάτσε σε αυτά που έχεις ή πάρε ένα 8''. Εχεις 102 και 130. Πάλι στα 130 θα πας? Και θα αλλάξεις τρίποδο? Και αν δεν δουλεύει τόσο καλά? Θα έχεις άλλο ένα 130άρι σαν το τρεμάμενο Astromaster σου. Αν σε ικανοποιούν τα 130άρια γιατί δεν παίρνεις μία στιβαρή στήριξη γι αυτά που έχεις?

 

Το 8" θα ήθελα, αλλά πάει ακριβότερα. Υπάρχει κάποιο σχετικά οικονομικό, 8" ρομποτικό περίπου στα 1500€;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Αν κάνεις λίγο υπομονή θα σου πω την άλλη εβδομάδα εντυπώσεις κι από τη βάση, αν κι έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικες

 

Θα κάνω σίγουρα υπομονή. Περιμένω τις εντυπώσεις σου!

 

Παιδιά μην πάρετε αυτήν την βάση! Είδα μέσα από αυτό το τηλεσκόπιο πρόσφατα και η EQ2 είναι απείρως πιο σταθερή. Με αυτήν δυσκολευόμουν να εστιάσω. Σχεδόν δεν μπορούσα! Ότι άγγιζα άρχιζε ένα τρέμουλο που δεν σταμάταγε. Άρα σίγουρα δεν κάνει για το 6ιντσο. Τα παρά πάνω με το 127 Mak! Ο φίλος που την έχει σκέφτεται μήπως αν αλλάξει τα πόδια το πράγμα διορθωθεί. Βεβαίως είναι πανάλφρη και ευκολότατη στην μεταφορά.

 

Ένα από τα προβλήματά μου με το Astromaster ήταν η βάση του. Κάθε φορά που εστιάζω ή μικρορυθμίζω κουνιέται το σύμπαν. Σταματά σύντομα όμως. Είναι χειρώτερα από αυτό;

 

Μετά από μια πενταετία με το Meade DS-2104 MAK και το Celestron Astromaster 130, αποφάσισα να σοβαρέψω λίγο την κατάσταση με κάτι δυνατό και ρομποτοποιημένο

 

Κι εγώ επιμένω πως ένα 5-6" που κοιτάς δεν είναι αναβάθμιση. Κάτσε σε αυτά που έχεις ή πάρε ένα 8''. Εχεις 102 και 130. Πάλι στα 130 θα πας? Και θα αλλάξεις τρίποδο? Και αν δεν δουλεύει τόσο καλά? Θα έχεις άλλο ένα 130άρι σαν το τρεμάμενο Astromaster σου. Αν σε ικανοποιούν τα 130άρια γιατί δεν παίρνεις μία στιβαρή στήριξη γι αυτά που έχεις?

 

Το 8" θα ήθελα, αλλά πάει ακριβότερα. Υπάρχει κάποιο σχετικά οικονομικό, 8" ρομποτικό περίπου στα 1500€;

 

Το μόνο στα μισά λεφτά από αυτά που θες να δώσεις είναι το skywatcher dog 8 go to. https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-200p-flextube-goto.html

Μεταφέρεται μια χαρά αν έχεις ένα κανονικό σε μέγεθος αυτοκίνητο, αλλά χάνεις την άνεση μεταφοράς που θα σου έδινε ένα κοντό SCT. Από κει και πέρα πας για evolution και ανεβαίνεις σε τιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω Dob γιατί η στήρηξή του στο δάπεδο είναι πρόβλημα. Προτιμώ τηλεσκόπια σε τρίποδο με μεταβλητό μήκος ποδιών. Επίσης ο SCT ή MAK σωλήνας εύκολα μπαίνουν πάνω σε ισημερινή στήριξη, ενώ αυτό αν και άκρως ελκυστικό θα είναι πρόβλημα. Πως θα μπορούσε να ισοροποιθεί σωστά πάνω σε μια ισημερινή, αν τα δαχτυλίδια μπούν τέρμα πίσω;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω Dob γιατί η στήρηξή του στο δάπεδο είναι πρόβλημα. Προτιμώ τηλεσκόπια σε τρίποδο με μεταβλητό μήκος ποδιών. Επίσης ο SCT ή MAK σωλήνας εύκολα μπαίνουν πάνω σε ισημερινή στήριξη, ενώ αυτό αν και άκρως ελκυστικό θα είναι πρόβλημα. Πως θα μπορούσε να ισοροποιθεί σωστά πάνω σε μια ισημερινή, αν τα δαχτυλίδια μπούν τέρμα πίσω;

 

Αν θες να πας σε 8 τότε η μόνη σου λύση στα λεφτα σου είναι αυτή

https://www.firstlightoptics.com/se-series/celestron-nexstar-8se.html

Αργότερα το βάζεις και σε eq βάση. Μπορεί όντως να είναι πιο παραχωρημένη τεχνολογικά από τις evolution αλλά, αγοράζοντας μια ισημερινη στο μελλον και έχεις ένα 8 άρι τηλεσκόπιο και σου μένουν και 2 βάσεις να κάνεις τη δουλειά σου ανάλογα τις ανάγκες σου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το evolution είναι σαφώς ανώτερο από το se. Είσαι άτυχος ,το πούλησα πριν 10 μέρες (6αρι). Ο τρίποδας είναι οριακά να δεχτεί το 9,25 (το mount ειναι ίδιο και για τους τρεις σωλήνες), οι 6 και 8 ιντσες είναι παιχνίδι για την βάση. Φαντάσου ότι έβαζα πάνω οδηγητικο , φωτογραφική, οδηγητικη κάμερα και όλα αυτά ενώ η βάση ήταν σε κλίση μιας και είχα και ισημερινή σφήνα. Δεν ζοριστικε ποτέ . Τρανή απόδειξη τούτου ,ήταν ότι η απόδοση της εσωτερικής μπαταρίας δεν έπεσε ούτε λεπτό. Τα γρανάζια και το μοτέρ είναι πολύ ανώτερης ποιότητας από αυτά του se. Τον τελευταίο καιρό , χρησιμοποιούσα τον σωλήνα πάνω σε ισημερινή , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υ.γ Για μενα και από όσο έχω διαβάσει και στο cloudynights , η αξία του se , θα έπρεπε να είναι 500 -600 ευρώ max καινούργιο.

Υ.γ 2 Νομιζω υπάρχει μια αγγελία εδώ , για 9,25, ακριβότερο από αυτά που ζητάς, αλλά τηλεσκόπιο για μια ζωή.

Υ.γ 3 dob go to 10αρι εχει φίλος μου , εξαιρετικό και σχετικά φτηνό, αλλά δεν συγκρίνονται τα sct με τα νευτωνια . (Προσωπική άποψη , και μόνο ότι χρειάζεσαι μισό αμάξι για το 10αρι , εμένα δεν με βολεύει)

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το evolution είναι σαφώς ανώτερο από το se. Είσαι άτυχος ,το πούλησα πριν 10 μέρες (6αρι). Ο τρίποδας είναι οριακά να δεχτεί το 9,25 (το mount ειναι ίδιο και για τους τρεις σωλήνες), οι 6 και 8 ιντσες είναι παιχνίδι για την βάση. Φαντάσου ότι έβαζα πάνω οδηγητικο , φωτογραφική, οδηγητικη κάμερα και όλα αυτά ενώ η βάση ήταν σε κλίση μιας και είχα και ισημερινή σφήνα. Δεν ζοριστικε ποτέ . Τρανή απόδειξη τούτου ,ήταν ότι η απόδοση της εσωτερικής μπαταρίας δεν έπεσε ούτε λεπτό. Τα γρανάζια και το μοτέρ είναι πολύ ανώτερης ποιότητας από αυτά του se. Τον τελευταίο καιρό , χρησιμοποιούσα τον σωλήνα πάνω σε ισημερινή , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υ.γ Για μενα και από όσο έχω διαβάσει και στο cloudynights , η αξία του se , θα έπρεπε να είναι 500 -600 ευρώ max καινούργιο.

Υ.γ 2 Νομιζω υπάρχει μια αγγελία εδώ , για 9,25, ακριβότερο από αυτά που ζητάς, αλλά τηλεσκόπιο για μια ζωή.

Υ.γ 3 dob go to 10αρι εχει φίλος μου , εξαιρετικό και σχετικά φτηνό, αλλά δεν συγκρίνονται τα sct με τα νευτωνια . (Προσωπική άποψη , και μόνο ότι χρειάζεσαι μισό αμάξι για το 10αρι , εμένα δεν με βολεύει)

 

Αν το σκεφτείς, Ένας σωλήνας celestron SCT 8" έχει γύρω στα 1200€. Στην ουσία πληρώνεις τόσο το σωλήνα συν 300€ τη βάση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το evolution είναι σαφώς ανώτερο από το se. Είσαι άτυχος ,το πούλησα πριν 10 μέρες (6αρι). Ο τρίποδας είναι οριακά να δεχτεί το 9,25 (το mount ειναι ίδιο και για τους τρεις σωλήνες), οι 6 και 8 ιντσες είναι παιχνίδι για την βάση. Φαντάσου ότι έβαζα πάνω οδηγητικο , φωτογραφική, οδηγητικη κάμερα και όλα αυτά ενώ η βάση ήταν σε κλίση μιας και είχα και ισημερινή σφήνα. Δεν ζοριστικε ποτέ . Τρανή απόδειξη τούτου ,ήταν ότι η απόδοση της εσωτερικής μπαταρίας δεν έπεσε ούτε λεπτό. Τα γρανάζια και το μοτέρ είναι πολύ ανώτερης ποιότητας από αυτά του se. Τον τελευταίο καιρό , χρησιμοποιούσα τον σωλήνα πάνω σε ισημερινή , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υ.γ Για μενα και από όσο έχω διαβάσει και στο cloudynights , η αξία του se , θα έπρεπε να είναι 500 -600 ευρώ max καινούργιο.

Υ.γ 2 Νομιζω υπάρχει μια αγγελία εδώ , για 9,25, ακριβότερο από αυτά που ζητάς, αλλά τηλεσκόπιο για μια ζωή.

Υ.γ 3 dob go to 10αρι εχει φίλος μου , εξαιρετικό και σχετικά φτηνό, αλλά δεν συγκρίνονται τα sct με τα νευτωνια . (Προσωπική άποψη , και μόνο ότι χρειάζεσαι μισό αμάξι για το 10αρι , εμένα δεν με βολεύει)

 

Το είχα δει και περίμενα να μαζέψω το ποσό αλλά δεν πρόλαβα. Διαβάζω κι εγώ για το Evolution αρκετά καλά. Τώρα σκεύτομαι να καταλαγιάσω τη φούρια μου για νέο τηλεσκόπιο για κανα μήνα ακόμα και να πάω για το 6αρι.

 

Αν το σκεφτείς, Ένας σωλήνας celestron SCT 8" έχει γύρω στα 1200€. Στην ουσία πληρώνεις τόσο το σωλήνα συν 300€ τη βάση.

 

Κατα καιρούς βρίσκω τον 8άρι σωλήνα sto ebay ακόμα και 500€. Είναι ρίσκο το μεταχειρισμένο SCT; Βρίσκει κανείς εύκολα τη στήριξη της Celestron;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα οπτικά του είναι εντάξει και στο πακετάρει Καλά, δεν υπάρχει ρίσκο. Τη βάση για τα SE τη βρίσκεις στα....850€!!!!

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1822_Celestron-GoTo-Mount-for-telescopes-up-to-6-kg---autoguiding-port.html

 

1000 φορές πήγαινε σε ισημερινή!!! Αν το ψάξεις παίρνεις τη HEQ5 με αυτά τα λεφτα περίπου!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης