Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πρώτες cmos ήταν καλύτερες για πλανητική. Η τεχνολογία τρέχει , και οι καινούργιες λόγω του εξαιρετικά χαμηλού θορύβου και της αυξημένης ευαισθησίας τους , ακόμα και σε μη ψυχομενα μοντέλα , χρησιμοποιούνται και για deep sky . Στα πρόσθετα συν είναι το high speed download , επιτρέποντας θέαση σε real time.

Οι ccd είναι δοκιμασμένη συνταγή.

Για one shot color , θα πήγαινα σε cmos .

Για φωτογράφιση με φίλτρα , σε μονόχρωμη ccd.

Όλα είναι θέμα δυνατοτήτων, χρόνου , χρήματος.

Ακόμα και με έγχρωμη cmos , θα εχεις φοβερές λήψεις , σε ελάχιστο χρόνο. (Βλέπε atik horizon)

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω έχει περισσότερο νόημα ψυχόμενη ή μη, μονόχρωμη ή έγχρωμη. Από αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι στην τελική έχουν πιο πολύ τα παραπάνω σημασία πάρα ο τύπος του τσιπ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημασία εχει ο τύπος του chip και όχι αν είναι ψυχόμενη ή όχι.

Πλέον το σκηνικό έχει αλλάξει. Ο κόσμος στρέφεται στις CMOS μιας και:

 

1) Είναι στο 1/2 με 1/3 της τιμής σε σχέση με CCD

2) Προσφέρουν πολλά megapixel και ανάλυση

3) Έχουν QE (quantum efficiency - ευαισθησία) πολύ υψηλή (+70-80%)

4) Είναι πολύ καθαρές στο θόρυβο.

 

Τα ccd chips πεθαίνουν. Ήδη η sony έχει ανακοινώσει το θάνατό τους και τον τερματισμό της γραμμής παραγωγής τους (σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχουν στο εμπόριο).

 

Μειονεκτηματα των CMOS είναι ότι ακόμα το dynamic range είναι μικρότερο. 12bit σε σχέση με το 16bit των CCD και ότι δεν υπάρχουν μεγάλα chip σε CMOS ακόμα. (To pixel size  τους  είναι επίσης μικρό για μεγάλες εστιακές αλλά εδώ δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει αυτό)

 

* (Πάντως και τα 2 παραπάνω σε λίγους μήνες θα είναι παρελθόν μιας και τα CMOS γίνονται 16bita και ήδη βγαινουν μεγάλα chips)

 

Προσωπικά δεν θα αγόραζα για κανενα λόγο CCD αν ήταν να επιλέξω τώρα!

Θα πρότεινα να δείς τις κάμερες με Sony IMX183 CMOS.

 

* Σημαντικό επίσης είναι το Image scale σε σχέση με το τηλεσκόπιο που θα βάλεις τη κάμερα. Δεν είναι πάντα το ζητούμενο αλλά καλό είναι να υπολογιστεί πριν αγοράσεις κάμερα (CCD η CMOS).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημασία εχει ο τύπος του chip και όχι αν είναι ψυχόμενη ή όχι.

Νομίζω ότι και στις CMOS το να είναι cooled κάνει τη διαφορά, εφόσον έχουν όντως πιο χαμηλό read noise σε υψηλά gain, αλλά η ψύξη αντιμετωπίζει το thermal noise, που "πάσχουν" όλα τα chip ανεξαιρέτως. Από κει και πέρα, από τη λίγη εμπειρία, που έχω ακόμα, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το μέλλον βρίσκεται στις CMOS που διαρκώς εξελίσσονται και έχουν πολύ ψωμί ακόμα! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σε ενδιαφερει η φωτογραφηση με φιλτρα narrowband, νομιζω ακομα η CCD υπερτερει. Αν ειναι για εγχρωμη καμερα, νομιζω οτι η CMOS ειναι καλυτερη επιλογη σε σχεση με μια ccd.

Εχω ακουσει κι εγω για τα χαμηλα επιπεδα θορυβου των CMOS, αλλα εντυπωσιαστηκα απο το θορυβο που παρατηρησα σε ληψεις μολις των 6 sec στην διχως ψυξη 224mc που προσφατα απεκτησα. Η ευαισθησια του τσιπ ομως και το τελικο αποτελεσμα μου αρεσε. Ισως εχω κακομαθει βςβαια απο την 414ex που χρησιμοποιω η οποια ειναι εξαιρετικα καθαρη.

Οπως ομως και να εχει, το μελλον ςιναι στις CMOS καμερες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης