Jump to content

Διπλό τηλεσκόπιο σε διάταξη Bino.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν είμαι σχετικά αρχάριος οπότε επιφυλάσσομαι για την ορθότητα αυτών που θα πω. Είμαι κάτοχος ενός SW120/600 σε AZ3, με το οποίο έχω δει υπέροχες εικόνες και το έχω καταευχαριστηθεί. Θέλω όμως σα μυρμήγκι να μαζέψω λίγα λεφτά για αναβάθμιση μέχρι το επόμενο καλοκαίρι. Δεν τρελαίνομαι για αστροφωτογράφιση, θέλω όμως το δυνατόν όμορφες live παρατηρήσεις.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν παίζει το εξής σενάριο:

Να αλλάξω την στήριξη και να πάρω ένα πανομοιότυπο (120/600) και να τα βάλω σε διάταξη Bino.

 

Υποθέτω η εικόνα θα είναι πολύ καλύτερη από ένα σκέτο binoviewer κυρίως στην αίσθηση του 3D.

 

Έχει κανείς εμπειρία από παρατήρηση μέσα από ανάλογο εξοπλισμό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σοβαρά όμως, το είχα σκεφτεί κ εγώ αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Το εύκολο είναι να ευθυγραμμισεις τα δυο τηλεσκόπια, και το δύσκολο να φέρεις κοντά τις δυο κόρες εξόδου ipd.

Αν έπρεπε με την απειλή πιστολιού να το δοκιμάσω, θα χρησιμοποιούσα κυάλια αντικαθιστώντας τους αντικειμενικούς με τα δυο τηλεσκόπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχαχαχαχαχαχα, Οk, σε ευχαριστώ. Μου αρέσει πολύ η αίσθηση μέσα από κιάλια, οπότε ίσως να έχω απλά το νου μου για κάνα binoviewer, και ίσως καμιά επένδυση σε στήριξη που ποτέ δεν πάει χαμένη...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γίνεται φίλε. Ορεξη για πατέντες να έχεις και γερά νεύρα. Δες εκεί που λέει Lazy Diagonals http://davetrott.com/oversize-binoculars/big-binoculars/ Φάντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες υλοποιήσεις. Επίσης πωλούνται και έτοιμα bino telescope

Οπα το βρήκα έτοιμο. https://www.sciencecenter.net/hutech/borg/bino/index.htm

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχαχαχαχαχαχα, Οk, σε ευχαριστώ. Μου αρέσει πολύ η αίσθηση μέσα από κιάλια, οπότε ίσως να έχω απλά το νου μου για κάνα binoviewer, και ίσως καμιά επένδυση σε στήριξη που ποτέ δεν πάει χαμένη...

Καλησπέρα, ίσως σε ενδιαφέρει αυτό.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25765

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη, χρειάζεται πολύ προσοχή στην απόφαση για την κατασκευή αυτή. Κατ' αρχήν δεν πρόκειται να έχεις καμία 3D αίσθηση - αυτό είναι μια μεγάλη παρανόηση. Τα αντικείμενα του ουρανού είναι τόσο μακριά που τα δύο τηλεσκόπια θα τα βλέπουν υπό την ίδια ακριβώς γωνία, δηλαδή δεν θα υπάρχει η "παράλλαξη" που προκαλεί την τρισδιάστατη αντίληψη στα κοντινά αντικείμενα. Θα υπάρχει μόνο η άνεση του να βλέπεις ταυτόχρονα και με τα δυο μάτια, αλλά αυτό από μόνο του δεν προσφέρει τρισδιάστατη εικόνα. Μπορείς να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω κοιτάζοντας με κυάλια μακρινά επίγεια αντικείμενα ή αντικείμενα του ουρανού. Από κάποιες εκατοντάδες μέτρα ή λίγα χιλιόμετρα και πέρα, η εικόνα είναι επίπεδη (διδιάστατη) κι όχι 3D. Από κάθε άποψη είναι προτιμότερο ένα λίγο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο με binoviewer παρά δύο μικρότερα σε παράλληλη διάταξη, που άλλωστε θα έχουν συνεχή και άλυτα προβλήματα ευθυγράμμισης και ταύτισης εικόνας, λόγω πολλών παραγόντων. Μπορεί λοιπόν το διπλό τηλεσκόπιο να ακούγεται ωραίο σαν ιδέα αλλά είναι ενδιαφέρον μόνο σαν διαδικασία κατασκευής και όχι σαν αποτέλεσμα και χρήση.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους, Στέφανε έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί έτσι και νόμισα οτι θα έχει μεγάλη διαφορά η παρατήρηση από διπλό τηλεσκόπιο σε σχέση με binoviewer. Οπότε μάλλον η σειρά θα πάει ως εξής: Binoviewer, στήριξη, και πολύ μετά ένας πιο βαρβάτος σωλήνας...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης