Jump to content

Skywatcher AZ-GTI + Mak 127


DIMITRIS K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξα το θέμα αυτό για να γράφω τις εντυπώσεις, προβλήματα, υπέρ και κατά που έχω, είχα και θα έχω με αυτό το setup!

 

Κατ' αρχήν η βάση είναι ο ορισμός της φορητότητας. Μεταφέρεται πανεύκολα, στήνεται στο λεπτό, τη χειρίζεσαι με κινητό, synscan χειριστήριο ή χειροκίνητα, Γενικά κάνει τα πάντα και συμφέρει. Ο μόνος περιορισμός είναι τα 5 κιλά όριο φορτώματος, που θεωρώ ότι είναι απόλυτα λογικό, εφόσον πρόκειται για grab and go βάση και από κει και πέρα χάνει τη λογική της με μεγαλύτερα φορτία.

 

Στο "πεδίο μάχης":

Το χθεσινό βράδυ δεν ήταν και το ιδανικό για παρατήρηση. Φεγγάρι 2 μέρες μετά την πανσέληνο σε συνδυασμό με την υγρασία και το seeing πήγε περίπατο. Αλλά το νόημα ήταν να τσεκάρω τη βάση και όχι τόσο το τηλεσκόπιο που το ήξερα (περισσότερα και γι αυτό εδώ σε μελλοντικό post)

 

To στήσιμο μου πήρε στη κυριολεξία 5 λεπτά. Ενεργοποίησα τη βάση, άνοιξα την εφαρμογή στο κινητό μου, έκανα 1 star align με τον πολικό και ήμουν έτοιμος! Εδώ αντιμετώπισα το πρώτο πρόβλημα. Μόλις επέλεξα στόχο και άρχισε να γυρίζει η βάση, ξαφνικά σταμάτησε. Νεκρή. Προφανώς κάτι ζόρισε το μοτέρ και έκλεισε να μην καεί. Με ένα ανοιγοκλεισιμο επανήλθε στη ζωή. Το πρόβλημα τελικα λύθηκε χαλαρώνοντας λίγο τη βίδα του φρένου στο αζιμούθιο. Προφανώς την είχα σφίξει πολύ με αποτέλεσμα το μοτέρ να ζορίζεται γιατί δεν το αντιμετώπισα ξανα!

 

Το go to λειτούργησε σχετικά καλά για ευθυγράμμιση με ένα αστέρα. Με έφερνε πολύ κοντά στο στόχο αλλά χρειαζόταν και διόρθωση με χέρι. Το καλό ήταν ότι μόλις το διορθώνεις και το κεντραρες, κατοχυρωνοταν στη βάση και μόλις άλλαζες στόχο και ξαναστρεφόσουν προς τα εκεί, ήταν πια κεντραρισμένος. Κοινως τελειοποιεις το αρχικο align και κατα τη διάρκεια παρατήρησης. Για περισσότερα align, θα σας πω στο μέλλον!!

 

Το tracking ήταν ικανοποιητικο, με το mak 127 και nagler 13mm το νεφέλωμα της Λύρας το είχα κεντραρισμένο για 5 λεπτά πριν αρχίσει να φεύγει. Βέβαια με ένα καλύτερο αλφάδιασμα και παίζοντας με τις sidereal επιλογές του μενού θα πετύχω σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα.

 

Το τρίποδο με κατά το ήμισυ εκτεινομενα πόδια δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα τρεμοπαίγματος, παρόλο που είχα σχετικά υψηλή μεγέθυνση και ψιλοαέρα. Όταν το χτύπαγε έκανε περίπου 2-3 δεύτερα να αποσβέσει τους κραδασμούς.

 

Γενικά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές και στο μελλον θα περάσει ακόμα πιο εκτενή έλεγχο, όπως καλύτερο align φουλ εκτεινομενα πόδια να δω τη συμπεριφορά της και σύνδεση με κάμερα.

IMG_20180829_479.thumb.jpg.1c9a8e0ca0625221c907727afecfb98a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, πολύ διαφωτιστικό το review σου! Το σκεύτομαι πολύ για μια τέτοια λύση αν θα πάω για 6ιντσο σωλήνα.

Σκεύτομαι και αφτην εδώ:

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-star-adventurer-astronomy-bundle.html

 

Μπορεί η δεύτερη να γίνει goto με κινητό όπως αυτή. Ξέρω πως ξεφέυγω αλλά από εκεί που στο μυαλό μου είχα ένα, τώρα έχω δέκα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, πολύ διαφωτιστικό το review σου! Το σκεύτομαι πολύ για μια τέτοια λύση αν θα πάω για 6ιντσο σωλήνα.

Σκεύτομαι και αφτην εδώ:

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-star-adventurer-astronomy-bundle.html

 

Μπορεί η δεύτερη να γίνει goto με κινητό όπως αυτή. Ξέρω πως ξεφέυγω αλλά από εκεί που στο μυαλό μου είχα ένα, τώρα έχω δέκα.

 

Όχι η star adventurer δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Αντιθέτως η az-gti μπορεί να γίνει και ισημερινή με σφήνα και στο εξωτερικό πολλοί τη χρησιμοποιούν ετσι με πολύ καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για το review! Την έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό και μου είχε κάνει εντύπωση πως και δεν είχε συζητηθεί. Προσωπικά με έχει ενθουσιάσει το πόσο compact και grab and go φαίνεται να είναι αυτό το setup. Ειδικά με τα οφέλη που έχει το tracking για πλανητική.

 

Ερώτηση: Εσύ τι επιλογή έχεις κάνει για την μπαταρία;

Αναρωτιόμουν αν η καλύτερη λύση είναι αυτά τα κλασσικά powertanks της SW/celestron ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο στην αγορά;

 

Διάβασα αυτό σαν note στο site της FLO και μου φάνηκε αρκετά meh:

 

NOTE 2: Please recharge your PowerTank after every use. Do not fully discharge your PowerTank. If the PowerTank becomes fully discharged through over-use or lack of use it will not accept another charge.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο powertank ούτε μπαταρίες αλλά τροφοδοτικό. Από site του εξωτερικού διάβαζα ότι ακόμα και με ΑΑ μπαταρίες βγάζει κάμποσες ώρες! Παρεμπιπτόντως κυκλοφόρησε νέα έκδοση της εφαρμογής synscan που βελτιώνει θεαματικά το tracking! Περισσότερα τεστ σύντομα!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Τελικά είδες βελτίωση στο tracking; Δώσε στοιχεία και χρόνους της φωτογραφίας αν είναι εύκολο.

 

Καλημέρα. Βελτίωση υπήρχε, τουλάχιστον με το ίδιο προσοφθάλμιο που της είχα πρωτοτσεκάρει! Πιστεύω ότι αν παίξω με τις sidereal επιλογές + καλύτερο αλφάδιασμα + καλύτερο align, γιατί ήταν προχειροστημένη, θα πάει ακόμα πιο καλά! Όσον αφορά τη φώτο, που δεν έχω κάποιο ιστορικό για το tracking, επειδή ήταν η πρώτη μου με τη συγκεκριμένη βάση: Είναι από ZWO ASI224 με IR cut φίλτρο. 10 stacks Χ 16sec με Sharpcap σε gain 350 + darks. Επεξεργάστηκε με Star tools και Photoshop για το τελικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για alt-az βάση και 1500mm εστιακή δεν το λες και άσχημα...έχεις δοκιμάσει τον μέγιστο χρόνο λήψης προτού να αρχίσουν να αλλοιώνονται τα άστρα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για alt-az βάση και 1500mm εστιακή δεν το λες και άσχημα...έχεις δοκιμάσει τον μέγιστο χρόνο λήψης προτού να αρχίσουν να αλλοιώνονται τα άστρα;

 

Βασικά, το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, που χρησιμοποίησα, δεν ήταν το ΜΑΚ, αλλά το BRESSER 102xs, με εστιακή 460mm και είναι f/4.5, επομένως έχει μεγάλη ανέχεια σε κακοτοπιές της βάσης!!! :mrgreen:

 

Στην ουσία χρησιμοποίησα 2 προγράμματα για φωτογράφιση. Το ένα είναι το Sharpcap που προανέφερα, κι έκανα live stack με τα καρέ που σου είπα που μου έδωσε και το καλύτερο αποτέλεσμα, μιας και δεν παρατήρησα κάποια trails και το άλλο το Sequence Generator pro, με τα ίδια καρέ (10Χ16+darks). Τα καρέ του τελευταίου τα στάκαρα με το Deepsky Stacker. Κράτησα όμως μόνο 4 καρέ + darks, επειδή στα υπόλοιπα είχαν αρχίσει να φαίνονται trails μεγέθους 2-3 pixel. Θυμίζω ότι τη βάση τη σέταρα άρπα κόλλα και με 1star align μόνο και είμαι σίγουρος ότι μπορεί να δώσει περισσότερα! Γενικά θέλει πολύ ψάξιμο ακόμα και δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για το πόσο μπορείς να φωτογραφίσεις. Πάντως για βιντεοπαρατήρηση, το τεστ το περνάει άνετα! Να αναφέρω τέλος ότι η εστίαση έγινε χοντρικά με το μάτι και όχι με κάποιο εργαλείο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Την γλυκοκοιτάζω κι εγώ αυτή τη στήριξη για χρήση με το ed80 και ένα νευτώνειο που ζυγίζει 5 κιλά.

Διαβάζω όμως σε άλλα fora πώς με χρήση κοντά στο όριο της βάσης (5 κιλά), αρχίζουν τα προβλήματα.

Δεν με απασχολεί τόσο η απόσβεση των δονήσεων, όσο το ότι φαίνεται πως με χρήση κοντά στο όριο η βάση διαλύεται μετά από 6 μήνες - 1 χρόνο. ίσχυει κάτι τέτοιο; Επίσης πώς ζορίζεται πιο πολύ η βάση, σε λειτουργία az ή eq με το ίδιο φόρτωμα;

Μήπως είναι αυτό που λέμε " Της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη";; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Mak 127 (3.5kg) η βάση πάει περίφημα. Το ED80 είναι λίγο ελαφρύτερο άρα θα πηγαίνει εξίσου καλά. Να υπολογίζεις βάρος και για τα extra όπως προσοφθάλμια (ή και διοφθάλμια κλπ). Θεωρώ να μην βάλεις βάρος κοντά στο όριο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, δυστυχώς την επέστρεψα για αντικατάσταση. Σοβαρότατο πρόβλημα στο tracking, λόγω του γραναζιού του αζιμούθιου το οποίο ήταν τόσο χάλια που στη μισή περιστροφή ζόριζε το μοτέρ από την πίεση και στην άλλη μισή είχε backlash!! Ελπίζω η καινούρια να δουλεύει όπως πρέπει!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, δυστυχώς την επέστρεψα για αντικατάσταση. Σοβαρότατο πρόβλημα στο tracking, λόγω του γραναζιού του αζιμούθιου το οποίο ήταν τόσο χάλια που στη μισή περιστροφή ζόριζε το μοτέρ από την πίεση και στην άλλη μισή είχε backlash!! Ελπίζω η καινούρια να δουλεύει όπως πρέπει!!

Δημήτρη, κάπου νομίζω ότι είδα φωτογραφίες δικές σου, ελπίζω να σου την αντικαταστήσουν με μια λειτουργική.

Την δουλέψεις και altaz και eq; Που σου φάνηκε ότι ζοριζοταν περισσότερο;

Μιας και την άνοιξες, πως σου φάνηκε η έδραση των δύο αξονων; Είναι στιβαρή, έχει ρουλεμάν στους αξονες;

Αν δηλαδή την χρησιμοποιήσεις μόνο χειροκίνητα, με βάρος 6-7 κιλά, σου δίνει την αίσθηση στιβαρότητας ή ότι θα την πάρεις αργά ή γρήγορα στο χέρι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, δυστυχώς την επέστρεψα για αντικατάσταση. Σοβαρότατο πρόβλημα στο tracking, λόγω του γραναζιού του αζιμούθιου το οποίο ήταν τόσο χάλια που στη μισή περιστροφή ζόριζε το μοτέρ από την πίεση και στην άλλη μισή είχε backlash!! Ελπίζω η καινούρια να δουλεύει όπως πρέπει!!

Δημήτρη, κάπου νομίζω ότι είδα φωτογραφίες δικές σου, ελπίζω να σου την αντικαταστήσουν με μια λειτουργική.

Την δουλέψεις και altaz και eq; Που σου φάνηκε ότι ζοριζοταν περισσότερο;

Μιας και την άνοιξες, πως σου φάνηκε η έδραση των δύο αξονων; Είναι στιβαρή, έχει ρουλεμάν στους αξονες;

Αν δηλαδή την χρησιμοποιήσεις μόνο χειροκίνητα, με βάρος 6-7 κιλά, σου δίνει την αίσθηση στιβαρότητας ή ότι θα την πάρεις αργά ή γρήγορα στο χέρι;

 

Είναι πολύ καλή η κατασκευή της με ρουλεμάν και στους 2 άξονες. Την δούλευα μόνο Alt-az. Ο αδύναμος κρίκος στο όριο των κιλών της είναι το τρίποδο που δεν σου εμπνέει στιβαρότητα και το dovetail που σε αγχώνει λίγο η μονή βίδα στερέωσης, αν και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει, αυτά τα δύο λύνονται σχετικά εύκολα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

 

Φωτογραφίες από το εσωτερικό του μηχανισμού με μεταλλικά γρανάζια

https://www.cloudynights.com/topic/586532-new-skywatcher-az-gti-goto-wifi-mount/page-20

 

Η δική μου σε EQ mode. Το σύστημα του αντίβαρου από ένα παλιό Celestron astromaster

20180928_193624_HDR.thumb.jpg.96da7cc17cb9a2dcc9a91ded00fd2133.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω Λουκά πως έχετε το ίδιο setup με τον Δημήτρη. Εσυ είδες διαφορά στο ζορισμα σε eq ή altaz;

Το bresser φαντάζομαι και εσύ για βιντεοαστρονομια το έχεις..., το δουλεύετε σε F/4.6 ή με 0.5 reducer σε F/2.3;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω διαπιστώσει καμμία διαφορά. Εξ' άλλου τα τηλεσκόπια που χρησιμοποιώ για βιντεοαστρονομία είναι όλα κάτω από 3.5 - 4 κιλά και δεν πρόκειται να φορτώσω τη στήριξη με σωλήνα + αντίβαρο πάνω από το συνιστώμενο όριο ασφαλείας από την εταιρεία. Εάν θέλω πλανητική φωτογράφηση ή παρατήρηση χρησιμοποιώ το Skymax 127 με barlow σε ALT-AZ mode.

 

Το Bresser το δουλεύω συνήθως χωρίς focal reducer

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπολογίζεις κα το αντίβαρο στο ωφέλιμο φορτίο των 5 κιλών που δίνει η sw; Συνήθως δεν το υπολογίζουμε αλλά στη συγκεκριμένη στήριξη ίσως πρέπει γιατί δεν είχε κατασκευαστεί με σκοπό να είναι eq εξ΄αρχης. Δηλαδή έναν οπτικό σωλήνα στα 4-4,5κιλα ενώ λογικά τον διαχειρίζεται άνετα σε altaz, αν το βάλεις σε eq, τότε με ράβδο και αντίβαρο πάει περίπου +2-2,5 κιλά, συνολικά 6-7 κιλά. Σε αυτή την περίπτωση το όριο των 5 κιλών πάει περίπατο.

Πιο επίφοβο σημείο μου φαίνεται η έδραση του αζιμουθιου, αλλά και το φωτογραφικό σπειρωμα στη βάση της στήριξης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το υπολογίζω αλλά πιστεύω ότι η βάση σηκώνει πολύ παραπάνω από 5 κιλά. Πάντα οι εταιρείες δηλώνουν χαμηλότερο ωφέλιμο φορτίο για λόγους ασφαλείας. Η βάση μου φαίνεται πολύ στιβαρή. Τη συγκρίνω με την "αδελφή" της Star adventurer την οποία έχω επίσης η οποία δίνει μάλιστα την αίσθηση πολύ πιο "εύθραυστης'' στήριξης. Περιμένω πάντως παρακολουθώντας τα ξένα fora: Όσο αυξάνονται σε αριθμό οι κάτοχοι της ΑΖ GTI παγκοσμίως όλο και κάποιος θα προσπαθήσει να δοκιμάσει τα όρια της σε φορτίο :mrgreen:

Νομίζω οτι δεν αξίζει να την αγοράσει κανείς πακέτο γιατί το τρίποδό της είναι για πέταμα. Εγώ αγόρασα την κεφαλή από το Πλανητάριο (είχε καλύτερη τιμή από το astroshop) και τη στήλη από το ebay.

Για τρίποδο χρησιμοποιώ έναν (Sentio TR-900) οικονομικότατο αλλά πολύ στιβαρό από το Plaisio.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το υπολογίζω αλλά πιστεύω ότι η βάση σηκώνει πολύ παραπάνω από 5 κιλά. Πάντα οι εταιρείες δηλώνουν χαμηλότερο ωφέλιμο φορτίο για λόγους ασφαλείας. Η βάση μου φαίνεται πολύ στιβαρή. Τη συγκρίνω με την "αδελφή" της Star adventurer την οποία έχω επίσης η οποία δίνει μάλιστα την αίσθηση πολύ πιο "εύθραυστης'' στήριξης. Περιμένω πάντως παρακολουθώντας τα ξένα fora: Όσο αυξάνονται σε αριθμό οι κάτοχοι της ΑΖ GTI παγκοσμίως όλο και κάποιος θα προσπαθήσει να δοκιμάσει τα όρια της σε φορτίο :mrgreen:

Νομίζω οτι δεν αξίζει να την αγοράσει κανείς πακέτο γιατί το τρίποδό της είναι για πέταμα. Εγώ αγόρασα την κεφαλή από το Πλανητάριο (είχε καλύτερη τιμή από το astroshop) και τη στήλη από το ebay.

Για τρίποδο χρησιμοποιώ έναν (Sentio TR-900) οικονομικότατο αλλά πολύ στιβαρό από το Plaisio.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ την κεφαλή μόνο λέω να πάρω. Την έχω στο καλάθι κανα μήνα τώρα και πάνω που πάω να κλείσω την αγορά, διαβάζω για κάποιο πρόβλημα και το αναβάλλω. Μου φαίνεται όμως πως το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο.... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Εγώ, δυστυχώς την επέστρεψα για αντικατάσταση. Σοβαρότατο πρόβλημα στο tracking, λόγω του γραναζιού του αζιμούθιου το οποίο ήταν τόσο χάλια που στη μισή περιστροφή ζόριζε το μοτέρ από την πίεση και στην άλλη μισή είχε backlash!! Ελπίζω η καινούρια να δουλεύει όπως πρέπει!!

 

 

Καλησπέρα! :)

 

Δημήτρη τελικά όλα καλά με την επιστροφή;

Συνεχίζεις να είσαι ευχαριστημένος με την επιλογη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης