Jump to content

Προτάσεις για βελτίωση εμπειρίας χρήσης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πρόσφατα αγόρασα το EXPLORER-130P SYNSCAN AZ GOTO και το ευχαριστήθηκα στις διακοπές στο Βραχάτι, όπου είχα καθαρούς και ανέφελους ουρανούς με ελάχιστη φωτορύπανση.

 

Το τηλεσκόπιο ήρθε με δύο προσοφθάλμια, ένα φίλτρο σελήνης και έναν (προφανώς εισαγωγικό) barlow, δώρο από το Πλανητάριο Θεσ/νικης.

 

Επιστρέφοντας στο σπίτι στο Μαρούσι, μπορώ να συνεχίσω να διακρίνω τους πλανήτες - μετά ζορίζεται η κατάσταση.

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για να βελτιώσω την εμπειρία μου, όσον αφορά τον εξοπλισμό (προσοφθάλμια φαντάζομαι). Η πλανητική παρατήρηση με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, και αν έχετε να προτείνετε κάτι να ευχαριστηθώ ακόμα περισσότερο το τηλεσκόπιό μου, θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Παναγιώτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παναγιώτη, κάπου υπάρχει ένας οδηγός με tips&tricks για παρατήρηση μέσα από Αθηνα (αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει). Δεν θυμάμαι αν ήταν μέσω του astrovox η το είχα δει κάπου αλλου, αν το βρω θα το ανεβάσω στο thread (το γράφω μήπως κάποιος άλλος φίλος ξέρει που είναι αυτός ο οδηγός να τον ανεβάσει).
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, για την απάντηση. Οτι υπάρχει και είναι διαθέσιμο βοηθά! Σκεφτόμουν κάτι σε μεγαλύτερο barlow ίσως ή άλλο προσοφθάλμιο;

Και φυσικά, αν υπάρχει κάποια ιδέα για τη χρήση του τηλεσκοπίου στο μπαλκόνι, πάντα βοηθά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Το ξεφύλλισα και εστιάζει στον τρόπο πλοήγησης στον ουρανό της πόλης, κάτι που το καλύπτει το Go To του τηλεσκοπίου μου.

Βέβαια έχει και την χρήσιμη παράγραφο για το τι μπορείς να παρατηρήσεις.

 

Από εξοπλισμό δεν έχει κάτι όμως (προσοφθάλμια, barlow), οπότε είμαι ανοικτός σε προτάσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην μπερδευεσαι δεν εστιαζει μονο στο πως να βρεις στοχους, σου δειχνει και πως να προγραμματισεις την παρατηρηση σου και πως να την κανεις καλυτερη :)
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο το καινούριο σου τηλεσκόπιο. Η δική μου επιλογή ήταν να αγοράσω καλύτερα προσοφθάλμια και έναν καλύτερο Barlow. Επέλεξα (για το 200P) προσοφθάλμια της explore scientific 82μοίρες (8,8 και 14) καθώς και έναν barlow της ίδιας εταιρείας. μπορείς εδώ: https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ να δείς πως θα φαίνονται οι στόχοι βάζοντας τις παραμέτρους (τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια, barlow κτλ).

Ελπίζω να βοήθησα...

Τάσος

Υ.Γ. Τα προσοφθάλμια που σου πρότεινα είναι περισσότερο για deep sky. Υπάρχουν και "πλανητικά" αλλά ας σου μιλήσουν κάποιοι πιο έμπειροι για αυτά... Εγώ τα χρησιμοποιώ και για πλανήτες και είμαι αρκετά ικανοποιημένος :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνησε πρώτα με έναν καλό Barlow 2X. Θα σου πρότεινα έναν από τους τρεις.

TeleVue. 139 ευρώ

Vixen 134 ευρώ

Celestron 149 ευρώ.

Οι τιμές είναι από το πλανητάριο.

Εγώ έχω έναν Celestron. Όταν τον αγόρασα ήταν ο πιο ακριβός αλλά δεν το μετάνιωσα.

 

Μέσα στο βαλιτσάκι με τους προσοφθάλμιους φακούς μου, ο Barlow είναι αυτός που χρησιμοποιώ περισσότερο. Από το 2001 δεν έχω κάνει ούτε μία παρατήρηση που να μην τον χρησιμοποιήσω. Από εκεί και πέρα είχα ένα παρόμοιο τηλεσκόπιο με το δικό σου και με τα ίδια χάλια προσοφθάλμια. Αν δεις με Plossl ίδιας εστιακής δεν θα πιστεύεις στην διαφορά. Και λέω Plossl διότι η SW τα δίνει με τα άλλα μοντέλα στον βασικό εξοπλισμό. Και είναι άδικο διότι αν τα δίνανε και με το τηλεσκόπιο σου θα είχες είδη 2 κομμάτια που θα έβλεπες πολύ καλά. (Τα οποία με τον 2Χ Barlow θα γινόντουσαν 4).

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιστρέφοντας στο σπίτι στο Μαρούσι, μπορώ να συνεχίσω να διακρίνω τους πλανήτες - μετά ζορίζεται η κατάσταση.

 

Μόλις έκανες downgrade στον εξοπλισμός σου. :mrgreen:

 

Πέρα από την πλάκα πάντως και το πιο ακριβό προσοφθάλμιο να αγοράσεις, είναι ακατόρθωτο ότι θα πετύχεις την ίδια "εμπειρία χρήσης" όπως λες κι εσύ, μέσα από Αθήνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

Θεωρώ οτι για να βελτιώσεις την εμπειρία παρατήρησης μέσα από την πόλη έχεις δύο επιλογές.

Η πρώτη είναι να αποδεχθείς τους περιορισμούς της φωτορύπανσης και να προσαρμόσεις τους στόχους σου ανάλογα ( πλανήτες, διπλά αστρα, αστρικά σμήνη ).

Η δεύτερη είναι να επενδύσεις ένα ποσό αντίστοιχο ενός προσοφθάλμιου σε μια ευαίσθητη κάμερα για βιντεοαστρονομία.

Οι τιμές τους κινούνται από 40 - 200 - 1000 € δηλαδή όσο ενός plossl - es82 - ethos. Ανάλογα με την τιμή έχεις και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Επίσης θα πρέπει να επενδύσεις κάποιο χρόνο στην εκμάθηση αυτού του τύπου παρατήρησης. Σε συνδυασμό με φίλτρο uhc ή ευρύ Ha έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Το 130p με εστιακή 650mm και F/5 είναι εξαιρετικό για την παραπάνω χρήση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης