Jump to content

Παρατήρηση Ερμή,απογοήτευση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα σήμερα και τα ξημερώματα της Κυριακής τον Ερμή. Ότι προσοφθάλμιο και να του έβαζα η εικόνα ήταν λίγο-πολύ ίδια: Ένα μικρό ή μεγαλύτερο pixel σε τριχρωμία (μπλε/άσπρο/καφέ-κόκκινο). Πάντα έτσι θα φαίνεται;Φταίει ότι ήταν χαμηλά στον ορίζοντα;Ότι έχει υψηλές θερμοκρασίες εδώ κάτω (Ιεράπετρα); Ότι είναι ο Σεπτέμβριος κακός μήνας για πλανητική παρατήρηση (το διαπίστωσα εχθές το βράδυ με Δία-Κρόνο,χάλια!); Και τα τρία μαζί; Πότε είναι ο καλύτερος μήνας για παρατήρησή του; Γενικά αυτόν τον καιρό απολαμβάνω πιο πολύ DSO's (νεφέλωμα Ωρίωνα-Πλειάδες κλπ) και αστέρια (π.χ Μιντάκα,Μπετελγκέζ,Zubenelgenubi κλπ). [/b]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τι έκανες τη παρατήρηση; Χθες, και μέσα από τη πόλη, με το 130/650 κατοπτρικό μου ο Δίας ήταν στα καλύτερά του από τις αρχές Αυγούστου. Μπορούσα να διακρίνω αρκετά καλά τις ζώνες του.

Πόσο ψηλά ήταν οι πλανήτες όταν τους παρατήρησες;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Ερμή τον παρατήρησα λίγο πριν την ανατολή του ήλιου αρκετά χαμηλά στον ορίζοντα. Δία,Κρόνο και Αφροδίτη από τις 20:00 έως τις 21:00. Χθες στην Ιεράπετρα η θερμοκρασία έφτασε την μέρα έως 34 βαθμούς. Έχω ξαναδεί τους πλανήτες που αναφέρεις πολύ καλύτερα. Χρησιμοποίησα ένα Nexstar 8SE με εναλλαγή σε προσοφθάλμια Nagler 16mm και 11mm και Barlow 2X της Televue. Για τον Ωρίωνα χρησιμοποιούσα και τον 25mm της Celestron,όπως και για τις Πλειάδες. [/b]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί τοπικά η ατμόσφαιρα να ήταν χάλια. Εγώ τον παρατήρησα από του Ρέντη στην Αττική και ήταν αρκετά ικανοποιητικά. Μπορεί να είχε ελαφριά νέφωση ή υγρασία. Θυμάσαι τίποτα σχετικά;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υγρασία ίσως είχε. Επιπλέον-για τον Ερμή-και άλλος ερασιτέχνης αστρονόμος που έχει Dob 8" μου είπε ότι η θέση του την συγκεκριμένη εποχή δεν είναι καλή. Πέραν της τριχρωμίας "έβραζε" κιόλας σημάδι ανοδικών θερμικών ρευμάτων. Γνωρίζεις μήπως ποιος είναι ο καλύτερος μήνας για παρατήρηση του Ερμή και αν φαίνονται λεπτομέρειες στην επιφάνειά του; Πρέπει να πω βέβαια ότι σήμερα ήταν η -μόλις-δεύτερη απόπειρά μου να τον παρατηρήσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή είναι αστροφωτογραφία με το SOAR των 4.1 μέτρων, με μάσκα κατά την οποία η διάμετρος ελαττώθηκε στα 1.35 μέτρα (1350mm, δηλαδή 43 φορές μεγαλύτερη επιφάνεια από το δικό σου, στο f/38 και με ασύγκριτα καλύτερης ποιότητας κάτοπτρο). Από αυτό καταλαβαίνεις τι μπορείς να (μην) δεις με απλή παρατήρηση με το δικό σου τηλεσκόπιο.

 

mercurySOAR.jpg

 

Τον Ερμή τον πνίγει η λάμψη του Ήλιου, όπως ένα κουνούπι που πετά δίπλα σε έναν αντιαεροπορικό προβολέα. Το ίδιο συμβαίνει με την Αφροδίτη, η οποία έχει και αδιαπέραστη ατμόσφαιρα. Σκέψου πως ο Ερμής έχει Albedo μόλις 0.06 και η Αφροδίτη 0.75, αλλά ο Ερμής είναι μικρότερος, μακρύτερα από εμάς και πολύ εγγύτερα στον Ήλιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης