Jump to content

Dob 8


ALEXANDROS16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ ,θα ήθελα να σας ρωτήσω ,η ζωή ενός κατόπτρου τηλεσκοπίου του καθρέπτη του δηλαδή για το dob 8 ασ πούμε που έχω πόση είναι για να βλέπουμε καθαρα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου εγώ έχω 11 χρόνια το 10 ιντσο της GSO , έχω καθαρίσει δύο φορές το κάτοπτρο χωρίς να το βγάλω από τη βάση του. Ο δεύτερος καθαρισμός έγινε πριν μία εβδομάδα. Αν εξετάσω το κάτοπτρο με φακό φαίνονται πολλά σημαδάκια, τα οποία όμως δεν είναι ορατά αν δε χτυπάει ο φακός πάνω στο κάτοπτρο. Υποθέτω ότι είναι σημάδια οξείδωσης τα οποία βέβαια δεν εξαφανίζονται με το καθάρισμα.Στην παρατήρηση όμως αυτά τα σημαδάκια επηρεάζουν ελάχιστα έως καθόλου. Χθες το βράδυ είμαστε για παρατήρηση σε σχετικά σκοτεινή τοποθεσία περίπου 20 χλ βόρεια της Μυτιλήνης και κατάφερα, μεταξύ άλλων, να δω τον γαλαξία NGC 6928, στο Δελφίνι, στα όρια της όρασης βέβαια και ποιο πολύ με πλάγια διόπτευση,για τον οποίο το Night Sky Observer's Guide κάνει αναφορά από 12 ίντσες και πάνω. Αυτό νομίζω ότι σου δίνει μια απάντηση. Το τηλεσκόπιο βρίσκεται προφυλαγμένο σε σακβουαγιάζ σε υπόγεια αποθήκη και το χρησιμοποιώ γύρω στις 12 φορές το χρόνο χειμώνα καλοκαίρι για παρατήρηση.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης