Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

 

Πολλοί φίλοι ερασιτέχνες έχουν καταπιαστεί με την προσπάθεια κατασκευής Dob τηλεσκοπίων. Έχω δει και δοκιμάσει κάποια από αυτά, τα οποία ήταν κατασκευές με μεγάλη πραγματικά επιτυχία. Συνήθως οι συνάδελφοι αυτοί κατασκεύαζαν τα τηλεσκόπια για τους εαυτούς τους.

 

Ένας βέβαια από αυτούς πλασάρεται σαν κατασκευαστής (έχει και αφιέρωμα στο Astrovox) και πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Παρασύρθηκα λοιπόν πριν 2 χρόνια (προτού τον εμπιστευθούν κάποιοι συντοπίτες του) και του ανέθεσα την κατασκευή του μεγάλου μου ονείρου : «Ενός Dobsonian 16ιντσών».

 

Το όνειρο κατέληξε εφιάλτης. Παρέλαβα ένα τηλεσκόπιο που δεν μπορούσε πρακτικά να κινηθεί. Δύο χρόνια τώρα παιδεύομαι. Όποιος έχει έστω διανοηθεί να κατασκευάσει τηλεσκόπιο στον συγκεκριμένο «κατασκευαστή», καλύτερα να το ξεχάσει. Ή ας επικοινωνήσει μαζί μου να του κάνω μια επίδειξη καλής δουλειάς.

 

Και το όνομα αυτού «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ». Ο μεγάλος «κατασκευαστής»

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μία γνώμη μόνο να πω, μια και δε μου πολυπέφτει λόγος. Άλλωστε δεν ξέρω ούτε εσένα προσωπικά, ούτε τον Μανούσο. Είναι ζήτημα αρχής πρώτα να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο με αυτόν που σε έχει κατά τη γνώμη σου αδικήσει, και μετά να τον εκθέσεις δημόσια. Έκανες αυτή την διαδικασία; Διότι δε μας γράφεις τίποτε σχετικό με αυτήν. Του ζήτησες το λόγο; Του ζήτησες να στο επιδιορθώσει; Όταν και αν του το ζήτησες, σε έβρισε; Ή σου είπε ότι θα στο διορθώσει; Πώς σου φέρθηκε; Πρέπει να μας τα πεις αυτά...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα θα ειπωθούν αγαπητέ φίλε. Τίποτα δεν θα μείνει κρυφό.

 

Το μόνο που θα σου πω τώρα, είναι ότι επί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό δεν είπα σε κανέναν τίποτα, εκτός από τον ίδιο. Επίσης όταν άλλοι συνάδελφοι -γνωρίζοντας ότι φτιάχνω εκεί τηλεσκόπιο- ζήτησαν τη γνώμη μου για τον "κατασκευαστή", δεν αποκάλυψα το πρόβλημα που είχα (έχω και ευχαρηστήριο μήνυμα για αυτό).

 

Και δεν το έκανα, γιατί περίμενα ότι θα λυνόταν το πρόβλημα. Δυστυχώς όμως δεν είμουν πολύ γρήγορος και τώρα δεν αναγνωρίζει τίποτα, γιατί λέει πέρασε πολύς καιρός........Δυστυχώς κάποιοι είναι αγνώμονες ...........

 

Δεν πειράζει όμως........έτσι είναι η ζωή

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να ξεκαθαρίσω και κάτι άλλο.

 

Δεν αντιμετωπίζω τον κ Μανούσο σαν συνάδελφο ερασιτέχνη αστρονόμο αλλά σαν ένα επαγγελματία του χώρου. Από τη στιγμή που αποκτά με εμάς μια σχέση επαγγελματική, από τη στιγμή που κάνει συμφωνητικά και πληρώνεται για τις υπηρεσίες του έτσι πρεπει να αντιμετωπίζεται. Όπως θα ήθελα και εγώ να με ενημερώσει κάποιος πριν του δώσω τη δουλειά, αυτό κάνω και εγώ ενημερώνω την κοινότητα.........

 

Τίποτα παραπάνω.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία γνώμη μόνο να πω, μια και δε μου πολυπέφτει λόγος. Άλλωστε δεν ξέρω ούτε εσένα προσωπικά, ούτε τον Μανούσο. Είναι ζήτημα αρχής πρώτα να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο με αυτόν που σε έχει κατά τη γνώμη σου αδικήσει, και μετά να τον εκθέσεις δημόσια. Έκανες αυτή την διαδικασία; Διότι δε μας γράφεις τίποτε σχετικό με αυτήν. Του ζήτησες το λόγο; Του ζήτησες να στο επιδιορθώσει; Όταν και αν του το ζήτησες, σε έβρισε; Ή σου είπε ότι θα στο διορθώσει; Πώς σου φέρθηκε; Πρέπει να μας τα πεις αυτά...

 

Και εγώ αυτό πήγαινα να γράψω. Είναι προφανές πως υπάρχει μια κατάσταση μεταξύ των δυο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει αν δεν παρατεθούν στοιχεία προς συζήτηση.

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάναμε διάφορες συζητήσεις, συμφωνήσαμε την τιμή και υπογράψαμε συμφωνητικό για την κατασκευή ενός Dob16''. Ολα φαίνονταν καλά. Έτσι ξεκίνησε το όμορφο(έτσι νόμιζα τότε) ταξίδι μου προς τις μεγάλες ίντσες. Ο χρόνος κατασκευής κράτησε πολύ περισσότερο από τον συμφωνημένο, αλλά σε όλο αυτό το διάστημα, το μόνο που ζητούσα ήταν να γίνουν όλα καλά, χωρίς να με νοιάζει ο χρόνος.

 

Συγκεκριμένα, προσωπικά τρεχάματα του κ «κατασκευαστή» τον έκαναν να βιάζεται να το τελειώσει. Δεν θα αναφερθώ σε αυτά, δεν ενδιαφέρουν κανένα. Έτσι μου έστειλε το τηλεσκόπιο.

 

Όταν το πρωτοέστησα, κατάλαβα ότι είχε σοβαρό πρόβλημα στην κίνηση. Το κατάλαβα μέσα στην αποθήκη πριν το βγάλω στον ουρανό. Ο κ «κατασκευαστής» ΓΙΑΤΙ δεν το κατάλαβε;; Μήπως δεν το κούνησε ποτέ;;

 

Τρελάθηκα. Έχασα όλο το κέφι μου και τη χαρά, για το νέο μου απόκτημα. Τον ενημέρωσα αμέσως και άρχισε να μου αναμασάει «ναι…..δεν ξέρω τι έγινε», «ίσως οι μεγάλες καμπύλες δεν είναι καλή ιδέα», «ναι…..να ξαναελέγξω το σχεδιασμό», "δεν μου έχει ξανατύχει με άλλα τηλεσκόπια κ.λ.π Όταν του ζήτησα το λόγο γαιτί δεν έκανε έλεγχο ΠΡΙΝ αποστείλει, μου έστειλε μήνυμα εκνευρισμένος, να του το στείλω πίσω να μετακινήσει τα τεφλόν και να μου το επιστρέψει για έλεγχο και αν δεν είμαι ικανοποιημένος να μου δώσει τα χρήματα μου πίσω μαζί με τους καθρέπτες και τον εστιαστή. Τον ένα χρόνο που έχασα θα μου τον έδινε πίσω;;Η απάντηση του ήταν κατά βάσει εμπορική και ειπώθηκε μόνο και μόνο για να έχει ένα άλλοθι.

 

Τα πάντα είχαν πέσει πάνω στο κεφάλι μου. Το να του το στείλω βέβαια σημαίνει, να το αμπαλάρω , να το κατεβάσω τρεις ορόφους, να το μεταφέρω 50 χιλιόμετρα από το σπίτι μου, μόνο εργάσιμες ώρες (αν πάρω άδεια από τη δουλειά μου), να το βάλω σε ένα φορτηγό με ψυγεία χωρίς καμιά ασφάλεια. Και ποιος θα μου πλήρωνε πιθανή ζημιά;;

Εάν το έστελνα ασφαλισμένο με courier το κόστος ήταν υπερβολικά υψηλό, για τον κ «κατασκευαστή». Οι μεγάλες εταιρίες έχουν ειδικές συμφωνίες με τις εταιρίες courier και μεταφέρεις 40 κιλά με 30ευρώ (ES). Ο κ Μανούσος γνώριζε ότι δεν είναι μεγάλη εταιρία ώστε να αφήσει εκκρεμότητες και θα έπρεπε τουλάχιστον να δουλέψει αυτό για το οποίο πληρώθηκε.

 

Εγώ αγαπητοί πλήρωσα, χειροποίητο τηλεσκόπιο για να αποφύγω ακριβώς αυτό………..

 

Έτσι λοιπόν του πρότεινα να κάνω εγώ τις αλλαγές (με τις οδηγίες του)για να αποφύγω το ρίσκο, εφόσον ήταν τόσο απλό όσο έλεγε. Το δέχτηκε. Πέρασε λοιπόν αρκετός καιρός, δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα κάνω γρήγορα, ας με συγχωρέσει ο κ «κατασκευαστής» που δεν έκανα γρήγορα τη δουλειά για την οποία πληρώθηκε και την οποία ΔΕΝ έκανε.

Σήμερα λοιπόν δεν αναγνωρίζει ότι έχει καμιά υποχρέωση και δεν μου απαντάει καν στα μηνύματα.

 

Αλλά όλα αυτά δεν είναι σημαντικά. Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι με χρέωσε Α/Ω για δοκιμές που ποτέ δεν έκανε. Γιατί αν έκανε δοκιμές, θα έβλεπε το πρόβλημα και τώρα πιθανά θα λέγαμε άλλα, εκτός αν είναι πραγματικά άσχετος……

 

Θα δείξει...........υπάρχει πολύ υλικό ακόμα........

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία γνώμη μόνο να πω, μια και δε μου πολυπέφτει λόγος. Άλλωστε δεν ξέρω ούτε εσένα προσωπικά, ούτε τον Μανούσο. Είναι ζήτημα αρχής πρώτα να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο με αυτόν που σε έχει κατά τη γνώμη σου αδικήσει, και μετά να τον εκθέσεις δημόσια. Έκανες αυτή την διαδικασία; Διότι δε μας γράφεις τίποτε σχετικό με αυτήν. Του ζήτησες το λόγο; Του ζήτησες να στο επιδιορθώσει; Όταν και αν του το ζήτησες, σε έβρισε; Ή σου είπε ότι θα στο διορθώσει; Πώς σου φέρθηκε; Πρέπει να μας τα πεις αυτά...

 

Και εγώ αυτό πήγαινα να γράψω. Είναι προφανές πως υπάρχει μια κατάσταση μεταξύ των δυο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει αν δεν παρατεθούν στοιχεία προς συζήτηση.

 

 

Αγαπητέ φίλε. Δεν υπάρχει καμιά κατάσταση μεταξύ μας, δεν είναι σωστό να φανεί σαν προσωπική διαφωνία. Το μόνο που υπάρχει είναι ότι παρήγγειλα και πλήρωσα μέχρι τελευταίας δραχμής για ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο και για τους ελέγχους που προυποθέτει αυτό, το οποίο ακόμα και τώρα μετά από 2 χρόνια δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σωστά.....

 

Απλό είναι.......

 

Και θα μου πεις..... 2 χρόνια τι έκανες;;; Έδειχνα εμπιστοσύνη και καλή πρόθεση......

Ήταν λάθος μου......το γνωρίζω. Όσο ζούμε μαθαίνουμε.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία γνώμη μόνο να πω, μια και δε μου πολυπέφτει λόγος.

 

Εδώ κάνεις λάθος αγαπητέ φίλε. Το να αφήνουμε να συμβαίνουν τέτοια πράγματα μέσα στη κοινότητα δεν είναι σωστό. Το να λέμε δεν μου πέφτει λόγος, όταν κάποιος φίλος λέει ότι και πλήρωσα κάτι το οποίο δεν λειτουργούσε δεν αφορά μόνο εμένα αλλά και το μετά από μένα.

 

Υπάρχουν πολλοί πραγματικοί κατασκευαστές στο φορουμ και στη κοινότητα, οι οποίοι από ταπεινότητα δεν δίνουν συνεντεύξεις και δεν λένε μεγάλα λόγια αλλά κάνουν μεγάλα πράγματα. Δεν πρέπει όποιος κάνει καλή δουλειά να επιβραβεύεται ή το αντίθετο;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλέ μου φίλε, κατ'αρχάς δεν έγραψα ότι "δε μου πέφτει λόγος", αλλά ότι "δε μου πολυπέφτει"! Έχει τεράστια διαφορά! Έπειτα, με τον περιορισμένο λοιπόν λόγο που μου πέφτει, θα πρέπει οπωσδήποτε να ακούσω και την άλλη πλευρά. Εγώ σαν τρίτος, δεν μπορώ να ξέρω αν το όργανο χάλασε στα χέρια σου, ή αν ο Μανούσος είναι πράγματι ό,τι του καταλογίζεις ότι είναι. Και μην ξεχνάς ότι μόλις τώρα πια έχουμε εικόνα για το πρόβλημα που αντιμετώπισες με το τηλεσκόπιο, στην αρχή δεν φαινόταν παρά για μία προσωπική διένεξη μεταξύ σας, χωρίς επιπλέον στοιχεία... Έχω όλη την καλή θέληση να πιστέψω τα όσα λες και να σου συμπαρασταθώ, αλλά δεν μπορώ να το κάνω χωρίς στοιχεία, και κυρίως, χωρίς να ακούσω αυτά που θα πει ο Μανούσος...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κάτι χαλασμένο ή κάτι που να χάλασε. Η βασική κίνηση στα dobsonian, είναι κίνηση δύο κουτιών όπου το ένα κινείται μέσα στο άλλο, πάνω σε κομμάτια τεφλόν. Αυτά τα κομμάτια ήταν μικρότερα από αυτά που έπρεπε και σε λάθος θέση. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα και θα λυνόταν αν γίνονταν απλές δοκιμές κίνησης του τηλεσκοπίου, για τις οποίες δοκιμές είχα πληρώσει έξτρα…….

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ , Παναγιώτη δεν παίρνω το μέρος κανενός γιατί δε γνωρίζω λεπτομέρειες αλλά κι εσύ και ο Μανούσος είστε παλιοί συμφορουμίτες οπότε με θλίβει το γεγονός που δε βρήκατε ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας για να λυθεί το πρόβλημά . Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου κι εν μέρει έχεις δίκιο απαιτώντας προσεκτικότερο έλεγχο όταν πρόκειται για χειροποίητο τηλεσκόπιο αλλά δυστυχώς προβλήματα παρουσιαζονται ακόμη και στα εργοστασιακά προϊόντα. Ειδικά τα τεφλόν στις βάσεις ντομπσόνιαν πάντα παρουσιάζουν προβλήματα ακόμη και σε γνωστές μαρκες ( Orion optics) Η διαδικασία που θα ακολουθούσες αν έκανες μια αγορά απ το εξωτερικό και παρουσιαζόταν πρόβλημα στο προϊόν θα ήταν ακριβώς η ίδια , πακετάρισμα , αποστολή , αναμονη κ.α Συνήθως όταν αγοράζουμε κάτι το ελέγχουμε ενδελεχώς άμεσα και ενημερώνουμε για τυχόν παράπονα. Ο Δημήτρης άλλωστε σου πρότεινε την επιστροφή χρημάτων αν δεν έμενες ικανοποιημένος και νομίζω πως αυτή η δέσμευση είναι μια καλή εξήγηση.

Νομίζω πως μπορείτε να βρείτε "κοινό τόπο" με τον Δημήτρη αν υπάρχει καλή θέληση και ειλικρίνεια ! :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Θανάση.

 

Τι είναι καλή θέληση;;

Κατά τη γνώμη μου καλή θέληση είναι όταν έχεις τραβήξει όλα αυτά, και όταν σε ρωτάνε, αν ο κ «κατασκευαστής» ήταν καλός, τους λες : «ήταν καλός» και κρύβεις το πρόβλημα σου, για να μην του δημιουργήσεις πρόβλημα. Αυτό έγινε και μπορώ να το αποδείξω.

Καλή θέληση επίσης είναι όταν βλέπεις τα προβλήματα της κίνησης, αλλά του πληρώνεις και το υπόλοιπο που του χρωστάς, γιατί λες από μέσα σου. Δεν μπορεί θα φτιαχτεί......

 

Κακή θέληση ξέρεις ποια είναι;;

 

Να έχεις κάνει τα παραπάνω και να σου απαντάει : " δεν έχω αναλάβει καμία μακροχρόνια δέσμευση όσο αφορά τη συντήρηση του τηλεσκοπίου"(copy paste). Τη συντήρηση......ΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ........ Καταλαβαίνεις;;;

Υπάρχει βασική αδυναμία ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ της πραγματικότητας.......

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΟ.

Θανάση τα εργοστασιακά προϊόντα, λόγω των εταιριών που τα διαχειρίζονται έχουν ειδικές τιμές στα courier και τις μεταφορικές. Δεν είχα κανένα πρόβλημα να το πακετάρω και να το στείλω, εφόσον είχα ασφάλεια. ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Γιατί τότε το τηλεσκόπιο ήταν στα χέρια μου ενώ η ευθύνη μετακίνησης του δεν ήταν δική μου και έπρεπε να το στείλω με φορτηγό που κουβαλούσε σίδερα και ψυγεία. Ε.....όχι.... Ξέρεις από το σπίτι μου μέχρι το Ηράκλειο πόσο είναι η μεταφορά του τηλεσκοπίου με Courier;;;;; Πάνω από 180ευρώ. Ο κ «κατασκευαστής» δεν μπορούσε βέβαια να τα πληρώσει, αλλά παρ’ όλα αυτά μου έστειλε βεβιασμένα το τηλεσκόπιο χωρίς να ολοκληρώσει τη δουλειά του. Επίσης τα εργοστασιακά προϊόντα δεν ελέγχονται όλα ΑΛΛΑ γίνονται μόνο τυχαίοι έλεγχοι, λόγω ύπαρξης διαδικασίας Quality Control. Ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο που είναι επί της ουσίας μοναδικό, ΘΕΛΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ. Τέλος αγαπητέ Θανάση να σου επισημάνω επίσης, ότι τους πλήρωσα αυτούς τους ελέγχους…….

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νιώθω πως έχω υποχρέωση να προσθέσω και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα γιατί αφενός ο Πάνος είναι κοντινός φίλος μου, τον ξέρω χρόνια και είμαστε και όλα αυτά τα χρόνια σε κάθε παρατήρηση μαζί, αφετέρου το είδα με τα μάτια μου το πρόβλημα που αναφέρει με το τηλεσκόπιο, μάλιστα για 3 συνεχόμενες παρατηρήσεις. Εδώ να προσθέσω πως τα παρακάτω θα τα έγραφα είτε ήμουν είτε δεν ήμουν φίλος με τον Πάνο, γιατί έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα με αυτό, το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και κρίνω από τα ίδια μου τα χέρια. Επίσης, καλό είναι κάποια πράγματα να πιστοποιούνται και να λέγονται, ειδικά όταν περιλαμβάνουν χρηματικές συναλλαγές μεγάλης αξίας και υπάρχει δυσαρέσκεια με διενέξεις.

 

Το έπιασα το τηλεσκόπιο με τα χέρια μου, το δούλεψα και μόνος μου και μπορώ να σας πιστοποιήσω με απόλυτη ειλικρίνεια, πως το προαναφερθέν πρόβλημα στην κίνηση δυστυχώς υφίσταται. Μάλιστα στις 2 τελευταίες παρατηρήσεις από τις 3 που το έχω δει είχε ο Πάνος βάλει και σε διαφορετικές θέσεις τα τεφλόν της κίνησης του ύψους, κατόπιν οδηγιών που είχε λάβει από τον Δημήτρη. Παρόλα αυτά η κίνηση ήταν και πάλι απαράδεκτη για τέτοιο όργανο. Στην τελευταία δοκιμή με την θέση που μπήκαν βελτιώθηκε ελαφρώς αλλά και πάλι δυστυχώς..πολύ αμυδρά. Το λυπηρό είναι πως σε ορισμένες περιπτώσεις απόπειρας να το κινήσεις στο ύψος, σηκώνεται ολόκληρο το τηλεσκόπιο από το έδαφος! Μιλάμε για τέτοιο πρόβλημα…όπως καταλαβαίνετε μικρές διορθωτικές κινήσεις δεν είναι δυνατόν να επιτευχθούν έτσι, ούτε σε μικρές αλλά ούτε και σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

 

Με τον Δημήτρη δεν έχω τίποτα προσωπικά, τον έχω γνωρίσει και από κοντά το 2009 στην Πανελλήνια στην Ανάβρα και μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής σαν άνθρωπος. Ξέρω πως έχει ιδιαίτερη λόξα (όπως και εγώ!) με την ωραία κίνηση στις dobsonian βάσεις των Νευτωνείων. Αυτό που δεν μπορούσα βασικά να πιστέψω, είναι πως έφυγε ένα τέτοιο τηλεσκόπιο με τέτοιο πρόβλημα στην κίνηση καθ’ύψος από τα χέρια του, την στιγμή μάλιστα που έχει αυτό που λέμε «ψώνιο» με το θέμα της κίνησης και του αρέσει να είναι άψογη και απροβλημάτιστη. Δεν σας κρύβω επίσης πως όταν είχε έρθει η ώρα για τον Πάνο να αποφασίσει από πού θα αγοράσει το τηλεσκόπιο ήμουν από τους πρώτους που του πρότεινα τον Δημήτρη. Ήξερα πως θα λάβει κάτι από κάποιον που το φτιάχνει με μεράκι και δίνει προσοχή στη λεπτομέρεια, επίσης δεν θα ήταν κάποια ξένη απρόσωπη εταιρεία του εμπορίου αλλά κάποιος ερασιτέχνης συμπαρατηρητής που ξέρει να προσέξει την παραμικρή λεπτομέρεια και πολύ βασικό, μιλάμε την ίδια γλώσσα. Βέβαια όπως είπε και ο Πάνος πολύ σωστά πιο πάνω, η σχέση εφόσον περιλαμβάνει σημαντικά χρηματικά ποσά αλλάζει και γίνεται καθαρά επαγγελματική.

 

Τέλος, όταν υπάρχει και ένα σημαντικό κόστος δοκιμών το οποίο πληρώθηκε από τον Πάνο και χωρίς να ασκεί πίεση για την παράδοση του τηλεσκοπίου εκείνος…είναι δυνατόν να έρχεται στον τελικό αποδέκτη ένα τηλεσκόπιο το οποίο δεν μπορεί να κινηθεί σωστά στο ύψος;

 

Για την ιστορία να πω πως έχω χειριστεί από το 2009 πολλαπλά dobsonian τηλεσκόπια (κάνω μόνο οπτική παρατήρηση) και συγκεκριμένα δύο χειροποίητα από τους ιδιοκτήτες κατασκευασμένα (16 (Άρης Μυλωνάς) και 20 ιντσών (Γιώργος Νικολιδάκης)), 2 Obsession (15 και 18 ιντσών) και ούτε που θυμάμαι πόσα του εμπορίου, μαζί με το δικό μου SW 12”…τα 4 πρώτα μεγάλα είχαν όλα άψογη, βουτυρένια και απροβλημάτιστη κίνηση και στο ύψος και στο αζιμούθιο. Πίστεψα πως και του Δημήτρη το «παιδί» όταν θα το παραλαμβάναμε με τον Πάνο θα ήταν στην ίδια ΦΟΒΕΡΗ κλάση όσον αφορά την κίνηση, ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ πίστευα σε αυτό. Δυστυχώς διαψεύστηκα με άσχημο τρόπο…

 

Όταν αγοράζεις κοστούμι που ράβεται πάνω σου και το πληρώνεις παραπάνω για να είναι τέλειο πάνω σου, περιμένεις να είναι τέλειο πάνω σου! Αν είναι της σειράς και της μαζικής παραγωγής, τότε εν γνώσει σου δίνεις λιγότερα και αν σου κάτσει να είναι καλό σου έκατσε, αν όχι ας πλήρωνες παραπάνω να πάρεις το ραφτό που γίνεται μόνο για σένα...κάπως έτσι έχει η κατάσταση...δεν μπορεί κάποιος που πληρώνει κάτι παραπάνω για να έχει αυτό το κάτι παραπάνω (τέλεια κίνηση εν προκειμένω...) να μην το λαμβάνει...έτσι είναι παιδιά, κακά τα ψέμματα...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο το έχω δει κι εγώ σε 2 περιπτώσεις σε αντίστοιχες εξορμήσεις και μπορώ να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του Τάσου. Ενώ είναι φροντισμένο και καλοφτιαγμένο όσον αφορά στη δουλειά στο ξύλο, ελαφρύ στη μεταφορά και το κυριότερο σωστά ζυγισμένο, η κίνηση καθ' ύψος ήταν δραματική: κολλήματα, δυσκολίες και όπως λέει ο Τάσος ώρες-ώρες στην προσπάθεια να το μετακινήσει κανείς πάνω ή κάτω "...σηκώνεται ολόκληρο το τηλεσκόπιο από το έδαφος".

 

Χωρίς να έχω ασχοληθεί με κατασκευές τέτοιου είδους και κάνοντας απλά μια εικασία από μια πρόχειρη ματιά στο πεδίο κατά τις δύο αυτές εξορμήσεις, έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά στη θέση των τεφλον. Νομίζω ότι ίσως ήθελε ελαφρώς μεγαλύτερη βάση, μιας και το πάνω μέρος του κουτιού που κρατά το πρωτεύον μου φάνηκε ότι τρίβεται κατά την κίνηση στο κουτί-βάση στήριξης του τηλεσκοπίου. Αυτό είχα πει τότε και στον Πάνο. Μπορεί πάλι απλά να έχει σκεβρώσει το ξύλο, αλλά μιας και πρόκειται για κόντρα πλακέ θαλάσσης κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί σε τόσο μικρό διάστημα. Εδώ η μελαμίνη κινέζικων dob που έχουν κολυμπήσει στην υγρασία δεν παθαίνει τίποτα για χρόνια και χρόνια!

 

Όμως, δεδομένου του ότι η υπόλοιπη κατασκευή είναι καλή, θα έπρεπε αυτό το θέμα να έχει λυθεί εδώ και καιρό. Φαντάζομαι ότι ο Δημήτρης θα ήταν ο πρώτος που θα ενδιαφερόταν να λύσει το πρόβλημα πολύ περισσότερο από τον πελάτη-Πάνο. Γιατί να καταλήξει ένα τέτοιο απλό θέμα να γίνει ζήτημα στο astrovox;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας κι από μένα,

 

Καταρχήν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι επαγγελματίας κατασκευαστής αλλά ερασιτέχνης. Μπορεί εδώ στην Ελλάδα να μην είναι ευρέως γνωστό αλλά υπάρχει ο κλάδος του ATM (Amateur Telescope Making). Αυτό που κάνω, το κάνω από χόμπι, δεν έχω παραγγελίες, δεν έχω πελατολόγιο ούτε τιμοκατάλογο ούτε τίποτα. Το ότι έχω φτιάξει όλα κι όλα 3 τηλεσκόπια για λογαριασμό άλλων και μάλιστα σε τιμή κόστους ή το ότι υπογράψαμε συμφωνητικό που το ήθελες εσύ Πάνο για τυπικούς λόγους, δεν καθιστά τη δραστηριότητα αυτή σαν επάγγελμα. Το ότι έδωσα συνέντευξη μου το ζήτησε ο Ανδρέας και το έκανα με μεγάλη χαρά προσπαθώντας να προωθήσω το ATM στην Ελλάδα. Δεν έκανα κανένα πλασάρισμα και καμία προώθηση. Στο δια ταύτα λοιπόν:

 

Το τηλεσκόπιο που κατασκευάστηκε ήταν ένα 16 ιντσών f/4.5 truss dobsonian με έξτρα εγκατάσταση σύστημα push-to, φωτοχιτόνιο και ερευνητή RACI. Ο χρόνος κατασκευής από όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν πάνω από 2 μήνες κι αυτό γιατί όπως είπα παραπάνω η δουλειά μου είναι άλλη και ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο που είχα. Πριν ξεκινήσει η κατασκευή υπήρχε σχεδόν καθημερινή τηλεφωνική επικοινωνία για πάνω από 1 εβδομάδα προσπαθώντας να απαντήσω σε ερωτήσεις και απορίες κάθε τύπου (ακόμη και το τι βίδες θα έβαζα στην κατασκευή).

 

Όταν η κατασκευή τελείωσε, όπως ήταν φυσικό, αποστάλθηκε και ζήτησα να μάθω αν ήταν όλα εντάξει με την αποστολή. Μετά από λίγο καιρό μου ανέφερες ότι είχες πρόβλημα με την κίνηση στο Alt ότι ήταν σκληρή και σου ζήτησα να μου επιστρέψεις τη βάση με έξοδα μεταφοράς δικά μου, ώστε να κάνω τις αλλαγές που χρειαζόταν και να στην ξαναστείλω και αν δεν ήσουν ικανοποιημένος να μου επιστρέψεις πίσω την κατασκευή μαζί με τα κάτοπτρα τα οποία αγόρασες εσύ σε προσφορά από e-bay και από αμφιβόλου ποιότητας έμπορο, με επιστροφή των χρημάτων, θέλοντας έτσι κατά κάποιο τρόπο να δείξω ότι έχω όλη την καλή θέληση. Τότε λοιπόν μου είπες ότι προτιμάς να κάνεις εσύ τις αλλαγές παρά να μου στείλεις πίσω τη βάση και επ’ αυτού προχωρήσαμε.

 

Ζήτησες να σου στείλω μεγαλύτερα τεφλον όπως και έκανα. Επιπλέον σου έστειλα μια ισημερινή πλατφόρμα που είχα φτιάξει παλαιότερα για να δοκιμάσεις πλανητική φωτογράφηση με ένα 8" προκειμένου να το πουλήσεις με μόνο κόστος τα μεταφορικά και πάντα με όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσω.

 

Μετά από 2 χρόνια μου λες ότι «η κίνηση είχε βελτιωθεί αισθητά και ότι τώρα είναι ένα λειτουργικό τηλεσκόπιο με κάποια θέματα προς λύση και ότι αναδεικνύονται σιγά σιγά οι αρετές του». Μου αναφέρεις ένα πρόβλημα και μου λες ότι βρίσκει το κουτί του πρωτεύοντος με τη βάση του τηλεσκοπίου καθώς και ένα σκέβρωμα στο μπροστινό πλαϊνό της βάσης και μου ζητάς να σου φτιάξω καινούρια βάση και καμπύλες για να έχει μεγαλύτερη απόσταση το κουτί του πρωτεύοντος με τα πλαϊνά της βάσης. Υπόψιν ότι το τηλεσκόπιο ήταν σε ένα σπιτάκι για 2 χρόνια στην ταράτσα όπως μου είχες πει και με ότι συνεπάγεται αυτό (ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα). Σου ζητάω ξανά να μου στείλεις το τη βάση και το κουτί του πρωτεύοντος να τα δω προκειμένου να προβώ σε διορθώσεις και το αρνείσαι και προτείνεις να σου φτιάξω μια άλλη βάση και καμπύλες χωρίς να έχω παραμικρή ιδέα από κοντά για το τι συμβαίνει λέγοντας μου κατηγορηματικά ότι αποκλείεται το τηλεσκόπιο να έγινε έτσι λόγω κακής φύλαξης.

 

Δεν δέχεσαι να τροποποιηθούν οι υπάρχουσες καμπύλες ή/και η βάση γιατί «δεν θέλεις να μείνεις χωρίς τηλεσκόπιο και από την άλλη δεν ξέρεις αν το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα καλύτερο ώστε να διακινδυνέψεις σε μεγάλο ποσοστό τη λειτουργικότητά του». Δηλαδή εγώ να φτιάξω μια άλλη βάση μαζί με καμπύλες χωρίς να έχω δει από κοντά τι συμβαίνει.

 

Αργότερα μου στέλνεις την τελική διευθέτηση των τεφλόν σε φωτογραφία και μου λες η κίνηση στο αζιμούθιο είναι καλή και η κίνηση στο ύψος ΟΜΑΛΗ χωρίς πηδηματάκια αλλά επιμένει να είναι σκληρή και κοντά στο ζενίθ αρκετά σκληρή. Μου ζητάς να σου στείλω άλλα τεφλόν μεγαλύτερα και επειδή δεν σου απάντησα σε 24 ώρες το θεώρησες προσβολή (?) και μετά μου λες ότι τελικά θα μου στείλεις ΌΛΟ το τηλεσκόπιο (πράγμα το οποίο δεν χρειάζεται) και ότι τα μεταφορικά κοστίζουν 180 ευρώ (που θεωρώ υπερβολικά) ζητώντας επιτακτικά να κάνω «τη δουλειά που δεν έκανα». Σου προτείνω ξανά να μου στείλεις μόνο τη βάση με το κουτί του πρωτεύοντος για να δω αν υπάρχει πρόβλημα κακοτεχνίας όπως λες αναλαμβάνοντας όμως αυτή τη φορά την ευθύνη μόνο σε περίπτωση δικού μου λάθους κάνοντας σαφές ότι δεν μπορώ να είμαι υπόλογος για κακή φύλαξη και ούτε έχω δέσμευση για μακροχρόνια συντήρηση. Σου δήλωσα ότι αν έχω κάνει κάτι εγώ λάθος αναλαμβάνω την ευθύνη κάνοντας όλες τις απαραίτητες διορθώσεις και πάλι δεν το δέχτηκες.

 

Έχω όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω αλλά δεν μπορώ να κάνω μαγικά από απόσταση. Σου δήλωσα εξαρχής αν δεν είσαι ευχαριστημένος να μου επιστρέψεις το τηλεσκόπιο με επιστροφή χρημάτων. Σου ζήτησα επανειλημμένα να μου στείλεις τα κομμάτια για να τα δω και δεν ήθελες.

 

Τα παραπάνω είναι η δική μου εκδοχή για το ότι έγινε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω το θέμα, ούτε εχω δει το τηλεσκόπιο. Απλά στην Ερ.Αστρονομία πολλά δεν θα δουλέψουν όπως θέλουμε ακόμα και στο πιο ακριβό Τηλεσκόπιο Μάρκας. Πάντα χρειάζονται τροποποιήσεις και συντηρήσεις για ερθει ο εξοπλισμός και να στρώσει. Μάλιστα αυτό θα το συμπεράνουμε και στο φόρουμ όπου υπάρχει θεματική ενότητα Mastrovox αλλά και κάθε λογής μετατροπές που πουλιούνται(πολλές φόρες πανάκριβα).

 

Καλή συνέχεια και στους δύο, ελπίζω να βρεθεί λύσει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλα αυτά η κίνηση ήταν και πάλι απαράδεκτη για τέτοιο όργανο. Στην τελευταία δοκιμή με την θέση που μπήκαν βελτιώθηκε ελαφρώς αλλά και πάλι δυστυχώς..πολύ αμυδρά. Το λυπηρό είναι πως σε ορισμένες περιπτώσεις απόπειρας να το κινήσεις στο ύψος, σηκώνεται ολόκληρο το τηλεσκόπιο από το έδαφος! Μιλάμε για τέτοιο πρόβλημα…όπως καταλαβαίνετε μικρές διορθωτικές κινήσεις δεν είναι δυνατόν να επιτευχθούν έτσι, ούτε σε μικρές αλλά ούτε και σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

[/i]

Το τηλεσκόπιο το έχω δει κι εγώ σε 2 περιπτώσεις σε αντίστοιχες εξορμήσεις και μπορώ να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του Τάσου. Ενώ είναι φροντισμένο και καλοφτιαγμένο όσον αφορά στη δουλειά στο ξύλο, ελαφρύ στη μεταφορά και το κυριότερο σωστά ζυγισμένο, η κίνηση καθ' ύψος ήταν δραματική: κολλήματα, δυσκολίες και όπως λέει ο Τάσος ώρες-ώρες στην προσπάθεια να το μετακινήσει κανείς πάνω ή κάτω "...σηκώνεται ολόκληρο το τηλεσκόπιο από το έδαφος".

 

Να προσθέσω μόνο ότι στην κατάσταση που περιγράφει ο Τάσος και ο Ηλίας, το τηλεσκόπιο ήταν ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ κατά ένα ποσοστό. Το παρέλαβα σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Το πρόβλημα επίσης δεν ήταν μόνο στο Alt αλλά και στο αζιμούθιο.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω το θέμα, ούτε εχω δει το τηλεσκόπιο. Απλά στην Ερ.Αστρονομία πολλά δεν θα δουλέψουν όπως θέλουμε ακόμα και στο πιο ακριβό Τηλεσκόπιο Μάρκας. Πάντα χρειάζονται τροποποιήσεις και συντηρήσεις για ερθει ο εξοπλισμός και να στρώσει. Μάλιστα αυτό θα το συμπεράνουμε και στο φόρουμ όπου υπάρχει θεματική ενότητα Mastrovox αλλά και κάθε λογής μετατροπές που πουλιούνται(πολλές φόρες πανάκριβα).

 

Βασίλη τα απλοποιείς υπερβολικά τα πράγματα και λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι σε αυτήν εδώ την περίπτωση. Επίσης, κάνεις λάθος στο σημείο με το ακριβό τηλεσκόπιο μάρκας. Έχω δει την ακριβή μάρκα των Dobsonian (Obsession) να παίζει άψογα στο θέμα της κίνησης πάντα. Μη λέμε ό,τι θέλουμε τώρα!!

 

Συμφωνώ στο ό,τι κάποια πράγματα σηκώνουν πάντα βελτίωση αλλά ας είναι μικροπράγματα και όχι το ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ θέμα της κίνησης και μάλιστα στο χειροποίητο τηλεσκόπιο!!

Ας είναι κάτι με την τοποθέτηση του ερευνητή, ας είναι κάτι με τις βίδες της ευθυγράμμισης, οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό καθεαυτό το θέμα της κίνησης. Δεν γίνεται να παραλαμβάνεις χειροποίητο τηλεσκόπιο και να έχει χειρότερη κίνηση από τον δικό μου τον Κινεζάρα τον Skywatcher!! Αυτός στην τελική, είναι του εμπορίου και δικαιολογείται ο κατασκευαστής να μην έχει κάνει και την τέλεια μελέτη για την κίνηση όπως ένας άνθρωπος που το φτιάχνει από το μηδέν και με μαθηματικούς τύπους υπολογίζει την εφαρμοζόμενη πίεση (psi και square inches) στο σύστημα των τεφλόν και κατόπιν υλοποιεί. Στο κάτω κάτω αγοράζοντας ένα τυπικό φθηνό του εμπορίου είσαι έτοιμος για όλα και πας εν γνώσει σου.

 

Προσωπικά θα συγχωρούσα τα πάντα σε όλα τα υπόλοιπα και θα καθόμουν να τα λύσω και μόνος μου, ΕΚΤΟΣ από το θέμα της κίνησης στο χειροποίητο πάντα τηλεσκόπιο...όλα τα άλλα διορθώνονται πιο εύκολα, η κίνηση όμως είναι θέμα σχεδιασμού και θέλει περίσσεια προσοχή.

 

Οπότε το επιχείρημά σου να με συμπαθάς αλλά δεν έχει καμία ουσία στην παρούσα συζήτηση όπου είναι αρκετά πιο σοβαρό το πρόβλημα από μια απλή..mastrovoxιά! [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο που κατασκευάστηκε ήταν ένα 16 ιντσών f/4.5 truss dobsonian με έξτρα εγκατάσταση σύστημα push-to, φωτοχιτόνιο και ερευνητή RACI. Ο χρόνος κατασκευής από όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν πάνω από 2 μήνες κι αυτό γιατί όπως είπα παραπάνω η δουλειά μου είναι άλλη και ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο που είχα. Πριν ξεκινήσει η κατασκευή υπήρχε σχεδόν καθημερινή τηλεφωνική επικοινωνία για πάνω από 1 εβδομάδα προσπαθώντας να απαντήσω σε ερωτήσεις και απορίες κάθε τύπου (ακόμη και το τι βίδες θα έβαζα στην κατασκευή).

 

Η κατασκευή κράτησε πάνω από 4 μήνες (αν και είχαμε συμφωνήσει για 2), αλλά δεν θα είχε καμία σημασία αν έκανες την δουλειά σου σωστά. Εδώ μου έστειλες τηλεσκόπιο χωρίς «λουκουμά» στο πρωτεύον. Παιδευόμουνα 2 μήνες για να μπορέσω να κάνω ευθυγράμμιση……….. Και τι σημασία είχε αν είχε «λουκουμά» όταν σου έστειλαν τον καθρέπτη. Ή μπορείς να κάνεις μια δουλειά ή δεν μπορείς…….

 

Όταν λες εγκατάσταση «ερευνητή RACI» τι ακριβώς εννοείς;;; Γιατί το παπουτσάκι του ερευνητή RACI τοποθέτησες ΜΟΝΟ, και αυτό ΛΑΘΟΣ. Αυτά όμως θα τα πούμε όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν οι φωτογραφίες ……

Τώρα, ας ασχοληθούμε λίγο με τα κουτσομπολιά, γιατί όλα θέλουν την απάντηση τους.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είμαι νέος και δε ξέρω κανένα σας, ούτε έχω σκοπό να φτιάξω χειροποιητο τηλεσκόπιο. Αν μου στέλνανε κάτι και είχε πρόβλημα (και μάλιστα εφόσων υπήρχε και συμφωνητικό), δε θα δεχόμουν να το πειράξω - ρυθμίσω και απλά θα το έστελνα πίσω και στη χειρότερη θα έπαιρνα πίσω τα χρήματά μου, όπως προτάθηκε. Και απο κατάστημα να είχε αγοραστεί αυτή θα ήταν η διαδικασία. Δε θα περίμενα να περάσει ο καιρός του DOA, ούτε της εγγύησης που θα είχε. Απότι βλέπω γράφετε κάτι 2 χρόνια μετα! Ούτε μέρα δε θα το κράταγα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είμαι νέος και δε ξέρω κανένα σας, ούτε έχω σκοπό να φτιάξω χειροποιητο τηλεσκόπιο. Αν μου στέλνανε κάτι και είχε πρόβλημα (και μάλιστα εφόσων υπήρχε και συμφωνητικό), δε θα δεχόμουν να το πειράξω - ρυθμίσω και απλά θα το έστελνα πίσω και στη χειρότερη θα έπαιρνα πίσω τα χρήματά μου, όπως προτάθηκε. Και απο κατάστημα να είχε αγοραστεί αυτή θα ήταν η διαδικασία. Δε θα περίμενα να περάσει ο καιρός του DOA, ούτε της εγγύησης που θα είχε. Απότι βλέπω γράφετε κάτι 2 χρόνια μετα! Ούτε μέρα δε θα το κράταγα!

 

Ωραία τα λόγια όταν είσαι έξω από το χορό. Κατ΄ αρχήν διάβασε λίγο καλύτερα, δεν θα μου έδινε τα λεφτά μου μόνο, αλλά και τους καθρέπτες που είχα εγώ αγοράσει, τον εστιαστή κ.λ.π

 

Τι γίνεται τώρα ακριβώς;;

 

Απαντάω σε troll, ή θα πρέπει να λογοδοτήσω γιατί δεν πήρα τα λεφτά μου και τους καθρέπτες μου πίσω, τη στιγμή που άλλος είναι ο υπόλογος και δεν ΕΚΑΝΕ αυτό για το οποίο πληρώθηκε;;

 

Και ποιος θα μου πλήρωνε τον ένα χρόνο που έχασα σε τηλέφωνα - μαιλ - συνεννοήσεις - έρευνες αγοράς κ.λ.π;; Ή μήπως είχα απεριόριστο χρόνο να παίζω με την ασυνειδησία του καθενός;

 

Ορίστε ας μου τα δώσει τώρα. Κρατάω τους καθρέπτες, τον ερευνητή και ότι έχω αγοράσει και του επιστρέφω το τηλεσκόπιο, να μου επιστρέψει τα χρήματα μου......

Ορίστε περιμένω......αλλά ξέρω.....δύο χρόνια.......3 εξορμήσεις.......κακή φύλαξη.........και ρίχνουμε το μπαλάκι στον άλλον.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα ειπα τι θα έκανα εγώ. Δε θα λογοδοτήσει κανεις πουθενα. Ειπα τη σκέψη μου. Δε το ήξερα οτι απαγορεύεται. Troll όποιος έχει λίγα post! Γενικά βλέπω οτι όλο αρπάζεστε, δεν έθιξα κανένα! Ελεος! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως, τελικά έπρεπε να τον ξεμπροστιάσω την δεύτερη μέρα που το περέλαβα;;;; Τι χαζός που είμαι...

 

Μήπως, το ότι έδειξα 2 χρόνια υπομονή, δείχνει την κακή μου διάθεση και πρόθεση;;;

 

Μήπως, το ότι είπα ψέματα όταν με ρώτησαν αν το τηλεσκόπιο ήταν εντάξει, για να μην του χαλάσω την επόμενη κατασκευή, δείχνει το αίσχος του χαρακτήρος μου;;;

 

Πέρασαν λοιπόν 2 χρόνια υπομονής και καλής θέλησης. Και κατηγορούμε για αυτό. Και ακόμα δεν έχω τηλεσκόπιο........όπως θα έπρεπε. Και ακόμα πρέπει να λογοδοτήσω γιατί δεν το πήγα πίσω ή δεν πήρα τα λεφτά μου........

 

Ο έχων ώτα ακουειν ακουέτω........

 

 

**Αγαπητέ ermis1975, σου ζητώ συγνώμη για την υπονόηση που έκανα. Μόνο ένας Θεός ξέρει, τι έχω τραβήξει αυτά τα 2 χρόνια για να ακούω όλα αυτά...... Όχι βέβαια από σένα

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο. Καλύτερα να μιλήσεις με ένα δικηγόρο .

Δεν νομίζω ότι πρέπει να φτάσει κανείς μέχρι εκεί, όταν μάλιστα και οι δύο πλευρές είναι μέλη του φόρουμ και συνάδελφοι στο χόμπυ.

Άλλωστε, όπως έχω καταλάβει, ο Πάνος (PanosSky) δεν θα ήθελε χρήματα, αλλά ένα λειτουργικό τηλεσκόπιο!

Από την άλλη και ο Δημήτρης (Μανούσος) ως κατασκευαστής νομίζω ότι θα ενδιαφερόταν περισσότερο για την φήμη του, ότι δηλαδή από τα χέρια του φεύγουν ποιοτικά τηλεσκόπια, χωρίς ελαττώματα! Ίσως θα έπρεπε από τη στιγμή που άκουσε ότι υπήρξε πρόβλημα, να κυνηγήσει περισσότερο τον Πάνο, ώστε να δει τι συμβαίνει.

Επίσης με την ευκαιρία να ρωτήσω, γιατί οι δοκιμές στα χειροποίητα τηλεσκόπια χρεώνονται; Δεν υποτίθεται ότι ο κάθε κατασκευαστής ελέγχει την λειτουργικότητα του έργου του πριν το στείλει;

Δηλαδή πληρώνεται για να το φτιάξει, αλλά για να λειτουργεί κιόλας πρέπει να πληρωθεί εξτρά;; :-k

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης