Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες πριν πολλά χρόνια είχα δει τον Q Turret ή κάτι ανάλογο σε ένα διοπτρικό αν θυμάμαι καλά. Ξέρει κανείς αν μπαίνει σε Νευτώνειο? Εχω κουραστεί να αλλάζω προσοφθάλμια. Επίσης υπάρχει κάτι ανάλογο εκτός baader? https://www.firstlightoptics.com/pentax/baader-q-turret.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, το μόνο πρόβλημα είναι ότι πάει το σημείο εστίασης αρκετά πίσω. Αν στα προσοφθάλμια που χρησιμοποιείς πρέπει να τραβηξεις τον εστιαστή αρκετά έξω, τότε έχεις πολλές πιθανότητες να δουλέψει. Δες και την σχετική φωτογραφία του turret και αποφασίζεις.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να λάβεις υπόψη - αν δεν το ξέρεις - είναι ότι αυτό το αξεσουάρ είναι σκέτο πλαστικό: ελαφρύ μεν γι αυτό το λόγο, αλλά λίγο ...ψεύτικο πλην όμως λειτουργικό ειδικά για ελαφριά προσοφθάλμια και εφόσον βέβαια εστιάζουν :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Ηλία τόσο καιρό δεν είχα πάρει χαμπάρι πως μου απάντησες. Εψαξα να βρω το θέμα για το επαναφέρω κι έτσι το είδα. Σ ευχαριστώ λοιπόν αν και καθυστερημένα για την απάντηση σου. Ξέρεις μήπως πόσα εκατοστά προσθέτει στην εστίαση? Προσπάθησα να βρω αλλά δεν τα κατάφερα. Το θέμα είναι πως περιμένω να μου έρθει κι ένας τροχός φίλτρων που θα μου προσθέσει 2,5 cm. Εχω 4cm διαδρομή και αν χρειαστεί μπορώ να πάρω και πιο κοντό αντάπτορα από 2" σε 1.25". Βέβαια δεν είναι μόνο η εστίαση αλλά και το βάρος, και αν θα χωράνε ο pentax με τον LVW που είναι μεγαλούτσικοι. Το καλό είναι πως το έβαλε και το πλανητάριο σε ανταγωνιστική τιμή. Να υποστηρίζουμε και τα δικά μας μαγαζιά γιατί στο τέλος δε θα μείνει κανένα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη δυστυχώς δεν είχα μετρήσει ούτε θυμάμαι την απόσταση, αλλά το q-turret έχει κανονικές και όχι χαμηλού προφίλ υποδοχές για 1.25" προσοφθάλμια. Πιθανόν 4 εκατοστά να είναι αρκετά, αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιο προσοφθάλμιο που δεν θα εστιάζει. Θυμάμαι ότι οι ορθοσκοπικοί δούλευαν καλά σε όλα τα τηλεσκόπια - ακόμα και σε ένα ED80 με διαγώνιο - αλλά νομίζω ότι ένας T6 nagler που είχα τότε δεν εστίαζε. Είναι και το θέμα της διαμέτρου των προσοφθαλμίων: μήπως όπως λες "βρίσκει" ο Pentax με τον LVW δίπλα-δίπλα.

Αν μπορούσες να δοκίμαζες πριν αγοράσεις θα ήταν το καλύτερο ή τουλάχιστον να επιβεβαιώσεις με το Πλανητάριο ότι - αφού δεν εισάγουν Pentax - δύο LVW χωράνε δίπλα-δίπλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και απο μενα,

 

Πριν 2 χρονια περιπου αγορασα και εγω το turret της Baader ελπιζοντας οτι θα δουλεψει πανω στο 8αρι dob της Skywatcher. Δυστυχως με τον εργοστασιακο crayford εστιαστη δεν εστιασε κανενα προσοφθαλμιο.

Ολα απειχαν απο ελαχιστα εως πολυ απο το σημειο εστιασης. Μιλαμε για mainstream προσοφθαλμια τυπου Kellner, Plossl, ορθοσκοπικα (Baader 6mm) και Erfle (WO Swan 20mm). Βεβαια με την χρηση barlow μετακινηθηκε προς τα εξω το σημειο εστιασης και δουλευαν ολα, αλλα προφανως δεν ειναι λυση αυτη.

Τωρα οσον αφορα το μεγεθος δεν αντιμετωπισα προβλημα με το συμβατικα μου προσοφθαλμια, ισως μονο με το 32mm Plossl ειχα προβλημα...αν θυμαμαι εβρισκε λιγο η μυτη μου σε αυτο οταν εβλεπα απο το διπλανο :P

 

Θα κοιταξω πιο μετα να μετρησω λιγο το μηκος που βαζει το turret στην διαδρομη..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε marooned εφόσον τον έχεις μπορείς να μετρήσεις πόσα εκατοστά βγάζει την εστίαση έξω? Θέλω να υπολογίσω αν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στο dob.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 2 χρονια περιπου αγορασα και εγω το turret της Baader ελπιζοντας οτι θα δουλεψει πανω στο 8αρι dob της Skywatcher. Δυστυχως με τον εργοστασιακο crayford εστιαστη δεν εστιασε κανενα προσοφθαλμιο.

Πρίν αρκετά χρόνια,είχα ρωτήσει για αγορά turret της Baader καθώς και τροχού φίλτρων,και μου είπαν οτι με το εργοστασιακό crayford της Skywatcher που είχε το δικό μου 10",δεν θα εστίαζαν οι περισσότεροι προσοφθάλμιοι.Έτσι ματαίωσα τις αγορές.

Με ποιόν εστιαστή μπορούμε να έχουμε εστίαση χωρίς προβλήματα σε τυπικά dob Skywatcher 8",10",χρησιμοποιώντας τροχό φίλτρων και turret;

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα κι αν εστιάζουν τα προσοφθάλμια το βάρος αυξάνει στον εστιαστή και ίσος να μην λειτουργεί σωστά. Επίσης αν το γεμίσουμε με προσοφθάλμια, αυξάνει το βάρος μπροστά και μπορεί να υπάρξουν προβλήματα ισορροπίας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα λογικά με έναν low profile εστιαστή αν και δεν είναι σίγουρο θα γίνει η δουλειά. Πρέπει να μετρήσεις σε τι ύψος απ τον σωλήνα σου εστιάζει το χαμηλότερο σε εστίαση προσοφθάλμιο σου. Αν έχεις και αντάπτορα από 2" σε 1,25" μπορείς και αυτόν να τον αλλάξεις με έναν κοντό και σου βγαίνουν τα εκατοστά εντάξει. ΑΠ την άλλη όπως λέει κι ο Γιάννης το βάρος είναι ένα θέμα. Και για το ζύγισμα αλλά και για τον εστιαστή. Το ζύγισμα στην ανάγκη μπορεί να λυθεί με ένα βαρίδι στο κάτω μέρος του dob. Πάντως αν θέλεις την γνώμη μου προτεραιότητα θα πρέπει να έχει ο turret.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Παναγιώτη και Γιάννη,λογικές και εύστοχες είναι οι υποδείξεις σας,οπότε να το ξέρουμε όλοι,ότι για turret και τροχό φίλτρων,τουλάχιστον στα SW dob 8'',10'',αλλά και σε άλλα τηλεσκόπια,πρέπει να αντικατασταθεί ο εργοστασιακός εστιαστής με κοντύτερο-low profile εστιαστή!Να προηγηθούν οι μετρήσεις που αναφέρθηκαν,και το ζύγισμα του τηλεσκοπίου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι που σκέφτηκα είναι πως ο turret μπαίνει κάπως διαγώνια και ίσως να μην τον αφήνει ο τροχός να μπει μέχρι το τέρμα. Θα δω οταν έρθει ο τροχός τι μπορεί να γίνει και αν μπορεί να ζυγίσει ο σωλήνας.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στελνω φωτογραφιες για να εχεις καλυτερη εικονα του τι γινεται με τις αποστασεις

 

(ουσιαστικα η απαντηση σε αυτο που ρωτας βρισκεται στην πρωτη φωτογραφια ,τα 35,6 mm)

IMG_20190111_100115.thumb.jpg.e5318725a7638e508a7dc3b3576b119f.jpg

IMG_20190111_100229.thumb.jpg.ddbd90c63c24949b9806cd77f206a456.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε marooned σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μετρήσεις, αλλά το κάτω βαρελάκι θα μπεί μέσα στον εστιαστή. Εμείς θέλουμε να μετρήσουμε αυτά τα δύο που έχω ζωγραφίσει.

1.png.b5056a9e0684bb37951cc765988c0465.png

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα

 

Στελνω τις αποστασεις απο τα σημεία που υπεδειξες (φωτογραφιες 1&2)

 

Στην εικονα 3 δειχνω την αποσταση που νομιζω οτι "υψωνεται" το προσοφθαλμιο.

Στο επιπεδο α βρισκεται το κατω μερος απο το "βαρελακι" του προσοφθαλμιου ενω στο επιπεδο β θα βρισκεται μετα την προσθηκη του turret (εχω βαλει διπλα ενα nosepiece για να αναπαραστησω προσοφθαλμιο που δεν ειχα εύκαιρο), οποτε η αποσπαση που μας ενδιαφερει ειναι η α-β.

 

Στην φωτογραφια 4 δειχνω turret μαζι με τροχο φιλτρων 1.25. Πραγματι, σε καποια θεση "βρισκουν" μεταξυ τους αλλα με περιστροφη του turret ερχονται στην θεση που φαινεται στην φωτογραφια.

 

Παντως η ολη διαταξη δεν ηταν πολυ σταθερη στο Mak127 καθως με περιστροφη για αλλαγη φιλτρου ή αλλαγη προσοφθαλμιου το ολο συστημα κουνιοταν λιγο.

Παρεπιπτοντως, το mak127 καταφερνε να εστιαζει με διαγωνιο+turret+τροχο οτι προσοφθαλμιο δοκιμασα αλλα και DSLR μηχανη.

 

Τελος νομιζω οτι με ενα εστιαστη χαμηλου προφιλ για νευτωνιο θα πετυχεις ευκολα εστιαση με το turret... αλλα για turret+τροχο δεν ειμαι σιγουρος.

1.thumb.jpg.5337994fc24a457b19acc09dedc815f2.jpg

2.thumb.jpg.ad130f2e80fbeaabe8f2d7912534c6f9.jpg

591662731_3.thumb.jpg.7a3827a510647bdee49f951a0699871f.jpg

4.thumb.jpg.d5c71990337893faed2b5589508fb511.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατατοπιστικότατες οι φωτογραφίες σου. Σ ευχαριστώ πολύ. Περιμένω να έρθει ο τροχός να μετρήσω να ζυγίσω και να δω αν θα το πάρω. Πάντως έτσι χοντρικά που το βλέπω για να εστιάζω με όλα τα προσοφθάλμια και με τον τροχό το πολύ να χρειαστώ χαμηλότερο προφίλ αντάπτορα από 2" σε 1.25"
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

Παναγιώτη, η διάσταση που μετριέται στην τελευταία φωτογραφία που ανέβασε ο φίλος marooned, δηλαδή το 37.5 mm, είναι το μήκος που θα προσθέσει το turret. Αυτή θα πρέπει να αντισταθμίζει ο εστιαστής με βύθιση προς τα μέσα. Παλιότερα το σκεφτόμουν κι εγώ για βοήθημα στην αλλαγή φακών. Είναι πάντως ελαφρύ σαν κατασκευή και όντας πλαστικό δεν είναι βέβαιο ότι θα διατηρεί την ευθυγράμμιση των οπτικών με βαρείς φακούς σε οριζόντια θέση. Σε σχετικά κάθετη, σίγουρα δεν θα δημιουργεί πρόβλημα, αλλά κάθετη θέση σε νευτωνειο δεν θα έχεις σχεδόν πότε.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Στέφανε αυτή έχω κι εγώ υπόψιν μου. Αν δεις αυτό έχω βάλει με κόκκινο απλά είναι ανάποδα ο turret σ εκείνη τη φωτογραφία. Ετσι πρόχειρα που έχω μετρήσει τα κουκιά δεν βγαίνουν και μάλλον θα χρειαστώ μικρότερο αντάπτορα από 2" σε 1.25". Τώρα που ήρθε ο τροχός θα τον βάλω θα μετρήσω και θα δω αν με παίρνει. Τώρα όσο αφορά την στιβαρότητα κι εγώ προβληματίζομαι αλλά δεν θα ξέρω αν δεν δοκιμάσω. Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν θα μπορώ να ζυγίσω τον σωλήνα με 4 προσοφθάλμια συν τον turret συν τον τροχό.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης