Jump to content

Berkeley ανοιχτά σμήνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς αν τα ανοιχτά σμήνη Berkeley μπορούν να παρατηρηθούν με 10 ΄΄ ;

Είναι πάνω από 100 αλλά δεν έχω βρει κανένα πόσο mag έχουν . Νομίζω ότι είναι πολύ αχνά για να παρατηρηθούν με 10΄΄ που φτάνει μέχρι τα 13,8 mag .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

A Catalogue of previously unstudied Berkeley clusters | Request PDF.Τρέξε σ`αυτήν την ιστοσελίδα.

Eάν ρίξεις μιά ματιά στην σελίδα που αριθμεί 288 του κειμένου θα δεις ότι τα μεγέθη(m)για να τα δεις μάλλον είναι απογοητευτικά!Βέβαια δεν είναι όλα τα σμήνη σε αυτή την σελίδα,αλλά αντιλαμβάνεσαι από την αρχή με τι μεγέθη(m) θα έρθεις αντιμέτωπος!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα σε αυτή την ιστοσελίδα ένα πίνακα με 24 berekley σμήνοι .Δεν είναι και τόσο απαγορευτικά , είναι μέσα στις δυνατότητες του τηλεσκοπίου . Για τα υπόλοιπα όμως ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γείτονα καλησπέρα,

 

Όντως είναι δύσκολα αντικείμενα (για τις 10 ίντσες), μιας και είμαι και εγώ κάτοχος

τηλεσκοπίου 10 ιντσών (συγκεκριμένα του 255 mm Dobsonian που υπάρχει στο avatar).

Βέβαια, στην ακόλουθη σελίδα υπάρχουν και κάποια ανοιχτά που έχουν διάμετρο

μεγαλύτερη από 10' που αξίζει να προσπαθήσεις. Το καλοκαίρι του 2015, προσπάθησα τα

Berkeley 79 (10'/Αετός), Berkeley 87 (12'/Κύκνος) και το

Berkeley 53 (12'/Κύκνος). Δυσκολεύτηκα και στα 3 λόγω διαμέτρου και

δεν είδα περισσότερες λεπτομέρειες μιας και εμφανίζονται ως "αχνά σύννεφα".

Όσο για τον εντοπισμό τους, χρειάζεσαι οπωσδήποτε την Uranometria 2000 !!!

 

http://evaconline.org/obspgm-berkeley.html

 

 

 

Καλές παρατηρήσεις,

Μάκης Λυκόπουλος

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά είμαστε πολλοί από τα δυτικά προάστια .Μήπως πρέπει να κάνουμε σύλλογο να πηγαίνουμε για παρατήρηση στο Ποικίλο ; (τίγκα στη φωτορύπανση) .

Με το goto δεν υπάρχει θέμα να τα βρω . Το ζήτημα είναι θα φαίνονται ; Για αυτό ψάχνω το mag που έχουν για να δω αν θα τα βάλω στον κατάλογο που φτιάχνω .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά είναι μικροί στόχοι και δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να δεις δομή. Το σίγουρο είναι πως θα χρειαστείς μεγάλη μεγέθυνση καλά οπτικά καλή ευθυγράμμιση και σταθερή ατμόσφαιρα. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι δοκιμάσεις να δεις τι φαίνεται. Θα κοιτάξω να τα βάλω κι εγώ στο πρόγραμμα μου. Φίλε Μάκη γιατί οπωσδήποτε uranometria?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης