Jump to content

Αυτοδίδακτος αστροφυσικός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ανίδεος πάνω στην αστροφυσική, και θα ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω για αυτήν (για χόμπι).

Το μόνο πρόβλημα μου είναι, το πώς να ξεκινήσω. Θεώρω πως πρέπει να έχω κάποιες βάσεις πριν καν μπω, να ασχοληθώ με την αστροφυσική. Οπότε από που ξεκινάω τη μελέτη;

 

Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Αν θέλεις να ασχοληθείς με την αστροφυσική-ερασιτεχνικά,και όχι με την ερασιτεχική αστρονομία,όπως εμείς εδώ,χρειάζεσαι κάποιο επίπεδο γνώσεων για να κατανοείς τις έννοιες,έστω και αν είναι εκλαϊκευτικές.Η αστροφυσική ασχολείται με την μελέτη του σύμπαντος,απο την πλευρά της Φυσικής.Δεν μας ανέφερες αν έχεις σπουδάσει κάτι,που θα σου έδινε το υπόβαθρο γνώσεων.Δεν είναι απαραίτητο να έχεις σπουδάσει κάτι,αν έχεις κάποια κλίση στα Μαθηματικά και την Φυσική,μιλώντας πάντα για εκλαϊκευμένη αστροφυσική και όχι για επιστημονική που είναι απαραίτητες οι σπουδές ή γνώσεις Φυσικής κυρίως,και αρκετά απαιτητικές...

Μιλώντας πάντα για την απλοποιημένη-εκλαϊκευμένη γνώση,υπάρχουν αρκετά εκλαϊκευτικά βιβλία και πάρα πολλά άρθρα στο ίντερνετ.

Καλύτερα να μας πείς τί υπόβαθρο γνώσεων έχεις στα Μαθηματικά και κυρίως Φυσική.

Σε περίπτωση που εννοείς την παρατηρησιακή ερασιτεχνική αστρονομία,δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να ξεκινήσεις,θα χρειαστεί διάβασμα των θεμάτων του forum.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Η αστρονομία είναι η φυσική των μεγάλων πραγμάτων, άρα χρειάζονται βασικές γνώσεις φυσικής. Το δικό μου site απευθύνεται σε λίγο πιο προχωρημένο επίπεδο, αλλά αν θέλεις ρίξε μια ματιά, είναι όλα στα ελληνικά (www.astrotheory.gr)
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μαθηματικά και φυσική, έχω ασχοληθεί σχετικά λίγο. Τώρα, αγγλικά μπορώ να καταλάβω, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης, θα ήθελα να αναφέρω, πως μπορώ να μάθω και μόνος μου μαθηματικά ή φυσική μέσω του ιντερνετ , οπότε έχω καλύψει και αυτό το κομμάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μαθηματικά και η φυσική του λυκείου είναι αρκετά για να κατανοήσεις την αστροφυσική,αλλά και την κλασσική αστρονομία σε εισαγωγικό-εκλαϊκευτικό επίπεδο-όχι παραπέρα.

Βιβλία του τύπου "Η αστρονομία για όλους"(Πέτρου Εμμ.Ροβίθη),"Περί αστέρων και συμπάντων"(Βασίλη Ξανθόπουλου),"Το σύμπαν"(Carl Sagan),"Η Κόμη της Βερενίκης"(Γιώργου Γραμματικάκη),και πολλά νεώτερα,θα σου είναι κατανοητά,με πολύ λίγες απλές-βασικές γνώσεις φυσικής-μαθηματικών.Έχουν ελάχιστα απλούστατα μαθηματικά και φυσικές έννοιες πολύ κατανοητές,είναι για το ευρύ κοινό!

Στη συνέχεια πας σε πιο προχωρημένα επίσης εκλαϊκευτικά.πχ."Ιστορία,Τεχνολογία και επιστήμη της Αστρονομίας"και"Αρχή & Τέλος"(Σταύρου Αυγολούπη),"Bing Bang"(Simon Singh),"Το Πληθωριστικό Σύμπαν"(Alan Guth),"Τα 10 πρόσωπα του Σύμπαντος"(Fred Hoyle),τα εξαιρετικά"Το χρονικό του χρόνου"και "Το Σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο"(Stephen Hawking) κλπ.

Διάθεση να έχεις και θα πλουτίζεις τις γνώσεις σου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προτείνω και τα βιβλία του Frank Shu τα οποία έχουν μεταφραστεί και στα Ελληνικά.

 

Μπορείς να βρεις μαθήματα, στα αγγλικά, σε σελίδες τύπου udemy και coursera.

 

Υπάρχει κι αυτό εδώ https://mathesis.cup.gr

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποια από τα δωρεάν μαθήματα του Ανοιχτού Πανεπιστημίου του Ηνωμένου Βασιλείου στον παρακάτω σύνδεσμο, στη δεξιά στήλη Free OpenLearn Courses:

 

http://www.open.edu/openlearn/science-maths-technology/science/physics-and-astronomy/astronomy

 

Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης καναλια στο youtube οπως το astronio και καθημερινη φυσικη μπορουν να βοηθησουν διασκεδαζοντας σε ταυτοχρονα.

 

Αγαπημενο μου βιντεο το

 

Ειναι 5λεπτο και αναφερεται στο καλυτερο πειραμα ολων των εποχων , συμφωνα με ψηφοφορια αναμεσα σε φυσικους , το πειραμα των δυο σχισμων (ή δυο οπών). Ειναι ενα ομορφο βιντεακι που αναδεικνυει την ομορφια της κβαντικης φυσικης.

 

Οσο για τις απαραιτητες γνωσεις για αρχη , θεωρω οτι πρεπει να εισαι εξοικιωμενος με τις ενοιες : ενεργεια, εργο, δυναμη, βαρυτυτα και νομος παγκοσμιας ελξης, ατομικο προτυπο bohr και rutherford περιοδικος πινακας, Ηλεκτρομαγνητικο φασμα, εντροπια

 

Καλη διασκεδαση

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προτείνω και τα βιβλία του Frank Shu τα οποία έχουν μεταφραστεί και στα Ελληνικά.

Τα πολύ καλά βιβλία του Frank Shu "Αστροφυσική,τόμοι Ι,ΙΙ"(Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης),δεν είναι εκλαϊκευτικά,για το ευρύ κοινό,αλλά εισαγωγικά σε δευτεροετείς φοιτητές Φυσικής κλπ.σχολών,και απαιτούν το σχετικό υπόβαθρο μαθηματικών-φυσικής.Έχουν βέβαια και τμήματα που είναι πιο βατά και κατανοητά και απο αναγνώστες μη φυσικών επιστημών,αλλά θα πρότεινα στο φίλο μας καταρχήν εκλαϊκευτικό επίπεδο και μετά πιο προχωρημένο,για να μην απογοητευτεί στην αρχή απο την μερική μόνο κατανόηση των εννοιών.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης καλά βιβλία για να μπεις στο κλίμα είναι και τα

Στοιχεία Αστρονομίας Αστροφυσικής και Διαστημικής (Τεύχος 1o) (2η Έκδοση – Βιβλίο Μαθητή)

 

https://www.astronomos.gr/product/283278444

https://www.astronomos.gr/product/astro2

https://www.astronomos.gr/product/astro3

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις αν δεν ξέρεις από που ν' αρχίσεις είναι να πάρεις το πρόγραμμα ενός τμήματος που διδάσκει αστροφυσική.

Φυσικά, το τι γνώσεις έχεις παίζει ρόλο (π.χ. μαθηματικά (δ. λογισμός, άλγεβρα, κλπ), φυσική, κλπ).

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Γεια χαρα.

Επηρεασμένος απο αυτο το topic, εκανα δωρο στον εαυτο μου για τις γιορτες το βιβλιο του frank shu "αστροφυσικη Ι "

 

Θα ηθελα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου.

 

Το βιβλιο ειναι πανεπιστημιακο συγγραμμα. Εχει ασκησεις σε καθε κεφαλαιο και γενικα δεν προτεινεται για αρχαριους.

 

Εχω σπουδασει χημεια και για τη φυσικη που ξερω το επιπεδο του βιβλιου θα το χαρακτηριζα "εισαγωγικο"

 

Ειναι βεβαια βιβλιο που δεν διαβαζεται αλλα μελετιεται (προκειται αλλωστε για διαλεξεις του shu στους φοιτητες του)

 

Θα ελεγα επισης οτι ειναι καλογραμμενο , απο εναν δασκαλο που ξερει πώς να μεταδιδει τις γνωσεις του.

 

Μου φανηκε ομως παλιο. Βασικα , απαρχαιωμενο !

Γραμμενο το 1982 , εχει πολυ λιγα να δωσει σε καποιον που θελει να ειναι ενημερωμενος για τις εξελιξεις στην αστροφυσικη.

Οι καλυτερες φωτογραφιες (οι περισσοτερες ασπρομαυρες) ειναι απο το αστεροσκοπιο του παλλομαρ, ενω χαρακτηριστικα αναφερεται σε ενα "μεγαλο τηλεσκοπιο που στο μελλον θα τεθει σε τροχια γυρω απο τη γη" , αναφερομενο στο Hublle !!!

 

Το βιβλιο δεν ειναι κακο, αλλα εγω απογοητευτηκα διοτι απο τις προτασεις διαφορων χρηστων (και οχι μονο απο αυτο το topic) εμφανιζοταν σαν το "απολυτο βιβλιο αστροφυσικης" σαν την "βιβλο του αστροφυσικου " κλπ.

Μακαρι να υπηρχε κατι πιο συγχρονο στα ελληνικα

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας και Καλή Χρονιά!

Δεν νομίζω οτι χαρακτήρισε κανείς τα βιβλία του Frank Shu σαν τα απόλυτα βιβλία Αστροφυσικής!Είναι εισαγωγικά βιβλία για κάποιον που θέλει να κάνει μια συστηματική-επιστημονική εισαγωγή στην Αστροφυσική,και όχι να μάθει απαραίτητα τις τελευταίες εξελίξεις...Μακάρι να ξαναγράφονταν με όλες τις εξελίξεις των τελευταίων δεκαετιών,και τις φωτογραφίες απο τα διαστημικά και όλα τα μεγάλα επίγεια τηλεσκόπια!

Το ίδιο ισχύει και για άλλα βιβλία που έχουν προταθεί σαν εκλαϊκευτικά..Γράφτηκαν στις δεκαετίες του '80 και του '90.Το ίδιο ισχύει και για την εξαιρετική τηλεοπτική σειρά ''Cosmos'' του Carl Sagan (δεκαετίας '70-'80).Είναι δύσκολο να γράφονται ειδικά απο τον ίδιο συγγραφέα,κάθε 10 χρόνια έστω,έντυπα βιβλία αναθεωρημένα.Οι βασικές-εισαγωγικές γνώσεις όμως ισχύουν,και ο στόχος είναι εκτός απο τις βασικές γνώσεις,να καλλιεργηθεί ο τρόπος σ κ έ ψ η ς όταν σπουδάζεις μια επιστήμη...Απο εκεί και μετά ενημερώνεσαι συνεχώς για ό,τι νεώτερο!

Αν θέλετε να μάθετε όλες τις νεώτερες εξελίξεις στην Αστροφυσική και να δείτε φωτογραφίες,υπάρχουν ένα σωρό άρθρα στο ίντερνετ.

Υπάρχει διαφορά λοιπόν απο το "κάνω εισαγωγή σε βασικές γνώσεις και αποκτάω έναν ασφαλή-επιστημονικό τρόπο σκέψης" απο το "μαθαίνω όλα τα νεώτερα" και μάλιστα απο το ί δ ι ο βιβλίο.Αν σπουδάζατε Φυσική,στο μάθημα της Αστροφυσικής οι καθηγητές θα σας έδιναν ίσως τα άνω βιβλία,αλλά θα σας έλεγαν και ό,τι νεώτερο υπάρχει!Η συνεχής ενημέρωση με νέα στοιχεία μπορεί να γίνει (εκτός απο την διδασκαλία) μόνο σε η λ ε κ τ ρ ο ν ι κ ή ς μορφής γνώση,στην έντυπη είναι εξαιρετικά δύσκολο και αυτό ισχύει για όλους τους τομείς της επιστήμης.

Συνεπώς τα βιβλία του Shu αποτελούν μια καλή εισαγωγή σπουδής στην Αστροφυσική,αλλά ο καθένας που ενδιαφέρεται θα πάει και παραπέρα για ό,τι νεώτερο υπάρχει!Και αυτό,δηλ. η συνεχής ενημέρωση,δεν έχει τέλος...σε κάθε επιστήμη!

Άρα λοιπόν σας εύχομαι,μια και έχετε το υπόβαθρο σε βασική Φυσική-Μαθηματικά,καλή μελέτη-σοβαρή-πια με τα εν λόγω βιβλία,να αποκτήσετε μια καλή βάση και έναν καλύτερο-πιο σ υ γ κ ρ ο τ η μ έ ν ο-τρόπο σκέψης (απο το να διαβάζατε σκόρπια άρθρα...),και στη συνέχεια διαβάστε και ό,τι νεώτερο υπάρχει!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι και το μεγάλο πορόβλημα,ότι δεν υπάρχουν σύγχρονα βιβλία αστρονομίας στα ελληνικά. Κια τα τελευταία 20 χρόνια έχουμε μάθει πολλά (όπως τα βαρυτικά κύματα,οι εξωπλανήτες και άλλα). Εγώ προσπαθώ να αποδόσω στα ελληνικά σύχρονα βιβλία αστρονόμων, κυρίως ερευνητών, που απευθύνονται σε φοιτητές και αστρονόμους.

Κοίταξέ το και πες μου

www.astrotheory.gr

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεωνιδα μπραβο. Πολυ ωραιο το site σου.

 

Ειδικα τα αστρονομικα νεα ειναι πολυ ενημερωμενα και βασικα ακριβως αυτο που χρειαζομουν.

Συνεχισε την καλη δουλεια , αυτο το "διαμαντακι" του ελληνικου διαδικτυου αξιζει περισσοτερη αναγνωριση και επισκεψιμοτητα,

 

Και παλι μπραβο

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αν δεν σε προβληματίζει να διαβάσεις αγγλικά, οι εκδόσεις

Cambridge university press και Springer έχουν αρκετές ...εκατοντάδες βιβλία αστρονομίας!

Εγώ επιλέγω τα βιβλία που δεν έχουν μαθηματικά, είναι γραμμένα τα τελευταία 2- 3 έτη, και για να μπορέσω να τα τελειώσω, δεν έχουν πάνω από 300 σελίδες. Όμως θα δεις ότι είναι αρκετά ακριβά βιβλία.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης