Jump to content

Πρώτη απόπειρα βαθύ ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Με τι άλλο; Άλλο ένα Μ42.

Azeq5+ed80, 27x30sec στακαρισμενα στο dss και επεξεργασμένη στο Photoshop .

Δεν πέτυχα καλά την εστίαση, πάω για Bahtinov.

Δεν είχα ιντερβαλομετρο και έμεινα στα 30 sec

1313577562_m42stackfinal.thumb.jpg.aa4b84f56bde8e8ba9cd147d68737c13.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν δοκιμάζεις με πρόγραμμα σε laptop, τύπου APT?

 

Για πρώτη προσπάθεια μια χαρά παντως

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!

Δεν είχα μαζί μου, είπα να κάνω μια πρώτη δοκιμή με μια δανεική Nikon d7200 (νομίζω). Ίσως αργότερα χρησιμοποιησω την snap port της βάσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως και με ιντερβαλομετρο θα είσαι OK. Η βάση εύκολα τραβάει δύο λεπτά χωρίς trail και θα δεις μεγάλη διαφορα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν παλεύω τη επεξεργασία...

Επειδή δεν είχα τραβήξει darks ή flats, την μεγαλύτερη διάφορα την έκανα με artificial flat, αλλά από εκεί και πέρα Δεν παίρνει άλλη βελτίωση.... μάλλον χρειάζομαι κ αλλά δεδομένα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά! Καλή αρχή και καλύτερη συνέχεια!

Ευχαριστώ, έχω τραβήξει και ένα σετακι 25x30 το Μ27, αλλά με δυσκολεύει πιο πολύ στην επεξεργασία. Όταν φτάσω στο καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ να βγάλω θα το ανεβάσω και αυτό για να πάρω γνώμες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Με τι άλλο; Άλλο ένα Μ42.

Azeq5+ed80, 27x30sec στακαρισμενα στο dss και επεξεργασμένη στο Photoshop .

Δεν πέτυχα καλά την εστίαση, πάω για Bahtinov.

Δεν είχα ιντερβαλομετρο και έμεινα στα 30 sec

 

Καλη αρχη αγορινα!με τη βαση ολα καλα?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο καλή αρχή =D>

Oτιδήποτε χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε :)

Φιλική συμβουλή

Μην βάζεις darks το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνεις χειρότερο το τελικό αποτέλεσμα λόγω διαφοράς θερμοκρασίας των lightframe με αυτή των darks.

Καλύτερα να ενεργοποιήσεις το nr της κάμερας το οποίο τραβάει dark αμέσως μετά την λήψη. Σϊγουρα θα σου φάει τον μισό αστροφωτογραφικό χρόνο της βραδιάς αλλά δυστυχώς έτσι είναι οι dslr.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο καλή αρχή =D>

Καλύτερα να ενεργοποιήσεις το nr της κάμερας το οποίο τραβάει dark αμέσως μετά την λήψη. Σϊγουρα θα σου φάει τον μισό αστροφωτογραφικό χρόνο της βραδιάς αλλά δυστυχώς έτσι είναι οι dslr.

Δεν είχα σκοπό να βάλω εκ των υστέρων darks, αλλά σκεφτόμουν την επόμενη φορά καθώς μαζεύω να βγάλω καμία δεκαριά. Δεν ήξερα όμως ότι στις dslr είναι προτιμότερο το NR;

Όσο έχει να κάνει με το m27 μήπως είναι Καλύτερα να κάνω drizzle x2 ή x3 στο dss; Έχει διαφορά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το Μ33, με ακόμα χειρότερη εστίαση. Περίπου 35 καρέ των 30 sec.

Εδώ το deep sky stacker δυσκολευόταν να στακάρει και χρησιμοποίησα το sequator!

Δοκίμασα και μια μασκα στα αστέρια.

seqm33avox.thumb.jpg.26173cc4758303eeae2bad531c4a874d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσέχεις την εστίαση σου!!! Είναι το Α και το Ω.

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Το τριήμερο που μας πέρασε, εκμεταλλεύτηκα τους σκοτεινοτερους ουρανούς της επαρχίας για το δεύτερο φωτογραφικό μου εγχείρημα. Χρησιμοποίησα το ed80 σε azeq5 με μη τροποποιημένη canon 600d, χωρίς flattener. Στόχος η ροζέτα. Έκανα 110 λήψεις των 30sec μέχρι που τελείωσε η μπαταρία και για αυτό δεν έβγαλα darks και flats.

Σας βάζω ένα τελικό με ήπια επεξεργασία και ένα πιο τραβηγμένο, να μου πείτε την γνώμη σας. Νομίζω πάντως ότι πρέπει να ανεβάσω σιγά σιγά τον χρόνο έκθεσης...

1346912910_sequatorcopy1.thumb.jpg.a137ef4649c4a4c42ab2ce352421797c.jpg

996934658_sequatorcopy2.thumb.jpg.22f68099f136d44d9fe1a72ba46af2da.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην περίπτωση που λόγο μπαταρίας δεν τραβάς dark, να βάλεις στις εξειδικευμένες ρυθμίσεις την μηχανή να σου τραβάει από μόνη της. Η κατανάλωση είναι αστεία διότι αυτό το κάνει η μηχανή με κλειστό φωτοφράχτη και κατεβασμένο καθρεφτάκι. Αυτό το τελευταίο είναι που καταβροχθίζει την μπαταρία και ζεσταίνει το σώμα της μηχανής, διότι για να ανέβει ο καθρέφτης, ενεργοποιεί τα πηνία του ηλεκτρομαγνήτη και τραβάνε πολύ ρεύμα. Τα αποτελέσματα μέχρι τα 1600 ISO είναι εντυπωσιακά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο για την προσπάθεια.

 

Θες περισσότερο χρόνο σίγουρα. 110 ληψεις των 30 sec ειναι μικρός χρόνος. Επίσης τα flats και τα darks θα βοηθησουν πολυ το αποτελεσμα σου.

 

Είναι βασικό να βρεις έναν τρόπο να έχεις ρεύμα

 

 

Ξανά μπράβο όμως, έχεις αποτέλεσμα =D>

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή προσπάθεια. Μας δίνεις θάρρος να ξεκινήσουμε και εμείς. Σκέφτομαι για την εβδομάδα μετά το Πάσχα, 29 Απριλίου με 4 Μαΐου να το τολμήσω για πρώτη φορά, γιατί θα βρεθώ σε σκοτεινό ουρανό. Εξοπλισμός az-eq6- W.O Zenithstar 73, canon 700d ατροποποίητη + οδηγητικό. Θα μπορούσε κάποιος έμπειρος να μου προτείνει κάποιους στόχους που να ταιριάζουν καλύτερα στον εξοπλισμό μου εκείνη την χρονική περίοδο? Ευχαριστώ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο αποτέλεσμα! Μου άρεσε περισσότερο η πιο ήπια επεξεργασία, αλλά σίγουρα ήθελε περισσότερο χρόνο έκθεσης και οπωσδήποτε darks και flats.

Για τον φίλο που ρώταγε παραπάνω για πιθανούς στόχους: Άνοιξη έχουμε μπροστά και είναι εποχή για κυνήγι γαλαξιών! Μερικοί ωραίοι στόχοι: Μ81-Μ82, Leo's triplet, NGC3184, γκρούπ Hickson 44, Μ97 και Μ98

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ φίλε eliasg2004. Νομίζω ότι M81-M82 θα γράψουν πιο εύκολα σε dslr. Έχω και τον σωλήνα του 8se αλλά δεν τολμώ να πάω σε τόσο μεγάλη εστιακή για αρχή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! Πέρα από το κομμάτι της λήψης που με προβληματίζουν πολλά, αλλά επόμενος στόχος είναι η αύξηση της έκθεσης, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο στην επεξεργασία είναι τα αστέρια! Προσπαθώ να τα κρατήσω υπό έλεγχο κατά το στρετσαρισμα, αλλά δεν το καταφέρνω. Ότι έχω δοκιμάσει με μάσκα αφήνει μια άλω (artifact) γύρω τους. Δοκίμασα ένα δυνατό strech με μάσκα ή περισσότερα strech πιο ήπια με καινούργια μάσκα σε κάθε στάδιο, αλλά το αποτέλεσμα είναι πάνω κάτω το ίδιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης