Jump to content

Διαγώνιο καθρέφτη ή διαγώνιο πρίσμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,αν μπορεί κάποιος που να έχει πείρα και γνωρίζει ας μου απαντήσει.Έχω ένα διαγώνιο στο ed80, skywatcher 2" με διηλεκτρικές επιστρώσεις.Αξίζει η αλλαγή σε διαγώνιο πρίσμα(όχι 45 ή amici)

ή οι διαφορές στην παρατήρηση θα είναι ελάχιστες.Διότι βρίσκω πολύ καλές τιμές σε διαγώνιο πρίσμα.

takahashi 1.25 111 ευρω και baader τ2 prism (όχι zeiss ,το απλό)σετ 107 ευρώ.Διότι σε πολλά forum στο εξωτερικό λένε ότι διαγώνιο πρίσμα σε f7 και πάνω,κάνει τεράστια διαφορά όσον αφορά πλανητική παρατήρηση και διαχωρισμό διπλών.Αν κάποιος έχει πείρα ας μου απαντήσει.

 

 

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν περάσει από τα χέρια μου και το 2ιντσο Baader maxbright (το κράτησα 10 χρόνια) και το Τ2 απλό πρίσμα της Baader (για κανα χρόνο). Και τα δύο είναι εξαιρετικά διαγώνια αν και προτιμούσα ΠΑΝΤΑ το πρώτο με οποιοδήποτε τηλεσκόπιο. Υπάρχει μια σχετική φιλολογία για πρίσμα σε αργά αχρωματικά που φαίνεται να έχει βάση, όχι όμως από f/7 αλλά από f/12 και πάνω.

Αν επιτρέπεις όμως, θα σου πρότεινα να κάνεις την εξής δοκιμή: παρατήρησε σε μεγάλη μεγέθυνση ένα σφιχτό διπλό ή πλανήτη/σελήνη και δες με και χωρίς το διαγώνιο που ήδη έχεις. Αν δεν μπορείς να δεις διαφορές, μείνει εκεί που είσαι και μην το ψάχνεις παραπέρα.

Αν πρέπει να αναβαθμιστείς, έχε υπόψη σου ότι γενικά είναι ευκολότερο να κατασκευαστεί ο "τέλειος" καθρέφτης σε σχέση με το "τέλειο" πρίσμα: μία επιφάνεια στην πρώτη περίπτωση, περισσότερες στη δεύτερη. Από την άλλη, ο καθρέφτης έχει ημερομηνία λήξεως (ακόμα και αυτοί με διηλεκτρικές επιστρώσεις), ενώ το πρίσμα είναι θεωρητικά για μια ζωή.

Καλή συνέχεια σε ότι και να επιλέξεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρίσμα σε τηλεσκόπια από f/8 και άνω μονο. Προκαλει overcorrection (οχι μονο στο χρωματικο αλλα και στο σφαιρικο σφαλμα) . Tα Baader Bak4 αποτελούν εξαίρεση ακριβή όμως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν κάποια χρόνια είχα αναλωθεί και εγώ με αυτο το ζήτημα αρκετά... έχω ένα celestron sct 9,25 και προσπαθούσα να βρω το καλύτερο διαγώνιο ... πολύ ψάξιμο ...

Πραγματικά εξαρτάται απο τον τύπο τηλεσκοπίου που έχεις και τι θέλεις να πετύχεις ...

Χρήση διαγωνίου με καθρέφτη παραδείγματος χάρη θα μειώσει το πεδίο καθώς αυξάνεται η απόσταση έως το προσοφθάλμιο (εστιακή απόσταση) ... Η αντοχή στον χρόνο όπως είπε και φίλος νωρίτερα αλλά και η ποιότητα του ειδώλου πρέπει να ληφθούν υπόψιν επίσης, με τους καθρέπτες να υπερέχουν σε ποιότητα σε χαμηλότερα κόστη .

 

Μπορείς αν θες να διαβάσεις μερικά πράγματα και απο αυτό το link

https://www.cloudynights.com/topic/603617-celestron-or-gso-2-star-diagonal-which-would-you-choose-and-why/

ιδιαίτερα ο φίλος jallbery κάνει μια καλή ανάλυση αν και κάποτε έιχα βρει και κάποια άλλα άρθρα που με βοήθησαν, αλλα δεν τα έχω πρόχειρα ...

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

Σε ένα περιοδικό του 1973 το διαγώνιο καθρέφτη τον πουλούσαν 3 δολάρια και το πρίσμα 12 δολάρια.

 

Μόνο από το κόστος κατασκευής καταλαβαίνεις ότι είναι ανόμοια πράγματα.

Με όσα γνωρίζω μέχρι σήμερα, έχω καταλάβει ότι το πρίσμα είναι εντεταλμένο να υπηρετεί την Ιαπωνική σχολή κατασκευής τηλεσκοπίων.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τηλεσκόπια f/8 και πάνω πρίσμα. Προσοχή το πρίσμα πρέπει να είναι άριστης ποιότητος καθότι το φως το διαπερνά και πρέπει τρεις επιφάνειες να έχουν σωστό οπτικό γυάλισμα. Επίσης το πρίσμα έχει άλλο ένα μεγάλο συν: προστατεύει τον σωλήνα από είσοδο σκόνης έντομα κλπ. Στο πορτοκαλί C8 έχω πρίσμα από το 1985 και δεν το αλλάζω ΠΟΤΕ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης