Jump to content

13η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συνάντηση των ΔΣ των αστρονομικών συλλόγων που έγινε σήμερα στο Βόλο, οι σύλλογοι ομόφωνα αποφάσισαν την ανάθεση της 13ης Πανελλήνιας Εξόρμησης Ερασιτεχνών Αστρονόμων από κοινού στον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας και τον Αστρονομικό Σύλλογο Δυτικής Μακεδονίας με χώρο διεξαγωγής τους Φιλιππαίους Γρεβενών και ημερομηνίες διεξαγωγής 2 έως 4 Αυγούστου 2019.

BDE26E4E-B330-4503-8B08-4F4490195671.thumb.jpeg.6b92c1352b0b4130c30698af6f02ad5b.jpeg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια!!!!!! Τα λέμε εκεί!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο μέρος νομίζω το καλύτερο, σχεδιάζω τις διακοπές μου από τώρα. Ελπίζω να κάνω τα πρώτα αστροφωτογραφικά μου βήματα στην 13 ΠΕΕΑ . Μακάρι να μπορούσε να γίνει κάτι στο Βόλο (ΠΗΛΙΟ-ΟΘΡΥΣ) και ας είναι μικρότερης εμβέλειας από ότι η πανελλήνια.Τιμήστε και τη Θεσσαλία βρε παιδιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη έχεις ΄ριξει΄την ιδέα στην ομάδα παρατήρησης της Εταιρείας;

 

Ίσως να μπορούσε να γίνει και στα Χάνια έστω και δοκιμαστικά.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία πρώτα Ο Θεός θα μαστε οικογενειακως εκεί....

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εμεις το ιδιο : οικογενειακως οπως παντα.

Τα παιδια μου ειναι 5 και 6 χρονων και εχουν ηδη παει σε 4 (!) ΠΕΕΑ

 

Περιμενω δυνατες παιδικες δραστηριοτητες οπως παντα, εργαστηρια και διαλεξεις, και τα κοψιδια της Σαμαρινας, τα καλυτερα της δυτικης ελλαδας ( ακομα τα θυμαμαι και ας περασαν 3-4 χρονια )

 

Το μερος ειναι τελειο, (θα γινει παλι στο κατασκηνωτικο κεντρο υποθετω), η θερμοκρασια ιδανικη και η παρεα , οπως παντα σουπερ !

 

Ελπιζω οι νοτιοι να μην αρχισουν παλι την γκρινια ("που να τρεχουμε τοσο μακρια, παμε καλυτερα στον Παρνωνα "κλπ) και να μας τιμησουν με την παρουσια τους.

 

Να ερθετε ολοι και να μην ξεχασετε τα μαχαιροπιρουνα εεχμμμ εννοω τα τηλεσκοπια σας !

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ευχάριστα νέα. Θέλω να πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να έρθουμε !!!

Καλή επιτυχία στους διοργανωτές μας!!! =D> =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια στον Αστρονομικό Σύλλογο Δυτικής Μακεδονίας και καλή επιτυχία με τη διοργάνωση. Πρώτα ο Θεός θα είμαστε εκεί!
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πατρίδα μου ξανά.

Τα λέμε εκεί...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Εγώ πάντως προμηθεύτηκα σήμερα τα κιάλια και την σκηνή που έχουν τα lidl να ετοιμάζομαι για την Πανελλήνια. Είναι λέει και σκηνή συσκότισης, ότι πρέπει για μένα που δεν μπορώ να κοιμηθώ με φως, σούπερ! :D :D
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έχω τη σκηνή και είναι μια χαρά. Συσκότιση όμως μην περιμένεις ότι και να λένε. Οπωσδήποτε να πάρεις μάσκα ύπνου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έχω τη σκηνή και είναι μια χαρά. Συσκότιση όμως μην περιμένεις ότι και να λένε. Οπωσδήποτε να πάρεις μάσκα ύπνου.
Α κατάλαβα.. :mrgreen: :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η επίσημη σελίδα της εξόρμησης είναι στον αέρα:

 

http://peea-ofa.astrodym.gr/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μεγάλο μέρος του προγράμματος έχει ήδη αναρτηθεί εδώ:

 

https://www.astrodym.gr/sinoptiko-programma/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας. Ως νέος αστροπαρατηρητής θα ήθελα κι εγώ να βρεθώ στην εκδήλωση, δεν είμαι όμως γραμμένος σε κάποιο σύλλογο. Είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας. Ως νέος αστροπαρατηρητής θα ήθελα κι εγώ να βρεθώ στην εκδήλωση, δεν είμαι όμως γραμμένος σε κάποιο σύλλογο. Είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο?

 

Οχι φιλε, φερνεις την καλη σου διαθεση και οτι εξοπλισμο εχεις και απολαμβανεις το event :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας,

 

δοκιμάστε παρακαλώ να ανανεώσετε τη σελίδα ωστε να ανανεωθεί και ο κωδικός ασφαλείας. Κατα πάσα πιθανότητα εισάγεται λανθασμένα.

 

Εαν είστε στο facebook, σας παραθέτω την σελίδα της εκδήλωσης όπου και έχετε άμεση επικοινωνία με τους διοργανωτές:

 

https://www.facebook.com/PEEA2019/?ref=bookmarks

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης