Jump to content

Ποιο H-alpha φίλτρο για Αθήνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μαζεψω πληροφορία narrowband απο Αθήνα, περιοχή Γέρακας. Ποιο φίλτρο προτείνετε για h-alpha; Οι λήψεις θα γίνουν με a7s. Καταλαβαίνω πως όσο πιο στενό είναι το φίλτρο τόσο καλύτερα αλλα τα πολύ στενά είναι πολύ ακριβά και επίσης προτιμώ να παίξω σε μικρές εκθέσεις μιας και η πολική γίνεται με το μάτι και είμαι χωρίς οδήγηση. Διαβάζω πως υπάρχουν 6nm,7nm,12nm κτλ.. Τι να προτιμήσω;

 

Ευχαριστώ!

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Μανό κατά την γνώμη μου πήγαινε σε Baader 7nm (έχουν σχέση απόδοσης τιμής) αλλιώς αν βγάλουμε τον παράγοντα τιμή Astrodon 3nm που πραγματικά κάνει θαύματα μέσα από Αθηνά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια Μανο!

Εχω την εντυπωση πως απο Γερακα με ενα 7nm θα εισαι πολυ καλα, ακομη και απο Γαλατσι βγαζει γνωστο φιλαρακι παπαδες με 7nm

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστώ και τους δυό σας! Πιστευετε με παίρνει και για 12nm; Ρωτάω γιατι παίζει body mounted της astronomic για την κάμερα μου.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο έχω χρησιμοποιησει στο παρελθόν , προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος και το θεωρό πολύ ακριβό για 12nm (δεν κάνουν και πολλά μέσα από πόλη).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο πιο στενό φάσμα τόσο καλύτερα μέσα από φωτορυπανσένο ουρανό.

 

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να δώσεις ~100-150€ περισσότερα και να πας 6nm και κατω παρα να πάρεις κάτι που αργα ή γρηγορα θα χρειαστεί να δώσεις για να πας σε κάτι καλύτερο. (αν μιλάμε για ccd πάρε κάτι με ίδιου πάχους με αυτά που ήδη έχεις)

 

 

 

edit:

Μαλλον μιλάμε για την a7s

 

Οπότε είσαι εδω:

 

https://www.astronomik.com/en/fotografische-emissionslinienfilter/schmalbandfilter-h-alpha-ccd-6nm/astronomik-h-alpha-6nm-ccd-clip-filter-sony-alpha.html

 

https://www.astroshop.de/h-alpha-filter/astronomik-filter-h-alpha-12nm-ccd-sony-alpha-clip/p,53748

 

 

Η διάφορα είναι σχεδόν 200€, εγω θα πήγαινα για το 6nm

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο συμφωνω με το συνονοματο, για εμενα δεν αξιζει να πας σε κατι παραπανω απο 7mm, ο Γερακας οκ δεν ειναι Μοναστηρακι αλλα δεν ειναι και Παρνωνας, με το 12 υπαρχει πιθανοτητα να αρχισεις να εχεις και προβληματα με φωτορυπανση. Καλυτερα να τραβας λιγο μεγαλυτερους χρονους και να εχεις καθαρο σημα, παρα να τραβας και να ρουφας και φωτορυπανση. Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη :D :D
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω δοκιμασει και Baader και Astrodon , αν ειχα τα λεφτα ολα μου τα φιλτρα θα ηταν Astrodon.

 

Νικος.

Νίκο νομίζω ότι η Astrodon δεν βγάζει Clip-Filters, πόσο μάλλον για Sony.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ταλαιπωρει ενα κρυωμα αυτες τις μερες κ δεν ειχα κουραγια ουτε να απαντησω. Μετά τις επισυμάνσεις σας προφανώς και θα μαζεψω λεφτα για το 6mn. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περαστικά! :)

 

Χωρίς να ξέρω αν κάνει στην κάμερά σου, ούτε την ποιότητα αυτού που προτείνω, είδα κάτι πρόσφατα στο ebay:

 

https://www.ebay.com/itm/New-SVBONY-H-Alpha-7nm-Deepsky-Clip-on-EOS-C-filter-for-Canon-EOS-Cameras/222923134099?hash=item33e7411493:g:x3oAAOSw5WVbm36-:rk:4:pf:0

 

και για κάτι πιο ..."επώνυμο" εδώ:

 

https://www.ebay.com/itm/New-PP-OPTOLONG-7nm-Deepsky-Clip-on-filter-Canon-EOS-Camera-for-Astrophotograpy/401334697861?hash=item5d71697f85:g:qUcAAOSwKytZJ93Q:rk:8:pf:0

 

Ότι και να πάρεις πάντως επέλεξε κάτι μέχρι τα 7nm. Μέσα από την πόλη θα απογοητευτείς από τα 12nm ή ευρύτερου φάσματος. Απλά μου κακοφαίνονται τα 500+ ευρώ για clip-on φιλτράκι στα 6nm. Αν ήταν για 2ιντσο φίλτρο να μάζευες τα χρήματα για κάτι ακριβό: Baader, Astronomik, Astrodon ή ότι άλλο θέλεις - υπάρχει πάντα η δυνατότητα μεταπώλησης ή ανταλλαγής. Αν επενδύσεις σε clip-on φιλτράκι, αλλάζοντας αργά ή γρήγορα κάμερα το πιθανότερο είναι ότι θα καταλήξει σε κάποιο συρτάρι.

 

Νάσαι καλά και καλές λήψεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις άδικο Ηλία σε όσα επισημαίνεις. Το clip είναι βολικό αλλά με μηδενικές πιθανότητες μελλοντικής μεταπώλησης. Ευχαριστω!

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης