Jump to content

Πρόβλημα με το τηλεσκόπιο


xrisa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλώς σας βρήκα,

Είμαι εντελώς αρχάρια στην αστρονομία. Πριν δύο μέρες αγόρασα ένα τηλεσκόπιο από γνωστό παιχνιδοκαταστημα για την 10 ετών κόρη μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν βάζω τους προσοφθαλμιους πάνω στο τηλεσκόπιο, είτε στο γωνιακό είτε στον barlow δεν βλέπουμε τίποτα. Μαύρο. Ενώ αν κοιτάξω απευθείας από το κάθε κομμάτι μεμονωμένα βλέπω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος μιας και δεν νομίζω ότι μπορεί να συνδεθεί κάτι λάθος. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Το τηλεσκόπιο που πήρα είναι το παρακάτω: http://www.eastcolight.com/en-us/product/766-galaxy-tracker-375-smart-telescope.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρέστε με για τυχόν λάθη σε ορολογίες ή ονομασίες των εξαρτημάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθατε στο astrovox!

Η σελίδα που μας δίνετε δεν ανοίγει,προφανώς δεν είναι σωστό ολόκληρο το link.Καλύτερα να μας δώσετε το ακριβές μοντέλο του τηλεσκοπίου,να το δούμε στο site του καταστήματος.Όταν βάλατε τους προσοφθάλμιους,βγάλατε όλα τα καπάκια απο όλα τα εξαρτήματα,όπως επίσης και απο τον μπροστινό φακό;

Μην ανησυχείτε αν κάνετε και πολύ απλά λάθη,είναι φυσικό αφού είστε τελείως αρχάρια,κανείς μας δεν πρόκειται να σας παρεξηγήσει!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το λινκ ειναι σωστο απλα η σελιδα τους ειναι φτιαγμενη(?) και δεν ανοιγει αν το αντιγραψεις, αν μπεις απο την κεντρικη σελιδα θα το βρεις σχεδον αμεσως.

 

Οσον αφορα το προβλημα που εχεις, δυο μπορει να συμβαινουν

 

1. Δεν εχεις βγαλει καποιο καπακι, πολυ πιθανο στο ακρο του τηλεσκοπιου

2. κανε δοκιμη σε εναν μακρινο επιγειο στοχο υπαρχει περιπτωση να μην ειναι σωστα εστιασμενο το τηλεσκοπιο και αν δοκιμαζεις στον ουρανο να σου τα δειχνει μαυρα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση στην ερώτηση μου. Έχω βγάλει όλα τα καπάκια και από τα εξαρτήματα και από το μπροστινό μέρος του τηλεσκοπίου. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ βλέπω από τους προσοφθαλμιους όταν κοιτώ χωρίς να τους έχω τοποθετήσει πουθενά, όταν τους τοποθετήσω είτε απευθειας πάνω στο τηλεσκόπιο είτε στους φακούς (διαγώνιο κάτοπτρο ή φακό Μπάρλοου) δεν βλέπω τίποτα ή στην καλύτερη περίπτωση φαίνεται κάτι σαν θολό φώς και μια σκιά που χωρίς πλάκα νομίζω ότι είναι οι βλεφαρίδες μου. Σας στέλνω συνημμένο το μοντέλο. Σε περίπτωση που δεν ανοίγει και πάλι είναι το Galaxy tracher 375 smart telescope και η εταιρεία η eastcolight. Το πήρα από το jumbo και πίστευα ότι τουλάχιστον για αρχή για την 10χρονη κόρη μου κάτι θα έκανε. Επίσης μένω Χανιά αν ξέρετε κάποιο σύλλογο αστρονομίας ή καταστημα που θα μπορούσα να το πάω για να με βοηθήσουν αν δεν καταφέρουμε κάτι. Σας ευχαριστώ πολύ

Screenshot_2018-12-27-11-04-28-987_com.android.chrome.thumb.png.90695edd9ee5e66f15ebfe7b1186d680.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, μη βάζεις barlow και χρησιμοποίησε το προσοφθάλμιο με το μεγαλύτερο νούμερο το 20.

Έπειτα στρίψε τη ροδέλα του εστιαστή με αργές κινήσεις δεξια - αριστερά ωστε να καθαρίσει η εικόνα.

Μή το κάνεις σε δωμάτιο ή μέσα στο σπίτι γιατί πιθανόν να είναι πολύ μικρή (κοντά) η απόσταση των αντικειμένων που το στρέφεις και να μην εστιάζει για αυτό το λόγο.

Τέλος ξανά έλεγξε μπροστά απο το τηλεσκόπιο γιατί ορισμένα έχουν 2 καπάκια, ένα μικρό και ένα μεγάλο. πρέπει να βγουν και τα δύο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για την χαζή μου ερώτηση αλλά ποιος είναι ο εστιαστης; Στην εικόνα που σας στέλνω είναι το νούμερο 1;

IMG_20181227_185323.thumb.jpg.14b8eb3ad262a4059872b665a6ec842a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κόμβιο εστίασης το 1

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μένω Χανιά αν ξέρετε κάποιο σύλλογο αστρονομίας ή καταστημα που θα μπορούσα να το πάω για να με βοηθήσουν αν δεν καταφέρουμε κάτι. Σας ευχαριστώ πολύ

Κάντε αυτά που σας υποδείχθηκαν πιο πάνω δηλ.

1)να τοποθετήσετε τον πιο μεγάλο φακό των 20mm,στην υποδοχή του διαγώνιου κατόπτρου,χωρίς barlow

2)να στρέψετε το τηλεσκόπιο σε έναν μακρινό επίγειο στόχο(εκτός δωματίου)

3)να εστιάσετε απο τον εστιαστή-ροδέλα(κομβίο εστίασης 1),περιστρέφοντάς τον α ρ γ ά μπρός-πίσω μέχρι να πετύχετε καθαρή εικόνα

Υπάρχει στα Χανιά ο Σύλλογος Φίλων Αστρονομίας Κρήτης (Σ.Φ.Α.Κ)

https://sfak.org

Μπορείτε να επικοινωνήσετε για άμεση βοήθεια και για πολλά που θα θελήσετε να μάθετε!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λίνκ δε δουλεύει γιατί έχει μια επιπλέον τελεία. Είναι εδώ.

Με τη γωνία μόνο και το 20άρι πρέπει να εστιάσει λογικά όπως ειπώθηκε.

Από περιέργεια πόσο κοστίζει; Ελπίζω να το έχουν σε τιμή παιχνιδιού γιατί τηλεσκόπιο δεν το λες...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα προσπαθήσω αύριο να κάνω ότι μου είπατε.

 

Για το μελος που ρώτησε την τιμή, το πήρα 80€ από το jumbo. Είναι για την 10χρονη κόρη μου που της αρέσει η αστρονομία. Έτσι για αρχή θεωρείς ότι κάνει;;;

 

Για το μέλος που μένει στην Πετρούπολη, σε ευχαριστώ πολύ αλλά είμαι από Χανιά Κρήτης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το μελος που ρώτησε την τιμή, το πήρα 80€ από το jumbo. Είναι για την 10χρονη κόρη μου που της αρέσει η αστρονομία. Έτσι για αρχή θεωρείς ότι κάνει;;;

 

Για να το πω απλά, για κάθε 1-2 παιδιά που παρόλο που ξεκινούν με τηλεσκόπιο-παιχνίδι με πολύ κακή βάση, προσοφθάλμια κλπ έχουν την υπομονή να συνεχίσουν, άλλα 10 αποθαρρύνονται από κάτι δύσχρηστο και χαμηλής ποιότητας. Με 80 ευρώ μπορούμε να πάρουμε κάποιο από τα φθηνά τηλεσκόπια για αρχάριους, αλλά βέβαια δε θα τα βρούμε στο jumbo (ας είναι καλά το internet).

 

Πάντως αν θέλετε να το επιστρέψετε υπάρχει άνετη δικαιολογία. Το τηλεσκόπιο το διαφημίζουν ως 375x. Αυτό απαιτεί 3x barlow και 4mm προσοφθάλμιο μαζί. Αν τα δοκιμάσετε θα διαπιστώσετε απλά μια θολούρα, καθώς τα 50mm διαμέτρου και καλή ποιότητας να ήταν δε θα μπορούσαν ούτε κατά διάνοια να δώσουν τέτοια μεγένθυνση, αφού περιορίζονται από τους νόμους της φυσικής... Οπότε δεν κάνει αυτό που λέει στο κουτί.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης