Jump to content

Γεια σας Εχω μια απορια με μια φωτογραφια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φιλος μου εστειλε μια φωτογραφια και πιστευει οτι ειναι πραγματικη και μαλιστα οτι την εχει τραβηξει γνωστος του.

 

Την ανεβάζω να μου πειτε την γνώμη σας με τη τηλεσκοπιο μπορει να τραβηχτει αυτη η φωτογραφια.

Προσωπικα πιστευω ειναι Photoshop και καμια σχεση δεν εχει με αστροπαρατηρηση εσεις τι λετε?

astra.thumb.png.d6ff7d79d790a8f9fd6ecde95e0c9f8c.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε, η φωτογραφία είναι αληθινή και έχει τραβηχτεί από "αστροφιλο" στο καρπενήσι. είναι αποτέλεσμα πολλών λήψεων και Σίγουρα έχει γίνει επεξεργασία για την ανάδειξη της πληροφορίας αλλα χωρίς να έχει προστεθεί κάτι που δεν υπάρχει. Μονη εξαίρεση οι μικρές ακίδες στα αστερια.
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εδώ βλέπω 200 πραγματα που ειναι Photoshop.

ti τηλεσκοπιο/mhxanh χρησιμοποιησε ο "γνωστος αστροφιλος" φανταζομαι θα το λεει καπου

γιατι εγω με ενα meade δεν εχω δει ποτε χρώμα πουθενα στον γαλαξια.

Και θα χαιρομουν αν εδώ μεσα υπρχαν αστροφιλοι που θα ανεβαζαν την δουλεια τους για να δουμε και εμεις οι "αρχαριοι" τι πραγματικα βλεπουν και πως το τραβανε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν χιλιάδες φωτογραφίες στο album μας:

https://www.astrovox.gr/forum/album.php

που μπορείς να δεις τι "γράφουν" οι κάμερες.

 

Εδώ μερικά άρθρα αστροφωτογραφίας:

https://www.astrovox.gr/avat/

 

Εδώ μπορείς να δεις τη διαφορά μεταξύ του τι βλέπει το μάτι και τι καταγράφει μια κάμερα:

https://www.astrovox.gr/throughascope.html

 

Λίγη ανάγνωση και θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου!

 

Η φωτό του Δημήτρη είναι, φυσικά, αληθινή και υπάρχουν πολλές αντίστοιχες στο album μας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εδώ βλέπω 200 πραγματα που ειναι Photoshop.

ti τηλεσκοπιο/mhxanh χρησιμοποιησε ο "γνωστος αστροφιλος" φανταζομαι θα το λεει καπου

γιατι εγω με ενα meade δεν εχω δει ποτε χρώμα πουθενα στον γαλαξια.

Και θα χαιρομουν αν εδώ μεσα υπρχαν αστροφιλοι που θα ανεβαζαν την δουλεια τους για να δουμε και εμεις οι "αρχαριοι" τι πραγματικα βλεπουν και πως το τραβανε.

 

Με το μάτι δεν θα μπορέσεις να δεις ποτέ χρώματα από τηλεσκόπιο αφού το ανθρώπινο όργανο λόγω της εξέλιξης έχει φτιαχτεί με μικρή ευαισθησία στο φως. Αν μπορούσες να δεις έντονα χρώματα σε ένα νεφέλωμα, δεν θα μπορούσες να περπατήσεις την μέρα από το εκτυφλωτικό φως. Σε αντίθεση με έναν αισθητήρα κάμερας που μπορείς να ρυθμίσεις εσύ την ευαισθησία της (χοντρικά στο λέω) και έτσι να αποτυπώσεις κανονικά τα χρώματα. Φυσικα και έχει περάσει από πρόγραμμα επεξεργασίας η συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινή.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν χιλιάδες φωτογραφίες στο album μας:

https://www.astrovox.gr/forum/album.php

που μπορείς να δεις τι "γράφουν" οι κάμερες.

 

Εδώ μερικά άρθρα αστροφωτογραφίας:

https://www.astrovox.gr/avat/

 

Εδώ μπορείς να δεις τη διαφορά μεταξύ του τι βλέπει το μάτι και τι καταγράφει μια κάμερα:

https://www.astrovox.gr/throughascope.html

 

Λίγη ανάγνωση και θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου!

 

Η φωτό του Δημήτρη είναι, φυσικά, αληθινή και υπάρχουν πολλές αντίστοιχες στο album μας.

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=19

 

 

Κοιταξα εδώ αλαλ δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.

θα μπορουσες να μου δώσεις ενα λινκ να δώ φωτογραφιες που δεν εχουν υποστει επεξεργασια.

Γιται δεν μπορω να ξερω τον βαθμό επεξεργασίας που εχει η καθε φωτογραφια,

Ετσι θα μπορω να δώ αν καποιος αισθητηρας μου κανει για το δικο μου,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε μια αναζήτηση με το θέμα της φωτογράφισης στο άλμπουμ που ανέφερε ο Ανδρέας - στη συγκεκριμένη περίπτωση το Messier 42 (M42):

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=name&search=m42

 

Θα δεις δείγματα με διαφορετικά τηλεσκόπια, διαφορετικούς χρόνους λήψης και διαφορετικούς τρόπους επεξεργασίας προκειμένου να αναδειχθεί το θέμα.

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε μια αναζήτηση με το θέμα της φωτογράφισης στο άλμπουμ που ανέφερε ο Ανδρέας - στη συγκεκριμένη περίπτωση το Messier 42 (M42):

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=name&search=m42

 

Θα δεις δείγματα με διαφορετικά τηλεσκόπια, διαφορετικούς χρόνους λήψης και διαφορετικούς τρόπους επεξεργασίας προκειμένου να αναδειχθεί το θέμα.

 

Καλή συνέχεια!

 

ναι τις ειδα αλλα δυστηχώς δεν υπα΄ρχει καμμια που να μην ειναι "τροποποιημένη" θα ηταν καλο να ξερουμε τιο ακριβώς δείχνει η καμερα πριν την τροποποιήση.

Ολες αυτες ειναι "Εικόνες" εγω ψάχνω για "Φωτογραφια" χωρις καμια επεξεργασια και εντελώς περιέργως βλέπω οτι δεν υπάρχει ουτε μια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι τις ειδα αλλα δυστηχώς δεν υπα΄ρχει καμμια που να μην ειναι "τροποποιημένη" θα ηταν καλο να ξερουμε τιο ακριβώς δείχνει η καμερα πριν την τροποποιήση.

Ολες αυτες ειναι "Εικόνες" εγω ψάχνω για "Φωτογραφια" χωρις καμια επεξεργασια και εντελώς περιέργως βλέπω οτι δεν υπάρχει ουτε μια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή εδώ είναι τραβηγμένη μέσα από το προσοφθάλμιο που παρατηρούσα με ένα τηλ διαμέτρου 80 mm και εστιακής 600mm με κινητό τηλέφωνο με χρόνο λήψης μόνο 8 δευτερόλεπτα.

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=21371

Αν θες να διαπιστώσεις τη ευαισθησία αισθητήρων σε σχέση με το ανθρώπινο μάτι δεν έχεις παρά να ρίξεις μια ματιά στο νήμα βιντεοαστρονομία. Οι περισσότερες δεν έχουν απολύτως καμία επεξεργασία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν λεμε επεξεργασια δεν θελουμε να πουμε οτι βαζουμε πραγματα στη φωτογραφια που δεν υπαρχουν το εγραψα και πιο πανω... Και μονο η αποσυμπιεση της εικονας απο οταν θα μπει στον computer απο την καμερα ειναι μερος επεξεργασιας (''stretch'') . Απο εκει και περα αν εσυ το βλεπεις αρνητικα ολο αυτο (γιατι ειπες ''δυστυχως'') κανενα προβλημα. Μας ρωτησες αν ειναι αληθινο και σου ειπαμε τη γνωμη μας. Σε καθε περιπτωση μην μπερδευεις αυτο που βλεπει το ανθρωπινο ματι οπως λεει ο φιλος με το τι βλεπει μια φωτογραφικη μηχανη.
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Ένα <πουλάκι> μου σφύριξε ότι κάτι τρέχει με μια φωτογραφία μου οπότε να απαντήσω και εγώ. :D

Φίλε xrealtv η φωτογραφία ελήφθη τα Χριστούγεννα του 2014 και έχει αναρτηθεί και εδώ στο Astrovox σε ποιο ήπια επεξεργασία. Είναι πέρα για πέρα αληθινή και μάλιστα έχει ληφθεί με DSLR.

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=18498

 

Η έκδοση που βλέπεις έχει τονισμένα wavelets(κάτι σαν το HDR) για να αναδειχθεί η πληροφορία του νεφελώματος.

 

Εδω ειναι και το blog οπου εχω και αλλες φωτογραφιες και θεματα να δεις.

www.edsro.eu

 

τότε είχα αυτόν τον εξοπλισμό σε περιοχή χωρίς φωτορυπανση όπου έχω και το αστεροσκοπειο.

 

2x20 λεπτα

6Χ20 darks.

 

Gso RC 150mm

Canon 500d mod

cls filter.

HEQ5 pro

quide asi 120 mc+finderscope

 

nebulosity-maxim dl-photoshop cs6

 

Ευχαριστω

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πω ένα παράδειγμα για να γίνει ποίο κατανοητό, κάτι που το βλέπεις στην καθημερινότητά σου. Ασφαλώς θα έχεις κάνει ακτινογραφία κάποια στιγμή ή θα έχεις δεί μία. Το οστό πού βλέπεις δεν διακρίνεται με γυμνό μάτι αλλά αποκαλύπτεται μέσω τής φωτογραφίας μετά από σχετική επεξεργασία. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή δεν είναι όπως στην ακτινογραφία..... απλά δεν το βλέπεις.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να λυθούν οι απορίες του φίλου μας εδώ είναι το 1 από τα 2 20λεπτα καρέ κατευθείαν από την dslr άπλα έγινε stretch για να γίνει jpeg.Έτσι βλέπει ο αισθητηρας το νεφέλωμα σε μακρά έκθεση.

 

L_3918.thumb.jpg.22799db23716553ae4ac681c8b3badd3.jpg

m42 canon500d gso rc 150mm

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Software Απο το http://www.startools.org/

 

οταν μια εικονα απο ετσι

prin.png

Γίνετε ετσι .........

meta.png

εγώ μόμο Ψευτικη μπορώ να την πω εκτός αν εχετε αντίθετη αποψη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αστροφωτογραφίες δεν είναι ψεύτικες διότι η επεξεργασία που γίνεται αναδεικνύει πληροφορία που υπάρχει και έχει καταγραφεί από τις κάμερες.

 

Υπάρχουν ειδικές μέθοδοι για να αφαιρέσεις θόρυβο και ανομοιομορφίες, να αναδείξεις το δυναμικό εύρος και να αυξήσεις τη φωτεινότητα των σκοτεινών τμημάτων.

 

Η επιφανειακή προσέγγιση ότι "το ένα και το άλλο έχουν μεγάλη διαφορά άρα είναι ψεύτικη" δείχνει ότι δεν έχεις μελετήσει το σχετικό υλικό για να κατανοήσεις το θέμα. Συνεπώς αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις, αρκέσου στις σύντομες απαντήσεις μας ότι δεν είναι ψεύτικες!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν κοιτάζω το νυχτερινό ουρανό ειδικά μέσα από την πόλη βλέπω καμιά εκατοστή αστέρια. Αν φορέσω τα γυαλιά μου, βλέπω καμιά χιλιάδα. Αν πάρω και κυάλια βλέπω μερικές χιλιάδες, αλλά μόλις ξανακοιταξω χωρίς γυαλιά, κυάλια, τηλεσκόπιο, τότε εξαφανίζονται όλα πλην της αρχικής εκατοντάδες.... Προφανώς τα επιπλέον είναι ψεύτικα...

Επίσης έχω και μια σφυρίχτρα που εγώ δεν την ακούω, αλλά μου είπαν ότι ο σκύλος μου την ακούει από μακριά και έρχεται να με βρει, αλλά δεν το πολυπιστευω. Πιο πιθανό μου φαίνεται ο σκύλος μου να έχει έκτη αίσθηση παρά να ακούει κάτι που δεν ακούω εγώ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα προτείνω στο φίλο μας να κάνει το εξής πείραμα. Όταν θα νυχτώσει μπες στο δωμάτιο σου και σβήσε το φώς... παρατήρησε με τα μάτια σου τι βλέπεις.... τίποτα, μόνο σκοτάδι. Στη συνέχεια άναψε το φώς και προσπάθησε με τη λογική που χρησιμοποιείς εδώ να ανατρέψεις όλα αυτά που βλέπεις τώρα.

Καλή διασκέδαση.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου ο παραπάνω φίλος μας είναι Τρόλ. Λυπάμαι που δεν το αντιληφθήκατε και εμπλακήκατε στην οποιαδήποτε συζήτηση μαζί του.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη πιστεύω πως όλοι το κατάλαβαν αλλά μέσα από τέτοιες συζητήσεις με <τρολ> βρίσκουμε την ευκαιρία να κάνουμε και λίγη έρευνα χαχα. Πάντα με καλή διάθεση.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάξτε, το νεφέλωμα του Ωρίωνα είναι ένα τεράστιο νεφέλωμα εκπομπής και όταν λέμε εκπομπή εννοούμε συγκεκριμένα μήκη κύματος στο ορατό, που όπως γνωρίζετε, ονομάζονται και σειρές Balmer. Αυτό που δεσπόζει στα νεφελώματα είναι το Ha δηλαδή η μετάβαση του ηλεκτρονίου από την 3η στη 2η στοιβάδα με εκπομπή ενός φωτονίου στο κόκκινο 656.28nm. Αυτό το κόκκινο είναι συγκεκριμένο. Δεν γίνεται να υπάρχει σε άλλο μήκος κύματος για το υδρογόνο. Οπότε οτιδήποτε ξεφεύγει από τον ακόλουθο χρωματικό κώδικα θεωρείται τροποποιημένο.

 

Αλλά όταν μία φωτογραφία την επεξεργαζόμαστε στο photoshop, τα εργαλεία του προγράμματος αυτομάτως αλλάζουν τα χρώματα, μήκη κύματος, της αλλάζουν την παναγία. Τελικά βάλε από δω και βάλε από κεί, είναι θέμα αισθητικής πότε πατάμε το save. Πάντως στη φωτογραφία του Δημήτρη, οι λεπτομέρειες είναι πραγματικές και εξαιρετικές ακόμα κι αν τα χρώματα ενδεχομένως να μην είναι στα φυσικά μήκη κύματος τους. Σε πολλές φωτογραφίες από το Hubble έχει προστεθεί και πληροφορία από το υπέρυθρο ή το υπεριώδες οπότε αν το κάνουν αυτοί, είναι legit να το κάνουμε κι εμείς. :D

1920px-Emission_spectrum-H_svg.thumb.png.08b4747fe87d67fcc40ddd72440b84f1.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι είναι φωτογραφία χωρίς επεξεργασία είναι η Ανδρομέδα το μόνο που έβαλα ειναι χρόνο έκθεσης στην κάμερα 3 δευτερόλεπτα απο ότι θυμάμαι.

Screenshot_2019-01-29-13-40-38-049_com.android.browser.thumb.png.bb7e446b44a4c78ae286c57f51dc08bb.png

BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

 

Όταν πριν χρόνια πήγα να αγοράσω έναν Μπάρλοου στην άκρη τη ου καταστήματος είχε ένα 16 αρι ντομπ και το χάζευα από κοντά κάνοντας όνειρα.

 

Με ξύπνησε ο πωλητής κανοντάς μου μια συνοπτική περιγραφή και λέγοντάς μου χαρακτηριστικά στο τέλος:

 

"Αυτό το τηλεσκόπιο είναι το μοναδικό με το οποίο είδα και λίγο χρώμα".

 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελαχιστο πρασινο εχω δει μονο στο νεφελωμα του Ωριωνα με ενα 5ιντσο. Πουθενα αλλου.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα και εγώ την ίδια απορία αρχικά. Μετά από τόσες φωτογραφίες που έχω δει στο ίντερνετ, πώς ακριβώς φαίνονται μέσα απο προσοφθάλμιο με το μάτι. Μετά από αρκετό ψάξιμο έπεσα σε αυτό εδώ το site.

Με βοήθησε πολύ μπορώ να πω και στο να καταφέρω να εντοπίσω διάφορα στον νυχτερινό ουρανό, μιας και η εμπειρία μου ειναι πάρα πολύ μικρή ακόμα.

 

http://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης