Jump to content

Αγορά μεταχειρισμενων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς μετά βεβαιότητας τι ισχύει για αγορά μεταχειρισμένου απ τρίτες χώρες, όπως Αμερική, Αυστραλία; υπόκεινται σε εκτελωνισμό ακόμα και αν αναφέρονται ως used?
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ύστερα από μια εβδομάδα απέλπιδων προσπαθειών να επικοινωνήσω με τις τελωνειακες αρχές του Ελ. Βενιζέλου, πέτυχα χθες το πρωί την κατά τα άλλα, εξυπηρετικοτατη προϊσταμένη του τμήματος εισαγωγών. Εν κατακλείδι, μιλώντας για ιδιώτες, δέματα αξίας έως 25 ευρώ, περνάνε αέρα. Από 25 έως 100, υπόκειται σε ΦΠΑ, μόνο. Από έκει και πέρα, πληρώνεις και ΦΠΑ και δασμούς ανάλογα την κρίση του τελώνη. Δεν υπάρχει σαφής κατάλογος.

Τα άνωθεν ισχύουν για πάσα αγορά, καινούριο, μεταχειρισμενο, gift..

Εν ολίγοις, η αγορά από Αμερική κυρίως, έχει ρίσκο, μιας και αν δηλώσει ο πωλητής αξία μιας λχ ccd 100 $, ενώ η αξία είναι 1000 $, αν αυτή χαθεί, θα αποζημιωθεις για τα 100. Αν δηλώσει 1000, με ΦΠΑ και εκτελωνιση μπορεί να φτάσει στις ευρωπαϊκές τιμές.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα....

Χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχή διότι ΟΛΑ τα δέματα ελεγχονται ανεξαρτήτως τιμής....Παρέλαβα δεματακια απο Κίνα αξιας 2-3 ευρω (ειδικές μικροβίδες), και ειχαν ανοιχθεί / ελεγχθεί (λογω καθυστερησης των ενδελεχων ελεγχων παρελαβα μετά απο 3 μήνες !).

Σε ενα ειδικό εργαλείο πραγματικής τιμής 45 ευρω (επίσης απο Κίνα) μου ηρθε μηνυμα στο κινητο να αποστείλω απόδειξη πληρωμής ή απόδειξη pay-pal...Για να μην πέσω σε περίεργο δυσπιστο, εστειλα και λινκ με την διαφήμηση του προιοντος οπου αναφερόταν και η τρέχουσα τιμή! Φυσικά μου ηρθε αμεση απάντηση για καταβολή του αναλογούντως τέλους κατα την παραλαβή του...

Ο κύριος προβληματισμός δεν ειναι η αποζημίωση απο τυχόν απωλεια/ζημιά....το πρόβλημα ειναι οτι οτιδήποτε ακριβότερο των 25 ευρω, ισως δεν ειναι ιδιαιτερα προσιτο (πλέον)...

Καλές αγορές,

Κώστας.

(παρεμπιπτοντως ακόμα και τα δεματα "τριγωνικής αποστολής" - κυρίως μέσω Ολλανδίας - ελεγχονται και εκτιμόνται κανονικά....φαινεται πως στο τελωνείο ο όρος "υποστελέχωση" ανηκει στο παρελθόν)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Βρήκα σε πολύ καλή τιμή από Αμερική,

περίπου 50%φθηνότερο από ότι στην Ευρώπη, ένα Meade astrometric προσοφθάλμιο.

Έχω την τύχη να έχω συγγενείς στην Αμερική.Έστειλα εκεί το προσοφθάλμιο και ο

θείος μου το έβαλε σε ένα φάκελο και μου το ταχυδρόμησε, δηλώνοντας ότι είναι

φακός αξίας 20$. Το δέμα ήρθε "περνώντας" από τελωνείο χωρίς επιπλέον χρέωση.

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει το ίδιο με κάτι βαρύτερο και ογκώδες όπως ένα

τηλεσκόπιο π.χ.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλέον οι δηλώσεις χαμηλού κόστους δεν περνουν από τα τελωνεία. Δηλώνεις το αντικείμενο και στο χώρο άφιξης δασμολογείται ανάλογα. Το κόστος πλέον μπορείς να το δηλώσεις στη μεταφορική ίσα-ίσα για την αποζημείωση σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής του αντικειμένου.

Θέλει ιδιαιτερη προσοχή καλώς αν δεν μπορούν στο τελωνείο να το κοστολογήσουν βάση καταλόγου προίόντων, στο κοστολογούν όσο νομίζουν και πολλές φορές δυσανάλλογα με τη πραγματική του αξία.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης