Jump to content

Messierοχάρτης του αδαή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με έναν χάρτη που να έχει τις απολύτως απαραίτητες πληροφορίες? Δηλαδή χωρίς πολλά να σε μπερδεύουν, να έχει μόνο τους στόχους που θα μπορούσε να βρει κάποιος σαν και μένα. Ο χρήστης giannis60 πχ είχε ποστάρει ένα τμήμα χάρτη για το πως θα βρούμε την Ανδρομέδα που ήταν σούπερ. (ήταν και στα Ελληνικά :oops: ) Μπορώ να εκτυπώσω στη δουλειά και μεγαλύτερο από α3. Βοηθήστε χωριανοί γιατί θα βρεθώ σε σκοτεινό ουρανό για μία εβδομάδα τώρα το Πάσχα και οργανώνομαι.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν πολλοί .Αυτός είναι απ τους πιο ευχρηστους. Φυσικά επισυνάπτω και χάρτη του σμήνους γαλαξιών της Παρθένου , το πιο δύσκολο κομμάτι του εγχειρήματος. Καλό μαραθώνιο!

messier.pdf

virgo_galaxy_cluster_map.pdf

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θενκς HOMO. Το σμήνος γαλαξιών της Παρθένου λες ε; Την Παρθένο θα την βρω; Βολεύουν λέτε οι χάρτες σε κομμάτια; Νόμιζα θα είναι ένας μεγάλος. Και αντε και είναι ένας πως ξέρω τι φαίνεται αυτή την ώρα που θα βλέπω εγώ; Μόνο από τύπου stellarium; Δεν ξέρω αν είναι και χαζή η ερώτηση
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θενκς HOMO. Το σμήνος γαλαξιών της Παρθένου λες ε; Την Παρθένο θα την βρω; Βολεύουν λέτε οι χάρτες σε κομμάτια; Νόμιζα θα είναι ένας μεγάλος. Και αντε και είναι ένας πως ξέρω τι φαίνεται αυτή την ώρα που θα βλέπω εγώ; Μόνο από τύπου stellarium; Δεν ξέρω αν είναι και χαζή η ερώτηση

 

Μέσα απ την πόλη ξέχνα και το σμήνος της Παρθένου και γενικά τον Μαραθώνιο Μεσσιέ.

Θέλεις μεγάλο χάρτη εε? Με όλα τα αντικείμενα messie εε? Θα σε φτιάξω :D :D

 

Οι αριθμοί στον χάρτη υποδηλώνουν τα αντικειμενα messie χωρίς το Μ . Δηλ το 33 είναι το Μ33

messierstarchart.thumb.png.57508fbec2929f3976b14e777adfeb39.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

homo εισαι τελειος.

Θα το στειλω στο φωτοτυπαδικο της γειτονιας μου να μου το τυπωσουν σε ενα Α1 (ή ένα Α0 ακομα καλυτερα) . Θα πεσει και μια πλαστικοποιηση και με ενα 4 ευρω καθάρισα!

(πόσο ειπαμε οτι εχει το nightwatch;)

 

Ευχαριστω

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για δες και εδω για πιο συμπαγη κατασταση

 

http://www.custerobservatory.org/docs/messier2.pdf

https://freestarcharts.com/messier

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.Ανεβάζω ένα αρχείο που έχω για την παρατήρηση της λίστας Messier.Το ειχα βρει στο deepskywatch.Έχει όλα τα αντικείμενα,φωτογραφίες πως θα το δεις περίπου στον προσοφθάλμιο και κάποιες επεξηγήσεις από κατω σχετικά με την θέση τους. Μου άρεσε πολύ σε συνδυασμό με pocket sky atlas (και λίγο nightwatch) ήταν πολύ εύχρηστο. Καλές παρατηρήσεις!

 

(EDIT: Εδώ είναι και άλλες λίστες (NGC,διάφορα DSO) που μπορείτε να κατεβάσετε από το deepskywatch. http://www.deepskywatch.com/deepsky-guide.html )

DSO-guide-Messier.pdf

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγάλο πράγμα το ίντερνετ. Ζητάς κάτι και το έχεις. Και ακόμα πιο μεγάλο η προθυμία του άλλου να βοηθήσει, να αφιερώσει λίγο από το χρόνο του για σένα.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε... Αφού σε βοηθούν οι "χάρτες" μου, σου στέλνω τρεις από αυτούς που αυτήν την εποχή παίζουν για τα καλά σε σκοτεινούς ουρανούς.

Ο χάρτης (6)α μπορεί να σου φανεί κάπως ανάποδος. Το κόλπο είναι να εντοπίσεις τον αστερισμό. Πχ την Μεγάλη Άρκτο που εικονίζει. Αυτήν την εποχή όταν σκοτεινιάζει αυτή μεσουρανεί. Βάλε την πλάτη σου στο Νότο και κοίταξε την. Καθώς θα είσαι σε αυτήν την θέση γύρισε και στα χέρια σου και τον χάρτη έτσι ούτως ώστε ο ΒΟΡΡΑΣ που έχει αυτός τυπωμένο στο γκρι περιθώριο να διαβάζονται τα γράμματα όρθια κι όχι ανάποδα. Σήκωσε τον προς την μεγάλη άρκτο και θα δεις ότι η τάξη έχει αποκατασταθεί.

Να δεις πρώτα από όλα τους στόχους Μ. (Messier.) Σε στόχους που σημειώνονται μόνο με αριθμούς, αυτοί είναι από τον κατάλογο NGC. Δεν το γράφω αυτό στο χάρτη διότι καλύπτουν πολύ χώρο.

Ο Γαλαξίας Μ109 φαντάζει εύκολος στόχος επειδή γειτνιάζει με το γ της Μεγάλης Άρκτου. Όμως είναι αμυδρός και ενδέχεται ενώ να τον έχεις σκοπεύσει, να μην τον βλέπεις! Το ίδιο κι ο Μ101. Μην χασομεράς πολύ με κάτι που δεν βλέπεις ή δεν βρίσκεις. Αυτή την εποχή είναι πήχτρα στους γαλαξίες.

Σκοπεύοντας λοιπόν σε τόσους στόχους θα αποκτήσεις και την εμπειρία του πως αυτοί φαίνονται μέσα από το τηλεσκόπιο κι έτσι όσο περνά ο καιρός όλο και πιο αμυδρούς και δύσκολους στόχους θα μπορείς να εντοπίζεις και να βλέπεις.

1805169974_(5)1928-930-32.thumb.jpg.5b9bc68b685fe02b5874de6fde91b949.jpg

902171129_(6)823717.thumb.jpg.a74e2e4711a04f6670af3b97fa55695c.jpg

1928514250_(6)1939-1940-61.thumb.jpg.a0d08926af2fc859c0967afc14cf4fad.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο μη κομπλάρεις και μην πελαγώνεις απο το "χάος" των αστρικών χαρτών και του ουρανού!Με σύστημα και υπομονή σιγά-σιγά θα μάθεις πολλά!Η αστρονομία θέλει μελέτη και πολλή υπομονή!Μην προσπαθείς να τα καταλάβεις όλα απο την αρχή!

Καλές παρατηρήσεις-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα οκ Κώστα φαντάσου πως εκτυπώνω ΟΛΟΥΣ τους χάρτες που αναφέρθηκαν εδώ για τρεις λόγους. Για να τους έχω για μελέτη, για συμπλήρωμα πληροφορίας όπως πχ του Greekdestiny να ξέρω τι περιμένω να δω στο φακό και ο τελευταίος και καλύτερος είναι πως ασχολούμαι με αυτό που μου αρέσει, έχω ένα λόγο να φτιάξω το ντοσιέ με τους χάρτες, να τους βάλω στο βαλιτσάκι με όλα τα αστρονομικά. :D :D
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με έναν χάρτη που να έχει τις απολύτως απαραίτητες πληροφορίες? Δηλαδή χωρίς πολλά να σε μπερδεύουν, να έχει μόνο τους στόχους που θα μπορούσε να βρει κάποιος σαν και μένα. Ο χρήστης giannis60 πχ είχε ποστάρει ένα τμήμα χάρτη για το πως θα βρούμε την Ανδρομέδα που ήταν σούπερ. (ήταν και στα Ελληνικά :oops: ) Μπορώ να εκτυπώσω στη δουλειά και μεγαλύτερο από α3. Βοηθήστε χωριανοί γιατί θα βρεθώ σε σκοτεινό ουρανό για μία εβδομάδα τώρα το Πάσχα και οργανώνομαι.

 

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα!

Εκανα ενα ποστ εδω που ισως μπορεσει να σε βοηθησει https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=27075

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης