Jump to content

Γνώμη για meade dobsonian starfinder 10"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! θα ηθελα την πολύτιμη γνώμη/γνώση σας για αυτό το τηλεσκόπιο meade dobsonian starfinder 10",

μιας και θέλω να κάνω επιτελούς την πρώτη αγορά τηλεσκοπίου και είμαι ανάμεσα σε ένα καινούριο Skywatcher dobsonian 8″ Pyrex και σε αυτό το παλιό απ' ότι έμαθα (12 χρονών) μεταχειρισμένο.. Από ότι είδα στο ίντερνετ γενικά το μόνο αρνητικό που λένε είναι για τον focuser και τον finder πως είναι από φθηνό πλαστικό καταλαλιά είναι καλό. Επίσης ο ιδιοκτήτης μου έδειξε φώτο, είναι σε πολύ καλή κατάσταση άλλα το γεγονός πως είναι 12 χρονών λίγο με ανησυχεί για το πόσο ακόμα θα "αντέξει" και μαζί μου, μιας και το υλικό του σωλήνα είναι από Sonotube. Τι μου προτείνετε να αγοράσω από τα δυο τελικά;

 

Κάθε άποψη και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη (και πολύτιμη!)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Ένα 10" έχει αισθητά μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικοτητα και διακριτική ικανότητα από ένα 8".

Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι η κατάσταση των κατόπτρων!Να μην έχουν το παραμικρό ελάττωμα,γρατσουνιές,βρωμιες-ειδικα από νημάτια αιθαλης-κλπ.Σκονη θα έχουν,αλλά δεν πειράζει,εξάλλου με ε ι δ ι κ ό τρόπο πλυσίματος καθαριζουν!

Ο εστιαστης πρέπει να είναι και αυτός σε άριστη κατάσταση-εννοειται μεταλλικος-να κινείται μαλακά χωρίς δυσκολία,τζόγο,αναπηδήσεις κλπ!

Τα υπόλοιπα μπορούν σε ικανά χέρια να διορθωθούν αν δεν έχουν κάποιο σοβαρό θεμα!

Θα πρέπει να μας δώσεις πιο αναλυτικά κάποιες πληροφορίες για ο,τι ενδεχομενως εχει πρόβλημα!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' ευχαριστω πολύ με βοήθησες πολύ με την απάντησή σου!

 

όσο για τον πλαστικό focuser το διάβασα σε κάποιο ξένο forum να το αναφέρουν σχετικά συχνά και σε μια κριτική επίσης, Δεν ρώτησα τον ιδιοκτήτη ακόμα, αλλά από τις φωτογραφίες που έχω μάλλον έτσι φαίνεται..

 

(τον finder ξέχασα πως τον έχει αλλάξει, όποτε δεν μας πειράζει)

finder.png.7352e4d15c54ebca4f718750af43824f.png

finder1.thumb.png.6bf5003292d639aa257189942f9084a3.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι τώρα το διάβασα και εγω, ότι ο εστιαστης-συμφωνα με τα reviews-είναι σκουπίδι!Αν είναι όντως πλαστικός(πρώτη φορά το ακουω σε τόσο μεγάλο τηλεσκοπιο),τότε σε τέτοιο τηλεσκόπιο είναι απαράδεκτο!

Και φυσικά δεν αξίζει η αγορά του τηλεσκοπίου,γιατί ένας μεταχειρισμένος καλός μεταλλικός εστιαστης κάνει περίπου 150€-η και λιγοτερο-οποτε το συνολικό κόστος πάει στα 500€,πολύ για 12 χρόνων 10" τηλεσκόπιο!

Έλεγξε το αυτό για τον εστιαστη,ρωτώντας τον πωλητή,και αν είναι όντως πλαστικός ο εστιαστης,συμφέρει εφόσον δεν πέσει και άλλο η τιμή του τηλεσκοπιου,να πάρεις το 8"...Τα SW είναι εγγυημένα καλά,σε τετοιες ιντσες στα κάτοπτρα,στους εστιαστες και στις βασεις!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έχεις δώσει, είχα πολύ αγωνία για το αν θα κάνω καλά να το πάρω ή όχι, χάρις εσένα τώρα ξέρω! Σου είμαι ευγνώμων!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά!Ρωτα όμως τον πωλητή,μήπως έχει αλλάξει τον εστιαστη και έχει βάλει μεταλλικό!Αν εχει μεταλλικο καλής ποιότητας,τότε έλεγξε και τα κάτοπτρα και την βάση!Αν είναι όλα ΟΚ,τοτε βεβαια αξίζει η αγορά του!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η απάντηση που μου έδωσε είναι: "σαν συμπαγές πλαστικό" άρα απ ότι κατάλαβα είναι το original που έχει το τηλεσκόπιο.. αλλά λέει πως είναι μία χαρά.. Άντε πάλι Το δίλημμα.. :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρειαστει να βαλεις ευρυγώνιους φακους και μάλιστα μεγαλης εστιακης,που συνήθως έχουν μεγάλο βάρος και μηκος(=> ροπές) δεν νομιζω ο έστω και συμπαγής πλαστικός εστιαστης να αντέξει για πολύ,άλλωστε οι κριτικές τον έχουν "θάψει"...Αν ριξει αρκετα την τιμή,ωστε με +150€ να πάρεις μεταχειρισμένο εστιαστη,κανονικο-μεταλλικο,τότε συμφέρει...

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω επιπλέον ότι σε πλαστικα-κανονικα,επωνυμα-διαγωνια κάτοπτρα των 1.25" που τοποθετούνται σε καλούς μεταλλικούς εστιαστες,σε διοπτρικα τηλεσκόπια,βάζοντας μεγάλους ευρυγώνιους φακους 1.25",δεν αντέχουν στην καταπόνηση σε βάθος χρονου και σπάνε!Γι'αυτό βαζουμε πλαστικα πάλι,αλλά πιο μεγάλα και στιβαρά διαγώνια 2"(για να αντεχουν ευρυγώνιους φακους 1.25",αλλά και 2")!

Δεν μπορώ να εμπιστευτώ πλαστικό εστιαστη,οχι μόνο για την αντοχή του σε βάθος χρόνου,αλλά και για την απολυτη ομαλότητα της κίνησης του με βαρεις φακους,αν κάποιος ξέρει κάτι σίγουρο για αυτό το θέμα,ας μας απαντησει!

Φιλικα-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου έστειλε αυτήν την φώτο, έβαλε μισό κιλό κάμερα λέει και έκανε την δουλεια του.. αλλά σταματάει να το πουλάει για να μην νομίζω πως θέλει να το ξεφορτωθεί, οπότε υποθέτω πως λύθηκε αυτό το πρόβλημα :P

til.thumb.png.f8253039bdc1978884725e048d8dd101.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ένας απλός-οχι dual speed- αλλά καλός μεταλλικος crayford εστιαστης κάνει καινούργιος γύρω στα 100€.Μεταχειρισμενος βέβαια αρκετά φθηνότερα!Και ένας τέτοιος εστιαστης,που είναι ο τυπικός που συνοδεύει τα περισσότερα νευτώνεια τηλεσκόπια,είναι μια χαρά και για βαριά προσοφθάλμια!

Επίσης δεν σου συνιστώ να πάρεις καινούργιο 8" dob,μιας και πωλούνται συχνά στο φόρουμ μεταχειρισμένα συνήθως σε άριστη κατάσταση,κάτω από 300€!

Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες και αξίζει να περιμένεις και λίγο...

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα δεν είναι μόνο η αντοχή του εστιαστη σε πχ.1kgr βαρος,αλλά και η ομαλότητα της κίνησης του ,που θα εξασφαλίσει σταθεροτητα και όχι μικροκουνηματα και άρα θολωματα ιδιαίτερα στις μεγάλες μεγεθυνσεις!

Στους μεταλλικούς εστιαστες υπάρχει μια ροδέλα μεταλλική που κινείται πάνω στον εστιαστη περίπου όπως οι τροχοί του τραίνου πάνω στις ράγες!Τα δύο μέρη αποτελούνται από μέταλλα διαφορετικής σκληρότητας πχ.ατσαλι σε αλουμίνιο,ώστε το ένα υλικό να μην ανταγωνίζεται το αλλο,να "υποχωρεί",και έτσι να μειωνονται οι δυνάμεις που ασκεί το ένα στο άλλο!Αυτό εξασφαλίζει ομαλότερη κίνηση του εστιαστη!

Το ίδιο γίνεται και στα γρανάζια των ισημερινών στηρίξεων(EQ)!

Αυτός ο πλαστικος εστιαστης δεν ξέρω τι τεχνολογία εφαρμόζει,για να πετύχει την ίδια αντοχή και ομαλότητα κίνησης,σε σχέση με έναν έστω και απλό μεταλλικό!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω πόσες φορές θα πω ακόμα ευχαριστώ! Αλλά σ ευχαριστώ πολύ πολύ! =D> Ήθελα να είμαι 100% σίγουρος για αυτό που θα αγόραζα να ήταν καλό χωρίς να μετανιώσω μελλοντικά ή να χρειαστούν κι άλλα έξοδα που ξεπερνούν πολύ το budget που διαθέτω.. είμαι σίγουρος πως και με ένα sw 8" θα μείνω το ίδιο ευχαριστημένος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά φίλε!Και εγώ βοηθήθηκα από γνώμες που διάβαζα ιδιαίτερα στην αρχή από παλαιότερα μέλη,και όσο μπορώ με ο,τι ξέρω θα βοηθήσω τους νεοεισερχόμενους!

Οι αγορές αστρονομικών και γενικότερα ειδών τεχνολογιας,για έναν αρχάριο δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση,αν δεν θέλει να πετάει λεφτά ειδικά σε περίοδο κρίσης!Και το shopping therapy έχει πολύ πιο περιορισμένα όρια πλέον!

Το value for money είναι ζητούμενο περισσότερο από ποτέ,αλλά και η σωστή επιλογή ανάλογα με τις ανάγκες και απαιτήσεις του καθενός!Η εμπειρία μου λέει ότι χρειάζεται πολύ καλό ψάξιμο και αξιολόγηση διαφόρων παραμέτρων,γιατί είναι λίγες οι πραγματικά αξιόπιστες αξιολογήσεις στα αστρονομικά οπτικά,όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό!

Ο κανόνας είναι να μην βιάζεται κάνεις όταν πρόκειται να δώσει τα πολύτιμα λεφτά του,εκτός αν πρόκειται για κάποιες πραγματικές ευκαιρίες,αλλά και αυτές χρειάζεται γνώση και εμπειρία για να τις αξιολογησει!

Εύχομαι καλές αγορές!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ακριβώς! χαίρομε που το ακούω και δεν είμαι εγώ ο περίεργος με τις πολλές ανασφάλειες! Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω και εγώ κάποτε κάποιον, όσο με βοήθησες κι εσύ! να σε πάντα καλά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται το σε τι κατάσταση ειναι τα κάτοπτρα και ο σωλήνας και σε τι τιμή στο δίνει. Το πεπιεσμένο χαρτί του σωλήνα καλουπιού (sonotube) αν τον διατηρείς σε καλή κατάσταση ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από το μέταλλο σε θέματα υγρασίας καθότι μεταλλικός σωλήνας στο ύπαιθρο είναι μαγνήτης υγρασίας. Τον εστιαστή τον αλλάζεις με έναν οικονομικό μεταλλικό (δεν θεωρώ απαραίτητο τον crayford) που μπορείς να τον βρεις φτηνά ή και τζάμπα από κάποιον που αναβαθμίζει. Η φήμη που έχουν πάντως τα starfinder είναι καλά οπτικά και άσχημα μηχανικά μέρη. Για 250 ευρώ αν είχε καλούς καθρέφτες θα το αγόραζα παραπάνω όχι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έμαθα πως το τηλεσκόπιο είναι 21 χρονών και όχι 12, λάθος λόγο "αναγραμματισμού". Και έτσι έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για αυτό το τηλεσκόπιο.. Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης